Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34οC ο Αυλώνας απο αυτον το σταθμο....

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IAVLON3

30άρι χαλαρό εδω σε μας....32-33 μας έδιναν οι γνωστοι φορεις, με 34αρι κεντρο (τωρα ουτε καλα καλα 30,5 στο Γκαζι)....ειναι σταθερα 2-4οC εκτος και πιο θερμες οι προγνωσεις τους, ολες αυτες τις ημερες, κατι λεει αυτο!;

ΥΓ Παρακαλώ όλα τα μέλη, όπως κάποια στατιστικά στοιχεία σταθμών, περιοχών, πόλεων κλπ, να τα τοποθετούν στο αναλογο θέμα....εκεί θα μεταφέρονται όσα μπαίνουν στις αναφορές, ώστε να τα έχουμε μαζεμένα!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32.5 Καλαματα και άπειρη υγρασία 

31.5 Ποταμός Κέρκυρας και 68% υγρασία 

Εφιάλτης ....στάζω ολόκληρος την ώρα που τρωω πανω στο κύμα 

IMG_20220625_140243.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, Beach-snow NG said:

34οC ο Αυλώνας απο αυτον το σταθμο....

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IAVLON3

Άγνωστης μάρκας ο σταθμός του Αυλώνα στο wunderground φυσικά, στο οποίο περνάει σταθμούς ο καθένας και με 20 ευρώ.

Αντίθετα ο σίγουρα αξιόπιστος Davis της WeatherLink ήδη στους 36.1 και μακράν η μέγιστη Αττικής με το Ν φοένιασμα

 

1869940494_Screenshot2022-06-25at3_43_30PM.thumb.png.e2636328012af14eadacee858f775e51.png

 

296418902_Screenshot2022-06-25at3_41_37PM.thumb.png.67b2a8d33209da68bf061572a02b53f0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Άγνωστης μάρκας ο σταθμός του Αυλώνα στο wunderground φυσικά, στο οποίο περνάει σταθμούς ο καθένας και με 20 ευρώ.

Αντίθετα ο σίγουρα αξιόπιστος Davis της WeatherLink ήδη στους 36.1 και μακράν η μέγιστη Αττικής με το Ν φοένιασμα

 

1869940494_Screenshot2022-06-25at3_43_30PM.thumb.png.e2636328012af14eadacee858f775e51.png

 

296418902_Screenshot2022-06-25at3_41_37PM.thumb.png.67b2a8d33209da68bf061572a02b53f0.png

Φίλε μου καί εγώ davis έχω στην άκρη τής ταράτσας απέξω 2 μέτρα ψηλά.αν τόν βάλω στην μέση τής ταράτσας στα 2 μέτρα από 28.9 πού δηχνει τώρα σίγουρα θά έδειχνε 33 για πλάκα!!δεν είναι τόσο απλό θέμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, tendcol said:

Φίλε μου καί εγώ davis έχω στην άκρη τής ταράτσας απέξω 2 μέτρα ψηλά.αν τόν βάλω στην μέση τής ταράτσας στα 2 μέτρα από 28.9 πού δηχνει τώρα σίγουρα θά έδειχνε 33 για πλάκα!!δεν είναι τόσο απλό θέμα.....

Φίλε μου τον Davis στον Αυλώνα τον ξέρουμε χρόνια, πριν εμφανιστεί στο weatherlink ήταν επί χρόνια στο ΜΕΤΑΡ και είναι απόλυτα αξιόπιστος. Οι μεγάλες τιμές που γράφει μόνο με Ν συνιστώσα (δες χθεσινό μου ποστ που είχε μόνο 31 βαθμούς με Β) είναι εξαιτίας των καταβατικών που έρχονται από την άλλη πλευρά του βουνού. 

