Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Η πιο όψιμη χιονόπτωση στο λεκανοπέδιο ήταν στις 24 Μαρτίου 2003 με τη μορφή χιονομπόρων από τις 00.20 έως τις 14.00 το μεσημέρι. Μάλιστα τη καλύτερη χιονόστρωση την έκανε στη 13.00 όπου η θερμοκρασία μηδένισε προσωρινά. Τα βόρεια προάστια είχαν ξυπνήσει στα λευκά αλλά δεν υπήρχε ολική κάτω από Μαρούσι. Εδώ παραθέτω τη θερμοκρασία στα 850.

NOAA_1_2003032406_2.png

NOAA_1_2003032412_2.png

Πάντως 11/3/2011 είχε στρώσει καλά στα ΒΠ. Ολική χιονόστρωση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Πάντως 11/3/2011 είχε στρώσει καλά στα ΒΠ. Ολική χιονόστρωση!

Ναι, αυτή είναι η πιο πρόσφατη και γνωστή. Μιλάω για την πιο όψιμη που έχει παρατηρηθεί στη πρόσφατη καιρική ιστορία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα ... μέσος όρος τζιφ ....καλός και για Κ.Μακεδονία ... κρατάμε αυτό και τα άλλα από Αύριο το απόγευμα καθώς είναι η εποχή που αλλάζουν όλα ευχάριστα η δυσαρεστα και στο ναουκαστ .... Η σαλόνικα έχει πολλούς τρόπους για να χιονιστεί ... 'ασχετα αν δεν βγήκε κάτι μέχρι τώρα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φουσκώνει ο αζοροσκανδιναβικος μεγαλώνει και ο αυλώνας χωρις να ειναι απαραιτητα καλό αυτο αν και οι θερμοκρασιές θα ειναι ψυχρότερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρίνοντας από wetter πήγε πιο ανατολικά στη 1η φάση αλλά εδώ κάτω μας καίει η 2η. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Τραγικα σαν τον 2ο χειροτερο χειμωνα της χιλιετιας τα πρωινα τρεξιματα. Μονο θετικο η δευτερη καρτελα του τζιφου που ελπιζουμε να επιβεβαιωθει για να τελειωνει επιτελους το φετινο εκτρωμα-τσαρλατανος που λεγεται "χειμωνας" 2021-2022. Μαζι με το 2006-2007 οι χειροτεροι χειμωνες που εχουν περασει τα τελευταια 20 τουλαχιστον χρονια

περιμενε του χρονου τα χειροτερα γιατι την εξισσοροπηση θα την πληρωσουμε κι εμεις με κανα μονιμο μπαστακα του χρονου οπως φετος η ιβηρικη...εδω θα μαστε αλλα μαλλον το χομπι για τα βορεια θα παει για τον χειμωνα 23-24 και αν εσυ δεν εχεις θεμα με το καλοκαιρι εγω ηδη καιρικα εχω πεθανει σ αυτο το πολυ πιθανο σεναριο κατ εμε που θελει ψυχολογικη προετοιμασια μηνων..ηδη απο τωρα εχω ξεκινησει γιατι το πιστευω παρα πολυ αυτο το σεναριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ISIMERINOS είπε:

περιμενε του χρονου τα χειροτερα γιατι την εξισσοροπηση θα την πληρωσουμε κι εμεις με κανα μονιμο μπαστακα του χρονου οπως φετος η ιβηρικη...εδω θα μαστε αλλα μαλλον το χομπι για τα βορεια θα παει για τον χειμωνα 23-24 και αν εσυ δεν εχεις θεμα με το καλοκαιρι εγω ηδη καιρικα εχω πεθανει σ αυτο το πολυ πιθανο σεναριο κατ εμε που θελει ψυχολογικη προετοιμασια μηνων..ηδη απο τωρα εχω ξεκινησει γιατι το πιστευω παρα πολυ αυτο το σεναριο...

Συστυχως θα συμφωνήσω. Η λογική αν υπάρχει τέτοια στον καιρό αυτό βγάζει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται πως όλα θα παιχτούν στην περιστροφή και για τα πεδινά προσήνεμα. Η φάση θυμίζει αρκετά ελπίδα με τον αυλώνα στη πρώτη φάση αρκετά ανατολικά. Έχει κάνει νωρίτερα και καλύτερη αποκοπή με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη 2η φάση που θα τη δούμε να βγαίνει τώρα. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kalahari desert είπε:

Εντωμεταξύ σε όλες τις κακοκαιρίες που μας απασχόλησαν πάντα την Κυριακή χαλούσαν τα μοντέλα

Ποτε την Κυριακή.... Μια δραματική ταινία που γυρίστηκε στη βόρεια Ελλάδα με πρωταγωνιστή τον βαγγελη(Ισημερινό) 😢😭😡🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο περσινος αθλιος χειμωνας ειχε 2 χιονοστρωσεις κ οι πιο εμπειροι ξερετε καλα! ο καλος χειμωνας δε σημαινει κ καλο πεδινο χιονι κ το αντιστροφο! 

εξακολουθει η κεντρικη μακεδονια  να συμμετεχει στον ανοιχτο προσηνεμο 😛 κ στο 6αρι!

