Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Delsnow είπε:

Δεδομενη πλεον η θερμοκρασια σε μονοψηφιες τιμες πρωι και βραδυ για εμας εδω απο την παρασκευη και μετα...ευτυχως ακομα την παλευουμε με τζακια και δεν αναψαμε καυστηρες...οσο και να ανεβει το μεσημερι η Τ τα βραδια εχει ψυχρα....ελπιζω να εχουμε και φαινομενα γιατι το κρυο ειναι το μονο σιγουρο....

Τζάκι στα, 200μετρα που είναι η μακρακωμη? Πολύ τραβηγμένο πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 βαθμοί  και κρυο στο Ανω βόιο αλλά το πρωί εχει κολλήσει εδω και δυο μερες στους 3 ,και ετσι δεν εχω φαντασιώσεις...το νευροκόπι μας πηρε τα σώβρακα,σόμπα από τις 1800.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Καλησπερα φίλε Βαγγέλη ήθελα να ρωτήσω κάτι

Οι μετρήσεις από πού είναι? Γιατί ναι μεν η μέγιστη μου φαίνεται νορμάλ, αλλά οι ελάχιστες σχεδόν σε καθημερινή βάση είναι πολύ χαμηλότερα απ' τις γειτονικές ακόμα και ψηλότερες περιοχές και σε βράδια χωρίς αναστροφή όπως χθες

Σήμερα ενδεικτικά ελάχιστες 

Βριλήσσια ΕΑΑ 14.3

Αγία Παρασκευή ΕΑΑ 14.7

Γέρακας ΕΑΑ 14.3

Μαρούσι ΕΑΑ 14.7

Χαλάνδρι ΕΑΑ 14.7

Κηφισιά ΕΑΑ 14

Ακόμα και ο πλήρως αναστροφικος Μαρούσι Ουρσουλινες 13.4 

Και τέλος στα 495 μέτρα Αστεροσκοπείο Πεντέλης 12.4

Πολύ χαμηλό το 11.8 για Μελίσσια, αν θα πονταρα κάπου, θα ήταν 13.5 χοντρικά 

Πρώτον Κώστας.....Στα υπολοιπα ο σταθμός μου Γιώργο ειναι αναστροφικός τι να τον κάνω.....Εδώ είμαστε ανάμεσα από το αλσος του νοσοκομείο Τσαλδάρη, ανοιχτό κομμάτι απο το κολυμβητήριο και η Πεντέλη πάνω μας....υπάρχει καναλισμός, είμαστε ψυχροί άνθρωποι εδώ (χεχεχε)....Επίσης εδώ σταματάει κάποιες στιγμές ο άνεμος και πέφτει η θερμοκρασία, μετά ξαναφυσάει κι ανεβαίνει λίγο.....όλοι οι σταθμοί του ΕΑΑ που είναι δίπλα και πέριξ είναι μακριά από αναστροφές.....13οC είχαν τα Ανω Μελίσσια που είναι κι εκεί σε ταράτσα....12,5οC ήταν εδώ όταν ξάπλωσα χθες αργά τη νύχτα και το πρωί που σηκώθηκα είχε 12,0 και 11,9....χαλαρά.....Αυτά έχουμε εδώ τι να κάνουμε, να το θερμάνουμε όπως κάνουν κάπου αλλού;; (χαχαχα)....

15,3οC εδώ τώρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Καλησπερα φίλε Βαγγέλη ήθελα να ρωτήσω κάτι

Οι μετρήσεις από πού είναι? Γιατί ναι μεν η μέγιστη μου φαίνεται νορμάλ, αλλά οι ελάχιστες σχεδόν σε καθημερινή βάση είναι πολύ χαμηλότερα απ' τις γειτονικές ακόμα και ψηλότερες περιοχές και σε βράδια χωρίς αναστροφή όπως χθες

Σήμερα ενδεικτικά ελάχιστες 

Βριλήσσια ΕΑΑ 14.3

Αγία Παρασκευή ΕΑΑ 14.7

Γέρακας ΕΑΑ 14.3

Μαρούσι ΕΑΑ 14.7

Χαλάνδρι ΕΑΑ 14.7

Κηφισιά ΕΑΑ 14

Ακόμα και ο πλήρως αναστροφικος Μαρούσι Ουρσουλινες 13.4 

Και τέλος στα 495 μέτρα Αστεροσκοπείο Πεντέλης 12.4

Πολύ χαμηλό το 11.8 για Μελίσσια, αν θα πονταρα κάπου, θα ήταν 13.5 χοντρικά 

Σχετικο σχολιο με αυτο που εγραφες προχθες....ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ρε παιδι μου να πεσει 10-11 καποια ημερα....εχει κολλημα στα περισσοτερα προαστεια ως 14-14,5 εκει....

Νταξει δεν το περιμενω π.χ. για σημερα και αυριο με τετοιο αερα ακομα και μες στην αγρια νυχτα...

16,7 μεν στο βορινο μπαλκονι τωρα, αλλα με 50αρες ριπες δεν την παλευεις....αισθηση κατω απο 15 σιγουρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Τζάκι στα, 200μετρα που είναι η μακρακωμη? Πολύ τραβηγμένο πιστευω

150 μετρα ειναι...αλλα δεν ειναι μονο το υψομετρο...και η υγρασια παρα πολυ διπλα στο σπερχειο...και κανει και εγκλωβισμο..για το αληθες:

Σε ακτινα 10 χιλιομετρων βρισκοντε χωρια που ειναι και στα 700μετρα...και οταν ασπρισει το βελουχι  και η οιτη το 0 ειναι καθημερινοτητα πλεον..ο @Beach-snow NGγνωριζει καλυτερα που ειναι (κοντοσυγχωριανος) μας...

