Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

δε θυμάμαι εάν για 2ο δεκαήμερο Μαρτίου έχω δει ξανά τέτοιο διάγραμμα για την περιοχή της Χαλκίδας!

Diagramme GEFS

giphy.gif?cid=ecf05e47imog1urris8ogkchgw

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους λοιπούς φίλους χιονοτρελαμένους !!!!! Έχουμε δύο ημέρες τουλάχιστον με χιονοενδιαφέρον στην Αττική.. την αυριανή και το Σάββατο....... μια χαρούλα....... κι επειδή έχω χαμηλά τις προσδοκίες μου αυτή τη φορά (είναι και η περίπτωση βέβαια, μιας και ειδικά χιονοστρώσεις... σε καμία περίπτωση δε προβλέπονται για εδω πέρα, στα 100μ. υψόμετρο που είμαι εγώ...), κάτι μου λέει πως θα πάμε καλά, όπως και τις περισσότερες φορές που οι προσδοκίες μου είναι σε αυτό το επίπεδο... τις χιονοεκπληξάρες μας όμως, θέλω να πιστεύω πως τις έχουμε....... στην Ελπίδα είχα μεγάλες προσδοκίες κι όπως είναι λογικό απογοητεύτηκα....... να είμαι ειλικρινής...

Οπως και να 'χει και στη τρέχουσα χιονοπερίπτωση.... θα είναι ο δεύτερος σερι Μάρτης που θα σημειωθεί χιονόπτωση μέσα στην Αθήνα... δεν το λες κι ευκολο.. κι αν κρίνω κι απ' τον ιστορικό χιονιά τον φετινό (άσχετα του τι ήταν για άτυχα Περιστεράκια....🤣), κάτι μου λέει πως θα το βλέπουμε όλο και συχνότερα από εδώ και πέρα και σε βάθος χρόνου..... και ασχέτως του κατά πόσο είναι τυχαίο ή όχι και τόσο τυχαίο αυτό, νομίζω πως παρατηρείται ήδη.. ανεξάρτητα του εαν το στρώνει.. κάθε πότε το στρώνει... που το στρώνει.. και πόσο το στρώνει σε κάθε περιοχή του λεκανοπεδίου.....

Καλές χιονοεκπλήξεις σε όλους!!!!!!.. καλές χιονοσυγκινήσεις.....

.....και κάτι ακόμα ευχάριστο!!! Πάμε δυνατά.. να προσεγγίσουμε εάν όχι να φτάσουμε, το μαγικό 2014-15 στον αριθμό των ημερών που παρατηρήθηκε χιονόπτωση εδώ!!! (...να θυμίσω πως και τότε δε το έτρωσε σε καμία χιονοκακοκαιρία, στο Περιστέρι τουλάχιστον!)

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μην αγχωνεσαι σημερα πετσα πηραν μονο τα πολυ δυτικα πανεπιστημιακο και μετα νομιζω θα την παρουμε και κεντρο μεχρι σαββατο

Εγω θελω εναν Λέανδρο απο τα λιντλ αν γίνεται 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφήνω και την δική μου εκτίμηση. Νοτιότερα από Σύνταγμα χιονόνερο με αερομεταφερόμενες και εάν...

Κάτω από Αττική οδό έως Σύνταγμα ενδεχομένως ελαφριά χιονόπτωση αλλά με σπασμένο καιρό χωρίς στρωσίματα. Ισως και λίγο πιό έντονα κατά διαστήματα έως αύριο το μεσημέρι... Πιό ψηλά, σε εμένα συμπαγής καιρός με πασπάλα 2-3 ποντάκια στις εξάρσεις και καλύτερο στρώσιμο βόρειότερα πχ από γέφυρα Βαρυμπόμπης και πάνω. Παρασκευή δεν υπάρχει κάτι και το Σάββατο είναι μυστήριο (ίσως κατά το βράδυ δούμε κάτι καλύτερο). 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 ημέρες πέρασαν. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν ελπίδες να δούμε έστω και μια mini έκδοση αυτης της χιονοστρωσης στην Αταλάντη?? 

IMG_20220125_100957.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, CATHA said:

Αφήνω και την δική μου εκτίμηση. Νοτιότερα από Σύνταγμα χιονόνερο με αερομεταφερόμενες και εάν...

