Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Recommended Posts

Εγω Γιωργη αν τα κλεισω ολα φοβαμαι θα εκτοξευτω παλι 25-26, δεν αντεχω να καιω αιρκο τετοια εποχη....εχω μονιμα ανοιχτα πορτοπαραθυρα σε ρευμα ωστε να διατηρειται 20-20,5-21 αλλα με τοση ηλιοφανεια και χωρις σοβαρη πτωση της Τ και σοβαρη βροχη ΔΕΝ κρυωνουν τα τσιμεντα εδω στις μεγαλουπολεις....δυστυχως....ενω η υπαιθρος μας, απο την Πολιανη ως τον Εβρο, ηδη εχει βαρεσει και 0 και αρνητικες

Καλημερα!!Αρχισαμε την υετικη ζητιανια..Με βλεπουν οι συναδελφοι κι απορουν...

20220926_085115.jpg

Edited by sakis13

Τι τραβάει η καημένη η γυναίκα σου Σάκη...πρέπει να σε αγαπάει πολύ για να αντέχει τέτοια τρέλα 

Χαχα Σακαρε....μετα απο τετοιο Αυγουστο μαλλον θα γινει αυτο που φοβομασταν....για να εξισορροπησει θα φερει ξανα σοβαρες βροχες γυρω στην 28η Οκτωβριου

Ζεσταινει μερα με τη μερα οσο παει δυστυχως....

16,2 η ελαχιστη στο βορινο μπαλκονι που δεν πιανει αναστροφες....καλα ειναι, δεν λεω, αλλα σε σχεση με τα 13αρια σαφως πιο θερμα...

22,0 ηδη με λαμπρη λιακαδα

Αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε το ΠΣΚ....ευτυχως δεν συσκευασα τα μπανιερα....η καλυτερη σεζον για καλοκαιρινη αδεια τελικα 1 Σεπτεμβρη - 15 Οκτωβρη (απο Λαμια και κατω)

Εντωμεταξυ απο μια ματια προχειρη σε διαφορους σταθμους μετεωρολογικους σημερα 26/9 και οχι 23/9 δινουν την απολυτη ισημερια.....07.13 - 19.13, 07.16 - 19.16, 07.24 - 19.24 και 07.25 - 19.25

Καλημέρα 17 ελάχιστη Ηλιούπολη εγώ ανοίγω διαμπερές νωρίς τό πρωί έφτασε 20.4 μέσα σπίτι.τωρα πού έχει ήλιο ανοιχτά μόνο τά βορινά δωμάτια  όπου δεν τά χτυπά ήλιος  η ώρα στο δεύτερο είναι λάθος πρέπει νά την πάω+1

IMG_20220926_111003.jpg

IMG_20220926_111921.jpg

Edited by tendcol

Καλημερα...ερχετε απο σερβια..ο μπογκνταν οχι ο γιαννης😁

Μπογκντάνοβιτς-Αντετοκούνμπο.jpg

Καλησπέρα, αισθητά καλύτερα σήμερα, και η προσπάθεια φυσικής θέρμανσης του σπιτιού συνεχίζεται. Βόλτα με το ποδήλατο τώρα που έχει σχετική ήπια ζεστουλα, να μας χτυπήσει ο ήλιος να στανιαρουμε.

13.6 η ελάχιστη.

Edited by [weathermaniac]

Από χθεσινή βόλτα στο βοτανικό κήπο Χαϊδάρι παρατήρησα ότι έχουν φυτέψει δύο διαφορετικά είδη Σημύδας! Ο αρκτικός βοράς δίπλα μας!!❄️❄️

IMG-20220925-172839.jpg

IMG-20220925-172929.jpg

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι υπάρχουν ακόμα τζιτζίκια. Οκ να το καταλάβω ότι επιβιώνουν μέσα στον αστικό ιστό λόγω θερμονησίδας κλπ. Όμως στο βοτανικό κήπο που έχει πολύ χαμηλότερες ελάχιστες από κέντρο Χαϊδαρίου (ακόμα και Ιερά Οδό στο ύψος αυτό έχει 2-3 β. πιο χαμηλά τις νύχτες) είναι περίεργο που επιβιώνουν μετά από τόση βροχή τον Αύγουστο και το ψυχρό διάστημα του Σεπτεμβρίου. Ειδικά όταν επαρχία από τέλη Αυγούστου έχουν σταματήσει. Το διαπίστωσα αυτό φέτος στο χωριό μου (200 μ. υψόμετρο χωρίς να είναι αναστροφικό) και πέρυσι σε ένα χωριό κοντά στον Πύργο. 

Edited by Μεσσήνιος

Καλησπέρα 24.7 μέγιστη Ηλιούπολη με νότιο δυτικό πού δεν ενοχλούσε ίσα ίσα δροσιζε.....

2 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Από χθεσινή βόλτα στο βοτανικό κήπο Χαϊδάρι παρατήρησα ότι έχουν φυτέψει δύο διαφορετικά είδη Σημύδας! Ο αρκτικός βοράς δίπλα μας!!

