Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Recommended Posts

ποτέ δεν κοιτάζω τα εκατοστά που δίνουν αναφορές εκτός αν είναι "επίσημες" βάσει χιονοτράπεζας ή κάτι τέτοιο...οι ατομικές αναφορές ποικίλουν δραματικά με βάση τον προσωπικό χαρακτήρα του καθενός, τι μετράει κτλ...πχ έχω δει αναφορές για 1,5μ που με βάση τον τρόπο που μετράω εγώ το βλέπω 50 εκ...

Ο παπατρέχας ξεκίνησε να προλάβει τους υπόλοιπους, γρήγορα τζιφο θα χάσεις το τρένο για Ελλάδα 😂

*Οι παραπάνω φωτό δείχνουν βράδυ που χιονίζει ακόμα και μετά πρωί που μόλις έχει φτάσει στο τέλος η κακοκαιρία...στις δεύτερες φωτό το χιόνι είναι άνετα 7-10 εκατοστά στο εδαφος

23 λεπτά πριν, Gary είπε:

καλημερα σε ολους, τελικα θα χιονισει σε μενα η παω για φασολαδα?

??????????????????

Και μονο που 17 Μαρτιου ευζηταμε για επερχομενη 5ημερη χιονοκαιρια με σοβαρη πιθανοτητα για χιονακι κ μες στο λεκανοπεδιο ειναι απιστευτο κερδος !!!!

Τι χειμωναρος ατελειωτος φετος και τι Μαρτιος εκπληκτικος !!!!!

Συντασσομαι με Δροσοπηγιωτη μαγκες 1ον ΔΕΝ χορταινεται το ατιμο 2ον και Αυγουστο αν μπορουσε να χιονιζει και να μη βγαλει ηλιο καθολου εγω θα ημουν τρισευτυχισμενος 3ον μην υποτιμαμε κ την απλη νιφαδα γιατι θυμαμαι ξενυχτια και ξενυχτια μες στην καρδια του χειμωνα για να ρρθει τελικα.μια.μουφαρα και σβερκος κατακοκκινος απτη φαπα....ενω τωρα μας τα χαριζει απλοχερα στο πιατο....

Παμεγερα ως τις βαρκες μεχρι Απριλιο φετος !!!!!!!!!

14 minutes ago, Snow sick said:

Εγω εχω να κάνω μια παρατήρηση και δεν αναφέρομαι στα ανατολικά προάστια που θάφτηκαν στην ελπίδα. Το 5ποντο πολύ ευκολα μεταφράζεται σε 20ποντο με το μάτι. Μπορώ να σας στείλω φωτό με 5ποντο που τη τοπίο φαίνεται αλπικό. Φιλικά σας το λέω. Το 5ποντο είναι 5ποντο και το 20ποντο 20ποντο. Αυτό ξέρετε τι είναι? 3ποντο βαριά 5ποντο παρακαλώ (Φίλιππος)

Γι αυτο και δεν εχω κανενα κολλημα με εκατοστα..

Αλλωστε και με 5 ποντους ολικη το τοπιο αλλαζει τελειως και γινεται πληρως αλπικο.

Προτιμω ενα καλο και παγωμενο 10 ποντο που κραταει μερες απο εναν λιωμενοχιονο 30ποντο που το παιρνει ολο σε 1,5 μερα

1 ώρα πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Καλημέρα σε όλους τους χιονοτρελαμένους.  

Θα ήθελα να τονίσω πως ξαφνικά γίναμε Σκανδιναβία κ πολλοί τείνουν να γίνονται κλασικοί απάνθρωποι φιλοξενούμενοι της κολάσεως της απληστίας🤣🤣

Βρε κουνηθείτε λίγο κ επιστρέψτε στην χαρά της νιφαδούλας που τόσο αμάν κ αμάν παρακαλούμε να σκάσει μύτη στο παραθύρι μας!!