Κάτω από Αττική οδό έως Σύνταγμα ενδεχομένως ελαφριά χιονόπτωση αλλά με σπασμένο καιρό χωρίς στρωσίματα. Ισως και λίγο πιό έντονα κατά διαστήματα έως αύριο το μεσημέρι... Πιό ψηλά, σε εμένα συμπαγής καιρός με πασπάλα 2-3 ποντάκια στις εξάρσεις και καλύτερο στρώσιμο βόρειότερα πχ από γέφυρα Βαρυμπόμπης και πάνω. Παρασκευή δεν υπάρχει κάτι και το Σάββατο είναι μυστήριο (ίσως κατά το βράδυ δούμε κάτι καλύτερο). 

 

ωραίος γειτονα - καλη επιτυχια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-384-2.png.0fd11a1024806fbde0190cd411bd53a3.png

40 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Και στο τέλος η μονη μέρα που δεν ήταν ποτέ στο παιχνίδι αυτή θα μας χιονίσει καλουτσικα...η παρασκευή...χαχαχα

Μπορει και 25η μαρτιου

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, geod said:

ωραίος γειτονα - καλη επιτυχια

Cheers mate. Να προσθέσω  οτι θα πρέπει να ετοιμαστούμε για κλεισίματα σε όλους τους δρόμους με την πρώτη νιφάδα... όποιος καεί κλπ

Μάλλον πριν πέσει η πρώτη νιφάδα ...

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2123070/apagoreysh-kykloforias-vareon-ohhmaton-sthn-attikh.html

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι περίεργος να δω αν θά παίξει μπάλα... ο Υμηττός που ειναι βαρόμετρο για το κεντρικο νοτιοανατολικό λεκανοπέδιο.Σε οριακές καταστάσεις πάντως συνήθως πετάει αετό,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεαλιστική η εκτίμηση του Catha αυτή τη φορά... σύμφωνα με το 12ρι του τζιφου...που έχει αποδείξει ότι γενικά πέφτει μέσα στο να πιάνει τις συγκλίσεις έστω και τελευταία στιγμή. 

Ας ελπίσουμε όχι αυτή τη φορά, 30 km ανατολικοτερα θέλουμε, γίνεται! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ειμαι περίεργος να δω αν θά παίξει μπάλα... ο Υμηττός που ειναι βαρόμετρο για το κεντρικο νοτιοανατολικό λεκανοπέδιο.Σε οριακές καταστάσεις πάντως συνήθως πετάει αετό,,,

πιστευω μεχρι το υψος παπαγου αν θα υπαρξει καποιο στρωσιμο διπλα στον υμηττο.
θεωριτικα οσοι ειμαστε στους προποδες και σε υψομετρα 150-250, θα μπορουσαμε να δουμε πασπαλα αντε και με το ζορι 5ποντο αλλα δεν υπαρχει υετος και δεν φαινεται κατι αξιο λογου.
θεωρω οτι οι νεφωσεις θα κολλανε στα υπερβορεια και οτι περναει θα ξεψυχαει μεχρι το υψος που ειπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ρεαλιστική η εκτίμηση του Catha αυτή τη φορά... σύμφωνα με το 12ρι του τζιφου...που έχει αποδείξει ότι γενικά πέφτει μέσα στο να πιάνει τις συγκλίσεις έστω και τελευταία στιγμή. 

Ας ελπίσουμε όχι αυτή τη φορά, 30 km ανατολικοτερα θέλουμε, γίνεται! 

Δεν βλέπω ιδιαίτερη δυναμική αλλά πάλι ο καιρός κάνει τα δικά του και μπορεί να πέσω έξω. Την πλάκα μας κάνουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα θετικά του 12αριού ότι το Σάββατο μπορεί να αποκτήσει ενδιαφέρον. 

