Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Δεν ξέρω αν γράφτηκε αλλά έχε υπόψιν σου ότι αλλάξει και το ημερολόγιο από το 1923. Υπάρχει δηλαδή διαφορά 13 ημερών. 

Νομίζω περιλαμβάνουν την αλλαγή οι χάρτες του NOAA!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Στη ν προηγούμενη λίμνη Σωτήρη, για πρώτη φορά μετά από καιρό έπαιξε ρόλο πολύ ο γαλλικό.. Αλλά από την ανάποδη. Γενικά τα μοντέλα που μας έδιναν καλά σενάρια τα παλιότερα χρόνια, πλέον μας δίνουν τα χειρότερα περιέργως. Και το γαλλικό λοιπόν ήταν αυτό που επέμενε συνεχώς για κατάρρευση του αντικυκλώνα, και την λίμνη να εγκλωβίζεται τελείως στην Τουρκία. Τελικά επικράτησε η μέση λύση, αλλά το γαλλικό, όντως έδειξε εν μέρη την λογική,

Αλλά και τα ενσέμπλ του ευρωπαίου, έταζαν δυτική Ευρώπη, και μέσα σε μια μέρα εξαφανίστηκαν όλα ξαφνικά. Γενικά θα έλεγα ότι μέσα στο χειμώνα [όχι πιο πριν] Τζεμ και ούκμο τα πήγαν καλύτερα. Δυστυχώς, μιας και είχαν τα κακά σενάρια.

Τζεμ εδώ και ένα μήνα τα πάει πολύ καλά Γενάρη και Δεκέμβρη χάλια το ουκμο γενικα τα πάει καλύτερα από την αρχή πιο Σταθερο από όλα … ευρωπαίος όποτε θυμάται τζίφος άλλου νταλλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

Νομίζω περιλαμβάνουν την αλλαγή οι χάρτες του NOAA!

Έχεις δίκιο, στους χάρτες περιλαμβάνεται. Μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες των εφημερίδων της εποχής όπως και με την περίφημη καρτ ποστάλ από χιόνι Νοεμβρίου 1917 το οποίο αντιστοιχεί στις 6 Δεκεμβρίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πο@@ες μπλε...δεν έχουμε την πολυτέλεια να πάει β.δυτθκα να στροβιλιστει με την ησυχία του κτλ κτλ..Μάρτιος είναι ότι κι αν έρθει έχει ημερομηνία ζωής 2-3 ημερων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Προλαβαινουμε να μετανοησουμε????

received_511342523920874.webp 127 kB · 9 downloads

Ισα που προλαβαίνεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

ΚΟΝΤΟΣΟΎΒΛΙ ΚΟΚΟΡΈΤΣΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΣ.

 

ukmoeu-13-144(3).png

ukmoeu-13-156.png

ukmoeu-13-168(14).png

Δώσε μια εξήγηση ολόκληρο χαμηλό γιατί δεν τραβάει τον Αυλώνα ...και μένει η λίμνη βόρεια και στάσιμη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ISIMERINOS said:

Δώσε μια εξήγηση ολόκληρο χαμηλό γιατί δεν τραβάει τον Αυλώνα ...και μένει η λίμνη βόρεια και στάσιμη 

To UKMO όσο καλό κι αν είναι γενικά σε διατάξεις παραείναι ασταθές μετά τα μέσα Φεβρουαρίου. Οπότε μην ψάχνεις να βρεις απαραίτητα λογική, στο επόμενο τρέξιμο όλα γίνονται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είναι να έρθει κρύο και να μην χιονίσει προσηνεμα μέχρι θάλασσα μακάρι να πάει ευνοϊκά για κεντροβορεια να ρίξει εκεί που δεν έριξε φέτος. Και το λέω μέσα από την καρδιά μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, nikolas 2365 said:

Αν είναι να έρθει κρύο και να μην χιονίσει προσηνεμα μέχρι θάλασσα μακάρι να πάει ευνοϊκά για κεντροβορεια να ρίξει εκεί που δεν έριξε φέτος. Και το λέω μέσα από την καρδιά μου. 

