Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το έχω δει και αυτό το βίντεο. Πρόσεξε όμως οτι αυτό το βίντεο περιορίζεται από το σταθμό του ΗΛΣΑΠ μέχρι λίγο πριν την Ε2 ενώ το timelapse είναι από την άλλη πλευρά του Λιμανιού μετά την Ε2. Που και πάλι ανα σημεία δείχνει χιονισμένο μεν τον δρόμο αλλά όχι ολικά. Τέσπα το περσινό ήταν εντελώς αδύναμο ακόμα και οριακά ολική να το πεις κατα τόπους και για πολύ λίγη ώρα σύμφωνα με το time laspe. Nα πχ. αυτό θα έλεγα στο τσακίρ κέφι ως χαρακτηρισμό: Ολική κατά τόπους.

στο timelapse που έχεις βάλει πιστεύω πως οσο η κάμερα ήταν σκεπασμένη είχε πιάσει παντού. Οι φώτο του George ειναι απο παρόμοιο σημείο δίπλα στο πλοίο που έχει στρώσει μέχρι τη θάλασσα. Εντάξει προφανώς και δεν ήταν όσο το 2008, αλλά θεωρώ πως οριακά μπορούμε να πούμε οτι είχε ολική χιονόστρωση. Να μας πει και ο @geornik που ειναι της περιοχής αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως απ' τις φώτο παρατήρησα Χαλάνδρι(216) 47, Γέρακα 55 (255), Πάτημα (290;) 60+, Ανθούσα (305) 60, μελίσσια (250+) 60, Βριλήσσια (250) 55, Πεντέλη (500) 70-75 πρεπει να ναι το επίκεντρο

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, menidi είπε:

Snow_records_Athens.jpg

Ρε παιδια συγνωμη τωρα? Που ειναι το 1992? Δεν ειχε τουλαχιστον 10ποντο στο κεντρο το '92? Εκτος απο αυτο το διαστημα '42 εως '64 δεν ειχε ξανακανει ιστορικο χιονια στην Αθηνα? Αυτος ο πινακας ειναι ελλιπεστατος κατ εμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, xeneize said:

στο timelapse που έχεις βάλει πιστεύω πως οσο η κάμερα ήταν σκεπασμένη είχε πιάσει παντού. Οι φώτο του George ειναι απο παρόμοιο σημείο δίπλα στο πλοίο που έχει στρώσει μέχρι τη θάλασσα. Εντάξει προφανώς και δεν ήταν όσο το 2008, αλλά θεωρώ πως οριακά μπορούμε να πούμε οτι είχε ολική χιονόστρωση. Να μας πει και ο @geornik που ειναι της περιοχής αν θυμάμαι καλά

Ναι αυτό είπα αλλά εγώ το απέδωσα ως ''κατα τόπους'' ολική. Κυρίως μου χτυπάει περίεργο πως με το που άνοιξε η χιονισμένη κάμερα θα περίμενα να δω έστω σημάδια από λάστιχα πάνω στο χιόνι σε ότι αφορά τον δρόμο. Εδώ φάνηκε οτι όλο το μήκος του δρόμου ήταν άστρωτο. Σε κάθε περίπτωση αρκετά αδύναμο για να το πω με σιγουριά ολική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, LosAlimos είπε:

Οπα ρε γελαω τι θαψιμο ειναι αυτο!!!

Μένει πάνω απ το ψυχιατρικό του στρατού,ουσιαστικά στο ψηλότερο σημείο της περιοχής!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αψογος και φουλ αξιοπιστος!

..... είναι το λιγότερο τόσο , σίγουρα για εμένα , γιατί από τις  05.00 - 9.00 τουλάχιστον το πρωί της Τρίτης 25 / 01 / 2022 φύσαγαν εδώ θυελλώδεις (..... χαλαρά 9 Bf .....) Β - ΒΔ ...... σίγουρα σήκωσαν στρώμα από το πάνω στρώμα της πούδρας ..... εγώ τη μέτρηση την έκανα εκεί που δεν υπήρχε κανένα περιθώριο για ανεμοσούρι γιατί ήταν πολύ κοντά στο χείλος της πολυκατοικίας προς την μεριά του ανέμου και επιπλέον ήταν ξυρισμένο και απόλυτα επίπεδο το χιονόστρωμα ....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... είναι το λιγότερο τόσο , σίγουρα για εμένα , γιατί από τις  05.00 - 9.00 τουλάχιστον το πρωί της Τρίτης 25 / 01 / 2022 φύσαγαν εδώ θυελλώδεις (..... χαλαρά 9 Bf .....) Β - ΒΔ ...... σίγουρα σήκωσαν στρώμα από το πάνω στρώμα της πούδρας ..... εγώ τη μέτρηση την έκανα εκεί που δεν υπήρχε κανένα περιθώριο για ανεμοσούρι γιατί ήταν πολύ κοντά στο χείλος της πολυκατοικίας προς την μεριά του ανέμου και επιπλέον ήταν ξυρισμένο και απόλυτα επίπεδο το χιονόστρωμα ....

