Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ισχυρής χιονοκαιρίας "ΦΙΛΙΠΠΟΣ" 8-14/3....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μη μαλωνετε το εχω ξαναπεί τα ημιορεινά των προσηνεμων δεν έχουν αντίπαλο στην ελλαδα σε ποσότητες χιονιου,,, κι αυτο γιατι χιονιζει μερες ολόκληρες και γιατι οταν χιο ιζει εχουν πολυ κρυο ,, ενω εμεις εδω αν εχει πολυ κρυο δε χιονιζει συνηθως και οταν χιονιζει χιονιζει 1μερα  το πολυ 2 μερες οποτε δε μπορούμε να πιάσουμε το ύψος χιονιου των προσηνεμων ,, το μόνο που είμαστε ανώτεροι ειναι στη χιονοκλαυψη το χιονι εδω μενει πολυ περισσότερες μέρες και αρκετές φορές πεφτει το ένα πριν βγει το προηγούμενο 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

2 μέτρα χιόνι στα 450μ δεν έχω δει εκτός προσήνεμων όσο διαβάζω το φόρουμ, χωρίς να παίρνω και όρκο ότι δε συμβαίνει. Επίσης η Στενή το κάνει σχεδόν κάθε χρόνο και όχι μόνο 1 φορά.

1+ μέτρο είχε η Λαμία τον Μάρτη του 87 που δεν είναι και το καλύτερο πεδινό μέρος της Φθιώτιδας. Άρα φαντάζομαι ότι θα υπήρξαν περιοχές στα 450μ με 2 μέτρα. Έχει κάνει και σε άλλους νομούς τέτοιο χιόνι Μάρτιο μήνα. Εγώ απλά πάω να διορθώσω αυτό που προσπαθείτε να περάσετε, ότι δεν έχει κάνει αλλού τέτοια χιόνια Μάρτιο μήνα σε υψόμετρα 500μ.

Ναι, βάζει πιο συχνά 1μ στα 450μ της Στενής απο οτι στα 450μ πχ της Υπάτης. Έχει βάλει όμως και εκεί εντός Μαρτίου. Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα κάθε φορά.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σοβαρη κακοκαιρια και για την Κρητη ο Φιλιππος..Αφησε καλα χιονια σε ημιορεινα και ορεινα..Στα Ανωγεια επεσαν περιπου 15-20 ποντοι με τις πιο εντονες χιονοπτωσεις να εκδηλωνονται μεσα στη νυχτα προς το ξημερωμα της Κυριακης..

anogeia2.jpg

Η εντυπωση μου παντως ειναι οτι στα Ανωγεια εχει πεσει παραπανω ποσοτητα χιονιου...Τελος παντων.Μικρη σημασια εχει.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποιος ειπε το αντιθετο και τον λες γραφικο;;;;Επισης εχουμε δει 40ποντους Απριλιο στη δυτικη Μακεδονια.

Οκ το "γραφικοι" δεν ηταν η καλυτερη λεξη εδω, my apologies.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως εν τελει αποτυπωνεται στα Ανωγεια επεσαν πολυ πανω απο 15 ποντους..Ο δημαρχος και καλος φιλος Κεφαλογιαννης καλο θα ειναι να τους ξαναμετρησει...🤣

anogeiaxioni9.jpg

anogeiaxioni8.jpg

anogeiaxioni6.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..μερικες φωτο απ  τον πανουργια και τις βρυζες απ το φιλλιπο την προηγουμενη τεταρτη-πεμπτη..ως 120εκ το χιονι σε καποια σημεια ενω 80εκ ειχε και στην α.παυλιανη..-17 το βραδυ δεν σπασαμε το -20..

camera1 (1).jpg

received_534195651329325.jpeg

received_3174231849515821.jpeg

received_293243392916040.jpeg

received_1147089032770862.jpeg

received_460189022467094.jpeg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλες δυο υπεροχες φωτο απο τον Σταυρο Θεσσαλονικης εχθες..Για μενα η εκπληξη ηταν το χιονι που επεσε στη συγκεκριμενη περιοχη...Πανω απο 10 ποντοι ακομα και διπλα στο κυμα..Ηταν στο οριο των καλων 500αριων αλλα δεν περιμενα τετοιας εντασης φαινομενα...Οι φωτο ειναι απο την φιλη Ζωη..

image (1).jpg

image.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την καλημερα μου👋

-28.1c στον Βαθύσταλο Παρνασσού οπου πλησιασε το απολυτο -28.6c του Γεναρη. 

Η ραδιοβοληση στους -8.7c στα 850 και -30.7c στα 500 σε μια απο τις πιο κρυες τιμες για Μαρτη μηνα,και μαλιστα στα μεσα του.

image.png.df32f31df63b40ceb0d34927332722be.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mια πραγματικά ιστορική χιονοκαιρία ο "Φίλίππος" και σε διάρκεια κρύου και σε εποχική δυναμική και σε έκταση περιοχών στην χώρα μας και σε ποιότητα νιφάδων και σε θερμοκρασίες και σε χιονοπτώσεις τοπικά....ένας χειμώνας να τον πιείς στο ποτήρι που λέμε.....

Σήμερα μεταμεσονυκτίως χιόνισε λίγα λεπτά εδώ στα Μελίσσια, σε μια από τις μπούκες του συστήματος, αλλά και νωρίς το πρωί σε ένα 2ο δυνατό μπάσιμο από Εύβοια, ενώ η ελάχιστη θερμοκρασία έφτασε τους -3οC.....11 ημέρες χιονόπτωσης ο φετεινός χειμώνας (15/12-15/3), με 11 ημέρες παγετού (+2 αύριο και μεθαύριο) και 14 ημέρες χιονόστρωσης.....εντυπωσιακοί αριθμοί!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-0.3 ελάχιστη απόψε χωρίς αναστροφή....

7 τώρα και νομίζω ότι έχει 30 .....τόσο κρύο φάγαμε τις προηγούμενες μέρες ....ο σταθμός μου είχε μέση θερμοκρασία χθες 1.5 και προχθές 1.6.......απιστευτο για μέσα Μαρτιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λευκωσία σήμερα το πρωί....έγινε η Μαρτιάτικη έκπληξη και στην Κύπρο μας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...