Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το Φλεβαρη του 91 εκανε μεγαλη βαρυχειμωνια στη Βρετανια μολις τελειωσε απο εδω το κρυο...

Screenshot_20220827-004439_Chrome.jpg

σορυ εχεις δίκιο απόλυτο εγώ ειχα στον νου μου τον χειμωνα 91-92 και πάλι σορυ....οι εμμονες της ηλικίας βλέπεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλια τα τρεξίματα αν έρθει η ψυχρή εισβολή από ΒΑ πάμε για ακόμα έναν μάπα Σεπτέμβριο..  ο αγαπημένος μου μήνας έχει καταντήσει τελειως βαρετός.. από το 2016 έχει να κάνει σοβαρό Σεπτεμβριο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαλια τα τρεξίματα αν έρθει η ψυχρή εισβολή από ΒΑ πάμε για ακόμα έναν μάπα Σεπτέμβριο..  ο αγαπημένος μου μήνας έχει καταντήσει τελειως βαρετός.. από το 2016 έχει να κάνει σοβαρό Σεπτεμβριο

Συμφωνώ απολυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαλια τα τρεξίματα αν έρθει η ψυχρή εισβολή από ΒΑ πάμε για ακόμα έναν μάπα Σεπτέμβριο..  ο αγαπημένος μου μήνας έχει καταντήσει τελειως βαρετός.. από το 2016 έχει να κάνει σοβαρό Σεπτεμβριο

Το 2016 τι Σεπτέμβριο έκανε; Γιατί εγώ τον θυμάμαι πολύ βροχερό 6-8/9, 18-22/9 και πολύ δροσερό έως και σχετικά ψυχρό προς το τέλος του; Μόνο λίγο στο πολύ ξεκίνημα και στα μέσα του μήνα ήταν αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, bardaris είπε:

σορυ εχεις δίκιο απόλυτο εγώ ειχα στον νου μου τον χειμωνα 91-92 και πάλι σορυ....οι εμμονες της ηλικίας βλέπεις

Θα χει πλάκα το χειμώνα 91-92 στη Βρετανία ο θερμότερος μήνας από τους 3 να ήταν ο Γενάρης?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, bardaris είπε:

βρε σεις τι σας έπιασε απόψε....το σερί που είχε η δυτική Ευρώπη....με κορύφωση την χιονοπτωση της Μαδρίτης,έσπασε περσι τον Οκτώμβρη με τον περίφημο "Μπάλο" ,μας είχε αλλάξει τα φωτα αυτην η εμμονή,πέρσι η Ισπανία είχε 5 ψυχρές λίμνες και εμεις καηκαμε στην κυριολεξία ,απο τον Οκτώμβρη και μετά τα π΄ραγματα εχουν αλλάξει,σιγουρα δεν ξερω για πόσο.

 Καπου μέσα μου ομως είμαι αισιόδοξος το διπολο δυτική κεντρική Ευρώπη και στην ανάποδη Βαλκάνια -Τουρκια μπορεί να σπασει και να ακολουθησει μία συμμετρια με εναλαγες ψυχρών καταβάσεων με επανεμφάνιση του Σκανδιναβικου που εχει γίνει σπάνιος,το κακό πιστεύω οτι το κάνει ο υπερτροφικός Αζορικός που μοιράζει το παιχνίδι μεταξύ των δυο τμηματων της Ηπέιρου μας.

Τον Σιβηρικό τον εχω ξεχάσει νομίζω οτι εχει συρικνωθεί πια στα δυτικά κράσπεδα του.

Η αλήθεια είναι ότι φέτος θα γίνουν όλα ανάποδα από πέρσι! Εδώ είμαστε και θα το δεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 26/8/2022 at 1:55 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

φέτος για τον χειμώνα ένας είναι ο στόχος.. 2012 σε παραλλαγή...

archives-1968-1-10-12-0.png

archives-1968-1-10-12-1.png

Από τους ιστορικότερους χιονιάδες Ιωαννίνων ο συγκεκριμένος, .......Το παραπάνω δεν ξέρω τι έδωσε στην Λάρισα....

