Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

ποτε δε βαζει περισσοτερο η Πελλα με ΝΑ ρευμα.

Μενελαε πως το βλεπεις για ναουσα εταξα σε ξάδερφο μου 15 ποντο σιγουρα ,,,λες να κανα βλακεία ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Μενελαε πως το βλεπεις για ναουσα εταξα σε ξάδερφο μου 15 ποντο σιγουρα ,,,λες να κανα βλακεία ;;;

Νάουσα με λίγη τύχη θα θαφτεί ρε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα.Εχετε πιασει σφιχτα με γυμνο χερι τηγανι που μολις το βγαλατε απο το φουρνο και να ακουστει κι ενα "φςςςς"????Αυτο επαθα χθες το βραδυ.Δεν εχω ζησει μεγαλυτερο πονο.Αραχτος λοιπον θα εχω τον χρονο σημερα να αναλυσουμε την κακοκαιρια που ερχεται στα κεντροβορεια και θα αφησει πολυ χιονι.

 

Χόχλια θα χιονισει Γιωργο;;; χεχεχε..... Συμπασχω βεβαια με το ατυχημα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κεντρικη Μακεδονια το μεγαλο στοιχημα,αφου ολα θα κριθουν στο nowcast.Φαβορι για μενα για πολυ χαμηλα υψομετρα,ισως και πεδινα ειναι οι περιοχες που θα βγαλουν τις μεγαλυτερες ραγδαιοτητες και μαλλον η Πιερια και ανατολικη Χαλκιδικη οπου θα χτυπαει δηλαδη ο υετοφορος ανατολικος.Θεσσαλονικη κλειδωμενη απο τα 300-350 και πανω.Και παλι ομως κι εκει μπορει να υπαρξουν εκπληξεις στο nowcast με πιθανη εξαρση χιονολυτου-χιονιου ως τελειως πεδινα για λιγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Back to back 40ποντα βλέπω εγώ πάντως για δυτική Μακεδονία! Ελπίζω να αρπάξουμε κι εμείς κάτι και να μην φάμε 60μμ με 4 βαθμούς…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Την λίμνη της τρίτης λίγο πιο νότια και πιο ανατολικά και είμαστε κομπλέ για τα 2 ορεκτικά...

αυτο υης κυριακης σα να μοιαζει με 25 φεβρ 18 η κανω λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μενελαε πως το βλεπεις για ναουσα εταξα σε ξάδερφο μου 15 ποντο σιγουρα ,,,λες να κανα βλακεία ;;;

το σιγουρο ειναι οτι τα ορεινα θα θαφτουνε με πανω απο μισο μετρο φρεσκο χιονι. Στην πολη επισης θα χιονισει και ολο το στοιχημα ειναι στις θερμοκρασιες. Θεωρω οτι προσκαιρα (μακαρι περισσοτερο) θα στουπισει μεχρι και σε 0 υψομετρο παντως σε Πελλα και Ημαθια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων (ΕΔΕΚΦ)


Καιρικό σύστημα με την ονομασία "Bianca", όπως ονομάστηκε από τη
Μετεωρολογική Υπηρεσία της Ιταλίας, κινούμενο νοτιοανατολικά,
προβλέπεται να προκαλέσει κακοκαιρία από τη νύχτα του Σαββάτου
(26-02-2022) στη χώρα μας.
Τα κύρια χαρακτηριστικά αυτής της κακοκαιρίας θα είναι οι κατά
τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες, οι πυκνές χιονοπτώσεις στην
κεντρική και βόρεια χώρα, οι θυελλώδεις άνεμοι στα πελάγη και η
πτώση της θερμοκρασίας.

