Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, CLAPSANTO είπε:

Προσαρμόστηκε και ο γερμανός παμε για αυλωνα πανβ μας ουτε καν βορεια η δυτικα μας 

ναι αλλα ετσι εβγαλε περισσοτερο υετο η κανω λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Προσαρμόστηκε και ο γερμανός παμε για αυλωνα πανβ μας ουτε καν βορεια η δυτικα μας 

 Αυτό το είπαμε από χτες το πρωί που φάνηκε η αλλαγή στα τρεξίματα σταδιακά και στα ανσάμπλ τους......ξερή εισβολή για την συντριπτική πλειοψηφία της ηπειρωτικής χώρας(τώρα αν κάνει περασμα 2-3 ωρών δεν νοείται καν για κακοκαιρία)  και εντυπωσιακή για την εποχή ψυχρή εισβολή στα ανατολικά προσήνεμα με την ταχύτητα μάλιστα που πάνε ανατολικά όλα τα μοντέλα πάμε μάλλον για τη=ους τρεις νομούς...3η ιστορική χιονοκαιρία μέσα σε ένα χρόνο για την Αθήνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

ναι αλλα ετσι εβγαλε περισσοτερο υετο η κανω λαθος

Ακριβώς...και για μετά είναι άγνωστο το που θα πάει η ψυχρή μπαλλα...στα πρωινά έχει τάση βορισματος και δυτικισης βάση κύριων πλην τζιφου και ανσμπλ μοντελων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

ναι αλλα ετσι εβγαλε περισσοτερο υετο η κανω λαθος

Άλλο ένα τέτοιο να κα ει το απόγευμα και θα ψάχνεις το χαμηλο στη Κύπρο και τον αυλωνα στη τουρκια ,, κοιτα που πηγε σε ένα ραν 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kalahari desert είπε:

Λιγότερο βγάζει γιατί δεν υπάρχει χαμηλό Ιόνιο

Σε εμάς βγαζει πιο λιγο γι αυτό στη κεντρική μακεδονια έχει σύγκλιση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

 Αυτό το είπαμε από χτες το πρωί που φάνηκε η αλλαγή στα τρεξίματα σταδιακά και στα ανσάμπλ τους......ξερή εισβολή για την συντριπτική πλειοψηφία της ηπειρωτικής χώρας(τώρα αν κάνει περασμα 2-3 ωρών δεν νοείται καν για κακοκαιρία)  και εντυπωσιακή για την εποχή ψυχρή εισβολή στα ανατολικά προσήνεμα με την ταχύτητα μάλιστα που πάνε ανατολικά όλα τα μοντέλα πάμε μάλλον για τη=ους τρεις νομούς...3η ιστορική χιονοκαιρία μέσα σε ένα χρόνο για την Αθήνα....

Ετσι ακριβως απορω οι βορειοι τι ασχολουνται ειμαστε στκς ωρες που γινεται η αλλαγη και οσο παει θα ανατολικισουν κι αλλο...

Ειναξ 5 η φορά φέτος 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παντως δεν καταλαβαινω την απαισιοδοξια των βορειων.Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τη φυση της διαταξης που ερχεται.Δεν ειναι ο κλασσικος προσηνεμος αυλωνας ξεκαθαρα.Ξαναλεω ο αυλωνας ακουμπαει βορειο ιονιο- αδριατικη σχεδον παραλληλα.Ειναι βεβαιο οτι θα βγει υετος και ισως πολυς με δυτικο ρευμα στα 700hpa και δημιουργια επιφανειακου χαμηλου στο βορειο ιονιο.Ετσι οπως ειναι η διαταξη αν δεν χιονιστουν τα βορεια,δεν θα χιονιστουν ουτε τα προσηνεμα ή μπορει να κανει τοπικα απλα ενα.περασμα..Το βλεπει κανενας αυτος ή μπα;;;Μιλαω παντα για τα σημερινα δεδομενα.

Φίλε εγώ νομίζω ότι με αυτη τη  διάταξη  αν χιονίσει στα πεδινά της Κεντρικής Μακεδονίας, θα χιονίσει και στα πεδινά τουλάχιστον της Βοιωτίας. Το αντίστροφο δεν ισχύει .Μιλάω για την πρώτη φάση .  Αυτό έχει φανεί εδώ και μέρες όπως το βλέπω εγώ .

Επίσης στα προσήνεμα υπάρχει η προοπτική της παράτασης των φαινομένων που βασικά είναι σαν δεύτερη κακοκαιρία,  στα βόρεια δεν υπάρχει . 

Για τους δύο παραπάνω λόγους νομίζω υπάρχει απογοήτευση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικά πράγματα πάντα στο 90 όλα ανατολικά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.το είπα προχθές ότι η σφαλιάρα καραδοκεί για τα κβ και όπως είπε και ο Αντώνης Πέμπτη φορά φέτος που μας το κάνει

Επεξεργάστηκε από Kalahari desert
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αικον 6αρι χιονίζει οριακά Φθιώτιδα τώρα.... τρομερές αλλαγές στα κοντινά..!  Ότι ναναι...

icon-6-99.png

icon-1-99.png

icon-2-99.png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για δείτε και λίγο ναύτη...από τα 18αρια το εκκρεμές άρχισε την αντίστροφη ταλάντωση...Υγ Αντουάν εσύ κλαίγεται επειδή η δυτική Μακεδονία έχει πιθανά λιγότερο υετό από την κεντρική να υποθέσω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για εμένα πλέον μετά την χθεσινή μοντελική στροφή ο στόχος είναι απλά το βράδυ της Τρίτης, όπου εκεί θα παίξουμε πάλι με θερμοκρασίες κ ανέμους μπας και γίνει κάτι της προκοπής έστω και για ένα βράδυ.