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kalahari desert είπε:

Εντωμεταξύ σε όλες τις κακοκαιρίες που μας απασχόλησαν πάντα την Κυριακή χαλούσαν τα μοντέλα

Για σ ενα παντως βελτιωθηκε ο τζιφος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το -40 γλείφει το Αιγαίο. Θα βγει πολύ καλή η περιστροφή. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

περιμενε του χρονου τα χειροτερα γιατι την εξισσοροπηση θα την πληρωσουμε κι εμεις με κανα μονιμο μπαστακα του χρονου οπως φετος η ιβηρικη...εδω θα μαστε αλλα μαλλον το χομπι για τα βορεια θα παει για τον χειμωνα 23-24 και αν εσυ δεν εχεις θεμα με το καλοκαιρι εγω ηδη καιρικα εχω πεθανει σ αυτο το πολυ πιθανο σεναριο κατ εμε που θελει ψυχολογικη προετοιμασια μηνων..ηδη απο τωρα εχω ξεκινησει γιατι το πιστευω παρα πολυ αυτο το σεναριο...

Βαγγέλη θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Καιρός είναι. Του χρόνου άνετα μπορεί πχ τα προσηνεμα να μας φάει ο υποτροπικος και να έχετε καλό χειμώνα στα βόρεια ακριβώς γιατί θα υπάρξει μια ισορροπία. Και ναι σε καταλαβαίνω. Είναι άδικο, αν μπορούμε να μιλήσουμε για αδικία στον καιρό. Θα μπορούσε να ρίξει ένα 20ποντο και Σαλόνικα και να κάνει και σε εμάς εδώ στα ημιπεδινά και να μπει ένα θετικό πρόσημο απ' όλους για αυτόν τον χειμώνα. Έχεις δίκιο. Σε όλα. Και νευρα να έχεις και να ξεσπάσεις. Αλλά αν τα παρατήσεις εσύ το φόρουμ δεν θα έχει ψυχή και χαβαλε. Πάνω απ' όλα εδώ όλοι λέμε το μακρύ μας και το κοντο μας για να διασκεδάζουμε και οι πιο έμπειροι βάζετε και μια πινελιά ερασιτεχνική να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι. Αλλά πάνω απ' όλα είναι ο χαβαλες και αυτό το μπαλαντζαρισμα κάθε φορά. Τράβα Αυλώνα άσε Αυλώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CLAPSANTO είπε:

Για σ ενα παντως βελτιωθηκε ο τζιφος 

Το ξέρω απλά απ' αυτά που βλέπαμε πριν δύο μέρες τώρα πάμε σε κάτι πολύ λάιτ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ο τζιφος δινει για εδω τεταρτη εχει για εδω ανατολικο στα 850 και νοτιοανατολικο στα 700

Για Θεσσαλονίκη θέλουμε δυτικό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πήγαινει προς  σενάριο ουκμο, ευρωπαϊκό. ο αμερικανός 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νωρίτερη αποκοπή, στρώνει καλύτερη φάση, δρομολόγηση μπίλιας πιο ΝΔ και φυσικά καλύτερα χρονικά και καλύτερα φαινόμενα πιο ανοιχτά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρ' όλο που το Σάββατο είναι μακριά και μια καιρική αιωνιότητα, βγάζει ωραία πράγματα με επανάληψη Ελπίδας σε διάταξη. Σημαντικό ότι δίνει και το UKMO το ίδιο σενάριο παρά την αστάθεια του, ελπίζω να στρώσει.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Συστυχως θα συμφωνήσω. Η λογική αν υπάρχει τέτοια στον καιρό αυτό βγάζει 

το ξερω και για να μπορω να το αντεξω πρεπει να αλλαξω καιρικο χαρακτηρα απο τωρα...πολυ δυσκολο αλλα μου βγαινει αυθορμητα .Ολα τα συστηματα ηρθαν εδω ασχετα που ηταν επιλεκτικα αλλα ηρθαν εδω οποτε τι μπορει να περιμενει καποιος του χρονου?τα χειροτερα.επισης για τις επομενες μερες παιδια μην κοιτατε τζαμπα κι εγω κοιταω μηχανικα αλλα ολοι μας ξερουμε οτι εγιναν τα παντα για την ολοκληρωτικη καταστροφη εστω και για εναν μετριο χιονια στην περιοχη μας και εως λιγο τριγυρω απο εμας και το μονο που παιζεται ειναι εαν θα καταφερουμε να δουμε εστω μια νιφαδα για φετος που ουτε αυτο θα γινει ..στην πρωτη φαση ολα ειναι δυτικα και ν.δυτικα μας στην επομενη ολα ανατολικα και νοτια μας,ολα τα ξερουμε οταν κοιταμε χαρτες αλλα πολλες φορες λογω ελπιδας τα μεταφραζουμε κατα το δοκουν.Η ψυχρη αληθεια ειναι αυτη που λεω και μακαρι να βγω ενας τεραστιος ψευτης και οι οποιες ψευτοελπιδες  εχουμε ειναι οχι μεχρι την πεμπτη οπως λενε ολοι αλλα απ εκει και μετα λογω μεγαλης χρονικης αποστασης αλλα ειναι ψευτοελπιδες και οποιος εχει το κουραγιο να κανει αναλυση τι και πως και γιατι ας το κυνηγησει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...