Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 24/8/2022 at 1:52 ΜΜ, salonikatasos είπε:

σε ποια θεσσαλονίκη είχε μούφα χθες; την δεύτερη μεγαλύτερη καταιγίδα μετά από εκείνη στα μέσα ιουνίου έκανε χθες

Και 9/7 είχαμε μεγάλη καταιγίδα αλλά σύντομης διάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, CLAPSANTO είπε:

Τελειωσε αδερφια ...μωβ στη γροιλανδια στις 384 ωρες 

 

gfs-1-384.png

Ψήνεται η πρώτη ψυχρή εισβολή της σεζόν Αντουάν...🤣😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ψήνεται η πρώτη ψυχρή εισβολή της σεζόν Αντουάν...🤣😋

ξξξξξξξξξξξ ξξξξξξ μακριά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ξξξξξξξξξξξ ξξξξξξ μακριά

Ένα καλό χαμηλό θέλουμε να πεσει στο θερμό Ιόνιο. 

Όχι ψυχρές εισβολές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου αρέσει που πάτε να τελειώσετε το καλοκαίρι από τώρα. Μην γκρινιάζετε όμως αν τέλη Σεπτέμβρη εχοθμε ακόμα 30αρια. Αυτός είναι ο κανόνας:)Υπομονη κύριοι! Και προσηνεμοι να αρχίσουν τις ετοιμασίες...αθόρυβα.....:) εχουμε ραντεβού με την ιστορία φέτος..Και θα την γράψουμε.. 

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κομβόι των ψυχρών εισβολών θα ξεκινήσει νωρίς και θα τελειώσει αργά...μα ρε Μιχαήλ αν σκάσει δυτικά ένας ψυχρός Αυλώνας μπορεί να βγάλει εκρηκτική χαμηλαρα...γιατί δεν το θες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φέτος για τον χειμώνα ένας είναι ο στόχος.. 2012 σε παραλλαγή...

archives-1968-1-10-12-0.png

archives-1968-1-10-12-1.png

Από τους ιστορικότερους χιονιάδες Ιωαννίνων ο συγκεκριμένος, και όχι οι χαζομαρίτσες χιονιάδες που το χαμηλό ξεκινάει Πελοπόννησο και πάει ανατολικότερα και έχουμε και καλά παννελαδικές χιονοκαιρίες με 2 πόντους χιόνι στα 500 μέτρα της Πίνδου. Το παραπάνω δεν ξέρω τι έδωσε στην Λάρισα λογικά πολλά αλλά λιγότερα από την ομορφότερη πόλη του κόσμου! Αχ Γιάννενα.. έχεις να δεις ιστορικό χιόνι πριν το 2000.. Ας ελπίσουμε να έχει φτάσει η ώρα🥰

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAGETONAS είπε:

Το κομβόι των ψυχρών εισβολών θα ξεκινήσει νωρίς και θα τελειώσει αργά...μα ρε Μιχαήλ αν σκάσει δυτικά ένας ψυχρός Αυλώνας μπορεί να βγάλει εκρηκτική χαμηλαρα...γιατί δεν το θες?

Θέλω αστάθειες μέχρι τα τέλη του Σεπτεμβρίου.. Δεν είμαι έτοιμος για περιμένω 9 μήνες πάλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φορτώνει ο ουρανός στις οροσειρές της Τύμφης πάνω από το Τσεπέλοβο και το ανατολικό Ζαγόρι 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βούτηξα σήμερα θάλασσα μετά απο κανα μήνα.

 Σαν αστείο ακούγεται αλλα δεν υπάρχει χρόνος για διασκέδαση. Anyway , σε δευτερολεπτα βγήκα. Η θάλασσα θερμοσίφωνας , θερμή παρα πολύ.

 Φοβάμαι πώς αν μπεί στο ιόνιο κανενα σύστημα όπως με τον Ιανό , θα γίνουμε μαλλιοκούβαρα εδω χάμω.

 Σε ολόκληρη τη Ζάκυνθο , έριξε μονο 2-3mm στο βουνό ψηλά στη Βολίμα.

 Φοβερή ξεραΐλα λέμε. Έβλεπα στη δορυφορική ένα πανελλαδικό χαμό και δω μονο συννεφιές σποραδικές.

 Ας ελπίσουμε να κάνει συντομα μια βροχή να βοθήσει και τις ελιές του φτωχού ντοπιου εδώ. 
(αν και είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά πεινάνε στο νησί)

weathermaniac συγχαρητήρια για τους κόπους σου αγόρι μου , μόνο αυτό θα σου πω. Και επίτρεψε μου την οικειότητα σαν μεγαλύτερος που είμαι.