Το μετά ναι είναι νωρίς ακόμα αλλά όπως όλα τα φετινά με κατάλληλο για πεδινά ψύχος ή θα πέφτει πάνω μας πάλι ο καταραμένος ο αυλώνας ή θα ταξιδεύει προς Ανατολάς. Προς τα εκεί φαίνεται ότι πάει, δυστυχώς για εμάς, και τώρα. Υπάρχουν περιθώρια ακόμα, αλλά αν δεν μπει φρένο μέχρι αύριο τότε ότι αρπάξουμε, αν αρπάξουμε, στην αρχή και γεια σας. Σε σημείο που μπορεί από αύριο να μην βλέπουμε καν χάρτες για τις 100+ ώρες.

Απαισιόδοξος, ρεαλιστής? Καλώς ή κακώς θεωρώ ότι και τα 2 ισχύουν μετά την φετινή μέρα της μαρμότας όπου έχουμε φτάσει πλέον Μάρτη με ψύχος και ακόμα παλεύουμε άνισα για ριμαδοαυλώνα στην Αδριατική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ISIMERINOS είπε:

Για δείτε και λίγο ναύτη...από τα 18αρια το εκκρεμές άρχισε την αντίστροφη ταλάντωση...Υγ Αντουάν εσύ κλαίγεται επειδή η δυτική Μακεδονία έχει πιθανά λιγότερο υετό από την κεντρική να υποθέσω 

Όχι ρε δε με νοιάζει δεν ασχολούμαι εγω με τη αλλη εβδομαδα εγω τα σημερινά με απασχολούν εδω ...Αυτό που με πειράζει ειναξ οτι δε βγαινει χαμηλο στο ιονιο ..?βαγγλεη γιαβτετοιο με εχεις ρε;; Εγώ χαιρόμουν για τη Αθήνα που χιονισε και δε θα χαρώ για τη Βέροια και τη θεσαλονικη; ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Πολυ σωστή ανάλυση..με την μόνη διαφορά οτι χιονίζεται οληηηη σχεδον η χώρα, εκτός απο το νησί μου.....

Και για να γίνω και εγω λίγο Αντουαν ,............ ούτε καμήλeς, ούτε νυφίτσeς, ούτε σκίουροι, ούτε  συγκλίσεις,  ούτε χαμηλά , ούτε αυλώνες , ουτε trough, ούτε τρούφες , ούτε αμυγδαλωτά, ούτε  τίποτα δεν με πιάνει εδω .... Μη γ@#$$%^%  το κ#$#%^& .

Τέσσερις φορές φέτος, διαταραχές που με ευνοούσαν χάθηκαν τη τελευταία στιγμή και μείναμε με τη ψ#@#$%&%  στο χέρι..  Μόνο ψοφόκρυο για άλλη μια φορά και εσυ να κάθεσαι να κοιτάς τους απέναντι σου, τους κάτω, τους πάνω,  τους διπλα σου  να χιονίζονται.....αει στα διάλα πια..... Καντε μου μπαν,   καντε οτι θέλετε

8E64E925-C360-4C06-8424-1F9A52D5FEFD.thumb.png.b155eeb6f9d521dd177dbb742ca59e49.png

Αραξε ρε.Κατσε μην χιονιστεις μονο εσυ στο τελος...χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση τον υετικό μέσο όρο και των δύο μοντέλων και κυρίως του Ευρωπαίου δεν θα φύγει πολύ ανατολικά προς το παρόν. Να δούμε τι θα δώσει και το 06άρι σαν εξέλιξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Φίλε εγώ νομίζω ότι με αυτη τη  διάταξη  αν χιονίσει στα πεδινά της Κεντρικής Μακεδονίας, θα χιονίσει και στα πεδινά τουλάχιστον της Βοιωτίας. Το αντίστροφο δεν ισχύει .Μιλάω για την πρώτη φάση .  Αυτό έχει φανεί εδώ και μέρες όπως το βλέπω εγώ .

Επίσης στα προσήνεμα υπάρχει η προοπτική της παράτασης των φαινομένων που βασικά είναι σαν δεύτερη κακοκαιρία,  στα βόρεια δεν υπάρχει . 

Για τους δύο παραπάνω λόγους νομίζω υπάρχει απογοήτευση. 

Απογοητευση υπαρχει γιατι δεν θα ερθει χαμηλο απο Σικελια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Άλλος απ' εδώ...για Θεσσαλία λες να υποθέσω...

Γενικα μιλαω οτι ειμαστεωσε κακο φεγγαρι σημερα στα 12αρια βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...