Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Σύμφωνα με αναφορά έπεσαν 329mm στο Πισκοκεφαλο στα ημιορεινά της Σητείας.

Τελικά η Κρήτη είναι ιδιαίτερα επιρρεπείς σε τέτοιου τύπου συστήματα φθινοπωρινά, όπως είχε γίνει πριν λίγα χρόνια με Μάλια. Τρομερός συνδυασμός ψυχρών βορείων ανέμων με σύστημα που έρχεται από δυτικά μεταφέροντας υγρασία, θερμότητα κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι μερα υπεροχη ειναι αυτη ρε παιδια !!!!!!!!!

ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ βροχουλα μας ξυπνησε στην Αττικη πολλες φορες και συνεχισε ως αργα τα ξημερωματα και 9.00-9.30 σταματησε....

7 - 8 mm η γειτονια σημερα, και αλλο 1 mm χθες, κοντεψαμε διψηφιο, απιθανο με βαση τις προβλεψεις και προσωπικα, οπως ειχα γραψει, κανω τουμπες απο χαρα, οχι οτι πνιγηκαμε, αλλα οτι τα εριξε σε σχεδον 36 ωρες κλειστο βαρυ καιρο

14,7 η πρωινη ελαχιστη ΦΟΥΛ υγρασια και βροχα...

18,8 μολις η μεγιστη ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 20 ΜΕΓΙΣΤΗ ΘΕΕ ΜΟΥ....

Δροσια με το τσουβαλι....βοριαδακι.....και 16,1 ηδη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω τι έγινε ρε παιδιά στην Κρήτη.. τι χαμός; απίστευτα πράγματα και πολύ κρίμα για την ανθρώπινη ζωή.... δυστυχώς είμαστε πολύ μικροί μπροστά στη δύναμη της φύσης ..... και πρέπει να προσέχουμε πολύ.....

λογικά στην  Κρήτη και στις περιοχές που είχαν τόσο τεράστιες πλημμύρες πρέπει να έπαιξε μεγάλο ρόλο και η ζεστή ακόμα θάλασσα τέτοια εποχή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά τέτοια βραδυκίνητα χαμηλά και Κρήτη = πολύ κακός συνδυασμός. Ήμουν στο Ηράκλειο Οκτώβριο του 2020, τότε με τις μεγάλες πλημμύρες στη Χερσόνησο και τα Μάλια, και πραγματικά είχα σοκαριστεί από την εμμονή των καταιγίδων και τον απίστευτο όγκο νερού που κατέβαινε από τα βουνά. 

Επίσης θυμάμαι το Φλεβάρη του '19 που πάλι είχε τρομερές καταστροφές και είχαν πέσει γέφυρες στα Χανιά κλπ. Είναι δυστυχώς ευάλωτο το νησί σε τέτοια φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς οι ανθρώπινες απώλειες μας κόβουν την οποία χαρά για την κακοκαιρία που πέρασε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι έντονες βροχοπτώσεις σήμερα εδώ στη Κρήτη ήταν βασικά σε περιοχές παραθαλάσσιες. Σε απόσταση 2-3 χμ τα πράγματα ήταν σε σχεδόν κανονικά επίπεδα(50-60 mm). Δυστυχώς υπάρχει ένας νεκρός και μια αγνοούμενη. Αγία Πελαγία(κοντά στο Ηράκλειο) και Σητεία οι μεγαλύτερες καταστροφές. Εδώ 70mm. Συνεχίζει να βρέχει αλλά όχι στην ένταση που ήταν όλη μέρα. Μετά τα μεσάνυχτα απόψε ίσως αγριέψει πάλι η κατάσταση. 
ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΛΑΣΙΘΙ ΚΡΗΤΗ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Άγιος Νικόλαος φτάνει στα 160 χιλιοστά ημερησιο! Και δεν φαίνεται να σταματάει. Δεν μου αρέσουν και πολύ τα πράγματα εκεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες.15μμ αφησε εδω η βροχη και 22μμ στην Ιπποκρατειο.Λιγα αλλα πολυ απαραιτητα για τη φυση.

Η Κρητη σαρωθηκε στην κυριολεξια κι ενας ανθρωπος εχασε δυστυχως τη ζωη του.Αν κι εδω μεσα οι περισσοτεροι τα γνωριζουμε,να πουμε γι ακομα μια φορα οτι ΔΕΝ ΔΙΑΣΧΙΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΡΜΗΤΙΚΑ ΝΕΡΑ!!!Ετσι χανονται οι περισσοτερες ζωες στις πλημμυρες στη χωρα μας.Απο το να βριζουμε συνεχως την πολιτεια για τα μπαζωμενα ρεματα κλπ ας τηρουμε το παραπανω ΑΠΛΟ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Εχουν χαθεί πολλες ζωες ΤΣΑΜΠΑ επειδη πίστεψαν οτι το αμαξι θα καταφερει να περασει τα ορμητικα νερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την ομάδα "Μετεοκρήτες", η λύση του ας πούμε γρίφου, για τα χιλιάδες χιλιοστά της Σητείας....

