Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, Snowy Stathis είπε:

Γιατί αποδυναμώνεται τόσο απότομα ο αυλωνας στις 138 ωρες; 
Εβ τω μεταξύ μόλις εκφυλίζεται τη ψύχος, ερχεται ο υετος. Κακός συγχρονισμός στο 18αρι 

Μέσα Μαρτίου, οπότε η δύναμη του ήλιου είναι αρκετή, ώστε η θερμική επιρροή του εδάφους να φτάσει έως τα 850hPa.. Για αυτό και πάνω από τις θάλασσες, που δεν υπάρχει ιδιαίτερη μεταβολή της θερμοκρασίας το μεσημέρι, Οι Τ στα 850, παραμένουν περίπου το ίδιο χαμηλά.

Edited by [weathermaniac]

Όσο φτάνουμε τόσο εξασθενούν τα γεωδυναμικα..και μένουν τα καλά Τουρκία και ανατολικότερα..τι πιο σύνηθες χαχαχ..πλέον για πεδινά είναι δύσκολο γενικά

21 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Παντα εβαζε πολυ χιονι η Ευβοια και η ημιορεινη-ορεινη Αττικη, δεν ειναι κατι το παραλογο, οπως παντα βαζει χιονι η Φλωρινα τα Τρικαλα η Καλαμπακα και τα γυρω ορεινα ημιορεινα τους... Τα Γιαννενα η Λαρισα και Θεσσαλονίκη τα βλεπουν πιο δυσκολα.. Τι να κανουμε;! Οχι οτι δεν βαζουν, προσοχη, απλα οι πιθανοτητες ειναι μικροτερες, παντα ηταν! 

Φέτος δυστυχώς η πεδινή θεσσαλία δεν είδε σχεδόν τίποτα, από ημιορεινά και πάνω ο χαμός. Για μας εδώ στα εσωτερικά του κάμπου οι μόνες ελπίδες για δροσιές (εκτός απ τα βουνά) είναι οι αστάθειες. Εννοείται ότι κανείς δεν εύχεται καταστροφές, απώλειες και άλλα τέτοια. Μόνο άρρωστοι τα θέλουν αυτά. Από κει και μετά πέρα απ τον παράγοντα φύση πάμε στον παράγοντα κράτος και εκεί θα φύγουμε εκτός τελείως..

Edited by chrisk7

44 λεπτά πριν, bardaris είπε:

και εγώ θυμάμαι μόνο τις καθηγήτριες!!!.....κοίτα την φωτο αν κατάλαβα καλά η θερμοκρασία στον βόρειο πόλο θα ανεβει 30 βαθμους....και εμάς θα μας φάει η μαρμάγκα...!

Στρατοσφαιρικη θερμανση

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Στρατοσφαιρικη θερμανση

εδώ να βοηθήσουν τα παιδιά που ξερουν καλύτερα εγώ μια φορά μίλσα για ΑΣΘ και ηταν Σεπτέμβριος!🙃

Το Γαλλικό δεν ξέρω τι έδινε, το έχω τσεκάρει μόνο στον υετό της Ελπίδας και του Φιλίππου στο meteologix για στατιστικούς λόγους. Στην Ελπίδα έδινε όλη τη σύγκλιση στη δυτική Βοιωτία και σε ανατολική Αττική ψίχουλα. Στον Φίλιππο έδινε την κύρια σύγκλιση (έστω και στην ανάλυση που τρέχει) στην ανατολική Αττική και και λιγότερα σε Βοιωτία κτλ. Οπότε καταλάβατε και κατάλαβα. 

Στα υπόλοιπα δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που έγραψα, για τα πεδινά (προσήνεμα) αξίζει περισσότερο για λόγους στατιστικούς σε ό,τι αφορά τους θερμοκρασιακούς μέσους όρους αλλά και την αύξηση ημερών χιονόπτωσης, σημαντικό και αυτό καθώς με τον Φίλιππο γράψαμε ήδη 3 μέρες χιονόπτωσης εδώ. Θεωρώ πως όσο και να αλλάξουν τα πράγματα το να κυνηγάμε έστω έναν Τηλέμαχο κάτω από τη Κηφισιά είναι λίγο ουτοπικό. Θυμάμαι εποχές 2016-2017 που με λέγανε απαισιόδοξο και γκρινιάρη στις συναντήσεις που γίνονταν. 🤣

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Το Γαλλικό δεν ξέρω τι έδινε, το έχω τσεκάρει μόνο στον υετό της Ελπίδας και του Φιλίππου στο meteologix για στατιστικούς λόγους. Στην Ελπίδα έδινε όλη τη σύγκλιση στη δυτική Βοιωτία και σε ανατολική Αττική ψίχουλα. Στον Φίλιππο έδινε την κύρια σύγκλιση (έστω και στην ανάλυση που τρέχει) στην ανατολική Αττική και και λιγότερα σε Βοιωτία κτλ. Οπότε καταλάβατε και κατάλαβα. 

