Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, geornik said:

Απο το σπιτι μου μεταξυ Ε1 κ Ε2...σε καποια αλλα σημεια λογικα με την κινηση του λιμανιου με τριαξονικα αραγμενα ή να πηγαινοερχονται ισως το ειχε φαει...επισης ειχε διαφορα αν οι ληψεις ηταν πριν ή μετα τις 12 το μεσημερι

FB_IMG_1639222045675.jpg

Έχεις ιδέα πόσο απέχεις από την κάμερα του time lapse ? Γιατί είναι κ τεράστιο το Λιμάνι. Πχ εγώ προχθές 25 του μήνα πήγα επί τούτου στον Πειραιά και ρώτησα διάφορους να μου πουν τι έγινε ακριβώς και δεν έστρωσε και διαπίστωσα οτι στο ύψος του ΗΛΣΑΠ όλοι έδιναν πιο πολύ χιόνι από τα περίπτερα που ρώτησα κοντά στην Ε2. Ίσως διαχρονικά η Ε2 δυσκολεύεται περισσότερο από τα άλλα σημεία στο Λιμάνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Έχεις ιδέα πόσο απέχεις από την κάμερα του time lapse ? Γιατί είναι κ τεράστιο το Λιμάνι. Πχ εγώ προχθές 25 του μήνα πήγα επί τούτου στον Πειραιά και ρώτησα διάφορους να μου πουν τι έγινε ακριβώς και δεν έστρωσε και διαπίστωσα οτι στο ύψος του ΗΛΣΑΠ όλοι έδιναν πιο πολύ χιόνι από τα περίπτερα που ρώτησα κοντά στην Ε2. Ίσως διαχρονικά η Ε2 δυσκολεύεται περισσότερο από τα άλλα σημεία στο Λιμάνι. 

Και η Ε2 να δυσκολεύεται, ο Πειραιάς είχε ολική στη Μήδεια έστω και για κάποιες ώρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Seth13 said:

Και η Ε2 να δυσκολεύεται, ο Πειραιάς είχε ολική στη Μήδεια έστω και για κάποιες ώρες. 

Ολική in my books είναι όλος ο Πειραιάς να είναι στρωμένος παντού. Όχι επιλεκτικά σε σημεία που τα ευνοεί ο άνεμος ή άλλοι παράγοντες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Το κέντρο ποτέ δεν έπιασε 1,5 μέτρο το 1911, ο Ζιακόπουλος εξηγεί κιόλας ότι με βάση την μετέπειτα έρευνα του υπολογίζει 25-40 εκατοστά. Πιθανόν να έπιασε και 40 γεμάτα δηλαδή όσο τα ανατολικά προάστια σε αυτή τη κακοκαιρία και συνδυάζεται με το 1 μέτρο+ της Κηφισιάς και πιθανόν και με την αναφορά για 1,5 μέτρο εντός του ''λεκανοπεδίου'' από Κηφισιά και πάνω. Αναφέρονται και 2 μέτρα στη Μαλακάσα. Προφανώς μιλάμε για έναν ακραίο χιονιά, ίσως τον καλύτερο αλλά το 1,5 μέτρο στο Θησείο θα δικαιολογούσε τουλάχιστον 2 μέτρα σε περιοχές όπως η Αγία Παρασκευή. Αυτό ρεαλιστικά δεν γίνεται ούτε με το πιο ακραίο σενάριο το οποίο θα ήταν οι ραγδαιότητες της Ελπίδας με διάρκεια χιονιά 2002.

Επίσης δημοσιογραφικές αναφορές ή αναφορές κατοίκων/γηραιότερων κτλ δεν αποτελούν αξιόπιστη πληροφορία. Υπάρχει video στο Youtube από ειδήσεις του 2008 όπου η παρουσιάστρια ειδήσεων εκπλήσσεται όταν ακούει για αλυσίδες στη Κατεχάκη γιατί δεν θυμάται ποτέ να συνέβη πάλι αυτό (και μιλάμε για τη δεκαετία που αλυσίδες ήθελε και το 2002 και το 2004 και το 2006). Αντίστοιχα θυμάμαι κάτι γέροντες στην ορεινή Κορινθία που έλεγαν ότι είχε δεκαετίες να κάνει τόσο χιόνι όσο έβαλε τον Δεκέμβριο του 2017 και ήμουν σε φάση ''ρε μεγάλε, άσε τα υπόλοιπα, το 2002 που το Σούλι πάνω από το Κιάτο είχε 1 μέτρο τουλάχιστον δεν το θυμάσαι;''. Οπότε αυτά τα ''δεν τα έχουμε ξαναδεί'' ή ''ποτέ δεν είχε τόσο χιόνι'' τα ακούω βερεσέ από τον περισσότερο κόσμο. 