Ναι,σιγουρα θα μιλαμε και για σημεια με 55-60

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ εδώ ακόμα είναι έτσι

IMG_20220127_200241.thumb.jpg.8e3c27723720c6a22be9687a39ee6a33.jpg

Επίσης έβγαλε πάλι τσουφοσυννεφια έλεος όλη μερα ήλιο και την νύχτα συννεφιά εεε σε πιάνει μια αηδία😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... είναι το λιγότερο τόσο , σίγουρα για εμένα , γιατί από τις  05.00 - 9.00 τουλάχιστον το πρωί της Τρίτης 25 / 01 / 2022 φύσαγαν εδώ θυελλώδεις (..... χαλαρά 9 Bf .....) Β - ΒΔ ...... σίγουρα σήκωσαν στρώμα από το πάνω στρώμα της πούδρας ..... εγώ τη μέτρηση την έκανα εκεί που δεν υπήρχε κανένα περιθώριο για ανεμοσούρι γιατί ήταν πολύ κοντά στο χείλος της πολυκατοικίας προς την μεριά του ανέμου και επιπλέον ήταν ξυρισμένο και απόλυτα επίπεδο το χιονόστρωμα ....

Πιστεύω μέσα στην νύχτα το Μαξ ήταν εύκολα 50-55 ίσως και παραπάνω...απίστευτα για εδώ γύρω

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Snowthunder said:

Ρε παιδια συγνωμη τωρα? Που ειναι το 1992? Δεν ειχε τουλαχιστον 10ποντο στο κεντρο το '92? Εκτος απο αυτο το διαστημα '42 εως '64 δεν ειχε ξανακανει ιστορικο χιονια στην Αθηνα? Αυτος ο πινακας ειναι ελλιπεστατος κατ εμε.

Αναφέρει ''σημαντικότερα'' το infographic οπότε θεωρώ γι αυτό δεν έβαλαν το 92. Εξάλλου επειδή αυτά είναι εκτιμήσεις από τον σταθμό του Θησείου έχω παρατηρήσει εμπειρικά πως ο Λόφος Νυμφών έχει μεγάλες διαφορές με το Σύνταγμα πολλές φορές. Πχ για το 1911 ο Ζιακό είχε δώσει 40 εκατοστά για το κέντρο αλλά το ΕΑΑ δίνει 1.5 μέτρο. Μιας και οι εκτιμήσεις/μετρήσεις γίνονται σε ανοιχτό χώρο πάνω στον λόφο μπορεί όντως το 1911 να το είχε πιάσει το χιόνι έτσι ο άνεμος στο Θησείο και να έβγαζε περίπου 1.5 μέτρο ενώ προφανώς στον αστικό ιστό όπως στο Σύνταγμα να υπήρχαν σημαντικές διαφορές.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Πιστεύω μέσα στην νύχτα το Μαξ ήταν εύκολα 50-52 

..... ναι και εγώ το πιστεύω .... αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω ..... και δεν χρειάζεται κιόλας γιατί η Ελπίδα ήταν τόσο μοναδική για τα μέρη μας ( ... μεταξύ Πεντέλης - Υμηττού ..... ) που το να το ψειρίζουμε είναι το λιγότερο αχαριστία .....

...... αυτό που κρατάμε είναι ότι το κατά ευχαριστηθήκαμε με όλες μας τις αισθήσεις .....!!!!!....

..... μακάρι να δουν κάτι ανάλογο και καλύτερο ακόμη περιοχές της Ελλάδος που το έχουν στερηθεί .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αναφέρει ''σημαντικότερα'' το infographic οπότε θεωρώ γι αυτό δεν έβαλαν το 92. Εξάλλου επειδή αυτά είναι εκτιμήσεις από τον σταθμό του Θησείου έχω παρατηρήσει εμπειρικά πως ο Λόφος Νυμφών έχει μεγάλες διαφορές με το Σύνταγμα πολλές φορές. Πχ για το 1911 ο Ζιακό είχε δώσει 40 εκατοστά αλλά το ΕΑΑ δίνει 1.5 μέτρο. Μιας και οι εκτιμήσεις/μετρήσεις γίνονται σε ανοιχτό χώρο πάνω στον λόφο μπορεί όντως το 1911 να το είχε πιάσει το χιόνι έτσι ο άνεμος στο Θησείο και να έβγαζε περίπου 1.5 μέτρο ενώ προφανώς στον αστικό ιστό όπως στο Σύνταγμα να υπήρχαν σημαντικές διαφορές.