Μπα παλι προσηνεμα θα παει.. Οχι απαραιτητα νοτιοανατολικα, αλλα γενικα στον ανατολικο κορμο. Ημαθια Πιερια Μαγνησια κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To σενάριο του GEM δεν πρόκειται φυσικά να βγει αλλά είναι ενδεικτικό των δυνατοτήτων που μπορεί να έχει μια τέτοια φάση σε περίπτωση που δεν φύγει η μπάλα βορειοδυτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ βγάζει ξημέρωμα Σαββάτου καθαρό -10 στα 850 Αθήνα, καθαρό επιφανειακό ψύχος βέβαια αφού ούτε τρελό πάχος έχει, ούτε 500...στην συνέχεια με την αναδίπλωση της λίμνης ανεβάζει τα επίπεδα παγοποιησης αλλά δημιουργεί και χαμηλό στο Αιγαίο και με την ταυτόχρονη παρουσία καλών 500αριων θάβει περιοχές στα 300+ μέτρα στα προσηνεμα...να χαμε να λέγαμε βέβαια αλλά τρομακτικό σεναριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

To σενάριο του GEM δεν πρόκειται φυσικά να βγει αλλά είναι ενδεικτικό των δυνατοτήτων που μπορεί να έχει μια τέτοια φάση σε περίπτωση που δεν φύγει η μπάλα βορειοδυτικά. 

ναι δεν θα βγει

θα βγει καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, sarris είπε:

To gem δινει ασυλληπτο ψυχος για την εποχη...

Ναι αυτό παρατήρησα κι εγώ τι βλέπει και είναι τόσο ψυχρό και μεσημεριάτικα κιόλα μέσα Μαρτίου προς τέλη με -12 στα 850 πάνω από τη θάλασσα κιόλας;;; 

GEMOPIT12_144_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ναι αυτό παρατήρησα κι εγώ τι βλέπει και είναι τόσο ψυχρό και μεσημεριάτικα κιόλα μέσα Μαρτίου προς τέλη με -12 στα 850 πάνω από τη θάλασσα κιόλας;;; 

GEMOPIT12_144_2.png

Και λίγο βορειότερα -15, αυτά δεν γίνονται😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, KapelosG said:

Το τζεμ βγάζει ξημέρωμα Σαββάτου καθαρό -10 στα 850 Αθήνα, καθαρό επιφανειακό ψύχος βέβαια αφού ούτε τρελό πάχος έχει, ούτε 500...στην συνέχεια με την αναδίπλωση της λίμνης ανεβάζει τα επίπεδα παγοποιησης αλλά δημιουργεί και χαμηλό στο Αιγαίο και με την ταυτόχρονη παρουσία καλών 500αριων θάβει περιοχές στα 300+ μέτρα στα προσηνεμα...να χαμε να λέγαμε βέβαια αλλά τρομακτικό σεναριο

Αν και ο Μάρτιος αλλάζει τα πράγματα και η υποστήριξη είναι σημαντική για πεδινά/παραθαλάσσια θυμάμαι στην Hellasweather που λέγαμε ότι με Σιβηρικό έρχεται ατόφιο επιφανειακό ψύχος χωρίς υποστήριξη απαραίτητα. Το 2006 είναι ενδεικτικό.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Αν και ο Μάρτιος αλλάζει τα πράγματα και η υποστήριξη είναι σημαντική για πεδινά/παραθαλάσσια θυμάμαι στην Hellasweather που λέγαμε ότι με Σιβηρικό έρχεται ατόφιο επιφανειακό ψύχος χωρίς υποστήριξη απαραίτητα. 

Εννοείται ότι αρκεί για να γίνει χαμός για λίγη ώρα με μπόρα χιονιού, αν το επιτρέψει το ανεμολόγιο καθ υψος...αυτά για να βλέπουμε οι νέοι (και εγώ μέσα που δεν το χω ζήσει πολύ) τι χειμώνες είχαν παλιά με σιβηρικό...γλέντι με πολλά δώρα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...