Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μετεο ανεφερε 20 εκατοστα θησειο, ενω περσυ 15...ειναι η δευτερη μεγαλυτερη χιονοστρωση βαση μετρησεων απο 1964 και μετα με πρωτο το 2008 με 25...επισης κατι εχει κανει λαθος το μετεο γιατι βγαζει οτι ο σταθμος του θησειου στις 24/1 ειχε ελαχιστη 1,2 ενω ολοι οι σταθμοι στο κεντρο ηταν κοντα στο 0 πρωι προς μεσημερι της Δευετερας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για παμε να προσπαθησουμε να κανουμε μια αποτιμηση χιονοστρωσης στο λεκανοπεδιο και περιξ.Οι min. τιμες ειναι για τα χαμηλοτερα υψομετρα των αντιστοιχων περιοχων και οι max. για τις ψηλοτερες και βορειοτερες.

1.Νοτιοδυτικα προαστια   0-10εκ.

2.Νοτιανατολικα προαστια  10-25εκ.

3.Κεντρο Αθηνας και περιξ  15-25εκ. 

4.Δυτικα προαστια  5-15εκ.

5.Αν.προαστια-Υμηττος 30-50εκ. 

6.Β.δυτικα προαστια-Παρνηθα 20-25εκ. 

7.Β.ανατολικα προαστια -Πεντελη  35-60εκ. 

8.Υπερβορεια προαστια 35-45εκ. 

9.Υπερβορεια ημιορεινα 45-50εκ.

*Δεν εχω εικονα απο Διονυσο,λογικα στα ψηλα εχει πανω απο 60εκ.

Αρκετα έγκυρο το post Γιώργο. Για Αγ Στεφανο καταμετρημένο αναθεωρώντας προς τα κάτω λίγο την αρχική εκτίμηση. Είμασταν 30-35εκ. Αστεία χιονοστρωση για την περιοχή. Τετάρτη πρωί πήγαμε μαιευτήριο και εγω ο τρελος έκανα μετά χιονοβολτα με χάρακα. Το λοιπόν Κ. Χαλάνδρι στα ίδια 30εκ και Γερακα σύνορα με Γλυκά νερά 40-45εκ. Εμένα εκεί 12 χρόνια και κυνήγαγα χλαπάτσες, με είχαν φάει οι βενζίνες να πηγαίνω Αγ Στεφανο να το δω στην αδερφή μου. Και τώρα που ήμουν Αγ Στεφανο τον ξεπέρασε. Τι να πεις. Έχει γίνει άραγε ποτε ξανά να υστερεί ο Αγ Στεφανος σε σχέση με περιοχές του λεκανοπεδίου?😂Το πέτυχα κ αυτο😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κορυφαία χιονοκακοκαιρία των δυο τελευταίων δεκαετιών για το Πολύγωνο η "ΕΛΠΙΔΑ"

35 ΠΌΝΤΟΙ τουλάχιστον στις παρυφές του κέντρου δεν έχει ξαναγίνει τουλάχιστον από το 2000 που μένω στην περιοχή

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η συννεφιά που ήρθε ξαφνικά το βράδυ, παίζει να μείωσε εν τέλει την επιβίωση του χιονιού κατά τουλάχιστον 1 μέρα.

Ακόμα ολική χιονόστρωση εδώ βέβαια, πολλά στενά ακόμη εντελώς απροσπέλαστα

Το 2002 θυμάται κανείς πόσο κράτησε το χιόνι; Δεδομένου ότι είχε χαμηλότερες θερμοκρασίες και συνέβη και πιο νωρίς ημερολογιακά

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Χιών said:

Η συννεφιά που ήρθε ξαφνικά το βράδυ, παίζει να μείωσε εν τέλει την επιβίωση του χιονιού κατά τουλάχιστον 1 μέρα.

