Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν υπάρχει περιθώριο για να μην βγει τιποτα. 

Λιγο πάνω λιγο κάτω, αυτά θα βγουν. Μην εχουμε τοπικα μουφες φοβάμαι 

Ετσι ναι. 100% ακριβώς δεν παίζει να βγει. Κάπου θα κολλήσει και θα έχει περισσότερα και κάπου θα βγουν και μούφες ή έστω λιγότερα απ' τα αναμενόμενα. Όπως γίνεται κάθε φορά. Πάντως είναι τρομερά ενδιαφέρον απλά και μόνο σαν φαινόμενο τέτοια κακοκαιρία, τόσες μέρες τον Αύγουστο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν υπάρχει περιθώριο για να μην βγει τιποτα. 

Λιγο πάνω λιγο κάτω, αυτά θα βγουν. Μην εχουμε τοπικα μουφες φοβάμαι 

Με την γκινια της Ηλιούπολης βλέπω να πιάνετε 200 mm storm total😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν υπάρχει περιθώριο για να μην βγει τιποτα. 

Λιγο πάνω λιγο κάτω, αυτά θα βγουν. Μην εχουμε τοπικα μουφες φοβάμαι

Ουψ τριπλό μήνυμα, σβήστε τα ! Χαζοσημααα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο ο Τζιφός δίνει ισχυρότερο άνεμο από σήμερα εδώ, και έξω γίνεται της μουρλης.. βρωμάει άσχημα η φάση... Ας ελπίσουμε να μην επαληθευτεί ο έντονος αέρας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αττική η τρίτη πέρα από τις μικρές αρχικές αλλά έντονες καταιγίδες, λογικά θα βγει τέρας το απόγευμα. Βάσει του στριμ θα ευνοηθούν τα δυτικά τμήματα του νόμου περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αττική η τρίτη πέρα από τις μικρές αρχικές αλλά έντονες καταιγίδες, λογικά θα βγει τέρας το απόγευμα. Βάσει του στριμ θα ευνοηθούν τα δυτικά τμήματα του νόμου περισσότερο.

Θέλω ανάλυση γιά ήπειρο. 

έφυγες από Γιάννενα καί μας ξέχασες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Θέλω ανάλυση γιά ήπειρο. 

έφυγες από Γιάννενα καί μας ξέχασες. 

Δεν ξεχνάμε ποτέ την Ήπειρο μωρέ. Απλά δεν θα είναι το hot spot της λίμνης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα την ημερομηνία που έκανε ανεμοστρόβιλιο την νύχτα στην Αττική. Ορίστε το Cape τότε με μέτωπο από τα δυτικά

3-505GR.GIF?

 

Δεν διαφέρει πολύ από αυτό της Τρίτης σε ένταση, αν και τα αίτια δημιουργίας της καταιγίδας τότε ήταν μετωπικά, και όχι θερμικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοι οι χαρτες αλλα η πραγματικοτητα παντα μα παντα διαφορετικη....ποιος περιμενε οτι σημερα η Φθιωτιδα θα μεινει καταστεγνη κ η Ευρυτανια θα τη βγαλει με.ψιχαλες;;; ενω φαινοταν μοντελικα αλλα κ απτον ουρανο το μεσημερι ο καταιγιδοχαμος χαλαζια ιστοριες....και τελικα τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Καλοι οι χαρτες αλλα η πραγματικοτητα παντα μα παντα διαφορετικη....ποιος περιμενε οτι σημερα η Φθιωτιδα θα μεινει καταστεγνη κ η Ευρυτανια θα τη βγαλει με.ψιχαλες;;; ενω φαινοταν μοντελικα αλλα κ απτον ουρανο το μεσημερι ο καταιγιδοχαμος χαλαζια ιστοριες....και τελικα τιποτα...

Ψίχουλα εδινε για φθιωτιδα ο τζιφος Γιωργη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eπιτελους ξεκινανε πιο ανθρωπινες θερμοκρασιες και την ημερα στο τελος της βρωμοεποχης.Το πιο σημαντικο για μενα.

Για τον χειμωνα ειμαι προετοιμασμενος πιο σωστα αυτη την φορα με το σωστο avatar μπας και ξεγελασω τους  προσηνεμους χιονιαδες και δωσουν και σε μενα τιποτα οπως την προηγουμενη φορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Μεσσηνία αύριο στα θετικά το τρομακτικό cape, η μεταφορά υγρασίας στα χαμηλά στρώματα από Ιόνιο και το χαμηλό επίπεδο συμπύκνωσης νεφών. Αυτό σημαίνει ότι τα Κυπαρισσιακά Όρη + Όρη Είρας θα βγάλουν καταιγίδες ακόμα και με ελάχιστα ποσά υγρασίας στα 700. Το στριμ είναι σχεδόν δυτικό (όχι τόσο ευνοϊκό) όμως λόγω εκρηκτικής ατμόσφαιρας δε νομίζω να είναι μεγάλο πρόβλημα. Και ανατολικά Ταΰγετο θα έχουμε φαινόμενα γιατί περνάνε κάποια ποσά υγρασίας και εκεί από Ιόνιο + λίγο καλύτερη υγρασία στα 700 + μεγαλύτερο υψόμετρο. Στα εντυπωσιακά θα είναι η ταχύτατη - εκρηκτική ανάπτυξη των νεφών (δε βλέπουμε κάθε μέρα τέτοιο cape) στα αρνητικά πιθανές καταστροφές που μπορεί να συμβούν από χαλάζι κλπ.