Συμφωνω απολυτα. Ενα αλλο που μου τη δινει αφανταστα παλι ειναι που μιλαω πολλες φορες με ατομα που δεν ασχολουνται με τον καιρο ιδιαιτερα και επιμενουν για παραδειγμα οτι το 2004 δεν ειχε χιονισει αλλα ηταν το 2005, ενω εγω θυμαμαι οχι απλα τις ημερομηνιες αλλα και τις ωρες της κακοκαιριας. Και του λες του αλλου, μα εχω σαν χομπι αυτο το αντικειμενο και θυμαμαι λεπτομερειες, και σου λεει οχι δεν εχεις δικιο γιατι εγω εκεινη τη μερα τη θυμαμαι γιατι ειχα σηκωθει για κατουρημα εκεινο το βραδυ και ειδα τοτε που το εστρωνε.... Κλασικοι ξερολες που δεν τους νικας με τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... 47 cm .....!!!! ...... μετρημένο στην ταράτσα αλλά και σε οικόπεδο απάτητο ......

 

Και γω έτσι μέτρησα...44cm Νέο Ψυχικό.
Θα ξαναρωτήσω εαν ξέρει/θυμάται κάποιος επειδή μετακόμισα πριν 1μιση χρονο στο Νεο Ψυχικο και προσπαθώ να μάθω τη περιοχή πόσο είχε βάλει το 2002.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχεις ιδέα πόσο απέχεις από την κάμερα του time lapse ? Γιατί είναι κ τεράστιο το Λιμάνι. Πχ εγώ προχθές 25 του μήνα πήγα επί τούτου στον Πειραιά και ρώτησα διάφορους να μου πουν τι έγινε ακριβώς και δεν έστρωσε και διαπίστωσα οτι στο ύψος του ΗΛΣΑΠ όλοι έδιναν πιο πολύ χιόνι από τα περίπτερα που ρώτησα κοντά στην Ε2. Ίσως διαχρονικά η Ε2 δυσκολεύεται περισσότερο από τα άλλα σημεία στο Λιμάνι. 

Ειναι γνωστό τοις πάσι οτι η Ε2 είναι μουφοπύλη

Σε αντίθεση με την Ε1 όπου υπάρχουν αναφορές απο τη θεία του Βαμβακάρη που ερχόταν το 1934 στον Πειραιά στη συγκεκριμένη πύλη και μιλούσε για 40 πόντους μετρημένα με 2 συσκευασίες συριανά λουκούμια, η μια πάνω στην άλλη. 😂

Πλάκα κάνω φίλε south εντάξει ρε συ; 😊

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ολική in my books είναι όλος ο Πειραιάς να είναι στρωμένος παντού. Όχι επιλεκτικά σε σημεία που τα ευνοεί ο άνεμος ή άλλοι παράγοντες. 

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ίσωμα, δεν γίνεται να υπάρχει επιλεκτική ολική χιονόστρωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Καλημερούδια.

Μια αναφορά που ίσως βοηθήσει το ύψος της χιονοστρωσης από μια περιοχη,και ένα βιντεάκι από το Σούνιο που εβαλε από πέτσα έως 5cm τοπικά.

Συνεργάτης μου είπε οτι ο αδερφός του που ήρθε από εξωτερικο και φιλοξενήθηκε έως χθες σε φιλικό σπιτι στη Ροδόπολη κοντά στην Εκλλησια Αγ.Τριαδα (δεν έχω ακριβώς υψομετρο πρόχειρο) του είπε ότι το χιόνι την Τρίτη το πρωί έφτανε ψηλά στο μπούτι του.

Και το βιντεάκι απ' τα νότια της Αττικής.

 

Τι υψος εχει ο αδερφος του συνεργατη σου ομως;

μισες ερευνες κανεις φιλε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, menidi said:

Ειναι γνωστό τοις πάσι οτι η Ε2 είναι μουφοπύλη

Σε αντίθεση με την Ε1 όπου υπάρχουν αναφορές απο τη θεία του Βαμβακάρη που ερχόταν το 1934 στον Πειραιά στη συγκεκριμένη πύλη και μιλούσε για 40 πόντους μετρημένα με 2 συσκευασίες συριανά λουκούμια, η μια πάνω στην άλλη. 😂

Πλάκα κάνω φίλε south εντάξει ρε συ; 😊

Δεν παρεξηγώ 🤣

Απλά οκ με ξέρετε εμένα δεν αφήνω την παραμικρή λεπτομέρεια μου με ενοχλεί, κάτι που γενικά μου έχει βγει σε καλό καθώς σχεδόν πάντα η επιμονή μου όταν μου κολλήσει κάτι με οδηγεί κάπου. 