Ακόμα ολική χιονόστρωση εδώ βέβαια, πολλά στενά ακόμη εντελώς απροσπέλαστα

Το 2002 θυμάται κανείς πόσο κράτησε το χιόνι; Δεδομένου ότι είχε χαμηλότερες θερμοκρασίες και συνέβη και πιο νωρίς ημερολογιακά

 

5 μέρες κράτησε στα πεζοδρομια  μέχρι την Παρασκευη , θυμάμαι όμως έντονα την αναστροφή που έκανε την Τρίτη το πρωί, την 2η νυχτα δλδ που είχαν σταματήσει οι χιονοπτώσεις , δεν θα το ξεχάσω ποτε μου  ,δεν περπατουσες όρθιος πουθενα μεχρι το μεσημέρι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 minutes ago, KapelosG said:

Το μετεο ανεφερε 20 εκατοστα θησειο, ενω περσυ 15...ειναι η δευτερη μεγαλυτερη χιονοστρωση βαση μετρησεων απο 1964 και μετα με πρωτο το 2008 με 25...επισης κατι εχει κανει λαθος το μετεο γιατι βγαζει οτι ο σταθμος του θησειου στις 24/1 ειχε ελαχιστη 1,2 ενω ολοι οι σταθμοι στο κεντρο ηταν κοντα στο 0 πρωι προς μεσημερι της Δευετερας

Πηγη? Μου φαινεται απιθανο το 2008 να τα ξεπερασε αυτα τα 2. Καταρχας απο οσο θυμαμαι στο θησειο σταματησαν να κανουν μετρησεις για ημερες καταιγιδας, ημερες χιονοπτωσης, ημερες χιονοστρωσης, υψος χιονοστρωσης απο τοτε που επαψαν να τους δινουν κονδυλια. Και πανε πραγματικα χρονια δεν ειναι κατι τωρινο. Επισης 1.2 ελαχιστη αποκλειεται εδω το γκαζι κατεγραψε σχεδον παγετο που ειναι πιο χαμηλα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Πηγη? Μου φαινεται απιθανο το 2008 να τα ξεπερασε αυτα τα 2. Καταρχας απο οσο θυμαμαι στο θησειο σταματησαν να κανουν μετρησεις για ημερες καταιγιδας, ημερες χιονοπτωσης, ημερες χιονοστρωσης, υψος χιονοστρωσης απο τοτε που επαψαν να τους δινουν κονδυλια. Και πανε πραγματικα χρονια δεν ειναι κατι τωρινο. Επισης 1.2 ελαχιστη αποκλειεται εδω το γκαζι κατεγραψε σχεδον παγετο που ειναι πιο χαμηλα.

 

εχει απολυτο δικιο σε οσα λες εδω η πηγη αλλα παρατηρησα οτι μολις αφαιρεσαν την 24/1/2022 χαχαχαχα...μαλλον καταλαβαν οτι κατι εχουν γραψει λαθος...εντωμεταξυ λεει κατ' εκτιμηση που το 2008 για κεντρο δεν ειχε τοσα cm οσα προχθες...οριακα βγαζουμε πιο αντικειμενικο χαρτη εμεις για χιονοστρωσεις

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2113

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

εχει απολυτο δικιο σε οσα λες εδω η πηγη αλλα παρατηρησα οτι μολις αφαιρεσαν την 24/1/2022 χαχαχαχα...μαλλον καταλαβαν οτι κατι εχουν γραψει λαθος

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2113

Α καλα νταξει το θυμηθηκα... ΠΑΡΑ πολλα λαθη ο χριστος και η παναγια... δεν ειναι μετρησεις αυτα αλλα τα εχουν παρει απο εφημεριδες και πρεπει να μπερδεψαν τα μπουτια τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3η μέρα μεσημέρι και το έδαφος παραμένει απολύτως χιονοσκεπές. Εδώ σε portrait mode ένα βίντεο από Αγία Παρασκευή.
 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, xeneize said:

πολλά λάθη και χοντροκομμένες γενικότητες στον απολογισμό το meteo

Υπάρχει λινκ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Υπάρχει λινκ;

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2113

Επισης το πηγαν σε αλλο επιπεδο με το 1,5 μετρο 1911...το 1934 εχουν βαλει λιγα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Από φωτογραφίες που είχα δει έχω την εντύπωση πως είχε παραπάνω το 2002. Αντίστοιχα και εδώ στην Αγία Παρασκευή. Όπως έχω πει έλειπα σε εκείνο το χιονιά οπότε δεν είμαι ο καλύτερος κριτής σε αυτό αλλά θεωρώ ότι για τα βορειοανατολικά δεν έσπασε έστω και για λίγο. 