Btw 38.4 Λευκοχώρι ΕΑΑ και 38 Κ.Τιθορέα ΕΜΥ μέγιστες Ελλάδας μέχρι τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθηγητής του γεωπονικού πανεπιστημίου και υπεύθυνος λεκτωρ σε μετεωρολογικά και υδρολογικά προτζεκτ (υδατινοι πόροι) του ιδιου πανεπιστημιου Σταύρος Αλεξανδρής, ο οποίος έχει τοποθετήσει και 5 ή 6 σταθμούς ακριβούς (πολλών χιλιάδων ευρώ), σε διάφορες περιοχές που εργάζονται πάνω στην έρευνα, μου είχε πει ότι οι σταθμοί Ντειβις είναι όλοι αναξιοπιστοι και να μην τους παρακολουθείς καθόλου (ή απλά ενδεικτικά), συμπληρώνοντάς μου ότι αν ένας σταθμός δεν παρέχει τη δυνατότητα σε όλες τις λεπτομέρειες ώστε να δείχνει σωστά (10-15000 ευρώ και άνω πρέπει να είναι το κόστος του), τότε στα θερμά κύματα, αλλά και στις αναστροφές θα δείχνει ό,τι νάναι.....και φυσικά σταθμός που είναι σε ταράτσα είναι διπλά και τρίδιπλα αναξιοπιστος.....αυτά λένε οι σοβαροί επιστήμονες που είναι πάνω στο αντικείμενο τους κιόλας, όπως παλιότερα μας είπε δημοσια ο Ζιακό, ότι ο σταθμός της ΕΜΥ στη Ν.Φιλαδέλφεια δείχνει σταθερά ως 1-2οC θερμότερα του κανονικού ....ποτέ δεν θα ξεχάσω το μάθημα 3 ωρών που έκανα στο γραφείο της σχολής του, πάνω σε αυτά τα μετεωρολογικά θέματα, μένοντας άφωνος για μερικά πράγματα που πραγματικά δεν τα υπολόγιζα!!

Μελίσσια κοντεύουμε τους 31οC, εκεί που ανέμενα ότι θα φτάναμε σήμερα (30,6οC).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Φίλε μου τον Davis στον Αυλώνα τον ξέρουμε χρόνια, πριν εμφανιστεί στο weatherlink ήταν επί χρόνια στο ΜΕΤΑΡ και είναι απόλυτα αξιόπιστος. Οι μεγάλες τιμές που γράφει μόνο με Ν συνιστώσα (δες χθεσινό μου ποστ που είχε μόνο 31 βαθμούς με Β) είναι εξαιτίας των καταβατικών που έρχονται από την άλλη πλευρά του βουνού. 

Btw 38.4 Λευκοχώρι ΕΑΑ και 38 Κ.Τιθορέα ΕΜΥ μέγιστες Ελλάδας μέχρι τώρα. 

Επειδή είναι θέμα αναφορών θά γράψω αυτό μόνο για νά μήν κουράζω....στην συντήρηση τού σταθμού δεν έβαλα τόν κινέζικο πού έχει τά τελευταία χρόνια η Davis. Ασχολούμε χρόνια κάτι ξέρω.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ο καθηγητής του γεωπονικού πανεπιστημίου και υπεύθυνος λεκτωρ σε μετεωρολογικά και υδρολογικά προτζεκτ (υδατινοι πόροι) του ιδιου πανεπιστημιου Σταύρος Αλεξανδρής, ο οποίος έχει τοποθετήσει και 5 ή 6 σταθμούς ακριβούς (πολλών χιλιάδων ευρώ), σε διάφορες περιοχές που εργάζονται πάνω στην έρευνα, μου είχε πει ότι οι σταθμοί Ντειβις είναι όλοι αναξιοπιστοι και να μην τους παρακολουθείς καθόλου (ή απλά ενδεικτικά), συμπληρώνοντάς μου ότι αν ένας σταθμός δεν παρέχει τη δυνατότητα σε όλες τις λεπτομέρειες ώστε να δείχνει σωστά (10-15000 ευρώ και άνω πρέπει να είναι το κόστος του), τότε στα θερμά κύματα, αλλά και στις αναστροφές θα δείχνει ό,τι νάναι.....και φυσικά σταθμός που είναι σε ταράτσα είναι διπλά και τρίδιπλα αναξιοπιστος.....αυτά λένε οι σοβαροί επιστήμονες που είναι πάνω στο αντικείμενο τους κιόλας....ποτέ δεν θα ξεχάσω το μάθημα 3 ωρών που έκανα στο γραφείο της σχολής του, πάνω σε αυτά τα μετεωρολογικά θέματα!!

Μελίσσια κοντεύουμε τους 31οC, εκεί που ανέμενα ότι θα έχουμε σήμερα (30,6οC).....

