Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έλα, πήγε 800άρι? Για πόσα χρόνια δεδομένων περίπου?

Το ειχα βγαλει περυσι αλλα δε θυμαμαι ακριβως,απο το '12 νομιζω.Οταν βρω χρονο θα το ψαξω,αλλα καπου εκει ηταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Το ειχα βγαλει περυσι αλλα δε θυμαμαι ακριβως,απο το '12 νομιζω.Οταν βρω χρονο θα το ψαξω,αλλα καπου εκει ηταν.

Άρα τα όρια της Αττικής παίζουν από οριακά πάνω από 800 mm στα υπερβόρεια μέχρι ίσως οριακά και κάτω από 300 mm τοπικά στις νότιες ακτές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Άρα τα όρια της Αττικής παίζουν από οριακά πάνω από 800 mm στα υπερβόρεια μέχρι ίσως οριακά και κάτω από 300 mm τοπικά στις νότιες ακτές. 

Κατω απο 300μμ σαν μ.ο το θεωρω πολυ δυσκολο και τα 800μμ παλι ειναι μόνο για μια μικρη ημιορεινη περιοχη.350 με 600 νομιζω ειναι αντιπροσωπευτικο για το 90+% της Αττικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Κατω απο 300μμ σαν μ.ο το θεωρω πολυ δυσκολο και τα 800μμ παλι ειναι μόνο για μια μικρη ημιορεινη περιοχη.350 με 600 νομιζω ειναι αντιπροσωπευτικο για το 90+% της Αττικής.

Όχι για το 90%. Έχουμε τον Πειραιά με 330 περίπου από τα μακροχρόνια, είναι μισό μύριο κόσμος εκεί γύρω. Θα έλεγα από 330 ως 550 για το 90% του πληθυσμού της Αττικής. 

Συμφωνώ οτι το κάτω από 300 πρέπει να κινείται στα θεωρητικά κατώτερα όρια. Αλλά είναι μόλις λίγα standard deviation κάτω από το 324 της Αναβύσσου που σημαίνει οτι θεωρητικά μπορεί να γίνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την περιοχή μου δεν είναι ευχαριστημένος. Θα έχουμε το λιγότερο cape στην Ελλάδα και σαπιο Ρέα, ενώ όταν μπαίνει το cape δούμε ανατολικό...

Ότι κάνει μέχρι την Δευτέρα, βαριά τρίτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Για την περιοχή μου δεν είναι ευχαριστημένος. Θα έχουμε το λιγότερο cape στην Ελλάδα και σαπιο Ρέα, ενώ όταν μπαίνει το cape δούμε ανατολικό...

Ότι κάνει μέχρι την Δευτέρα, βαριά τρίτη.

Μιχαηλ την επομενη βδομαδα ξεκιναμε την συγκομιδη φυστικιων...πως τα βλεπεις τα πραγματα για μας δυτικη φθιωτιδα???μονο η ποτιστικη βροχη μας κανει καλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι εβγαλε Παναγία μου. 

Με το cape που θα εχει στην αττικη και το ρευμα στα 500 hpa , θα ειναι εντυπωσιακό. 

Μεθαυριο θα σιγουρευτουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερο ραν το 6αρι του τζιφου... Δυστυχως δεν θα βγει αλλα παντως ειμαστε σε καλο δρομο ακομα

Γενικα τα μοντελα συμφωνουν  για δυνατη λιμνη με πολυ cape

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελαίνομαι.. υρυπαρα πάνω από εμένα ακριβώς.. δεν υπάρχει αν βγει θα είναι τιμωρία.. παντού καταιγιδαρες και σε ένας στην Λάρισα ψοφίμια... Πρέπει να πάει ΒΔ η λίμνη άμεσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πρέπει να πάει ΒΔ η λίμνη άμεσα...

Ετσι Μιχαλιό.Πρεπει οπωσδηποτε να κάνει κανα 9μηνο να βρεξει στην Αττική.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρελαίνομαι.. υρυπαρα πάνω από εμένα ακριβώς.. δεν υπάρχει αν βγει θα είναι τιμωρία.. παντού καταιγιδαρες και σε ένας στην Λάρισα ψοφίμια... Πρέπει να πάει ΒΔ η λίμνη άμεσα...

Ρε συ για ονομα :ρ 

πρεπει να γινουμε σαχαρα εδω...

εγω λεω να μεινει ως εχει αφου θα βραχουν πολλές ηπειρωτικές περιοχές που δεν ειχαν βραχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχισαμε τα βουντου στον θεο της βροχης..🤣

Σαββατο πρωι ολοι στο Συνταγμα...Να μην κ..λοτουμπιασουν τα μοντελα!!Υπαιθρια προσευχη...