Υ.Γ.  Οκ. Μετά από 6-7 χρόνια αν μας πάει ..ιπα κώλ .. συνεχόμενα με δεκάποντα μίνιμουμ τότε ..θα χτυπήσω κι εγώ την πορτα αυτή της κολάσεως😂

Οι εσωτερικές πόλεις της κεντρικής Ελλάδας (Λάρισα, Καρδίτσα, Λαμία, κτλ) δεν χρειάζονται Σκανδιναβικού τύπου κρύο, ένα -5 -6 αρκεί. Απλά έπρεπε ένας από τους 234 αυλώνες που ήρθαν φέτος να έμπαινε Ιόνιο και μπήκε ο πιο άχρηστος (ο Διομήδης) 😛 Ε αυτό δεν είναι καιρικό τρολλάρισμα;; χαχα

3 λεπτά πριν, sarris είπε:

Γι αυτο και δεν εχω κανενα κολλημα με εκατοστα..

Αλλωστε και με 5 ποντους ολικη το τοπιο αλλαζει τελειως και γινεται πληρως αλπικο.

Προτιμω ενα καλο και παγωμενο 10 ποντο που κραταει μερες απο εναν λιωμενοχιονο 30ποντο που το παιρνει ολο σε 1,5 μερα

Δικος μου άνθρωπος! Συμφωνώ απόλυτα!

20 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εγω εχω να κάνω μια παρατήρηση και δεν αναφέρομαι στα ανατολικά προάστια που θάφτηκαν στην ελπίδα. Το 5ποντο πολύ ευκολα μεταφράζεται σε 20ποντο με το μάτι. Μπορώ να σας στείλω φωτό με 5ποντο που τη τοπίο φαίνεται αλπικό. Φιλικά σας το λέω. Το 5ποντο είναι 5ποντο και το 20ποντο 20ποντο. Αυτό ξέρετε τι είναι? 3ποντο βαριά 5ποντο παρακαλώ (Φίλιππος)

5483B686-E0F7-4787-AF89-C8EA6F2E4F5F.jpeg

311C2784-D6EC-45A9-87B9-02FB2D3E4AE4.jpeg

CC20F209-92FA-40A5-BE15-AF9A0F679120.jpeg

A1129DAE-FA05-4705-A236-AE51EED802DE.jpeg

5FC40AD7-A515-43E1-9A0D-7410B481B030.jpeg

Σε καμία περίπτωση κοντά 10 είναι φίλε μου αυτό

30 minutes ago, Gary said:

καλημερα σε ολους, τελικα θα χιονισει σε μενα η παω για φασολαδα?

φιλε το οσπριο χρειαζεται χιονισει δε χιονισει. φτιαξε μια να σαι σιγουρος 

Τελικά πάλι χαλιας θα βγει ο Τζιφος...ο αντικυλωνας από πάνω μας πιέζει νοτιότερα και δυτικά οι πιέσεις έγιναν μεγαλύτερες και δεν αφήνει χώρο στην αναδίπλωση στις 22 να γίνει στο σωστό σημείο....εεε σε πιάνει μια αηδία 😂

Edited by KapelosG

Θαψιμο βγαζει το gfs για αρκετες περιοχες τις χωρα.. Για εδω στην Αττικη δεν ξερω, παντως θα αφησει το στιγμα της η κακοκαιρια που ερχεται. 

Δεν θελω να φανώ αχάριστος αλλα εχουμε χασει το μέτρημα φετος με τους αυλωνες-λίμνες -μπαλες που για λιγα χλμ πηγαν ανατολικα και δεν πηραμε κατι δυνατο .Αν δεν ειχε κατσει η δευτερη φαση της Ελπίδας θα βαράγαμε το κεφαλι μας στον τοιχο 

Το GEM επιμενει στα δικα του παντως και αυτο δινει ελπιδες για βελτιωσεις. Εγω πονταρω στο οτι ολα θα τουμπαρουν προς GEM (ή UKMO).