Κώστα μου είναι μεγάλο τό θέμα άστο.... καί μένα τώρα ένα αναλογικό πίσω στην αυλή μου δίνει 26 . μία χαρά είναι οι davis 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

32.5 Καλαματα και άπειρη υγρασία 

31.5 Ποταμός Κέρκυρας και 68% υγρασία 

Εφιάλτης ....στάζω ολόκληρος την ώρα που τρωω πανω στο κύμα 

IMG_20220625_140243.jpg

Που είσαι όμως δεν κατάλαβαμε έτσι που τα γραφεις😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Beach-snow NG said:

σε διάφορες περιοχές που εργάζονται πάνω στην έρευνα, μου είχε πει ότι οι σταθμοί Ντειβις είναι όλοι αναξιοπιστοι

A, ωραία άρα με αυτό το σκεπτικό σχεδόν όλοι οι σταθμοί του ΕΑΑ είναι αναξιόπιστοι. Εμένα πάλι πολύ στενός μου φίλος με postdoc στη Μετεωρολογία και που δουλεύει επί σχεδόν 2 δεκαετίες  στην Κορεατική Εθνική Μετ. Υπηρεσία μου έχει πει οτι οι Davis είναι οτι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω από ιδιωτικούς σταθμούς. 

Προς το παρόν η έρευνα που έχει κάνει το ΕΑΑ αναφέρει ακριβώς το αντίθετο από όσα σου λέει ο φίλος σου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας σταματήσει εδώ παιδιά.οχι οι σταθμοί τού ΕΕΑ Davis είναι πολύ αξιόπιστη για την τιμή τούς!! καί όλοι σχεδόν από ιδιώτες!!δεν τούς πλήρωσε το ΕΕΑ!! στο δημαρχείο Ηλιούπολης πχ είναι από τά ελληνικά πετρέλαια αυτό καί τέλος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας!!32.3 μολις η μεγιστη αλλα εγω βραζω...Βεβαια εχω καταναλωσει και μεγαλη ποσοτητα κρασιου.Καναμε το τραπεζι στους γονεις μου και του δωσαμε και καταλαβε με τον πατερα μου..Χρειαζονται και αυτα ομως!!!Γονεις ειναι...Οσο τους εχουμε να τους χαιρομαστε..Τελος παντων..Με πιανουν και τα συναισθηματικα...

Παμε παρακατω..Αρχικα..Παγωμενη φραπεδια για να ξενερωσουμε..Χαλαρωση..Και κατα δευτερον..Τσεκαρουμε καμερες..Το βραδυ στη Χαλκιδικη εχει παρτυ..Και αφου ο πεινασμενος δε μπορει να φαει τα καρβελια που ονειρευεται, τουλαχιστον ας τα βλεπει κι ας χορταινει μεσω τριτων..Προβλεπω παρταρα το βραδυ περιξ του Θερμαικου..!!!Φιλια ρεεεε.. 

*Οπου καρβελια=καταιγιδες...😜

20220625_162332.jpg

20220625_162258.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36.4 ο Davis του Αυλώνα αυτή τη στιγμή.

1046540855_Screenshot2022-06-25at4_33_29PM.png.4d25bca838f46e90f092b608ffc8ef96.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Προς το παρόν η έρευνα που έχει κάνει το ΕΑΑ αναφέρει ακριβώς το αντίθετο από όσα σου λέει ο φίλος σου!

Επέτρεψε μου να θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστη την πανεπιστημιακή αρχή, που έχει ειδίκευση στο θέμα, παρά έναν φορέα που δεν είναι μετεωρολογικός κατά βάση.....τον εν λόγω επιστήμονα, ελπίζω να έχουμε τη δυνατότητα να τον δούμε να μας ενημερώνει από κοντά λίγο πριν τον επερχόμενο χειμώνα, σε μια από τις γνωστές μας συναξιακές παρεμβάσεις!!

Σόρρυ για τα σχετικά άσχετα, συνεχίζουμε τις αναφορές μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20,6-34,5oC στον Αυλώνα, που μάλλον είναι μια ιδιαίτερη περιοχή, από την οποία δύσκολο είναι να ανττλήσουμε αξιόπιστα στοιχεία με απλούς και αμφιβόλου αξίας μετεοσταθμούς....