Αυτοφυείς σημυδες έχει στο Μπελες στα βόρεια σύνορα πάνω απ τα 1200-1300m μαζί με οξιές. 

30.5 μέγιστη Αττικής στον Davis του Αυλώνα από το δίκτυο της WeatherLink

2 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Από χθεσινή βόλτα στο βοτανικό κήπο Χαϊδάρι παρατήρησα ότι έχουν φυτέψει δύο διαφορετικά είδη Σημύδας! Ο αρκτικός βοράς δίπλα μας!!❄️❄️

IMG-20220925-172839.jpg

IMG-20220925-172929.jpg

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι υπάρχουν ακόμα τζιτζίκια. Οκ να το καταλάβω ότι επιβιώνουν μέσα στον αστικό ιστό λόγω θερμονησίδας κλπ. Όμως στο βοτανικό κήπο που έχει πολύ χαμηλότερες ελάχιστες από κέντρο Χαϊδαρίου (ακόμα και Ιερά Οδό στο ύψος αυτό έχει 2-3 β. πιο χαμηλά τις νύχτες) είναι περίεργο που επιβιώνουν μετά από τόση βροχή τον Αύγουστο και το ψυχρό διάστημα του Σεπτεμβρίου. Ειδικά όταν επαρχία από τέλη Αυγούστου έχουν σταματήσει. Το διαπίστωσα αυτό φέτος στο χωριό μου (200 μ. υψόμετρο χωρίς να είναι αναστροφικό) και πέρυσι σε ένα χωριό κοντά στον Πύργο. 

Κι εγώ εδώ στην κεντρική Εύβοια, εκτός οικισμού, ακουσα χθες τζιτζίκια κ μου έκανε εντύπωση όταν το πρωί είχε 12β με μέγιστη αργά το μεσημέρι γύρω στους 27.

Μέγιστη 28.6 στην Λάρισα σήμερα, εξαιτίας συννεφιάς. Στα κανονικά η ημέρα σήμερα με πολύ ευχάριστη ζεστή. Τα σπίτια θέλουν δουλειά όμως.

Ωραία βόλτα και με το ποδήλατο σήμερα. Αν εξαιρέσεις ότι στο τέλος της διαδρομής έσπασε η σέλα και παραλίγο να σκοτωθω😅

14 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

30.5 μέγιστη Αττικής στον Davis του Αυλώνα από το δίκτυο της WeatherLink

Μόνο?? κρίμα καλό κουράγιο φίλε μου...

24.9 μέγιστη εδώ και ελάχιστη 16.6  ....συννεφιά εδώ και 2-3 ώρες....θερμοκρασία τώρα 21 βαθμοί...

3 βαθμοί ελάχιστη στα Καλάβρυτα και μέγιστη 26

2.4 ελάχιστη στο Πάος Καλαβρύτων και μέγιστη 27.2

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μέγιστη 28.6 στην Λάρισα σήμερα, εξαιτίας συννεφιάς. Στα κανονικά η ημέρα σήμερα με πολύ ευχάριστη ζεστή. Τα σπίτια θέλουν δουλειά όμως.

Ωραία βόλτα και με το ποδήλατο σήμερα. Αν εξαιρέσεις ότι στο τέλος της διαδρομής έσπασε η σέλα και παραλίγο να σκοτωθω😅

σιγα μην ειναι στα κανονικα οι 29 βαθμοι για 26 Σεπτεμβρη. Με συννεφια κιολας, δηλαδη με δυναμικη για παραπανω

15 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

σιγα μην ειναι στα κανονικα οι 29 βαθμοι για 26 Σεπτεμβρη. Με συννεφια κιολας, δηλαδη με δυναμικη για παραπανω

Την τελευταία δεκαετία αυτή είναι η νόρμα.  Η συννεφιά ήταν αραιή, το απόγευμα πύκνωσε. 0.3 πάνω από τα κλιματικά της 30ετιαας του αεροδρομίου, το όποιο έτσι και αλλιώς είναι στην δροσερή πλευρά της Λάρισας και όχι την δυτική που επηρεάζεται από λίβες. Σήμερα είναι μια καθαρα φυσιολογική μέρα για την περιοχή, έστω και αν είμαστε τέλη Σεπτεμβρίου

Εντωμεταξυ έχουμε παζάρι εδώ μετά από 3 χρόνια. Πολύ συχνά τέτοιες μέρες με το παζάρι είχαμε θερμικές καταιγίδες, κατι που βέβαια έχει εκλείψει τα τελευταία χρόνια δυστυχώς. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα έγινε όταν ήμουν δημοτικο. Ήταν τέτοια ώρα περίπου που μια πολύ ισχυρή καταιγίδα πλημμύρισε όλο το παζάρι, τεράστιες ραγδαιοτητες και η αλάνα πλημμυρισμένη. Λούτσα όλη η οικογένεια, αλλά το είχα απολαύσει δεόντως!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...