"Χωρίς πλάκα έσπασε το δοχείο μέτρησης του μετεωρολογικού σταθμού…Όταν έσπασε είχε μετρήσει γύρω στα 120 χιλιοστά".....

Να χαρώ εγώ φορέα (ΕΑΑ), όλα στο πόδι....άσε που άφησαν ανοιχτό ον λαιν τον σταθμό, ενώ είχε βλάβη, απαράδεκτον!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!Υπεροχη δροσια στα ορια της ψυχρουλας...Μπαλκονατος να με συντροφευουν οι 16.3 βαθμοι της Καλλιθεας και οι εναλλαγες του κρυφτου μεταξυ νεφωσεων και ηλιου...

Συμφωνω και επαυξανω σε οσα εγραψε ο Γιωργος παραπανω..Ειμαι λατρης των ακραιων φαινομενων...Εννοειται οτι λυπαμαι για καθε ζωη που χανεται..Ομως...Το εχω γραψει πολλακις.Το 90% των θυματων φευγουν απο βλακεια!!!!!Δε σκοτωνει η καταιγιδα...Η βλακεια σκοτωνει...Ειτε προκειται για κρατικες παραληψεις ειτε για ατομικη ευθυνη..Οταν πας με την αμαξαρα σου πχ να περασεις εναν δρομο που εχει γινει ποταμος και συ την εχεις δει σουπερμαν..Εφοσον δε σεβεσαι τη φυση,δε θα σε σεβαστει και αυτη..Ο ανθρωπος εφυγε τζαμπα οπως και πολλοι αλλοι..Κριμα ναι,αδικο οχι..!!!Αδικο ηταν για τους ανθρωπους της Μανδρας που τους επιασε στον υπνο το "τσουναμι"που ηρθε απο το βουνο και δεν προλαβαν να κανουν τιποτα η για οσους τους χτυπα κεραυνος..Ολοι οι αλλοι χανονται επειδη οι ιδιοι καπου εκαναν το λαθος της στιγμης σε συνδυασμο ενδεχομενως και με την κρατικη ευθυνη..

Και για να μην ξεχνιομαστε..Ακομα και αν δεν υπηρχε κανενα μπαζωμενο ρεμα πουθενα,οταν πεφτουν 50-100-150 χιλιοστα σε χρονο dt παλι καταστροφικες πλυμμηρες θα ειχαμε...Με την οργη της φυσης ειναι αδυνατον να τα βαλει ακομα και το πιο προηγμενο κρατος του κοσμου...Ποσο μαλλον η Ελλαδιτσα...Εχει ευθυνες και το κρατος εννοειται..Αλλα ας κανει ο καθενας πρωτα την αυτοκριτικη του...Και μετα ας ασχοληθει με την πολιτεια...Για το καθε σουπερ ηρωα ψαρα η οδηγο που χανεται στη καταιγιδα δε φταιει το κρατος!!!

Την φυση και την βλακεια δεν τη νικησαν ποτε και κανεις...Καλη Κυριακη!!

Κρητη χθες..Ηρακλειο!!

image (3).jpg

Εχθες..

309442225_5523362864367685_7442576693172711369_n.jpg

Και σημερα βρεχει..Το Σπηλι κοντα στο χωριο μου εγραψε στις 5:30 το πρωι 373mm/h!!!Και εχει ηδη για τη νεα μερα 23mm και αλλα 92mm απο χθες..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.in.gr/2022/10/16/greece/lekkas-gia-katastrofes-stin-ag-pelagia-perimename-30-40-xiliosta-vroxis-kai-epesan-130/

 

ολα φταινε αλλα ποτε κανεις που χτιζει πανω σε ρεματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 βαθμούς το πρωί στο άνω Βόιο ,14 τώρα....,παρόλα τα προχθεσινά 42 χιλιοστά...το φθινόπωρο εδώ μπαίνει οταν "κατεβάζουν" τα ποτάμια....δλδ οταν το ύψος της βροχής είναι τέτοιο που έχουν πληρωθεί ...οι αυχένες κλπ και αρχίζουν τις "εξαγωγές",εμπειρικά και μόνο λέω οτι αυτο θελει βροχή 140 -150 mm,η Κρήτη εντωμεταξύ οτι βροχή είχαμε μαζέψει εμείς ολο το καλοκαίρι από τα βασανα μας (καταιγίδες και αν θα περάσει από εμάς κλπ) το πήρε σε μία μέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηρακλειο τωρα....Τρομερη εμμονη...Και το πρωι βγηκαν καταιγιδες πιο τοπικες αλλα ισχυροτατες..Οπως εγραψα και πιο πανω το Σπηλι χτυπησε πανω απο 370mm/h ραγδαιοτητα...

