Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, south coast said:

Γιατι ρε συ αποτυχία στην ελπιδα;Αν θυμαμαι μου εδινε 23-25 χιλ

Έδινε ψίχουλα σε χιόνι, έδινε μόνο καλή ραγδαιότητα στο διάστημα 8-11. Μετά το απόλυτο τίποτα. Δεν ξέρω αν άλλαξε το βράδυ αλλά είχα ποστάρει τους χάρτες. Και ο Σκίρων επίσης τα πήγε άσχημα για τα δεδομένα του. Στη Μήδεια και τα δύο είχαν πάει πολύ καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

Έδινε ψίχουλα σε χιόνι, έδινε μόνο καλή ραγδαιότητα στο διάστημα 8-11. Μετά το απόλυτο τίποτα. Δεν ξέρω αν άλλαξε το βράδυ αλλά είχα ποστάρει τους χάρτες. Και ο Σκίρων επίσης τα πήγε άσχημα για τα δεδομένα του. Στη Μήδεια και τα δύο είχαν πάει πολύ καλά.

Και τα δύο τρέχουν με data της χθεσινής ημέρας... πιάνουν καλά τις κακοκαιρίες αλλά δυσκολεύονται όταν υπάρχουν πολλά μπρος-πίσω των μοντέλων. (αν και για την Ελπίδα τα μοντέλα ήταν μπετόν).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 minutes ago, CATHA said:

Αφήνω και την δική μου εκτίμηση. Νοτιότερα από Σύνταγμα χιονόνερο με αερομεταφερόμενες και εάν...

Κάτω από Αττική οδό έως Σύνταγμα ενδεχομένως ελαφριά χιονόπτωση αλλά με σπασμένο καιρό χωρίς στρωσίματα. Ισως και λίγο πιό έντονα κατά διαστήματα έως αύριο το μεσημέρι... Πιό ψηλά, σε εμένα συμπαγής καιρός με πασπάλα 2-3 ποντάκια στις εξάρσεις και καλύτερο στρώσιμο βόρειότερα πχ από γέφυρα Βαρυμπόμπης και πάνω. Παρασκευή δεν υπάρχει κάτι και το Σάββατο είναι μυστήριο (ίσως κατά το βράδυ δούμε κάτι καλύτερο). 

 

Και πάνω από την Αττικής οδό έως εσένα; 

Επεξεργάστηκε από snow_attica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Boliotis είπε:

Και για να ακούσω και μια πρόβλεψη για τη ποιο δυσκολοπροβλεπτη πρωτεύουσα νομου  της Θεσσαλίας.

 

 Η Θεσσαλονικη πάλι εχει τα πρωτεία σε πανελλαδικο επιπεδο!!!🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

Και τα δύο τρέχουν με data της χθεσινής ημέρας... πιάνουν καλά τις κακοκαιρίες αλλά δυσκολεύονται όταν υπάρχουν πολλά μπρος-πίσω των μοντέλων. (αν και για την Ελπίδα τα μοντέλα ήταν μπετόν).

Ναι, το ξέρω, παίρνουν δεδομένα από GFS το οποίο στην Ελπίδα ενώ σε κάποια τρεξίματα έπιασε την κατανομή, στο 12άρι της Κυριακής έδινε τη σύγκλιση δυτικότερα. Πάντως στη Μήδεια ο Σκίρων συγκεκριμένα έδινε χιόνι που δεν το έδινε ο Τζίφος και εν τέλει έπεσε μέσα, το ίδιο και ο Ποσειδών. Αυτός που τα πήγε καλύτερα σε κατανομή υετού στην Ελπίδα ήταν ο Ευρωπαίος, προφανώς όχι σε χιλιοστά αλλά έδινε τα παραπάνω φαινόμενα στα ανατολικά. Το GEM επίσης είχε πάει πολύ καλά δίνοντας και πολλά χιλιοστά παραπάνω και αναλογικά ήταν ίσως η καλύτερη αποτύπωση αυτού που έγινε. Στη Μήδεια ωστόσο ο Ευρωπαίος ήταν τελείως εκτός ειδικά για ό,τι έγινε μετά το μεσημέρι. Αυτό που είδα ότι βοηθάει στην τελική εκτίμηση είναι ο 24ωρος υετός των μοντέλων, εκεί βλέπεις λίγο το τι βλέπουν και το προσαρμόζεις εμπειρικά ανεξάρτητα από το αν έχουν διαφορές μεταξύ τους σε συγκεκριμένες ώρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Boliotis είπε:

Ρε πείτε για  Βόλο τίποτα! Τι εμπάργκο είναι αυτο? 