Για να καταλάβεις τώρα το δικό μου πρόβλημα ποιό είναι. Έκανα όλο αυτό το ταξίδι προχθές στον Πειραιά γιατί μου την έσπασε κάργα που ο Πειραιάς ήταν άστρωτος και έτσι έμαθα τις πληροφορίες για την Ε2, οτι  δλδ ουσιαστικά όλη η περιοχή του Λιμανιού μετά την Ε2 προς την Δραπετσώνα φαίνεται μάλλον λόγω γειτνίασης πως πρέπει να είναι το πιο άχιονο σημείο στο Λιμάνι όσο προχωράμε προς Δραπετσώνα μεριά, αυτό το επιβεβαίωσα από πολλούς κατοίκους εκεί προχθές και μάλιστα οι διαφορές με το Λιμάνι στο ύψος του ΗΛΣΑΠ πρέπει να είναι σημαντικές ( btw Νικήτα ψάξτο, πιστεύω και εσύ εκεί θα καταλήξεις).

Αλλά πρόσεξε την λεπτομέρεια, το θέμα μου εμένα ήταν από την ανάποδη σε σχέση με εσάς τους χιονοτρελαμένους... το πρόβλημα μου ήταν δηλαδή επειδή δεν ήθελα καμία περιοχή στην Αττική να είναι περισσότερο άχιονη από το κέντρο της Γλυφάδας στα στατιστικά. Φυσικά οκ όταν το στρώσαμε όμως το χάρηκα γιατί δε βλέπεις συχνά έτσι το κέντρο της Γλυφάδας. Αλλά ναι.. μου την σπάει που τελικά φαίνεται οτι το Λιμάνι είναι πιο άχιονο από το κέντρο της Γλυφάδας...

ΥΓ. Ορίστε και ένα βίντεο της Μήδειας με οδοιπορικό από το κέντρο πρός το Δημοτικό Θέατρο που δείχνει τους δρόμους κοντά στο Λιμάνι χωρίς ολική την ώρα της μεγάλης έξαρσης.

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρείται εκτός θέματος, αλλά παρατηρώντας τις ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες της Ελπίδας (νευριασμένος για την έλλειψη αναστροφής που θα οδηγούσε σε αξιοπρεπείς  αρνητικές θερμοκρασίες), θέλω να επισημάνω ότι οι σταθμοί του Αστεροσκοπείου γενικά τοποθετούνται σε μέρη πιο αναστροφικα σε σχέση με της ΕΜΥ.

Πχ βλέπω το tatoi penteli meteo station που κινείται μονίμως πολύ χαμηλά στις αναστροφές. Είναι στην πάνω μεριά του αεροδρομίου της Δεκελείας, το οποίο έχει ως ρεκόρ ΕΜΥ το "φτωχό" -8.8 (στην κάτω μεριά του είναι της ΕΜΥ ο σταθμός)

By the way.... Τανάγρα έχει -17! 

Επίσης η Νεμέα έπιασε -15 στο σταθμό του Αστεροσκοπείου ενώ η Τρίπολη (ΕΜΥ) -12. (χιόνι νομίζω ότι έχει και η Τρίπολη).

Τι θέλω να πω με αυτό.... Ότι αν έρθει ένας πολύ δυνατός χιονιάς με αναστροφές μετά, θα δούμε κάτω από -10 σε ορισμένους ημιπεδινους η και πεδινους σταθμούς της Αττικής (δεν υπολογίζω Ιπποκράτειο που είναι στα 600 και ο αναστροφικος της έχει για πλάκα τα -10). .

Υπενθυμίζω πάντως ότι η Πεντέλη ΜΌΛΙΣ στα 495 υψόμετρο, είχε ΧΩΡΙΣ αναστροφή, δλδ την ώρα των φαινομένων, -10 το 2004 και το 2008..

Τρομερό νούμερο. Ασύλληπτο!  Εν ώρα φαινομένων παρακαλώ. Δεν ξέρω αν ο Δομοκός (για να μην πω καμία Κοζάνη) έχει χτυπήσει τέτοιο νούμερο ενώ χιονίζει. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά και μία αποτίμιση καθώς στο ταξίδι μου προς τα πανω...ειχα την ευκαιρία..να δω που χτύπησε η "ελπιδα" και ακόμη χειρότερα που δεν χτύπησε...λοιπόν η λειβαδιά πάει για "χρυσό" καθώς ηταν πνιγμενη και σήμερα στο χιόνι....30 με 40 πόντους...λιγια χιλιόμετρα ομως πιο πάνω ....στην Λαμία ολα στεγνά...ακομη και τα βουνά της που κοιτουσα δεν είχαν χιονόστρωση χαμηλά...πρέπει να ηταν δύσκολη μέρα για τους συντρόφους από εκεί...από Λαμία και πάνω το απόλυτο τίποτα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...