1747a2f62f7340050eb99f2e0127fe67ab0719b6.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Frostfang8 said:

Ρε συ για ονομα :ρ 

πρεπει να γινουμε σαχαρα εδω...

εγω λεω να μεινει ως εχει αφου θα βραχουν πολλές ηπειρωτικές περιοχές που δεν ειχαν βραχει 

καλη σαιζον μετα απο ενα μηνα αποχης και απο μενα

μα το θεμα δεν ειναι να βραχουν περισσοτερες περιοχες

παντα το θεμα ειναι να βρεχεται ο μιχαλακης χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ετσι Μιχαλιό.Πρεπει οπωσδηποτε να κάνει κανα 9μηνο να βρεξει στην Αττική.😅

Ναι δηλαδή αν πάει ΒΔ η λίμνη θα μείνει εκτός η Αττική... Χαχα. Θέλει πάνω από 700 χλμ βορειοδυτικά για να γίνει αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βέβαια αν το έλεγε κανείς άλλος αυτός σιγά μην είχε την ίδια απάντηση. Προφανώς και θέλω να είμαι στο επίκεντρο. Καταιγιδακια είμαι εξάλλου. Φτάνει που ο χειμώνας σαν εποχή έχει πεθάνει τα τελευταία 3 χρόνια τελείως. Μην μας παρατήσει και το καλοκαίρι τώρα που βρήκε cape.

Φαντάσου πόσο υπερβολικό φαίνεται τότε το λεγόμενο 3/3 ....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι δηλαδή αν πάει ΒΔ η λίμνη θα μείνει εκτός η Αττική... Χαχα. Θέλει πάνω από 700 χλμ βορειοδυτικά για να γίνει αυτό...

Μα το θεμα ειναι οτι θελουμε το νοτιο ρεύμα στα 500hpa γιατι θα υπαρχει πολυ καλύτερη υγρασια μαζι με το υπεροχο cape  . Αν αλλαξει η θέση της λιμνης θα χαλασει και φυσικα θα αλλαξει και η κατανομη του υετου την Αττική προς το χειρότερο. Οχι; 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθένας  κοιτάει  την  παρτη του εδώ μέσα  κακά  τα ψέμματα 

Αλλά  ο  καιρός  πρέπει επιτέλους να εξισορρόπηση  και  αλλού  ε? 

Τα  ανάτολικα  ηπειρωτικά  και  όχι  μόνο 

Χρειάζονται  επιτέλους  καλα νερά  

Δεν  γίνεται  πάντα  να  βρέχει  στις  ίδιες  περιοχές 

Νηστεία και προσευχή για  έμας  εδώ  για  ακόμα  μια ημέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Μα το θεμα ειναι οτι θελουμε το νοτιο ρεύμα στα 500hpa γιατι θα υπαρχει πολυ καλύτερη υγρασια μαζι με το υπεροχο cape  . Αν αλλαξει η θέση της λιμνης θα χαλασει και φυσικα θα αλλαξει και η κατανομη του υετου την Αττική προς το χειρότερο. Οχι; 

Καθόλου χειρότερο, αν πάει λίγο νοτιότερα πχ η λίμνη από εκεί που ήδη είναι θα μπει και η Αττική στο ανατολικό ρεύμα και δεν θα έχει ούτε εκεί καταιγίδες. Αν δεις το 2002 με τα τεράστια ποσά υετού στην Αθήνα η λίμνη ήταν όχι απλά βορειότερα, αλλά πολύ βορειότερα, μισό να το ψάξω, αν και στην ταράτσα γιατί δεν έχω άλλου σημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παιδιά εννοείται ότι μας νοιάζει να έχουμε φαινόμενα στην πόλη μας αλλά δεν το λέμε χαιρέκακα ότι θελουμε να χαλάσει αλλού ώστε να ρίξει στην πόλη μου. Αυτό έλειπε. Προσωπικά μετά και το έπος τις προάλλες δεν με πειράζει και τίποτα να μην κάνει. Είμαι χορτάτος καιρικά φέτος, γενικά είναι μια πολλή καλή χρονιά για την Μαγνησία. Αν μπορέσει τον Δεκέμβρη να κάνει και ένα καλό χιονάκι (10cm π.χ.) θα είναι τέλεια. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να μην ξεχάσω αν το έχω ήδη αναφέρει. Η λίμνη θέλω να μετακινηθεί βορειότερα για τις μέρες μετά την τρίτη. Η τρίτη είναι στο όριο εδώ στην ανατολική Θεσσαλία. Έστω και 100 χλμ να μετακινηθεί βορειότερα Για εκείνη την ημερα θα έχουμε έπος. Μετά θέλει περισσότερ, αλλά δεν το βλεπω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...