 

Για βολο αυριο το ανατολικο κομματι της μαγνησια θα εχει πολυ αξιολογες χιονοπτωσεις το κομματι που βλεπει αιγαιο δηλαδη πανω απο τα 200 θα εχει πανω απο 15 ποντους νεου χιονιου..οι υπολοιποι χαλαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ναι, το ξέρω, παίρνουν δεδομένα από GFS το οποίο στην Ελπίδα ενώ σε κάποια τρεξίματα έπιασε την κατανομή, στο 12άρι της Κυριακής έδινε τη σύγκλιση δυτικότερα. Πάντως στη Μήδεια ο Σκίρων συγκεκριμένα έδινε χιόνι που δεν το έδινε ο Τζίφος και εν τέλει έπεσε μέσα, το ίδιο και ο Ποσειδών. Αυτός που τα πήγε καλύτερα σε κατανομή υετού στην Ελπίδα ήταν ο Ευρωπαίος, προφανώς όχι σε χιλιοστά αλλά έδινε τα παραπάνω φαινόμενα στα ανατολικά. Το GEM επίσης είχε πάει πολύ καλά δίνοντας και πολλά χιλιοστά παραπάνω και αναλογικά ήταν ίσως η καλύτερη αποτύπωση αυτού που έγινε. Στη Μήδεια ωστόσο ο Ευρωπαίος ήταν τελείως εκτός ειδικά για ό,τι έγινε μετά το μεσημέρι. Αυτό που είδα ότι βοηθάει στην τελική εκτίμηση είναι ο 24ωρος υετός των μοντέλων, εκεί βλέπεις λίγο το τι βλέπουν και το προσαρμόζεις εμπειρικά ανεξάρτητα από το αν έχουν διαφορές μεταξύ τους σε συγκεκριμένες ώρες. 

συνηθως η 24ωρη αποτυπωση ειναι ολος ο συνολικος υετος που φαινομενικα μπορει να πεσει και σε 6 ωρες. ισχυει.
πρεπει καποια στιγμη να δουμε σοβαρα ποιο μοντελο πιανει καλυτερα ραγδαιοτητες, ποιο καλυτερα την γεωγραφικη κατανομη του υετου ( δηλαδή ιδιαιτερότητες λόγω μορφολογίας περιοχής) και ποιο τις γενικοτερες διατάξεις και κινήσεις συστημάτων. αν ξέρουμε αυτά, τότε κανένα μοντέλο δεν θα είναι ευαγγέλιο αλλά θα κοιτάμε απο καθένα αυτό που μας ενδιαφέρει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Boliotis said:

Ρε πείτε για  Βόλο τίποτα! Τι εμπάργκο είναι αυτο? 

 

Φίλε μου, το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζουμε όλοι τις τοπικότητες του Βόλου οπότε ό,τι και να πούμε δεν είναι θέσφατο. Αν μπορώ να μεταφράσω σωστά το 12άρι, λογικά τα ξημερώματα αύριο θα χιονίσει αλλά είναι πραγματικά οριακά στη σύγκλιση και δεν φαίνεται οι θερμοκρασίες να επιτρέπουν χιονόστρωση κάτω από τα 200μ, τα πιο έντονα φαινόμενα υπολογίζονται στο διάστημα 05.00 με 12.00, ιδιαίτερα στο διάστημα 05.00-08.00. Τα φαινόμενα θα είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακά όπου χιονίσει. Ιδιαίτερα ευνοημένες θα είναι οι περιοχές που πρόσκεινται στο Πήλιο, δηλαδή Ανακασιά κτλ. Για μέσα στη πόλη του Βόλου μεγαλύτερες πιθανότητες υπάρχουν το βράδυ της Πέμπτης όπου κατά διαστήματα μπορεί να χιονίζει ως και το μεσημέρι της Παρασκευής αλλά μιλάμε για μικρούς πυρήνες υετού στα όρια του στατιστικού λάθους για να βασιστεί κάποιος σε αυτά επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς την περιοχή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

συνηθως η 24ωρη αποτυπωση ειναι ολος ο συνολικος υετος που φαινομενικα μπορει να πεσει και σε 6 ωρες. ισχυει.
πρεπει καποια στιγμη να δουμε σοβαρα ποιο μοντελο πιανει καλυτερα ραγδαιοτητες, ποιο καλυτερα την γεωγραφικη κατανομη του υετου ( δηλαδή ιδιαιτερότητες λόγω μορφολογίας περιοχής) και ποιο τις γενικοτερες διατάξεις και κινήσεις συστημάτων. αν ξέρουμε αυτά, τότε κανένα μοντέλο δεν θα είναι ευαγγέλιο αλλά θα κοιτάμε απο καθένα αυτό που μας ενδιαφέρει