Στα υπόλοιπα δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που έγραψα, για τα πεδινά (προσήνεμα) αξίζει περισσότερο για λόγους στατιστικούς σε ό,τι αφορά τους θερμοκρασιακούς μέσους όρους αλλά και την αύξηση ημερών χιονόπτωσης, σημαντικό και αυτό καθώς με τον Φίλιππο γράψαμε ήδη 3 μέρες χιονόπτωσης εδώ. Θεωρώ πως όσο και να αλλάξουν τα πράγματα το να κυνηγάμε έστω έναν Τηλέμαχο κάτω από τη Κηφισιά είναι λίγο ουτοπικό. Θυμάμαι εποχές 2016-2017 που με λέγανε απαισιόδοξο και γκρινιάρη στις συναντήσεις που γίνονταν. 🤣

Το γαλλικό θυμάμαι στην πρώτη μέρα της Αριάδνης ήταν το μόνο που έδινε έστω λίγο υετό εδώ, ενώ όλοι οι υπόλοιποι τίποτα. Αυτά για Θεσσαλία. Και όντως βγήκε. Παρόλα αυτά σε προσηνεμες Καταστάσεις, για εμένα πιο κοντά στον υετό, αν όχι στην ποσότητα, αλλά στην κατανομή, νο1 θα είναι ο τζιφος. Και τελευταίο το άικον, που αν δίνει υετό στην Αττική με προσηνεμο χιόνια, τότε σημαίνει ότι θα πέσει χιόνι Μήδειας η Ελπίδας+

Το καλοκαίρι είναι χαρά θεού (θέλω να ψαροντουφεκίσω)!!!Θαλασσα μπάνια ξενύχτια τι να λέμε!!!καθε πράγμα στον καιρό του αλλά εδώ νομίζω ήμαστε οι περισσότεροι τουλάχιστον για τα χιόνια!!!Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να χαίρεται με τον καύσωνα σ αντίθεση με την πλειονότητα που κανει σαν μικρό παιδί με τα χιόνια!!!

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Σιγουρα και ο χειμωνας μπορει να σου δειξει το ακραιο προσωπο του,αλλα τα περισσοτερα δεινα που εχει τραβηξει αυτη η χωρα και οχι μονο καλοκαρι γινονται

Για αυτο και μονο λογο δεν την γουσταρω καθολου

Η «κολαση» θα ειχε παγους και ψυχος κι οχι φωτιες και καψες! Λεω εγω τωρα…

καλημερα σε ολους, φενονται χιονια για εμενα τελη αυτης της εβδομαδας?

7 hours ago, geornik said:

Just for the record ο ψυχροτερος Μαρτης ever ηταν του 1874...στη δευτερη θεση το 1987

Απλά να πούμε οτι τα δεδομένα του Θησείου πριν το 1890 είναι ενδεικτικά. Οτιδήποτε πριν τον Αιγινήτη τον Σεπτέμβριο του 1890 δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο καθώς α) ο σταθμός άλλαζε κάθε χρόνο β) δεν γινόταν σωστή θερμομέτρηση πάντα λόγω αμφιβόλου ποιότητας μηχανημάτων. Όλα αυτά συστηματοποιήθηκαν από τον Αιγινήτη. 

Οπότε για ασφάλεια καλύτερα να θεωρήσουμε τον Μάρτιο του 1987 τον ψυχρότερο ever στην Αθήνα. Πολύ πιο αξιόπιστο θα έλεγα οτιδήποτε είναι μετά το 1890 για το Θησείο. 

