Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, KapelosG said:

Εννοείται ότι αρκεί για να γίνει χαμός για λίγη ώρα με μπόρα χιονιού, αν το επιτρέψει το ανεμολόγιο καθ υψος...αυτά για να βλέπουμε οι νέοι (και εγώ μέσα που δεν το χω ζήσει πολύ) τι χειμώνας είχαν παλιά με σιβηρικό...γλέντι με πολλά δώρα

Ουσιαστικά ο Σιβηρικός επιτρέπει τη διέλευση ατόφιου σιβηρικού ψύχους στην επιφάνεια και μετά περιμένεις τις διαταραχές που κινούνται στη Μεσόγειο και ανάλογα τη θέση του καθορίζονται και οι περιοχές που θα χιονιστούν. Το 2006 είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα με 3ήμερο γλέντι στα βόρεια και ανατολικά προάστια με το καλύτερο χιόνι να το ρίχνει την τελευταία μέρα και χιονόστρωση άνω των 20εκ εδώ. Σε κέντρο και νοτιοδυτικά δεν υπήρξε ολική χιονόστρωση αν και χιόνισε σε εκείνη την επιδείνωση. Για περιοχές κάτω των 150μ θέλει και υποστήριξη, το μεγάλο χιονοόριο ήταν η Εθνική Άμυνα και οι Αμπελόκηποι ενώ στρώθηκε καλά το Γαλάτσι.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά; Πάλι τα ίδια; Κούρασε το πράγμα με τα χιόνια 🤣 

Άντε να ζεστάνει λίγο.

Έχουμε και δουλειές.....

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ουσιαστικά ο Σιβηρικός επιτρέπει τη διέλευση ατόφιου σιβηρικού ψύχους στην επιφάνεια και μετά περιμένεις τις διαταραχές που κινούνται στη Μεσόγειο και ανάλογα τη θέση του καθορίζονται και οι περιοχές που θα χιονιστούν. Το 2006 είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα με 3ήμερο γλέντι στα βόρεια και ανατολικά προάστια με το καλύτερο χιόνι να το ρίχνει την τελευταία μέρα και χιονόστρωση άνω των 20εκ εδώ. Σε κέντρο και νοτιοδυτικά δεν υπήρξε ολική χιονόστρωση αν και χιόνισε σε εκείνη την επιδείνωση. Για περιοχές κάτω των 150μ θέλει και υποστήριξη, το μεγάλο χιονοόριο ήταν η Εθνική Άμυνα και οι Αμπελόκηποι ενώ στρώθηκε καλά το Γαλάτσι.

Ναι αν και μικρός θυμαμαι εδώ Γέρακα κοντά 30 εκατοστά, πάνω στο πάρκο της γέφυρας της Αττικής οδού έφτιαξα χιονάνθρωπο ίσα με μενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό σαν λογική αλλά το ίδιο 24 με 48 ώρες πριν...άρα από την αρχή το χαμηλό ν αρπάξει την λίμνη από τα μαλλιά και να την αφήσει καραφλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Just now, KapelosG said:

Ναι αν και μικρός θυμαμαι εδώ Γέρακα κοντά 30 εκατοστά, πάνω στο πάρκο της γέφυρας της Αττικής οδού έφτιαξα χιονάνθρωπο ίσα με μενα