1242.jpg

Σημερινα υψη βροχης στο νησι..

311897060_5524492370921401_1388970692925311980_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 7,9 η ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι με πεντακάθαρο ουρανό και ηλιοφάνεια... στους 16,5 ήδη τώρα...

http://www.stravon.gr/makrochori/

makrohori.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερή η δυσκοιλιότητα του φετινού Οκτωβρίου να κάνει χαμηλές ελάχιστες, είναι σαν να χει πλαφόν το 14.5 στα ΒΑ προάστια και 15.5 προς κέντρο παρά τα 7αρια στα 850 που ειχαμε, μάλλον για να δούμε χαμηλά πρέπει να βγει αντικυκλωνας μπας και κάνει καμία αναστροφή...ελάχιστη Γέρακα 15.4 στον σταθμό μου

*Throwback 11 χρόνια πίσω που ξεκινούσε μια απ' τις πιο πρώιμες ψυχρές εισβολές τον Οκτώβριο 2011 με χιόνια στον Έβρο και στην Πάρνηθα με πολύ χαμηλές Τ, στην αρχή ενός επικού διαστήματος μέχρι αρχές Μάρτη 2012

Εδώ από το αρχειακι μου που έχω κρατήσει οι Τ στον Γέρακα από το θερμόμετρο Τfa που είχα τότε

1320434294_CamScanner10-16-202210_39.thumb.jpg.bd302def10c9fa2fbc531ae1c01f9016.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους 

15.5 ελάχιστη στην ταράτσα μου

17.5 τώρα ....περίμενα πολυ ισχυρό βοριά σήμερα αλλά ακόμα έχω μόνο 45αρες ριπές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Τρομερή η δυσκοιλιότητα του φετινού Οκτωβρίου να κάνει χαμηλές ελάχιστες, είναι σαν να χει πλαφόν το 14.5 στα ΒΑ προάστια και 15.5 προς κέντρο παρά τα 7αρια στα 850 που ειχαμε, μάλλον για να δούμε χαμηλά πρέπει να βγει αντικυκλωνας μπας και κάνει καμία αναστροφή...ελάχιστη Γέρακα 15.4 στον σταθμό μου

*Throwback 11 χρόνια πίσω που ξεκινούσε μια απ' τις πιο πρώιμες ψυχρές εισβολές τον Οκτώβριο 2011 με χιόνια στον Έβρο και στην Πάρνηθα με πολύ χαμηλές Τ, στην αρχή ενός επικού διαστήματος μέχρι αρχές Μάρτη 2012

Εδώ από το αρχειακι μου που έχω κρατήσει οι Τ στον Γέρακα από το θερμόμετρο Τfa που είχα τότε

1320434294_CamScanner10-16-202210_39.thumb.jpg.bd302def10c9fa2fbc531ae1c01f9016.jpg

Αυτο που μου εχει μεινει απο το  2012 ειναι το σταθερο κρυο ολο το χειμωνα κ η σταθερη αφορητη ζεστη απο τον Απριλιο κ μετα...τελειος συντονισμος των εποχων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11.8 η ελάχιστη στην Λάρισα. Το κασκόλ μέσα στο σπίτι έχει γίνει αξεσουάρ και θα βγει ξανά τον Απρίλιο, εκτός αν κάνει κάποια θερμή εκπληξουλα ενδιάμεσα. Πάντως η βαρετοκαιρια συνεχίζεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρνηθα σε σηκώνει ο αέρας πραγματικά!!! Και βρέχει σχεδόν κανονικά τώρα στο Μπάφι. Πρέπει να έχει κάπου στους 9 τώρα εδώ. Καθόλου ήλιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και η Σαμοθρακη μας επηρεαστηκε εστω και προσκαιρα απο αυτο το συστημα..Υπαρχει παντα και η ωραια πλευρα του καιρου!!14-15/10..

311768645_5420603844674697_8014188668303937211_n.jpg

310554933_3250983535167492_3467877693296256313_n.jpg

309577984_6097442393616376_3159681556219202009_n.jpg

Ρηγαιο Φαρσαλων.14/10.

image (4).jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...