Τρέχει να προλάβει ο τζίφος τα άλλα και αυτό φαίνεται πιο καθαρά στα ανσαμπλ του στις 100 περίπου ώρες, στο 12αρι θα ολοκληρλωσει αυτό που άρχισε στο 06ζ

Κλειδωμενη μοιαζει η Κυριακη πλεον,με ασθενεις κατα βαση χιονοπτωσεις ως μηδενικα σχεδον υψομετρα.Απο.κει και περα ειναι μακρια,αλλα αυξανεται η πιθανοτητα για πολλα φαινομενα δευτερα ως τεταρτη χονδρικα και πολλα χιονια σε ημιορεινα-ορεινα.

Καλησπερα!!!17 Μαρτη..Του Αγιου Πατρικιου(του τριφυλλοφορου)σημερα..Γιορταζει ολη η Ιρλανδια...Εχω μια συμπαθεια σ αυτη τη χωρα..Και μου φυλαξε το καλυτερο...Γεννησε η ξαδερφη μου σημερα..Η κορη του διδυμου αδερφου του πατερα μου.....Ελπιζω και στα δικα μου συντομα..Ο τυχερος μου αγιος...Που θα παει...Με συγχωρειτε για το εκτος...Αλλα ηθελα να μοιραστω μια χαρα που ακομα εγω δεν εχω ζησει....

Τωρα στα κοντινα...Εαν κατσουν αυτα που δειχνουν..Οχι πατερας δε θα γινω...Αυτο θα γινει..🤣

synainetiko-diazygio-9-660x371.jpg

21 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Θαψιμο βγαζει το gfs για αρκετες περιοχες τις χωρα.. Για εδω στην Αττικη δεν ξερω, παντως θα αφησει το στιγμα της η κακοκαιρια που ερχεται. 

Μή λέμε τέτοια γιατι βλέπω απο αύριο να βγάζουν οι δήμαρχοι τα γκρέιτερ και τις αλατιέρες και να στρώνουν όλους τους δρόμους με αλάτι πρίν καν πέσει η πρώτη νιφαδα!!!

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα!!!17 Μαρτη..Του Αγιου Πατρικιου(του τριφυλλοφορου)σημερα..Γιορταζει ολη η Ιρλανδια...Εχω μια συμπαθεια σ αυτη τη χωρα..Και μου φυλαξε το καλυτερο...Γεννησε η ξαδερφη μου σημερα..Η κορη του διδυμου αδερφου του πατερα μου.....Ελπιζω και στα δικα μου συντομα..Ο τυχερος μου αγιος...Που θα παει...Με συγχωρειτε για το εκτος...Αλλα ηθελα να μοιραστω μια χαρα που ακομα εγω δεν εχω ζησει....

Τωρα στα κοντινα...Εαν κατσουν αυτα που δειχνουν..Οχι πατερας δε θα γινω...Αυτο θα γινει..🤣

Επίσης εκτός απ το συμπαθέστατο Τριφυλλοφόρο ☘️ είναι του Αγίου Αλεξίου σήμερα!!!Χρόνια πολλά σε όλους τους Αλέξηδες και στις Αλέξιες!!!

Την Τρίτη το μεσημέρι ο Τζίφος βγάζει φοβερό υετό για Αττική, αλλά με υψόμετρα παγοποιησης γύρω στα 650 μέτρα. Πολύ καλό ημιορεινό χιόνι βέβαια.

6 minutes ago, sakis13 said:

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΑΚΑΡΕ!!!!! 

"May we have all the happiness and luck that life can hold—and at the end of our rainbows ay we find a pot of gold."

Πάντως φίλε απ' την Λαμία που έδωσες μεγάλη μάχη παίζει να είσαι και η πλέον ευνοημένος από μεγάλες πόλεις...το αξίζεις 😁...άντε και στα δικά μας στον άλλο Αυλώνα τέλος Μάρτη...χαχαχα

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...