Η επιδείνωση στο διάστημα 17.00-22.20 της Τετάρτης (όπου στην αρχή τουλάχιστον δεν χιόνιζε βορειότερα της Κηφισιάς) είναι από τις κορυφαίες χιονοθύελλες που έχει ζήσει το βορειοανατολικό λεκανοπέδιο, είχε βγάλει το χιόνι από τους δρόμους και μέσα σε μισή ώρα ήθελε η Κατεχάκη αλυσίδες. Μην ξεφεύγω με τις αναπολήσεις γιατί είναι για άλλο τόπικ. Στη προκειμένη περίπτωση όλα είναι ανοιχτά, υπάρχουν κάτι σενάρια στον Τζίφο που ξεπερνούν κάθε νοσηρή φαντασία σαν διατάξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ουσιαστικά ο Σιβηρικός επιτρέπει τη διέλευση ατόφιου σιβηρικού ψύχους στην επιφάνεια και μετά περιμένεις τις διαταραχές που κινούνται στη Μεσόγειο και ανάλογα τη θέση του καθορίζονται και οι περιοχές που θα χιονιστούν. Το 2006 είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα με 3ήμερο γλέντι στα βόρεια και ανατολικά προάστια με το καλύτερο χιόνι να το ρίχνει την τελευταία μέρα και χιονόστρωση άνω των 20εκ εδώ. Σε κέντρο και νοτιοδυτικά δεν υπήρξε ολική χιονόστρωση αν και χιόνισε σε εκείνη την επιδείνωση. Για περιοχές κάτω των 150μ θέλει και υποστήριξη, το μεγάλο χιονοόριο ήταν η Εθνική Άμυνα και οι Αμπελόκηποι ενώ στρώθηκε καλά το Γαλάτσι.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση η διάταξη του Φιλίππου με το 2006. Μάλλον ο Φίλιππος ήταν θέμα σύγκλισης στην Πάρνηθα. Αλλά μου θύμισε το 2006 που Θρακομακεδόνες Μενίδι χιόνιζε παρά πολυ ενώ στις άλλες περιοχές όχι. Μήπως ο Φίλιππος (της Πέμπτης) ήταν κάτι σε 2006 σε light έκδοση; Δεν ξέρω. Απλά ρωτάω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Δεν ξέρω αν έχει σχέση η διάταξη του Φιλίππου με το 2006. Μάλλον ο Φίλιππος ήταν θέμα σύγκλισης στην Πάρνηθα. Αλλά μου θύμισε το 2006 που Θρακομακεδόνες Μενίδι χιόνιζε παρά πολυ ενώ στις άλλες περιοχές όχι. Μήπως ο Φίλιππος (της Πέμπτης) ήταν κάτι σε 2006 σε light έκδοση; Δεν ξέρω. Απλά ρωτάω 

Όχι, δεν έχουν σχέση σαν διάταξη, τότε είχαμε και 2 χαμηλά και καθαρό ΒΑ ρεύμα. Το βορειοδυτικό λεκανοπέδιο είχε ευνοηθεί πολύ λόγω και της Πάρνηθας και λόγω συγκλίσεων που γενικώς είχαν θάψει τα βορειοδυτικά και τα δυτικά (Βίλια κτλ) και τη βόρεια Αττική. Τα νοτιοδυτικά ωστόσο δεν είχαν καλές θερμοκρασίες και έχασαν υετό ή δεν στρώθηκαν. Τα ανατολικά τα πήγαν πολύ καλύτερα με καλή χιονόστρωση έως και την Ηλιούπολη ενώ κέντρο το έστρωσε ολικά από Αμπελόκηπους και βορειότερα. Ήταν περίεργη κακοκαιρία που δεν την συγκαταλέγουν πολλοί στους ιστορικούς λόγω κέντρου αλλά ήταν ιστορικός για μεγάλο μέρος του λεκανοπεδίου, καμία σχέση με Φίλιππους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποσοστα για το αλλο πσκ υπερβορεια αττικη.Ενταξει μιλαμε για ιχνη υετου φυσικα,αλλα ειναι εντυπωσιακο

IMG_20220313_194359.jpg

Ίχνος χιονιού στα σενάρια= θαψαρ εκεί σε εσάς μην ανησυχείς παλι θα μας στέλνεις παιδιά ξερναει, δεν ξέρω που το είχε όλο αυτό, ενώ το προηγούμενο βράδυ για γούρι θα πεις μην ακούτε τον beach Μαξ 5 εκατοστά 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δούμε Μιχαήλ αν οντος παίζει τόσο μεγάλο ρόλο ο παράγοντας γρήγορη αποκοπή..ο παιος στις 72 το κάνει πιο γρήγορα απ' όλα τα μοντέλα σχεδόν ίδιος με το γαλλικό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, KapelosG said:

Το τζεμ βγάζει ξημέρωμα Σαββάτου καθαρό -10 στα 850 Αθήνα, καθαρό επιφανειακό ψύχος βέβαια αφού ούτε τρελό πάχος έχει, ούτε 500...στην συνέχεια με την αναδίπλωση της λίμνης ανεβάζει τα επίπεδα παγοποιησης αλλά δημιουργεί και χαμηλό στο Αιγαίο και με την ταυτόχρονη παρουσία καλών 500αριων θάβει περιοχές στα 300+ μέτρα στα προσηνεμα...να χαμε να λέγαμε βέβαια αλλά τρομακτικό σεναριο

αυτο ακουστηκε σα να παιζει ο μμπαπέ με Μεσι και τον τεραστιο Ροναλντο στην ιδια 11δα!!

μωρε καλα εκανα τελικα και φευγω στις 22.. .. . 

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ίχνος χιονιού στα σενάρια= θαψαρ εκεί σε εσάς μην ανησυχείς παλι θα μας στέλνεις παιδιά ξερναει, δεν ξέρω που το είχε όλο αυτό, ενώ το προηγούμενο βράδυ για γούρι θα πεις μην ακούτε τον beach Μαξ 5 εκατοστά 😂

Χαχαχα...ασχετα αν χιονισει ή οχι,περιμενω εντυπωσιακα στατιστικα για τον Μαρτη απο σενα,αν βγει ο μ.ο του τζιφου με κατω απο το 0 στα 850 απο 17 ως 24 Μαρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Απίστευτα ανσάμπλ που άλλες χρονιές παρακαλούσαμε να δούμε Γενάρη. Θα μας τρελάνει ο φετινός Μάρτιος

Diagramme ENS CMC/GEM

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2022-03-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

Και για μετά τις 22 του μηνός το 12αρι  στο κύριο, τρέχει μόνο του 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, geod said:

αυτο ακουστηκε σα να παιζει ο μμπαπέ με Μεσι και τον τεραστιο Ροναλντο στην ιδια 11δα!!

μωρε καλα εκανα τελικα και φευγω στις 22.. .. . 

Αν πετάς από Ελ. Βενιζέλος μην ορκίζεσαι ότι θα φύγεις. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χαχαχα...ασχετα αν χιονισει ή οχι,περιμενω εντυπωσιακα στατιστικα για τον Μαρτη απο σενα,αν βγει ο μ.ο του τζιφου με κατω απο το 0 στα 850 απο 17 ως 24 Μαρτη.

Αν βγουν τα ευνοϊκά σενάρια (ευνοϊκά για εμάς τους τρελούς όχι τον κανονικό κόσμο 😂) πάμε πιθανότατα στον πιο κρύο Μάρτιο στα 850 σίγουρα από 1956 και μετά (αυτόν το Μάρτιο δε τον έχω μελετήσει στα 850, αλλά είναι όσο κρύος ήταν του 1987 Αθηνα)...θα τα δούμε στο τέλος και μάλλον θα είναι επικά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Αν βγουν τα ευνοϊκά σενάρια (ευνοϊκά για εμάς τους τρελούς όχι τον κανονικό κόσμο 😂) πάμε πιθανότατα στον πιο κρύο Μάρτιο στα 850 σίγουρα από 1956 και μετά (αυτόν το Μάρτιο δε τον έχω μελετήσει στα 850, αλλά είναι όσο κρύος ήταν του 1987 Αθηνα)...θα τα δούμε στο τέλος και μάλλον θα είναι επικά!!!

Ζούμε ιστορικές καταστάσεις!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιάσατε  ήδη δουλειά ρε ; Προτού αλέκτωρ λαλήσει τρεις, πάει ο Φίλιππος; Παναγία μου! 

Πάμε να το φέρουμε!!!!😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...