Δυστυχώς Μήδεια και Ελπίδα δείχνουν ότι δεν μπορούμε να βασιστούμε σε κάποιο μοντέλο για κάτι συγκεκριμένο, τουλάχιστον όχι σε τέτοιες οριακές καταστάσεις όπως είναι πάντα ένα χιόνι στο λεκανοπέδιο. Πολλές φορές διαβάζω και στο Facebook ειδικά στις αρχές κάθε χειμώνα ότι το ένα μοντέλο είναι στα καλύτερα του αυτή τη περίοδο και εννοούν αν έπιασε καλά ένα βροχοσύστημα το καλοκαίρι και άλλα 5 το φθινόπωρο αλλά στο χειμώνα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Στις διάφορες βαθμολογίες επαλήθευσης βλέπουμε τον Ευρωπαίο να κυριαρχεί τα τελευταία χρόνια ενώ έχει μπει δυναμικά στην εξίσωση και το GEM. Ο Τζίφος μερικές φορές είναι ή του ύψους ή του βάθους πχ την λίμνη στην Ελπίδα την πήγε μέχρι και Τυνησία σε κάποια φάση ενώ τώρα είδε πρώτος την πιο βόρεια κίνηση της σε σύγκριση με αυτά που εδειχναν οι υπόλοιποι. Το UKMO που το εμπιστευόμαστε σε γενικές γραμμές στις διατάξεις (και μάλιστα ήταν το 1ο που έπιανε τα στάσιμα χαμηλά στους μεγάλους χιονιάδες της χρυσής δεκαετίας) αυτή τη περίοδο είναι πιο ασταθές κι από το χέρι μου που έχω ιδιοπαθή τρόμο. Αντίστοιχα ο Ευρωπαίος που στην Ελπίδα τα πήγε καλά, στη Μήδεια έβλεπε με το ζόρι υετό στη Κύμη μετά το μεσημέρι... στον Τηλέμαχο έδινε 3 εκατοστά στον Διόνυσο κοκ. Συνήθως εκ των υστέρων βλέπουμε ποιο μοντέλο έπιασε τι.

Να πω και ένα παράδειγμα που δεν το συζητήσαμε και πολύ στην αποτίμηση της Ελπίδας. Κατάλαβε κανένας τι άνεμο είχε τελικά; Υποτίθεται θα είχε ΒΑ επιφανείας με βάση τα μοντέλα, όσο χιόνιζε είχε ΒΔ και άντε να πήγε ΒΒΔ σε κάποια φάση με βάση τους μετεωρολογικούς σταθμούς και τα κοκοράκι από το τζάκι απέναντι επίσης επιβεβαίωνε τους σταθμούς. Αρχικά το χιόνι ερχόταν δυτικότροπα και μετά σε κάποια φάση ανατολικότροπα. Πιάσε αυγό και κούρευ' το που λένε. Ξέρουμε ότι ο επιφανειακός ΒΔ κατεβάζει τις θερμοκρασίες και μέχρι εκεί. Δεν ευνοείται κάποιος απόλυτα. Το 2008 υπήρχε η θεώρηση ότι ο ΒΔ ευνοεί τα δυτικά προάστια. Καμία σχέση όταν έχουμε το παράδειγμα του 2004 με κατεξοχήν ΒΔ και το τι έγινε όσο πιο Β και Α πήγαινες είναι γνωστό. Άντε βγάλε άκρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

ECM1-72.GIF?09-0

Έχω την αίσθηση ότι θα είναι καλύτερο από το 6αρι του και στην αποτύπωση υετου-500αριων αλλά ας πείτε και οι πιο εμπειροι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, snow_attica said:

Και πάνω από την Αττικής οδό έως εσένα; 

Εκτιμώ κάπου ενδιάμεσα... διαστήματα με αξιοπρεπείς ραγδαιότητες on-off... τα στρωσίματα τα θεωρώ πολύ δύσκολα κάτω από Νέα Κηφισιά ... είδωμεν... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Στα θετικά του 12αριού ότι το Σάββατο μπορεί να αποκτήσει ενδιαφέρον. 

Στα αρνητικά το γεγονός ότι έπεσε πετσόκομα στον υετό για το λεκανοπέδιο (από 5.1 χιονι στην Αγία Παρασκευή, πήγε 3,3 στο 06άρι και 1,7 στο 12αρι μεσο ορο). Το ρεύμα δεν ευνοεί τη χιονόπτωση έγινε ακόμα πιο ΒΔ στα 700 και η σύγκλιση δείχνει να φεύγει δυτικότερα (κάτι που έδειχνε βέβαια και στη Μήδεια). Το μεγάλο αρνητικό βέβαια είναι ότι μπαίνει περισσότερο ΒΑ άνεμος στην Αττική με τη δυτικότερη μετατόπιση επομένως γι' αυτό και αυξήθηκαν τα επίπεδα παγοποίησης. Στη πράξη μπορεί εν τέλει τα πράγματα να εξελιχθούν καλύτερα (με τα προηγούμενα δεδομένα μια χιονόστρωση άνω των 300μ και προσκαιρα ως τα 200μ ήταν εφικτή) καθώς οι συγκλίσεις είναι οριακές πάντα αλλά το 12άρι είναι αρκετά καταδικαστικό για λεκανοπέδιο. Ας δούμε ωστόσο και τι κατανομή δίνει ο Ευρωπαίος ενώ θα έχει ενδιαφέρον και το 18άρι αν θα επιμείνει στα στοιχεία του 12αριού. Στην Ελπίδα ο Τζίφος πάτωσε μέχρι και το nowcast στη κατανομή του υετού βλέποντας και πάλι δυτικότερα τη σύγκλιση (έδινε 5.6 χιονι σε Αιγάλεω και 4,3 σε Αγία Παρασκευή μέσο όρο).