Στα αρνητικά το γεγονός ότι έπεσε πετσόκομα στον υετό για το λεκανοπέδιο (από 5.1 χιονι στην Αγία Παρασκευή, πήγε 3,3 στο 06άρι και 1,7 στο 12αρι μεσο ορο). Το ρεύμα δεν ευνοεί τη χιονόπτωση έγινε ακόμα πιο ΒΔ στα 700 και η σύγκλιση δείχνει να φεύγει δυτικότερα (κάτι που έδειχνε βέβαια και στη Μήδεια). Το μεγάλο αρνητικό βέβαια είναι ότι μπαίνει περισσότερο ΒΑ άνεμος στην Αττική με τη δυτικότερη μετατόπιση επομένως γι' αυτό και αυξήθηκαν τα επίπεδα παγοποίησης. Στη πράξη μπορεί εν τέλει τα πράγματα να εξελιχθούν καλύτερα (με τα προηγούμενα δεδομένα μια χιονόστρωση άνω των 300μ και προσκαιρα ως τα 200μ ήταν εφικτή) καθώς οι συγκλίσεις είναι οριακές πάντα αλλά το 12άρι είναι αρκετά καταδικαστικό για λεκανοπέδιο. Ας δούμε ωστόσο και τι κατανομή δίνει ο Ευρωπαίος ενώ θα έχει ενδιαφέρον και το 18άρι αν θα επιμείνει στα στοιχεία του 12αριού. Στην Ελπίδα ο Τζίφος πάτωσε μέχρι και το nowcast στη κατανομή του υετού βλέποντας και πάλι δυτικότερα τη σύγκλιση (έδινε 5.6 χιονι σε Αιγάλεω και 4,3 σε Αγία Παρασκευή μέσο όρο).

Το ευτύχημα είναι ότι τα σχολεία έκλεισαν και δεν μπορώ παρά να χαρώ με τη χαρά των παιδιών που θα έχουν μια μέρα παραπάνω ξεκούρασης και ανεμελιάς. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μην αγχωνεσαι σημερα πετσα πηραν μονο τα πολυ δυτικα πανεπιστημιακο και μετα νομιζω θα την παρουμε και κεντρο μεχρι σαββατο

Ένα μεγαλο μπράβο απο εμένα μάγκα, πέσατε 100% μέσα στην πρόβλεψη σας στο φβ ακομα και για τα εκατοστα π δώσατε για Θεσσαλία τουλαχ,και έπεσες μεσα επίσης live χτες βράδυ στις αναφορές π μιλησες για καθυστέρηση στο σύστημα.. αυτό για εμας πιστεύω ηταν το last dance για τον φετινό χειμώνα δεν μας ήθελε..με υγεία πάνω απο ολα και του χρόνου με πολλα cm 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το 12αρι αύξησε αρκετά τα φαινόμενα σήμερα τη νύχτα, από τα μεσάνυχτα έως το ξημέρωμα. Και μάλιστα δίνει αυτές τις ώρες και τα χαμηλότερα επίπεδα παγοποιησης της αυριανής ημέρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ποσειδών πάντως δίνει τον περισσότερο υετο αύριο τα ξημερώματα πολύ νωρίς το πρωί μετα μεχρι  μεσημέρι κόβει εντελώς  και μετα τον αυξάνει το απόγευμα.Επίσης  και αυτό βγάζει την σύγκλιση στην δύτικη Αττική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, south coast said:

Το ποσειδών πάντως δίνει τον περισσότερο υετο αύριο τα ξημερώματα πολύ νωρίς το πρωί μετα μεχρι  μεσημέρι κόβει εντελώς  και μετα τον αυξάνει το απόγευμα.Επίσης  και αυτό βγάζει την σύγκλιση στην δύτικη Αττική.

Είναι με παλαιά δεδομένα, θα έχει ενδιαφέρον όμως να δούμε αν θα τα πάει καλύτερα σε σύγκριση με την πλήρη αποτυχία στην Ελπίδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, tommy8 είπε:

Ένα μεγαλο μπράβο απο εμένα μάγκα, πέσατε 100% μέσα στην πρόβλεψη σας στο φβ ακομα και για τα εκατοστα π δώσατε για Θεσσαλία τουλαχ,και έπεσες μεσα επίσης live χτες βράδυ στις αναφορές π μιλησες για καθυστέρηση στο σύστημα.. αυτό για εμας πιστεύω ηταν το last dance για τον φετινό χειμώνα δεν μας ήθελε..με υγεία πάνω απο ολα και του χρόνου με πολλα cm 

Ευχαριστουμε ποιος εισαι στο fb?χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Seth13 said:

Είναι με παλαιά δεδομένα, θα έχει ενδιαφέρον όμως να δούμε αν θα τα πάει καλύτερα σε σύγκριση με την πλήρη αποτυχία στην Ελπίδα. 

Γιατι ρε συ αποτυχία στην ελπιδα;Αν θυμαμαι μου εδινε 23-25 χιλ.Παραπανω επεσαν αλλα ηταν κοντα τηρουμένων των αναλογιών 

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...