To τσέκαρα πάλι με την ιδιοκτήτρια εδώ του σπιτιού....το 2002 είχαν 80-90cm και ήταν η μεγαλύτερη χιονοκαιρία των Μελισσίων τουλάχιστον ως το 1992.....η τωρινή ήταν η αμέσως επόμενη και 2η μεγαλύτερη, με 72-74cm εδώ σε μένα.....στα Ανω Μελίσσια ήταν ως 80cm.....Καμία σχέση φυσικά με αυτά που λέει το meteo....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις γύρισα από βόλτα Βριλήσσια. Τρομερές ποσότητες χιονιού που δημιουργούν απίστευτα προβλήματα. Πήγα κατά μήκος της αναπαύσεως, εμφανώς περισσότερο το χιόνι στην Ηρακλείτου από την Πεντέλης. Δηλαδή πάτημα Χαλανδρίου έχει αρκετά περισσότερο, πρέπει να ήταν το απόλυτο επίκεντρο στο λεκανοπέδιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδω φωτο απο φιλο @geornik στο θεμα παλιων χιονιαδων για εθνικο κηπο 1934 με 40+cm και ισχυρη χιονοθυελλα την ιδια στιγμη

FB_IMG_1615739552051.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εδω μια πιο αντικειμενικη αποψη για τον χιονια του 1911 στην Αθηνα απ τον κυριο Ζιακοπουλο αν και καποιοι θεωρουν οτι ηταν και παραπανω (ισως κοντα 50-70cm) αφου δεν ειχε λιωσει το προηγουμενο τελειως

http://ziakopoulos.blogspot.com/2016/02/blog-post_74.html

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Από φωτογραφίες που είχα δει έχω την εντύπωση πως είχε παραπάνω το 2002. Αντίστοιχα και εδώ στην Αγία Παρασκευή. Όπως έχω πει έλειπα σε εκείνο το χιονιά οπότε δεν είμαι ο καλύτερος κριτής σε αυτό αλλά θεωρώ ότι για τα βορειοανατολικά δεν έσπασε έστω και για λίγο. 

..... η Ελπίδα ήταν συγκλονιστική για τις περιοχές μας αλλά το 2002 ήταν ο πλέον ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ μετά το 2000  !!!! ούτε που το πλησίασε ..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 1929 ειχε 2 μεγαλα χιονια...στις 4.2 το χαρακτηριστικο ηταν το ψυχος και οχι η ποσότητα...22.2.1929 αναφερεται στρωμα χιονος πανω απο 20εκ να εχει κατακλύσει ολη την Αθηνα(κεντρο)...

Επισης 20ποντα+ αναφερονται στις 7.12.1917, 28.3.1931, αλλα και 1.1.1942 και φυσικα 17-18.1.1944.πιθανοτατα και 23-24.2.1928..πολλα απο αυτα δεν αναφερονται στο αρχειο λογω ελλειψης εντυπωσιακων αρνητικων ισως...το 1911 και 1934 έχουν περασει στη σφαιρα του θρυλου ωστοσο μια εφημεριδα αναφερει οτι πανω απο 20εκ ειχαν καλυψει τους δρομους της πολης το 1911 ενω ο Ριζοσπαστης ψυχραιμος αναφερει οτι το 1934 το χιονι στους δρομους κυμαινοταν απο 15-30εκ...το 1964 εχει παρει ιστορικοτερες διαστασεις νομιζω απο οσο του αναλογουν

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...