Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιατι οχι τον wh6000 που ειναι μηχανικα αεριζομενος;;;

Για το γεγονός ότι δεν μπορείς να ανεβάσεις δεδομένα πουθενά αλλού πέρα από WU & Wathercloud. Εάν δεν σε ενδιαφέρει αυτο τότε ναι πάρε τον WH600 με τον μηχανικά αεριζόμενο κλωβό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιωργο(;;) εδω που μενω,στις μεγαλες γωνιες οπως σωστα λες,εχω σκια και απο ανατολη και απο δυση,οποτε δεν νομιζω να ειναι προβλημα.Διαβασα εντωμεταξυ στο wxforum οτι το μαυρο περιβλημα δεν επηρεαζει.Ετσι οπως το σκεφτομαι ο αισθητηρας επηρεαζεται μονο απο την ακτινοβολια και το μαυρο το μονο που κανει ειναι απλα να μαζευει θερμοτητα χωρις βεβαια να μπορει να την "εκπεμψει" μετα.Πως σου φαινεται σαν σταθμος;Αν και ειναι πολυ καινουργιος και δεν μπορω να βρω reviews

Ναι ναι συνονόματος και γω....αααα ωραία καλό αυτό και η Δροσοπηγή είναι και ανεμωδης σχετικά οπότε ένα ακόμα θετικό που θα βοηθήσει τον σταθμό να είναι πιο ακριβής...πάντως αν θες να το εξαλείψεις τελείως μπορείς να περάσεις λευκή μονωτική γύρω απ' το μαύρο περίβλημα της βάσης...πιστεύω για τα λεφτά του είναι εξαιρετικός σταθμός γενικά...τον πουλάει και η bresser σαν 7 in 1 αλλά στα 380 ευρώ...ποιοτικά και θερμοκρασιακά πιστεύω θα είναι πολύ κοντά στον davis vantage vue  και λίγο χειρότερος απ' τον πολύ ακριβότερο vantage pro fan aspirated

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@DIMITRIS και @KapelosG ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδες,θα σας χρειαστω σιγουρα ακομα γιατι θα ψαχτω ωσπου να το εξαντλησω το θεμα, για να περιορισω τα λαθη αφου ειμαι και ασχετος.Οποιες προτασεις-παρατηρησεις ευπροσδεκτες εννοειται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, KapelosG είπε:

τον πουλάει και η bresser σαν 7 in 1 αλλά στα 380 ευρώ

Τον explore scientific λες;Νομιζω δεν εχει μηχ. αεριζομενο κλωβο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ με το πολυ ψαξιμο βρηκα αυτο το αριστουργημα και το παραθετω εδω για οποιον φιλο ενδιαφερεται για μετ.σταθμο με αρκετα χρηματα ομως.Ειναι μαλλον οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα.Ο κλωβος δεν ειναι μηχανικα αεριζομενος κι ομως εχει βγει καλυτερος και απο τους μηχ.αεριζομενους κλωβους της davis. 

https://www.topomarket.gr/el/μετεωρολογικοί-σταθμοί/806-barani-design-meteohelix®-iot-pro-μετεωρολογικός-σταθμός.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τον explore scientific λες;Νομιζω δεν εχει μηχ. αεριζομενο κλωβο!

Ναι ναι έχει κι αυτος...πρέπει να ναι ίδιος με αυτόν που κοιτάς Τζορτζ αλλά ο δικός σου είναι 80 κάτω...ίσως παίζει ρόλο το λογότυπο καθαρά

IMG_20210404_003404.thumb.jpg.b2d29a8e90c32a53830cdd8e24ec033f.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλοι οι σταθμοί της bresser κτλπ είναι προιντα της ccl electronics https://cclel.com/our-collection/wifi-weather-station/

....μιας που έγινε αναφορά για την σκίαση του κλωβού η μη ... Η σωστή τοποθέτηση είναι να τον βλέπει ο ήλιος πάντα και όχι σε μόνιμο σκιερό μέρος για σωστές μετρήσεις 

Στην σελίδα του meteoacharnes ...έχει ένα πολύ ωραίο pdf που εξηγεί πολλά ....

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, freeze είπε:

Όλοι οι σταθμοί της bresser κτλπ είναι προιντα της ccl electronics https://cclel.com/our-collection/wifi-weather-station/

Δεν εχουν τιμες ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν εχουν τιμες ομως

Είναι ο κατασκευαστής και χονδρεμπορας ...δεν πουλάει μεμονωμένα ...αν είχες επιχείρηση θα τυπωνες και το δικό σου λόγκο πάνω και θα πουλουσες ....Για αυτό υπάρχουν και τόσες πολλές μάρκες bresser , misol , froggit , ecowitt , κτλπ ενώ οι σταθμοί είναι ίδιοι .... Ccl , fine offset κτλπ

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλή Ανάσταση..