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IAVLON3?fbclid=IwAR1CRvVmPix5hbfcYTRcM9oBlzJIXhBCNuOnW6gigLaledZS0SS2NNgUHz0

Kέντος Αθήνας (Γκάζι), μόλις 31,1οC και η γενική άποψη που εκδηλώθηκε εξαρχής, ότι με χαμηλές πιέσεις και με αυτές τις τιμές στα 850hpa δεν επρόκειτο να έχουμε τρελές καταστάσεις!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει ζέστη έξω, αλλά μετά από μια πρωινη βόλτα με το ποδήλατο ξαφνικά άρχισα να ψήνομαι στον πυρετό...  Κρυώνω και έχω βάλει κουβέρτα για ξάπλα καλοκαιριάτικα! Ελπίζω να την παλέψω λίγο πιο μετά, γιατί βλέπω φορτώνει σιγά σιγά η δορυφορική..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Beach-snow NG said:

.τον εν λόγω επιστήμονα, ελπίζω να έχουμε τη δυνατότητα να τον δούμε να μας ενημερώνει από κοντά λίγο

Ναι, ναι! Να μας δώσει και το paper των ερευνών που αναφέρεις σύμφωνα με τις οποίες όλοι οι Davis είναι αναξιόπιστοι. Είμαι περίεργος να δω μια τέτοια έρευνα από peer reviewed journal. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Beach-snow NG said:

20,6-34,5oC στον Αυλώνα, που μάλλον είναι μια ιδιαίτερη περιοχή, από την οποία δύσκολο είναι να ανττλήσουμε αξιόπιστα στοιχεία με απλούς και αμφιβόλου αξίας μετεοσταθμούς....

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IAVLON3?fbclid=IwAR1CRvVmPix5hbfcYTRcM9oBlzJIXhBCNuOnW6gigLaledZS0SS2NNgUHz0

Btw αυτός ο άγνωστου μάρκας σταθμός στον Αυλώνα παρατήρησα και πριν οτι γράφει με Β τους σχεδόν 35. Αν τον έπιανε το Ν φόεν θα πήγαινε σίγουρα πάνω από 36 (αν όντως είναι αξιόπιστος) όπως καταγράφει με Ν τώρα ο αξιόπιστος Davis του Αυλώνα και παραδίπλα στα Ψαχνά ο Davis του ΕΑΑ με 36.3.

Φαίνεται οτι η ευρύτερη περιοχή από τα πολύ ΒΑ της Αττικής μέχρι Εύβοια σήμερα ψήνεται.

 

1717091058_Screenshot2022-06-25at4_50_33PM.png.3eaa1342ed6f98d763b96cea1ff0d13a.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχει ζέστη έξω, αλλά μετά από μια πρωινη βόλτα με το ποδήλατο ξαφνικά άρχισα να ψήνομαι στον πυρετό...  Κρυώνω και έχω βάλει κουβέρτα για ξάπλα καλοκαιριάτικα! Ελπίζω να την παλέψω λίγο πιο μετά, γιατί βλέπω φορτώνει σιγά σιγά η δορυφορική..

Μιχαήλ κράτα γερά! Αρχίζει και φορτώνει ο καιρός στην Ελασσόνα!

l1pziWI.jpg

pw2UIkA.jpg

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκιναμε σιγα σιγα..Νωριτερα βγηκαν καταιγιδες στον νομο Καβαλας κυριως προς τα παραλια του νομου και την περιοχη της Ελευθερουπολης..

Τωρα μια νεα καταιγιδα σε πληρη εξελιξη νοτιως της Κοζανης κινειται προς Ελασσονα..Καλη απολαυση παιδες!!

elassona.png

elassona (1).png

Δασικο χωριο Καβαλας νωριτερα..Οι πρωτη μπορα..

1608847868.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννέφιασε γρήγορα και εδώ και έπεσε η θερμοκρασία από τους 35,4°C στους 33,8°C με 42% υγρασία. Η μέγιστη έφθασε τους 36.6°C

Λάρισα κοιτώντας βορειοδυτικά στο βάθος η καταιγίδα που πλησιάζει την Ελασσόνα.

YHzBIaE.jpg

Πλησιάζει 

duWW8F4.jpg

Σε εξέλιξη η καταιγίδα στο Λιβάδι Ελασσόνας

5wsMA3n.jpg

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...