Πιο αναλυτικά:

Α. Κυριακή (27-02-2022)
α) Κατά τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες θα εκδηλωθούν από τις
πρώτες ώρες της Κυριακής στο βόρειο Ιόνιο, την Ήπειρο και τη δυτική
Στερεά, και βαθμιαία στη Μακεδονία, τη Θεσσαλία, τις Σποράδες, τα
νησιά του βορείου και ανατολικού Αιγαίου και τη Θράκη.
β) Χιονοπτώσεις κατά τόπους πυκνές θα σημειωθούν στα ορεινά και
ημιορεινά της Ηπείρου, της Μακεδονίας, της Θεσσαλίας και από το
απόγευμα και της Θράκης.
γ) Θυελλώδεις άνεμοι εντάσεως 8 μποφόρ θα επικρατήσουν στο Αιγαίο.

Β. Δευτέρα (28-02-2022)
α) Κατά τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες θα εκδηλωθούν τις
πρώτες πρωινές ώρες στα θαλάσσια και παραθαλάσσια της ανατολικής
Μακεδονίας, της Θράκης και στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.
β) Χιονοπτώσεις κατά τόπους πυκνές θα σημειωθούν στα ηπειρωτικά
ορεινά καθώς και σε ημιορεινές περιοχές της Θεσσαλίας και της
ανατολικής Στερεάς.
γ) Θυελλώδεις βόρειοι βορειοδυτικοί άνεμοι εντάσεως 8 μποφόρ θα
πνέουν στα πελάγη.
δ) Η θερμοκρασία θα σημειώσει αισθητή πτώση κατά 3 με 5 βαθμούς
Κελσίου στη βόρεια και την κεντρική Ελλάδα.

Γ. Τρίτη (01-03-2022)
α) Τις πρωινές ώρες θα εκδηλωθούν κατά τόπους ισχυρές βροχές στην
ανατολική και νότια χώρα και κυρίως στις Κυκλάδες, τη βόρεια Κρήτη
και τα Δωδεκάνησα.
β) Χιονοπτώσεις κατά τόπους πυκνές θα σημειωθούν μέχρι το μεσημέρι
στα ορεινά καθώς και σε ημιορεινές περιοχές της Θεσσαλίας, της
ανατολικής Στερεάς και της Εύβοιας.

Περισσότερες λεπτομέρειες για την εξέλιξη του καιρού στα τακτικά και
έκτακτα δελτία καιρού, στην ιστοσελίδα της ΕΜΥ (www.emy.gr) και το
λογαριασμό της ΕΜΥ στο twitter (@EMY_HNMS)

Η ΤΜΧΗΣ ΕΜΚ/ΠΡΟΓΝΩΣΕΩΝ-ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗΣ
ΚΛ. ΤΣΙΟΥΤΡΑ


Ο ΔΝΤΗΣ ΕΜΚ
ΘΕΟΔ. Ν. ΚΟΛΥΔΑΣ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, MenNaousa11 είπε:

ποτε δε βαζει περισσοτερο η Πελλα με ΝΑ ρευμα.

εχεις δικιο ΝΝΑ.Η Αριαδνη ηταν η μια φορα, βεροια πετσα, Γιαννιτσα 5 ποντο.

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λοιπον μετά τα τελευταία τρεξίματα εχουν τεθεί σε επιφυλακή ασπονδος γείτονας,βλοσηρός τσομπάνης,γκρινιάρης ταβερνιάρης ,παπας με drone για πληρη κάλυψη των χιονοπ΄τωσεων στο βόιο καθώς βλέπω με την υποτροπή της 1 να πιανουμε τους 60 70 ποντους....και με ονειρο να φτυαρίζω και εγώ στις 25 Μαρτίου.

galano ετοιμάσου να υποδεχτείτε πρώτοι...το μεταναστευτικό κυμα αρκούδων...καθώς σε εμάς το μονο που θα βρισκουν να φαν το καλοκαιρι θα ειμαι εγώ....!

ρεαλιστικος αλλα δύσκολος στοσχος για το επταπυργιο εστω μια ολιγόωρη νιφαδόπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να δει κάτι ή Κ Μακεδονία χαμηλά..  δεν υπάρχει προϋπάρχων κρύο στα βόρεια. Ένα-4 σκαρτο.. Γύρω στους 4 βαθμούς θα είναι η θερμοκρασία. Ο ΒΔ κάνει θαύματα όταν υπάρχει ένα-8 στα Σκόπια με το -6 στα σύνορα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Παπλαμουδας είπε:

Καλημερα!

