Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Και τι να κάνουμε?με ότι έχουμε παλεύουμε...και πάλι καλά να λες που δεν έκαναν πλήρη μεταστροφή ακόμη...γιατί το Τζεμ δεν σ άρεσε?

Το τζεμ μονο για εσας ειναι πολυ καλο..τι να κανουμε αν δεν βγει αποκοπη πουθα ψαχνουμε μετα θερμοκρασιες ισως τριτη τεταρτη...θα την βγαλουμε με νιφαδες οπως παει η κατασταση ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Έχουμε Μάρτιο με οτι αυτό σημαίνει..

Έχουμε μια ή μπορεί και δυο κακοκαιρίες που φαίνεται να επηρεάζουν μεγάλο μέρος της Ελλάδας.

Έχουμε τα προγνωστικά μοντέλα (απο τα οποία κρεμόμαστε αναλόγως των τρεξιμάτων τους) να παλαντζάρουν, πράγμα λογικό λόγω της ευμεταβλητότητας της εποχής,  

Και μετά απο όλα αυτά, παρατηρώ παιδιά να αλλάζουν ψυχολογίες και προσδοκίες ανα run...Την μια στα ουράνια την επομένη στα τάρταρα...

Παρατηρώ επίσης ψιλομπηχτές  (η αλήθεια με περιτύλιγμα)  ένθεν κακείθεν λες και έχουμε να χωρίσουμε τίποτα ουσιαστικό λες και ο καιρός εχει χρωστούμενα ....

Δεν μπορώ να διαβάζω post απο ανθρώπους, που ενω γνωρίζουν οτι θα χιονιστούν, αναζητούν το κάτι παραπάνω, το κάτι υπερβολικό, το ιστορικό κατ`εκεινους , μιζεριάζουν, κλαψουρίζουν, είναι ανικανοποίητοι,  δεν συμβιβάζονται με οτι τους δίνει η φύση απλόχερα και μετράνε πόντους και χιλιοστά.

Χαλαρώστε κύριοι, ηρεμήστε, και οτι είναι να γίνει θα γίνει.....Απλά απολαύστε (όσοι σταθείτε τυχεροί)το θείο δώρο που λέγεται χιόνι....

Εγω προσωπικά είμαι ευτυχής όταν βλέπω αναφορές σας με χιόνια και ζηλεύω είναι αλήθεια, αλλά  με την καλή έννοια πάντα...

Συγνώμη αν σας κούρασα..   

Καλό απόγευμα!!! 

 

 

Εσυ και εγω μας βλεπω παλι αναφορες και βιντεο να βλεπουμε στο τελος μπαμπη..κατα τα αλλα ολοσωστος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον ακόμη δεν έχουμε καταλάβει τι έρχεται.....μπορεί να προκύψει κάτι μοναδικό και συγκλονιστικό, που θα το ζήσουμε μετά το Μάρτη του 87....μπορεί να είναι και καλύτερο (?), μπορεί και όχι....μπορεί να κολοβωθούν οι μέρες, μπορεί να τραβήξουν στο πιο δυνατό διαρκές.....ένα έχει σημασία, ότι από 8/3 και μετά η Ελλάδα μπαίνει σε μακρύ χρονικά περίοδο βαρυχειμωνιάς, τα χαρακτηριστικά της οποίας, δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμη.....Ομως θα χιονίσει και θαναι ωραία!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την ευκαιρια του μηνυματος του Μιχαλακη,εγω βλεπω με απογοητευση οτι για πολλους εδω,δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο "το χιονι στην πορτα μου"(δικαιωμα του καθενος εννοειται). 

Δεν υπαρχει αγαπη για τον καιρο γενικοτερα και ειδικα για τη μελετη του.Δεν υπαρχει διψα για γνωση,μαθηση και εξηγηση της μαγειας του καιρου,των χαρτων και της ατμοσφαιρας .Δεν ψεγω κανεναν φυσικα,οτι του κανει γουστο του καθενος,απλα ηθελα να το αναφερω επειδη υποτιθεται οτι ειμαστε καιρικο φορουμ,για κανεναν αλλο.λογο.Εξελειψαν οι αναλυσεις,αποδεκτο ειναι μονο το hopecasting.

Εγω παντα ασχολουμαι με τις αλλες περιοχες προγνωστικα και δοκιμαζω τις γνωσεις μου.Με εξιταρει.Τι κι αν δεν χιονιζει ή αν δεν βρεχει σε μενα τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη; τελοσπαντων ξαναλεω απλα ηθελα να το αναφερω γιατι ειναι ο χωρος μας εδω και τεινει να γινει "Χιονι στην πορτα μου" φορουμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ τζίφος καλά για εδώ για τριτη-Τετάρτη! Αν τα ακολουθήσει και ο παιος στα 12αρια είμαστε πολύ καλα! Μπορεί να βγει έως πολύ καλός χιονιάς για τα δεδομένα της περιοχής μας!