 Πολύ μου αρέσει να βλέπω νέα παιδιά με στόχους και ιδανικά. 
 Μείνε αφοσιωμένος !

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

φέτος για τον χειμώνα ένας είναι ο στόχος.. 2012 σε παραλλαγή...

archives-1968-1-10-12-0.png

archives-1968-1-10-12-1.png

Από τους ιστορικότερους χιονιάδες Ιωαννίνων ο συγκεκριμένος, και όχι οι χαζομαρίτσες χιονιάδες που το χαμηλό ξεκινάει Πελοπόννησο και πάει ανατολικότερα και έχουμε και καλά παννελαδικές χιονοκαιρίες με 2 πόντους χιόνι στα 500 μέτρα της Πίνδου. Το παραπάνω δεν ξέρω τι έδωσε στην Λάρισα λογικά πολλά αλλά λιγότερα από την ομορφότερη πόλη του κόσμου! Αχ Γιάννενα.. έχεις να δεις ιστορικό χιόνι πριν το 2000.. Ας ελπίσουμε να έχει φτάσει η ώρα🥰

Που θα παει.Καιρος να σκασει μια ψυχρομπαλα βομβα στο β. ιονιο και εκτος τα Γιαννενα το χιονι θα θαψει και αλλους οπως την θεσσαλονικη.Μακαρι να γινει Μιχαηλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Και όσον αφορά στόχους φέτος η λα Νίνα Ν3 ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει😎

φέτος είναι η μόνη χρονιά που ελπίζω να μη χιονίσει καθόλου στη θεσσαλονίκη. μακάρι το σερί ξηρασίας στην κεντρική και δυτική ευρώπη να σταματήσει το δεκέμβρη με κανονικό χειμώνα εκεί και ειδικότερα στη γερμανία

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

φέτος είναι η μόνη χρονιά που ελπίζω να μη χιονίσει καθόλου στη θεσσαλονίκη. μακάρι το σερί ξηρασίας στην κεντρική και δυτική ευρώπη να σταματήσει το δεκέμβρη με κανονικό χειμώνα εκεί και ειδικότερα στη γερμανία

 

Παντως αλλαγη σκηνικου δεν σημαινει αναγκαστικα βαρυχειμωνια στη δυτικη Ευρωπη...θυμαμαι πχ το αισχρο για ολη την Ευρωπη 2014 που ο Ατλαντικος ειχε ξεσαλωσει παντου με τυφωνοχαμηλα στη Σκοτια που θερμαιναν ολοκληρη την Ευρωπη ενω παγωσαν τη βορεια Αμερικη...παντως ακομα κ αυτο θα τους εφερνε πολλα νερα που τα χρειαζονται

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, geornik είπε:

Παντως αλλαγη σκηνικου δεν σημαινει αναγκαστικα βαρυχειμωνια στη δυτικη Ευρωπη...θυμαμαι πχ το αισχρο για ολη την Ευρωπη 2014 που ο Ατλαντικος ειχε ξεσαλωσει παντου με τυφωνοχαμηλα στη Σκοτια που θερμαιναν ολοκληρη την Ευρωπη ενω παγωσαν τη βορεια Αμερικη...παντως ακομα κ αυτο θα τους εφερνε πολλα νερα που τα χρειαζονται

το 13-14 εκεί δεν είχε χιόνια, αλλά είχε πολύ ήλιο. αν δεν έχει χιόνια,ας έχει ήλιο. εγώ στη φρανκφούρτη θα είμαι που δε χιονίζει πολύ σε ποσότητα, αλλά έχει αρκετές μέρες χιονόπτωσης. την προηγούμενη χρονιά βέβαια που είχε τραγικό χειμώνα εδώ με τα χιόνια στις αετοφωλιές, εκεί είχαν πολύ δυνατό χειμώνα σε γενικές γραμμές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βρε σεις τι σας έπιασε απόψε....το σερί που είχε η δυτική Ευρώπη....με κορύφωση την χιονοπτωση της Μαδρίτης,έσπασε περσι τον Οκτώμβρη με τον περίφημο "Μπάλο" ,μας είχε αλλάξει τα φωτα αυτην η εμμονή,πέρσι η Ισπανία είχε 5 ψυχρές λίμνες και εμεις καηκαμε στην κυριολεξία ,απο τον Οκτώμβρη και μετά τα π΄ραγματα εχουν αλλάξει,σιγουρα δεν ξερω για πόσο.