απασφαλισε ο τζιφος, τον χιονια στην Ηπειρο τον εκανε (με διακοπες) 3ημερο!

Εξαιρετικοι χαρτες για την ηπειρο.Σε πολυ καλη θεση η δραγοψα στα 650 μετρα για το χιονοπαρτυ.Μετα απ οτι φαινεται ξημερωματα κυριακης το παρτυ φτανει μεχρι τα Γιαννενα.Πολυ μεγαλες πιθανοτητες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να δει κάτι ή Κ Μακεδονία χαμηλά..  δεν υπάρχει προϋπάρχων κρύο στα βόρεια. Ένα-4 σκαρτο.. Γύρω στους 4 βαθμούς θα είναι η θερμοκρασία. Ο ΒΔ κάνει θαύματα όταν υπάρχει ένα-8 στα Σκόπια με το -6 στα σύνορα! 

Δεν μιλάμε για β.δυτικο αλλά για υετό...λόγω ραγδαιοτητσς και μόνο...εμένα από την άλλη μου φαίνεται αδύνατο να έχει επιφάνεια 4 και 3 με -4 στα 850 και όλο αυτό τον υετό ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Δεν μιλάμε για β.δυτικο αλλά για υετό...λόγω ραγδαιοτητσς και μόνο...εμένα από την άλλη μου φαίνεται αδύνατο να έχει επιφάνεια 4 και 3 με -4 στα 850 και όλο αυτό τον υετό ..

Για να δούμε.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, bardaris είπε:

λοιπον μετά τα τελευταία τρεξίματα εχουν τεθεί σε επιφυλακή ασπονδος γείτονας,βλοσηρός τσομπάνης,γκρινιάρης ταβερνιάρης ,παπας με drone για πληρη κάλυψη των χιονοπ΄τωσεων στο βόιο καθώς βλέπω με την υποτροπή της 1 να πιανουμε τους 60 70 ποντους....και με ονειρο να φτυαρίζω και εγώ στις 25 Μαρτίου.

galano ετοιμάσου να υποδεχτείτε πρώτοι...το μεταναστευτικό κυμα αρκούδων...καθώς σε εμάς το μονο που θα βρισκουν να φαν το καλοκαιρι θα ειμαι εγώ....!

ρεαλιστικος αλλα δύσκολος στοσχος για το επταπυργιο εστω μια ολιγόωρη νιφαδόπτωση.

Ανεβα πανω να μας στειλεις και ρεπορταζ και ασε τους ταβερνιαρηδες μωρε.Πως μπορεις και χανεις τετοια ωραια κακοκαιρια,εχοντας και σπιτι εκει;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε να τα πάρουμε όλα. Εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Βαγγέλης ουσιαστικά λόγω της ραγδαιοτητας διμιουργειται ισχυρό καθοδικό ρεύμα που ουσιαστικά μηδενίζει το υψομετρο με αποτέλεσμα την μεταφορά τις θερμοκρασίας τον 850 σχεδόν στην επιφάνεια τα λέω σωστά; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Πάμε να τα πάρουμε όλα. Εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Βαγγέλης ουσιαστικά λόγω της ραγδαιοτητας διμιουργειται ισχυρό καθοδικό ρεύμα που ουσιαστικά μηδενίζει το υψομετρο με αποτέλεσμα την μεταφορά τις θερμοκρασίας τον 850 σχεδόν στην επιφάνεια τα λέω σωστά; 

Ακριβώς ιλαρχε.

Όλοι στις θέσεις σας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειχα μια γκομενα bianca..ηταν υγρη κ κρυοκ@λη🤣

Μαλλον θα χουμε πολλα νερα κ χιονια🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...