Παρατήρησα σήμερα ότι στο wunderground δεν μου εμφανίζει το summary από τις 24 Απρίλη και μετά ενώ μέχρι χθες μου τα έβγαζε κανονικά....τι παίζει ξέρει κανείς ???

 

Screenshot_2021-04-30-14-50-06-511_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παιδιά καλησπέρα και καλή Ανάσταση..

Παρατήρησα σήμερα ότι στο wunderground δεν μου εμφανίζει το summary από τις 24 Απρίλη και μετά ενώ μέχρι χθες μου τα έβγαζε κανονικά....τι παίζει ξέρει κανείς ???

 

Screenshot_2021-04-30-14-50-06-511_com.android.chrome.jpg

Έχει πρόβλημα από εχθές.... Ίσως κάνουν καποια συντήρηση στους σερβερς ....και εμένα τα ίδια και από ότι είδα και σε άλλους ... επανέρχεται σταδιακά

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, freeze είπε:

Έχει πρόβλημα από εχθές.... Ίσως κάνουν καποια συντήρηση στους σερβερς ....και εμένα τα ίδια και από ότι είδα και σε άλλους ... επανέρχεται σταδιακά

Να σαι καλά Στεφανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον παιδες μιας και εχω τον σταθμο bresser 5 in 1 πλεον συμπληρωμενους 7 μηνες αεριζομενο κατα την διαρκεια της ημερας ειπα να δω τελικα τι αποτελεσματα εδωσε η πατεντα μου και εκανα την συγκριση με τον πλησιεστερο davis vantage pro2 24 ωρες αεριζομενο του αστεροσκοπειου που για καλη που τυχη είναι μολις στα 500 μετρα αποσταση απο το σπιτι μου και μαλιστα μας ενωνει ο ίδιος δρομος οποτε η συγκριση θεωρω οτι ειναι αρκετα καλη...μικροδιαφορες ειναι λογικο να υπαρχουν λογω της αποστασης και της υψομετρικης διαφορας (255 εγω-240 το αστεροσκοπειο) (εδω και σε χαρτη)

image.png.ed832febbf86ef19024aea6e4d292cbd.png

Τα δεδομενα τα χωρισα σε μεγιστες ελαχιστες και μεσες τιμες μηνα και εβρισκα για καθε ενα την αποκλιση του σταθμου μου απο εκεινον του αστεροσκοπειου...τα νουμερα ηταν συγκλονιστικα καλα αφου η αποκλισεις σε μεσες, μεγιστες και ελαχιστες δεν ξεπερασε σε κανεναν μηνα το 0,3!...σε μια πιο βαθυτερη αναλυση εψαξα και ξεχωριστα την αποκλιση καθε ημερας με τον σταθμο του αστεροσκοπειου και βρηκα το ποσοστο των ημερων οπου οι μεγιστες και οι ελαχιστες ηταν πολυ κοντα στον σταθμο αναφορας (-0,5<= αποκλισης<=+0,5)...το ποσοστο στο 7μηνο που ηταν γυρω απο τις τιμες αναφορας του σταθμου του αστεροσκοπειου ηταν 85% για τις μεγιστες Τ και 96% για τις ελαχιστες Τ!!!...μαλιστα δεν ειχα μερα οπου η αποκλιση στην μεγιστη ηταν μεγαλυτερη του +1 ουτε μικροτερη του -1 σε 210 μερες μετρησεων!...μεγαλυτερες αποκλισεις στις μεγιστες παρατηρουνται τωρα προς το καλοκαιρι και ειναι λογικο αφου η ενταση της ηλιακης ακτινοβολιας ειναι μεγαλη αλλα και παλι δεν μπορουν να θεωρηθουν σημαντικες, ενω οι ελαχιστες Τ πανε μαζι ολο τον καιρο χωρις ιδιαιτερες μεταβολες, δηλαδη μπορεις να μετατρεψεις τον ερασιτεχνικο μετεωρολογικο σου σταθμο σε ημιεπαγγελματικο με ελαχιστα χρηματα...για να μην σας κουραζω αλλο και να τα καταλαβετε πιο ευκολα οριστε και το αντιστοιχο πινακακι (ελλειψη δεδομενων απο 30/5-13/6 λογω συντηρησης σταθμου)

image.thumb.png.f7dece0d71974b0bc4b1e8289cd79730.png

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τι πατεντα εχεις κανει Γιωργο;Εχεις φωτο;