Δεν ειπαμε να βαλει καθε φορα που εχει ασπρισει το γκαζον, αλλα το 92 επρεπε για μενα να το εχει γιατι ηταν σημαντικοτατος χιονιας και με διαρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αναφέρει ''σημαντικότερα'' το infographic οπότε θεωρώ γι αυτό δεν έβαλαν το 92. Εξάλλου επειδή αυτά είναι εκτιμήσεις από τον σταθμό του Θησείου έχω παρατηρήσει εμπειρικά πως ο Λόφος Νυμφών έχει μεγάλες διαφορές με το Σύνταγμα πολλές φορές. Πχ για το 1911 ο Ζιακό είχε δώσει 40 εκατοστά για το κέντρο αλλά το ΕΑΑ δίνει 1.5 μέτρο. Μιας και οι εκτιμήσεις/μετρήσεις γίνονται σε ανοιχτό χώρο πάνω στον λόφο μπορεί όντως το 1911 να το είχε πιάσει το χιόνι έτσι ο άνεμος στο Θησείο και να έβγαζε περίπου 1.5 μέτρο ενώ προφανώς στον αστικό ιστό όπως στο Σύνταγμα να υπήρχαν σημαντικές διαφορές.

Ρε συ....Θησείο Συνταγμα είναι ένα τσιγάρο δρόμος πραγματικά. Αποκλείεται να υπάρχει τόση διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Σε μένα με την επιφύλαξη ότι πάντα χάνεται χιονι στο αναλογικό, έγραψα σχεδόν 35mm....

Λίγα λες ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, xeneize είπε:

στο timelapse που έχεις βάλει πιστεύω πως οσο η κάμερα ήταν σκεπασμένη είχε πιάσει παντού. Οι φώτο του George ειναι απο παρόμοιο σημείο δίπλα στο πλοίο που έχει στρώσει μέχρι τη θάλασσα. Εντάξει προφανώς και δεν ήταν όσο το 2008, αλλά θεωρώ πως οριακά μπορούμε να πούμε οτι είχε ολική χιονόστρωση. Να μας πει και ο @geornik που ειναι της περιοχής αν θυμάμαι καλά

Απο το σπιτι μου μεταξυ Ε1 κ Ε2...σε καποια αλλα σημεια λογικα με την κινηση του λιμανιου με τριαξονικα αραγμενα ή να πηγαινοερχονται ισως το ειχε φαει...επισης ειχε διαφορα αν οι ληψεις ηταν πριν ή μετα τις 12 το μεσημερι

FB_IMG_1639222045675.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, menidi said:

Ρε συ....Θησείο Συνταγμα είναι ένα τσιγάρο δρόμος πραγματικά. Αποκλείεται να υπάρχει τόση διαφορά.

Kαλά έχουμε δει τόσο κουλά στην Αθήνα που πραγματικά αν δεν είναι στο μισό μέτρο η μια τοποθεσία από την άλλη δεν πιστεύω τίποτα. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κέντρο ποτέ δεν έπιασε 1,5 μέτρο το 1911, ο Ζιακόπουλος εξηγεί κιόλας ότι με βάση την μετέπειτα έρευνα του υπολογίζει 25-40 εκατοστά. Πιθανόν να έπιασε και 40 γεμάτα δηλαδή όσο τα ανατολικά προάστια σε αυτή τη κακοκαιρία και συνδυάζεται με το 1 μέτρο+ της Κηφισιάς και πιθανόν και με την αναφορά για 1,5 μέτρο εντός του ''λεκανοπεδίου'' από Κηφισιά και πάνω. Αναφέρονται και 2 μέτρα στη Μαλακάσα. Προφανώς μιλάμε για έναν ακραίο χιονιά, ίσως τον καλύτερο αλλά το 1,5 μέτρο στο Θησείο θα δικαιολογούσε τουλάχιστον 2 μέτρα σε περιοχές όπως η Αγία Παρασκευή. Αυτό ρεαλιστικά δεν γίνεται ούτε με το πιο ακραίο σενάριο το οποίο θα ήταν οι ραγδαιότητες της Ελπίδας με διάρκεια χιονιά 2002.

Επίσης δημοσιογραφικές αναφορές ή αναφορές κατοίκων/γηραιότερων κτλ δεν αποτελούν αξιόπιστη πληροφορία. Υπάρχει video στο Youtube από ειδήσεις του 2008 όπου η παρουσιάστρια ειδήσεων εκπλήσσεται όταν ακούει για αλυσίδες στη Κατεχάκη γιατί δεν θυμάται ποτέ να συνέβη πάλι αυτό (και μιλάμε για τη δεκαετία που αλυσίδες ήθελε και το 2002 και το 2004 και το 2006). Αντίστοιχα θυμάμαι κάτι γέροντες στην ορεινή Κορινθία που έλεγαν ότι είχε δεκαετίες να κάνει τόσο χιόνι όσο έβαλε τον Δεκέμβριο του 2017 και ήμουν σε φάση ''ρε μεγάλε, άσε τα υπόλοιπα, το 2002 που το Σούλι πάνω από το Κιάτο είχε 1 μέτρο τουλάχιστον δεν το θυμάσαι;''. Οπότε αυτά τα ''δεν τα έχουμε ξαναδεί'' ή ''ποτέ δεν είχε τόσο χιόνι'' τα ακούω βερεσέ από τον περισσότερο κόσμο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...