gfs-mtv-eur24-1.png

gfs-lfc-eur27.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Για Μεσσηνία αύριο στα θετικά το τρομακτικό cape, η μεταφορά υγρασίας στα χαμηλά στρώματα από Ιόνιο και το χαμηλό επίπεδο συμπύκνωσης νεφών. Αυτό σημαίνει ότι τα Κυπαρισσιακά Όρη + Όρη Είρας θα βγάλουν καταιγίδες ακόμα και με ελάχιστα ποσά υγρασίας στα 700. Το στριμ είναι σχεδόν δυτικό (όχι τόσο ευνοϊκό) όμως λόγω εκρηκτικής ατμόσφαιρας δε νομίζω να είναι μεγάλο πρόβλημα. Και ανατολικά Ταΰγετο θα έχουμε φαινόμενα γιατί περνάνε κάποια ποσά υγρασίας και εκεί από Ιόνιο + λίγο καλύτερη υγρασία στα 700 + μεγαλύτερο υψόμετρο. Στα εντυπωσιακά θα είναι η ταχύτατη - εκρηκτική ανάπτυξη των νεφών (δε βλέπουμε κάθε μέρα τέτοιο cape) στα αρνητικά πιθανές καταστροφές που μπορεί να συμβούν από χαλάζι κλπ.

gfs-mtv-eur24-1.png

gfs-lfc-eur27.png

Για Αρκαδία και Ηλεία πως τα βλέπεις τα πράγματα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Για Αρκαδία και Ηλεία πως τα βλέπεις τα πράγματα;

Λογικά και Ηλεία Ερύμανθο και στα νότια Ανδρίτσαινα κλπ θα έχει φαινόμενα, όπως και Αρκαδία που βοηθάει εκεί το δυτικό στριμ + καλύτερα ποσά υγρασίας στα 700 και γενικά στο προφίλ της ατμόσφαιρας. Εκεί είναι πιο χαμηλό το cape, οπότε ίσως να έχουν γενικά μικρότερη ένταση τα όποια φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, lef_oaka είπε:

Για Αργολίδα, Ερμιόνη - Πόρτο Χέλι πως τον βλέπετε τον καιρό τις επόμενες μέρες; Θα έχει πολλές βροχές;

Θα εχει φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θα εχει φιλε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πως το βλέπεις θα είναι το κλασσικό, μεσημεριανές μπόρες; Ή κακοκαιρία όλη μέρα; Ρωτάω γιατί από Τρίτη έχω πάρει την άδεια μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή τη βδομάδα ότι είναι να γίνει θα είναι νωρίς; δηλαδή 2-3 το μεσημέρι ή πιο μετά, 6-7 ας πουμε; Γιατί δεν θέλω με τίποτα να κοπεί το ρεύμα πριν τις 5 το απόγευμα.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτή τη βδομάδα ότι είναι να γίνει θα είναι νωρίς; δηλαδή 2-3 το μεσημέρι ή πιο μετά, 6-7 ας πουμε; Γιατί δεν θέλω με τίποτα να κοπεί το ρεύμα πριν τις 5 το απόγευμα.

Νομίζω αν μεσολαβει διαστημα με ηλιο , μπορει και τα δυο διαστηματα που ανεφερες να βγαζει. 

Ειναι εντονη η αστάθεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός Ευρωπαϊκού για Βόλο!!

Screenshot 2022-08-22 at 10.06.24.png
Παιδιά μέχρι πόσος άνεμος επιφανείας είναι αποδεκτός ώστε να μην χαλάει τις καταιγίδες; Μέχρι 10km/h ας πούμε περίπου;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, lef_oaka είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πως το βλέπεις θα είναι το κλασσικό, μεσημεριανές μπόρες; Ή κακοκαιρία όλη μέρα; Ρωτάω γιατί από Τρίτη έχω πάρει την άδεια μου.

Θα ειναι πολυ άστατος ο καιρος το μεγαλυτερο κομματι της μερας φιλε.Φυσικά δεν εχω δει λεπτομέρειες για την περιοχή σου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φθινοπωρινού τύπου βροχές από αύριο Τρίτη έως την Παρασκευή στην Αττική...δεν μπορώ να θυμηθώ άλλη φορά Αύγουστο μήνα τέτοιου τύπου βροχές(και όχι μεσημεριανές αστάθειες) στην Αθήνα για 4 συνεχόμενες μέρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπαϊκό 

image.png.f4641a9b0f4fc150c1b8c15e2cbcffa7.png
GFS

image.png.70f94be4ca58d96c03cd4e6839c0a2c2.png
Πέφτει ο μέσος όρος, μετά από μια μικρή άνοδο. Να τολμήσω να πω ότι τελείωσε το καλοκαίρι; Θα δούμε. Ενθαρρυντικό πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...