@KapelosG

Όπως τα λέει ο φίλος @quarantine εκεί δείχνω τι έκανα απλά δεν φαίνεται το ανεμιστηρακι σε αυτές με το ηλιακό πάνελ εγκατεστημενα...το ανεμιστηρακι πρέπει να χει πλάτος το πολύ 1.5 εκατοστό γιατί ο ανεμοδείκτης με τον αισθητήρα θερμοκρασίας υγρασίας έχουν απόσταση 1.8cm μολις εκτός και αν κάνεις την πατέντα του φίλου @freeze που σου δίνει παραπάνω χωρο...εγω τώρα έχω έναν 7*7*1.5 πάνω ενώ στην αρχή είχα 4*4*1 για καλύτερη ροή αερα...ορίστε και μια φωτό πως είναι τώρα

IMG_20210708_160848.thumb.jpg.8a31e9beef9b11b205bb4b1cf8e06491.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/4/2021 at 11:51 ΜΜ, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντωμεταξυ με το πολυ ψαξιμο βρηκα αυτο το αριστουργημα και το παραθετω εδω για οποιον φιλο ενδιαφερεται για μετ.σταθμο με αρκετα χρηματα ομως.Ειναι μαλλον οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα.Ο κλωβος δεν ειναι μηχανικα αεριζομενος κι ομως εχει βγει καλυτερος και απο τους μηχ.αεριζομενους κλωβους της davis. 

https://www.topomarket.gr/el/μετεωρολογικοί-σταθμοί/806-barani-design-meteohelix®-iot-pro-μετεωρολογικός-σταθμός.html

Γιώργο όντως αυτό φαίνεται πολύ σοβαρό μηχάνημα. Υπάρχουν κάπου κριτικές, σχόλια κλπ σε σχέση με Davis?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Γιώργο όντως αυτό φαίνεται πολύ σοβαρό μηχάνημα. Υπάρχουν κάπου κριτικές, σχόλια κλπ σε σχέση με Davis?

Νομιζω οτι κατι ειχα δει σε ενα αγγλικο φορουμ με τρελους σαν κι εμας ρε φιλε.Αλλα δυσκολο να το βρω τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Νομιζω οτι κατι ειχα δει σε ενα αγγλικο φορουμ με τρελους σαν κι εμας ρε φιλε.Αλλα δυσκολο να το βρω τωρα.

Δεν πειράζει! Πάντως φαίνεται πολύ καλό μηχάνημα και μόνο που λανσάρεται σαν επαγγελματικό με έμφαση στην ακρίβεια και στη συμμόρφωση με τον wmo! Πόσο μάλλον και όταν έχει δοκιμαστεί με επιτυχία και με Davis.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μήπως η ΕΜΥ αφού θέλει να βάλει αυτόματους φυσικά αεριζόμενους να τους σκεφτεί ως μια αξιόπιστη λύση...θα ταν πολύ ωραίο να γίνει μια σύγκριση με κλασικό κλωβό Στίβενσον..νομίζω υπάρχει και εκδοχή που περιλαμβάνει και ανεμόμετρο βροχόμετρο και μετρητή ηλιακής ακτινοβολίας δηλαδή ολοκληρωμένο μετεωρολογικό πακέτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Μεσσήνιος είπε:

Δεν πειράζει! Πάντως φαίνεται πολύ καλό μηχάνημα και μόνο που λανσάρεται σαν επαγγελματικό με έμφαση στην ακρίβεια και στη συμμόρφωση με τον wmo! Πόσο μάλλον και όταν έχει δοκιμαστεί με επιτυχία και με Davis.

Εδω ειναι το site τους.

https://www.baranidesign.com/meteohelix-pro-weather-station

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας. Έχει κάποιος στην διάθεσή του κάποιο από τα μοντέλα των ασύρματων μετεωρολογικών σταθμών της Bresser ;

Πως λειτουργούν ακριβώς;

Όσον αφορά την ασύρματη πρόσβαση στις μετρήσεις που κάνει ο σταθμός, μπορείς να συνδεθείς από το κινητό σου και να βλέπεις μετρήσεις κάθε μια ώρα και διαγράμματα θερμοκρασίας υγρασίας χιλιοστών βροχών ανέμου κτλ;

Τα δεδομένα αυτά φορτώνονται σε κάποια διαδικτυακή ιστοσελίδα η οποία είναι δημόσια και έχουν όλοι πρόσβαση ή πρέπει να τα συλλέγω εγώ χειροκίνητα και να τα μεταφέρω σε κάποια σελίδα ώστε να τα βλέπουν όλοι;

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορούν να έχουν ασύρματη πρόσβαση στα δεδομένα του σταθμού τόσο εγώ όσο και κάποιοι γείτονες, ενώ επίσης οι μετρήσεις να είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο.

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...