1.ΕΧΩ ΠΕΙ 1000 ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ 2.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ Ο ΚΑΥΣΩΝΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 3.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΠΑΘΗΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΕΙΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥΣ ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΕΣ ΕΙΤΕ ΑΙΩΝΙΟΥΣ ΠΑΓΟΥΣ ΕΙΤΕ ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟΥΣ 4 ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ "ΚΑΨΕ ΜΑΣ" "ΠΝΙΞΕ ΜΑΣ" ΠΑΡΕ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ" "ΠΑΓΩΣΕ ΜΑΣ¨ ΣΗΚΩΣΤΑ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ" ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΠΟ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ?ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΟΥΝ?ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΥΣΩΝΕΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΑΙΕΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΓΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ,ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ .

τωρα οσον αφορα τα μοντελα δειχνουν προς το παρων να μενουμε με τα 850 οσον αφορα την ψυχρη εσιβολη καθως ο 500αρης προσωρινα σκαλωνει στην τουρκια αλλα ο εμοδισμος ισως να δωσει το δικαιωμα για ανστροφικη μπαλλα για ακομη μια φορα .Κατα βαση ξηρη ψυχρη εισβολη με μεγαλη διαρκεια ισως οπου δεν φαινεται για εναν παραξενο λογο το ψυχος να πτοειτε και να εκφυλιζεται ευκολα οποτε μπορουμε και να ελπιζουμε ακομη και μετα την πιθανη αναστροφικη πορεια της ψυχρομπαλλας.Επισης θεωρω οτι οσο κι αν ακουγεται κουφο και ουτοπικο οτι ακομη δεν ειδαμε το τελος πιστευω οτι στηνεται αζορικος βαρβατος και πιθανα να εχουμε και αλλη η αλλες καθαρα χειμερινες ψυχρες εισβολες...

Τσάμπα κρύο το πιό πιθανό, όλα πλην ελπίδας πάνε Τουρκία φέτος. Το οτι χιονιζονται διάφορα μέρη στα προσήνεμα σε κάθε κακοκαιρία δεν έχει να κάνει. Πάντα χιονιζε εκεί με βα ρεύμα και κατάλληλες Τ επιφανείας ανεξαρτήτως λοιπών χαρακτηριστικών. 

Edited by alkis91_2.0

Το σύστημα προς ώρας φεύγει πολύ ανατολικά με ότι σημαίνει αυτό για το εκφυλισμό του ψύχους στα 850.Η υποστήριξη όμως στα 500 παραμένει καλή.Τα δυτικίσματα αν είναι να γίνουν θα πρέπει να γίνουν μέχρι την πέμπτη αν μιλάμε για 22/3/2022.Το jet stream δεν ευνοεί και πολύ την κατάσταση έτσι όπως φαίνεται στο πρωινό του τζίφου.

και το ξαναλεω οτι ισως και να μην εχουμε δει ακομη το πιο ακραιο που μπορει να δωσει ολο αυτο.πιστευω παρα πολυ σε πολυ μεγαλη ψυχρη εισβολη προς το τελος μαρτιου αρχες απριλιου

Μια μετριότητα σχεδόν από όλα τα μοντέλα τελικά. Βέβαια μετριότητα για το λεκανοπέδιο γιατί κατά τα αλλα η ψυχρή εισβολή μπορεί να είναι καλή για αλλες περιοχες των προσήνεμων και φυσικά το ψύχος θα είναι εντυπωσιακό για την εποχή.  

Edited by Snowy Stathis

Να δουμε κ την ψυχρη εισβολη της Μεγαλης Παρασκευης κ της πρωτομαγιας τι θα κατεβασουν...

Πάντως είναι φοβερό πώς οι χαμηλότερες θερμοκρασίες στα 850 "μαζεύονται" τα μεσημέρια και απλώνονται ξανά το βράδυ πάνω από τις ηπειρωτικές περιοχές. Είναι πλέον εμφανής η επίδραση του ήλιου 

Εντυπωσιακό το -8 με -9. Οι Τ νομίζω κλειδώνουν. Από αύριο θα μιλάμε για τον υετό 🙂 Wishfull thinking ότι είναι το κλασσικό παλαντζάρισμα πριν από κάποια διαταραχή και από τα απογευματινά και αύριο θα ισιώνουν πάλι. 

image.thumb.png.6054758de49e8035e17fa406c42cabf6.png

Τουλάχιστον να δούμε συννεφιά να μη πάρουμε χαμπάρι κρύο?. 1,5 βαθμό προς το παρών μέση τ Μαρτίου στα γρεβενα έλεος απλά 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...