Το ευτύχημα είναι ότι τα σχολεία έκλεισαν και δεν μπορώ παρά να χαρώ με τη χαρά των παιδιών που θα έχουν μια μέρα παραπάνω ξεκούρασης και ανεμελιάς. 

Καλησπέρα νομίζω ότι απευθύνωμαι στο σωστό άτομο θα ήθελα μια χάρη. Να φτιάξεις ένα βιντεακι την σκηνή από το ματριχ ο νιο (βλέπε Θεσσαλονίκη αποφεύγει τους χιονιαδες) σφαίρες στην σκην στη ταράτσα με το ελικόπτερο και στο τέλος τον  ξύνει μια (σήμερα) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Petros21 said:

Έχω την αίσθηση ότι θα είναι καλύτερο από το 6αρι του και στην αποτύπωση υετου-500αριων αλλά ας πείτε και οι πιο εμπειροι

Χιονοημέρα ολκής το Σάββατο με Ευρωπαίο. 

09.00-12.00
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
12.00-15.00
render-gorax-green-000-6fe5cac1a363ec152
15.00-18.00
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
18.00-21.00
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
21.00-00.00
render-gorax-green-000-6fe5cac1a363ec152
00.00-03.00 Κυριακή.
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
03.00-06.00 Κυριακή

render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16716 LGAT Athinai (Airport) Observations at 12Z 09 Mar 2022

-----------------------------------------------------------------------------
   PRES   HGHT   TEMP   DWPT   RELH   MIXR   DRCT   SKNT   THTA   THTE   THTV
    hPa     m      C      C      %    g/kg    deg   knot     K      K      K 
-----------------------------------------------------------------------------

  850.0   1401   -3.7   -3.7    100   3.44     50     15  282.3  292.1  282.8
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Χιονοημέρα ολκής το Σάββατο με Ευρωπαίο. 

09.00-12.00
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
12.00-15.00
render-gorax-green-000-6fe5cac1a363ec152
15.00-18.00
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
18.00-21.00
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
21.00-00.00
render-gorax-green-000-6fe5cac1a363ec152
00.00-03.00 Κυριακή.
render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152
03.00-06.00 Κυριακή

render-gorax-green-003-6fe5cac1a363ec152

Απίστευτο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Seventower said:

Καλησπέρα νομίζω ότι απευθύνωμαι στο σωστό άτομο θα ήθελα μια χάρη. Να φτιάξεις ένα βιντεακι την σκηνή από το ματριχ ο νιο (βλέπε Θεσσαλονίκη αποφεύγει τους χιονιαδες) σφαίρες στην σκην στη ταράτσα με το ελικόπτερο και στο τέλος τον  ξύνει μια (σήμερα) 

Φίλε μου, έχω βρει και ένα τρομερό απόσπασμα από The Day after Tomorrow που θα μπορούσα να κάνω κάτι ανάλογο με αυτό που λες για τη Θεσσαλονίκη αλλά επειδή η ατυχία της Θεσσαλονίκης είναι λογικό να προκαλεί εκνευρισμό στους λάτρεις του χιονιού και να δημιουργηθούν εντάσεις και παρεξήγηση προθέσεων το αποφεύγω. Ωστόσο μου έδωσες ιδέα να βάλω κάποιο απόσπασμα από το Matrix. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Φίλε μου, έχω βρει και ένα τρομερό απόσπασμα από The Day after Tomorrow που θα μπορούσα να κάνω κάτι ανάλογο με αυτό που λες για τη Θεσσαλονίκη αλλά επειδή η ατυχία της Θεσσαλονίκης είναι λογικό να προκαλεί εκνευρισμό στους λάτρεις του χιονιού και να δημιουργηθούν εντάσεις και παρεξήγηση προθέσεων το αποφεύγω. Ωστόσο μου έδωσες ιδέα να βάλω κάποιο απόσπασμα από το Matrix. 

Πράκτορας Άντερσον (κογκας) 

Νιο (Θεσσαλονίκη) 

Σφαιρες ( χιονιαδες) 

Και άστο να παίξει 😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...