1 μέτρο μόνο Μιχαήλ, τίποτα παραπάνω!

https://www.eleftheria.gr/m/ψιθυριστά/item/148070-όταν-η-λάρισα-πνίγηκε-στο-χιόνι.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Το 2016 τι Σεπτέμβριο έκανε; Γιατί εγώ τον θυμάμαι πολύ βροχερό 6-8/9, 18-22/9 και πολύ δροσερό έως και σχετικά ψυχρό προς το τέλος του; Μόνο λίγο στο πολύ ξεκίνημα και στα μέσα του μήνα ήταν αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου.

Εδώ έριξε σε 5 μέρες 260 χιλιοστά απίστευτο το ποτάμι μέσα στα γρεβενα φούσκωσε η μόνη φορά και οι δρόμοι όλοι είχαν λασπωσει ακόμα μια μέσα στη πολη..η πιο επική κακοκαιρία για τα Γρεβενά αλλά και αλλού,  και μεσσηνια είχε ρίξει πολυ νομίζω ...5 μέρες καταιγίδες σε ανύποπτο χρόνο,, τη μια μερα ειχαμε 80μμ

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, LarissaSnow είπε:

με τη διαφορά ότι δεν έμεινε δυτικά εκείνο το χαμηλό,πήγε ανατολικά αν και κινούμενο αρκετά βόρεια. ήταν 2 διαφορετικά χιόνια ένα στις 8-10 (το μικρό) και το δεύτερο ήταν το βράδυ-ξημερώματα 12 (το μεγάλο). στο δεύτερο εδώ πέρα είχε προβλήματα γιατί εκτός από τα χιόνια είχε και θυελλώδεις ανέμους,είναι μετά το 88 ίσως το μεγαλύτερο χιόνι, απλά η διάρκεια ήταν λίγες ώρες μόνο

archives-1968-1-12-12-0.png?

 

 

από το 2012 με αυτό μοιάζει περισσότερο που εκείνο δυστυχώς δεν κινήθηκε αρκετά νότια,οπότε μόνο βροχές είχε

archives-2012-1-6-12-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, LarissaSnow είπε:

Αρκετα χιονια παντου τοτε.

Σφοδρες χιονοπτωσεις και σε δυτικη και κεντρικη μακεδονια τοτε που ειχαν φτασει ως τα 30 εκατοστα με τα μεγαλυτερα υψη χιονιου σε πολεις εκει να καταγραφονται στα ημιορεινα οπως στα 600 μετρα της πτολεμαιδας που εφτασαν εως τα 40 εκατοστα.

https://thecaller.gr/xronomixani/o-ischyros-chionias-toy-1968-poy-chtypise-tin-ellada-otan-to-siviriko-psychos-pagose-ti-chora/

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηρθε η ώρα για εναν μεγάλο κεντροβόρειο που θα γράψει ιστορία και θα μνημονευεται για αιώνες.ΤΕΛΟΣ.Οι αθηνέζοι μεγάλο χιόνι το 2030 ξανα.🤣❄️❄️

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ηρθε η ώρα για εναν μεγάλο κεντροβόρειο που θα γράψει ιστορία και θα μνημονευεται για αιώνες.ΤΕΛΟΣ.Οι αθηνέζοι μεγάλο χιόνι το 2030 ξανα.🤣❄️❄️

 

Δεν το δέχομαι. Φέτος θα έρθει ο μεγάλος χιονιάς δυτικών προαστίων😂. Μιας και κλεινουμε 15 χρονια απο το 2008 και κατά κάποιο τρόπο το λες στρογγυλό😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, Johnny_Zante είπε:

Βούτηξα σήμερα θάλασσα μετά απο κανα μήνα.

 Σαν αστείο ακούγεται αλλα δεν υπάρχει χρόνος για διασκέδαση. Anyway , σε δευτερολεπτα βγήκα. Η θάλασσα θερμοσίφωνας , θερμή παρα πολύ.