Α ξέχασα το αικον! Κι αυτό καλό για Τρίτη Τετάρτη!

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σωστά τα λένε τα παιδιά παραπάνω ... Και εγώ δεν καταλαβαίνω που υπάρχει απογοήτευση ..... Διαφωνώ με τον Τάσο που χαρακτηρίζει και βάζει αυτόν τον χειμώνα με τον ακατανομαστο του 2007 .... Πάμε φορτσαριστοι για την Τρίτη και μετά είναι χάος και λόγο των ωρών και λόγο εποχής ... Το χιόνι θα έρθει ...δεν θα φύγει χωρίς χιόνι ικανοποιητικό για τα πεδινά της κ.μακεδονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Τζεμ τζίφος καλά για εδώ για τριτη-Τετάρτη! Αν τα ακολουθήσει και ο παιος στα 12αρια είμαστε πολύ καλα! Μπορεί να βγει έως πολύ καλός χιονιάς για τα δεδομένα της περιοχής μας!

Α ξέχασα το αικον! Κι αυτό καλό για Τρίτη Τετάρτη!

Κοσμά πάλι προβληματική θερμοκρασία δεν θα έχουμε ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με την ευκαιρια του μηνυματος του Μιχαλακη,εγω βλεπω με απογοητευση οτι για πολλους εδω,δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο "το χιονι στην πορτα μου"(δικαιωμα του καθενος εννοειται). 

Δεν υπαρχει αγαπη για τον καιρο γενικοτερα και ειδικα για τη μελετη του.Δεν υπαρχει διψα για γνωση,μαθηση και εξηγηση της μαγειας του καιρου,των χαρτων και της ατμοσφαιρας .Δεν ψεγω κανεναν φυσικα,οτι του κανει γουστο του καθενος,απλα ηθελα να το αναφερω επειδη υποτιθεται οτι ειμαστε καιρικο φορουμ,για κανεναν αλλο.λογο.Εξελειψαν οι αναλυσεις,αποδεκτο ειναι μονο το hopecasting.

Εγω παντα ασχολουμαι με τις αλλες περιοχες προγνωστικα και δοκιμαζω τις γνωσεις μου.Με εξιταρει.Τι κι αν δεν χιονιζει ή αν δεν βρεχει σε μενα τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη; τελοσπαντων ξαναλεω απλα ηθελα να το αναφερω γιατι ειναι ο χωρος μας εδω και τεινει να γινει "Χιονι στην πορτα μου" φορουμ.

Περιμένω  τις γνώσεις σου για δω εχω δώσει εκτίμηση για σήμερα και ακομα περιμενω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CLAPSANTO είπε:

Περιμένω  τις γνώσεις σου για δω εχω δώσει εκτίμηση για σήμερα και ακομα περιμενω 

Χαχαχ...σε λιγο ξεψαχνιζω χαρτες κι επανερχομαι Αντουαν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χαχαχ...σε λιγο ξεψαχνιζω χαρτες κι επανερχομαι Αντουαν.

Οχι ρε δεν μας λυπάσαι;;;  ποιος τον ακούει;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Ο,τι νάναι μερικοί, δεν χρειάζεται σχολιασμός.....

Εχεις δικιο Κώστα,,,.. Εγώ υπόσχομαι να μη ξαναμιρλιασω για την αλλη εβδομαδα και ότι έρθει..ετσι κι αλλιως απο τα συν 15 πολυ καλυτερα μια ς μη  χιονισει ,, απλα λιγο χιονι ηθελα γιατξ μετα θα έχει πολυ κρυο ώστε να το κρατήσει να το δούμε 3 ,4 μερες κατω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζορτζ πες μου ..μην ακούς ένα νησιωτη και ένα Λαρισαιο δε ζουν στα ημιορεινά θαψαρ οπως εμεις και δε ξέρουν χααχαχαχαχα

Να ξέρεις @GEORGE SNOWMANεχω 4,7 τωρα ο ευρωπαιος είναι μπαμ μεσα στις θερμοκρασιες 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Κοσμά πάλι προβληματική θερμοκρασία δεν θα έχουμε ;

Αυτή τη φορά απ πτι φαίνεται θα μας επηρεάσει βράδυ και με ίδιες θερμοκρασίες όπως τις προάλλες και ακόμα χαμηλότερη θερμοκρασία εκκίνησης όποτε μάλλον θα είναι αρκετά ανώτερη κακοκαιρία. Και με λίγη βελτίωση μπορεί να βγει όνειρο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω θελω τζεμ γιατι ετσι παιζει να χιονιστουν και τα δυτικα πεδινα και νησια χιονιζομαι κι εγω βεβαια και μαλιστα οχι μια φορα ...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