 Καπου μέσα μου ομως είμαι αισιόδοξος το διπολο δυτική κεντρική Ευρώπη και στην ανάποδη Βαλκάνια -Τουρκια μπορεί να σπασει και να ακολουθησει μία συμμετρια με εναλαγες ψυχρών καταβάσεων με επανεμφάνιση του Σκανδιναβικου που εχει γίνει σπάνιος,το κακό πιστεύω οτι το κάνει ο υπερτροφικός Αζορικός που μοιράζει το παιχνίδι μεταξύ των δυο τμηματων της Ηπέιρου μας.

Τον Σιβηρικό τον εχω ξεχάσει νομίζω οτι εχει συρικνωθεί πια στα δυτικά κράσπεδα του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, bardaris είπε:

βρε σεις τι σας έπιασε απόψε....το σερί που είχε η δυτική Ευρώπη....με κορύφωση την χιονοπτωση της Μαδρίτης,έσπασε περσι τον Οκτώμβρη με τον περίφημο "Μπάλο" ,μας είχε αλλάξει τα φωτα αυτην η εμμονή,πέρσι η Ισπανία είχε 5 ψυχρές λίμνες και εμεις καηκαμε στην κυριολεξία ,απο τον Οκτώμβρη και μετά τα π΄ραγματα εχουν αλλάξει,σιγουρα δεν ξερω για πόσο.

 Καπου μέσα μου ομως είμαι αισιόδοξος το διπολο δυτική κεντρική Ευρώπη και στην ανάποδη Βαλκάνια -Τουρκια μπορεί να σπασει και να ακολουθησει μία συμμετρια με εναλαγες ψυχρών καταβάσεων με επανεμφάνιση του Σκανδιναβικου που εχει γίνει σπάνιος,το κακό πιστεύω οτι το κάνει ο υπερτροφικός Αζορικός που μοιράζει το παιχνίδι μεταξύ των δυο τμηματων της Ηπέιρου μας.

Τον Σιβηρικό τον εχω ξεχάσει νομίζω οτι εχει συρικνωθεί πια στα δυτικά κράσπεδα του.

Υπηρξαν και "δικαιοι" πανευρωπαικοι χειμωνες που ολοι ειδαν λιγο ως πολυ διαστηματα μεγαλης βαρυχειμωνιας...νομιζω πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα ειναι καποιοι χειμωνες κατα το Β παγκοσμιο πολεμο, το 1956, το 1963 κ το 1987 και θα ελεγα και το 1991...αλλοι αδικοι επικεντρωνονται η στη δυτικη Ευρωπη η στη βορεια ή εδω στα ΝΑ κ εξοργιζουν οσους μενουν στην απ'εξω

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Υπηρξαν και "δικαιοι" πανευρωπαικοι χειμωνες που ολοι ειδαν λιγο ως πολυ διαστηματα μεγαλης βαρυχειμωνιας...νομιζω πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα ειναι καποιοι χειμωνες κατα το Β παγκοσμιο πολεμο, το 1956, το 1963 κ το 1987 και θα ελεγα και το 1991

το 90-91 η δυτική Ευρώπη φορούσε γυαλιά ηλίου ,τους αλλους χειμώνες που λές δεν τους εχω εξέτασει θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ομως για το 87 αλλά και για το 81 ,η κυκλοφορία τοτε ειχε μια αξιοθαύμαστη ποικιλία χωρίς εμμονές,προβληματίστηκα λίγο γιατί τότε και οχι τώρα πάνω κατω το συμπέρσμα μου είναι.. ο υπερτροβικός και επίμονος Αζορικός και η σπανιότητα του Σκανδιναβικού και φυσικά οι πολλές απουσίες του Σιβηρικού,τεσπα ελπίζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

το 90-91 η δυτική Ευρώπη φορούσε γυαλιά ηλίου ,τους αλλους χειμώνες που λές δεν τους εχω εξέτασει θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ομως για το 87 αλλά και για το 81 ,η κυκλοφορία τοτε ειχε μια αξιοθαύμαστη ποικιλία χωρίς εμμονές,προβληματίστηκα λίγο γιατί τότε και οχι τώρα πάνω κατω το συμπέρσμα μου είναι.. ο υπερτροβικός και επίμονος Αζορικός και η σπανιότητα του Σκανδιναβικού και φυσικά οι πολλές απουσίες του Σιβηρικού,τεσπα ελπίζω...

Το Φλεβαρη του 91 εκανε μεγαλη βαρυχειμωνια στη Βρετανια μολις τελειωσε απο εδω το κρυο...

Screenshot_20220827-004439_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...