 Φοβάμαι πώς αν μπεί στο ιόνιο κανενα σύστημα όπως με τον Ιανό , θα γίνουμε μαλλιοκούβαρα εδω χάμω.

 Σε ολόκληρη τη Ζάκυνθο , έριξε μονο 2-3mm στο βουνό ψηλά στη Βολίμα.

 Φοβερή ξεραΐλα λέμε. Έβλεπα στη δορυφορική ένα πανελλαδικό χαμό και δω μονο συννεφιές σποραδικές.

 Ας ελπίσουμε να κάνει συντομα μια βροχή να βοθήσει και τις ελιές του φτωχού ντοπιου εδώ. 
(αν και είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά πεινάνε στο νησί)

weathermaniac συγχαρητήρια για τους κόπους σου αγόρι μου , μόνο αυτό θα σου πω. Και επίτρεψε μου την οικειότητα σαν μεγαλύτερος που είμαι.

 Πολύ μου αρέσει να βλέπω νέα παιδιά με στόχους και ιδανικά. 
 Μείνε αφοσιωμένος !

 

Να σαι καλά φίλε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! μακάρι να πάνε όλα καλά και στην συνέχεια παρά τις όποιες δυσκολίες της ζωής. Άντε να ξεκινήσουν τα μέτωπα σιγά σιγά, η δυτική πεδινή και νησιωτική Ελλάδα υποφέρει από την ξηρασία

18 ώρες πριν, snowjohn είπε:

@[weathermaniac] το 17 δεν ήταν πολύ καλό χιόνι στα γιαννενα? Θυμάμαι πάνω από 30 εκατοστά 

Ναι το 2017 ήταν το καλύτερο χιόνι που έζησα ως φοιτητής στην περιοχή. Όχι απαραίτητα σαν ένταση χιονόπτωσης, αλλά σαν ύψος χιονόστρωσης και φυσικά σαν ποιότητα χιονιού. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να θεωρηθεί ιστορικός. Αν και η σύγκριση δεν είναι η καλύτερη καθώς η Αθήνα στον Τηλέμαχο είχε εξωφρενικές διαφορές από μέρος σε μέρος, ας πούμε ότι ήταν κάτι σαν τον Τηλέμαχο της Αττικής [κατά μέσο όρο]. Δηλαδή όχι ιστορικός σαν την Μήδεια ή την Ελπίδα, αλλά καλύτερος από τα περισσότερα των τελευταίων ετών. Για πραγματικό ιστορικό Ιωαννίνων πρέπει να πάμε πίσω από το 2000. Ωστόσο για ιστορικό ορεινής Ηπείρου είχαμε στις 27/1/2005, που ήταν βέβαια και η πιο ισχυρή χιονόπτωση που έχει γίνει για πολλές δεκαετίες στα Γιάννενα. Από τις ελάχιστες φορές που το Μιτσικέλι ντύθηκε σαν Δίρφυς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Το 2016 τι Σεπτέμβριο έκανε; Γιατί εγώ τον θυμάμαι πολύ βροχερό 6-8/9, 18-22/9 και πολύ δροσερό έως και σχετικά ψυχρό προς το τέλος του; Μόνο λίγο στο πολύ ξεκίνημα και στα μέσα του μήνα ήταν αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου.

Μια από τις πιο εντυπωσιακές ασταθειοκαιρίες στην Λάρισα. Συνολικά 9 καταιγίδες μια εξ αυτώ έδωσε 70 χιλιοστά στις βόρειες συνοικίες της πόλης, ενώ εκτός Λάρισας υπήρξαν αναφορές για 2 ανεμοστρόβιλους

3 ώρες πριν, LarissaSnow είπε:

Χμμ μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Πάντως κάτι δεν πάει καλά. Τους Αη Γιαννιού δεν είναι 7/1?? βλέποντας το αρχείο ερχόταν μια δυτική διάταξη τότε, αλλά στην Λάρισα θα είχε μόνο λίγα σύννεφα και αέρα, ενώ στα δυτικά αρχικά νερό μέχρι πολύ ψηλά και από την επόμενη μέρα χαμηλότερα.. Κάτι δεν θυμάται καλά ο κύριος μάλλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Δεν το δέχομαι. Φέτος θα έρθει ο μεγάλος χιονιάς δυτικών προαστίων😂. Μιας και κλεινουμε 15 χρονια απο το 2008 και κατά κάποιο τρόπο το λες στρογγυλό😂

Εντάξει εριξε καλό χιόνι στα δυτικα στη Μήδεια.Φετος αδικηθηκατε,αλλα ή αλήθεια είναι οτι τα ανατολικά θα χιονίζονται πολύ περισσότερο 9 στις 10 φορες στα μεγάλα χιόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντάξει εριξε καλό χιόνι στα δυτικα στη Μήδεια.Φετος αδικηθηκατε,αλλα ή αλήθεια είναι οτι τα ανατολικά θα χιονίζονται πολύ περισσότερο 9 στις 10 φορες στα μεγάλα χιόνια.

Ναι φυσικά. Η Μήδεια ήταν πολύ δυνατή και για εδώ, αλλά δεν ήταν και 2008, απ'οτι έχω ακούσει τουλάχιστον γιατί δεν θυμάμαι και πολλά από τότε. Και είναι και λίγο θέμα γοήτρου.😛Θέλω να είμαστε στο επίκεντρο, που αν δεν κάνω λάθος δεν ήμασταν στην Μήδεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μια από τις πιο εντυπωσιακές ασταθειοκαιρίες στην Λάρισα. Συνολικά 9 καταιγίδες μια εξ αυτώ έδωσε 70 χιλιοστά στις βόρειες συνοικίες της πόλης, ενώ εκτός Λάρισας υπήρξαν αναφορές για 2 ανεμοστρόβιλους

Χμμ μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Πάντως κάτι δεν πάει καλά. Τους Αη Γιαννιού δεν είναι 7/1?? βλέποντας το αρχείο ερχόταν μια δυτική διάταξη τότε, αλλά στην Λάρισα θα είχε μόνο λίγα σύννεφα και αέρα, ενώ στα δυτικά αρχικά νερό μέχρι πολύ ψηλά και από την επόμενη μέρα χαμηλότερα.. Κάτι δεν θυμάται καλά ο κύριος μάλλον.

δυτική διάταξη φαίνεται γιατί δεν έχουν καλή ανάλυση οι χάρτες. έπιασε όλα τα κεντροβόρεια,κυρίως στις 12 του μήνα που ήταν και το αποκορύφωμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ηρθε η ώρα για εναν μεγάλο κεντροβόρειο που θα γράψει ιστορία και θα μνημονευεται για αιώνες.ΤΕΛΟΣ.Οι αθηνέζοι μεγάλο χιόνι το 2030 ξανα.🤣❄️❄️

 

2050 και κλείσαμε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 26/8/2022 at 9:19 ΠΜ, CLAPSANTO είπε:

Τελειωσε αδερφια ...μωβ στη γροιλανδια στις 384 ωρες 

 

gfs-1-384.png

Να ενημερώσουμε το φίλο που κόβει το καρπούζι!!!🍉🍉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Δεν το δέχομαι. Φέτος θα έρθει ο μεγάλος χιονιάς δυτικών προαστίων😂. Μιας και κλεινουμε 15 χρονια απο το 2008 και κατά κάποιο τρόπο το λες στρογγυλό😂

Η ώρα του δυτικού τόξου έρχεται ❄️❄️🤪🤪

Τη φάπα που δείχνει στο τέλος μόνο μη φάμε 🤣🤣

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 1968 ηταν σπανια περιπτωση ιστορικου  πανελλαδικου χιονιου σε φασεις...βγαζει κανεις σαφη συμπερασματα κ απο τους αναλυτικους ανα τριωρο χαρτες υετου κτλ για τοτε...

https://meteologix.com/gr/reanalysis

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...