εγω θελω τζεμ γιατι ετσι παιζει να χιονιστουν και τα δυτικα πεδινα και νησια χιονιζομαι κι εγω βεβαια και μαλιστα οχι μια φορα ...😀

Εγω θελω ευρωπαικο χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

εγω θελω τζεμ γιατι ετσι παιζει να χιονιστουν και τα δυτικα πεδινα και νησια χιονιζομαι κι εγω βεβαια και μαλιστα οχι μια φορα ...😀

Και εγώ μαζί σου😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικά τα μοντέλακια  ΔΕΝ το έχουνε με την  Διαταραχή στη στρατόσφαιρα θέρμανση κτλ εξελίξεις σε τροπόσφαιρα Ριτζ σταθερότητα...σε κάθε τρέξιμο αλλάζει σαν πουκάμισο το κάθε μοντέλο μετά τις 72+ ώρες.....είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο....τα 12αρια θα πάνε δυτικά το έχουμε δει το έργο πολλές φορές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επισης δεν σας προκαλει εντυπωση οτι για ενα μεγαλο κομματι της κακοκαιριας και με μια φαινομενικα προσηνεμη διαταξη ο κυριος ογκος των φαινομενων βαση ανσμπλ ειναι στον ηπειρωτικο κορμο στη νοητη γραμμη κεντρικη μακεδονια δυτικη θεσσαλια κεντρικη στερεα πελλοπονησο...ειναι αναποδος αυλωνας μπορει τα 850 να παιρνουν σβαρνα τα παντα αλλα ο αυλωνας ειναι στα β.ανατολικα σαν ταση και απλα δεν ξερουμε τι θα κανει..θα παει πιο δυτικα θα οπισθοχωρησει και εκει θα παιχτει το τελευταιο κομματι αυτης της κακοκαιριας.Ας παμε ομως στο πρωτο που ειναι και κοντα και μπορει μ ενα απλο χαμηλο καπου στο κεντρικο αιγαιο να βγει ενας πολυ καλο χιονιας για κεντρικη και ανατολικη μακεδονια κατι που το θεωρω απολυτα εφικτο για να μην πω οτι το περιμενω πλεον και στα 12αρια.Αυτο θα ειναι το πρωτο ζητουμενο βασικα να εχουμε ισχυρη ταση καθολικη για χιονι 8-9 στην περιοχη μας για να χαλαρωσουμε λιγο κι εμεις και μετα οτι βρεξει ας κατεβασει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Modele GFS - Carte prévisions

 

Και το μεγαλύτερο μέρος από αυτά τα κόκκινα είναι χιόνια από πέμπτη και μετά που οι θερμοκρασίες δεν είναι πρόβλημα. να το φέρουμε στα μέτρα μας αυτό,δηλαδή λίγο πιο βόρεια

κοιτουσα τα σχολια στο χθεσινο 18αρι κ επεσα πανω σ αυτο κ επαθα σοκ κ μονο που το ειδα ξεχαρμανιασα  χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

επισης δεν σας προκαλει εντυπωση οτι για ενα μεγαλο κομματι της κακοκαιριας και με μια φαινομενικα προσηνεμη διαταξη ο κυριος ογκος των φαινομενων βαση ανσμπλ ειναι στον ηπειρωτικο κορμο στη νοητη γραμμη κεντρικη μακεδονια δυτικη θεσσαλια κεντρικη στερεα πελλοπονησο...ειναι αναποδος αυλωνας μπορει τα 850 να παιρνουν σβαρνα τα παντα αλλα ο αυλωνας ειναι στα β.ανατολικα σαν ταση και απλα δεν ξερουμε τι θα κανει..θα παει πιο δυτικα θα οπισθοχωρησει και εκει θα παιχτει το τελευταιο κομματι αυτης της κακοκαιριας.Ας παμε ομως στο πρωτο που ειναι και κοντα και μπορει μ ενα απλο χαμηλο καπου στο κεντρικο αιγαιο να βγει ενας πολυ καλο χιονιας για κεντρικη και ανατολικη μακεδονια κατι που το θεωρω απολυτα εφικτο για να μην πω οτι το περιμενω πλεον και στα 12αρια.Αυτο θα ειναι το πρωτο ζητουμενο βασικα να εχουμε ισχυρη ταση καθολικη για χιονι 8-9 στην περιοχη μας για να χαλαρωσουμε λιγο κι εμεις και μετα οτι βρεξει ας κατεβασει...

Αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει ανατολικο ρευμα στα 850 καποιες ωρες που ευνοει πολλες περιοχες στον ηπειρωτικο κορμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...