Screenshot_20221018-072241_Google.jpg

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεμωδης καιρος και σημερα..18.2 η θερμοκρασια...Κλειστος καιρος τωρα στον Ασπροπυργο με εντονη συννεφια..Ψαρωτικη αλλα δεν θα ψιχαλισει καν...

Απο την Πυραμιδα της Γκιωνας χθες...Καλη δουλεια σε ολους!!

311790385_10226288739463754_6796702035767554765_n.jpg

Σαμπανεικα Μαγουλας...15/10..Του φιλου Διονυση..

311581538_632900005197807_7005405646514897580_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Πρώτον Κώστας.....Στα υπολοιπα ο σταθμός μου Γιώργο ειναι αναστροφικός τι να τον κάνω.....Εδώ είμαστε ανάμεσα από το αλσος του νοσοκομείο Τσαλδάρη, ανοιχτό κομμάτι απο το κολυμβητήριο και η Πεντέλη πάνω μας....υπάρχει καναλισμός, είμαστε ψυχροί άνθρωποι εδώ (χεχεχε)....Επίσης εδώ σταματάει κάποιες στιγμές ο άνεμος και πέφτει η θερμοκρασία, μετά ξαναφυσάει κι ανεβαίνει λίγο.....όλοι οι σταθμοί του ΕΑΑ που είναι δίπλα και πέριξ είναι μακριά από αναστροφές.....13οC είχαν τα Ανω Μελίσσια που είναι κι εκεί σε ταράτσα....12,5οC ήταν εδώ όταν ξάπλωσα χθες αργά τη νύχτα και το πρωί που σηκώθηκα είχε 12,0 και 11,9....χαλαρά.....Αυτά έχουμε εδώ τι να κάνουμε, να το θερμάνουμε όπως κάνουν κάπου αλλού;; (χαχαχα)....

15,3οC εδώ τώρα.....

Καλά εντωμεταξύ δεν ξέρω γιατί μου βγήκε Βαγγέλης χαχαχαχα ενώ ξέρω ότι είναι Κώστας ότι να ναι😂...αν έχεις χώρο και είναι σε κήπο πάντως όντως παίζει τον ρόλο του, ελάχιστοι σταθμοί στην Αττική είναι σε έδαφος, όλοι σε ταράτσες είναι σχεδον...σκέψου έχω ένα θερμόμετρο άκυρο τύπου bresser στον κήπο και το πρωί χθες έδινε 13.3 ενώ ο σταθμός μου έδωσε ελάχιστη 14...ακραίο σποτ αναστροφων είναι στις Ουρσουλινες που δεν απέχει και πολύ από σένα απ' ότι καταλαβαίνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Καλά εντωμεταξύ δεν ξέρω γιατί μου βγήκε Βαγγέλης χαχαχαχα ενώ ξέρω ότι είναι Κώστας ότι να ναι😂...αν έχεις χώρο και είναι σε κήπο πάντως όντως παίζει τον ρόλο του, ελάχιστοι σταθμοί στην Αττική είναι σε έδαφος, όλοι σε ταράτσες είναι σχεδον...σκέψου έχω ένα θερμόμετρο άκυρο τύπου bresser στον κήπο και το πρωί χθες έδινε 13.3 ενώ ο σταθμός μου έδωσε ελάχιστη 14...ακραίο σποτ αναστροφων είναι στις Ουρσουλινες που δεν απέχει και πολύ από σένα απ' ότι καταλαβαίνω 

Εχει κι αλλα μερη πιο αναστροφικα, τα εχω κεντραρει, αλλα δεν τα ξερω ολα με το τοπικο τους ονομα.....Εκει στις Ουρσουλινες διπλα εχει κι ενα ρεμα, οπως και σε 2-3 ακομη υπεροχα κομμάτια στα Μελισσια, πολυ δροσερα και βαθύσκιωτα.....σήμερα με τον αερα ειχαμε σχεδον 14οC, δεν μπορουσε πιο κατω φυσικα.....Τελος ο σταθμος στα Ανω Μελισσια, αν δεν ηταν σε ταρατσα θα εγραφε σταθερα 1-2οC πιο κατω....Και γι αυυο λεω οτι το 80%+ πανω των σταθμων ειναι αναξιοπιστοι....ταρατσα ισον τελος, ενδεικτικά μόνο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Εδώ είμαστε ανάμεσα από το αλσος του νοσοκομείο Τσαλδάρη, ανοιχτό κομμάτι απο το κολυμβητήριο και η Πεντέλη πάνω μας

Eίναι 321m εκεί; Θα πίστευα ότι είναι κάτω από 300, δύναμη τα Μελίσσια, πρέπει να τα βάλω στη λίστα υποψηφίων περιοχών για να μείνω 😛

Πάντως ο βοριάς έχει ρίξει τρελά και την αίσθηση, πρώτη φορά φόρεσα φόρμα μέσα στο σπίτι, αν και η εσωτερική δεν έπεσε και τόσο πολύ. Μόλις βγαίνει το σορτσάκι πάντως είναι το σήμα για έναρξη σεζόν. Τέλεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, on the mend είπε:

Eίναι 321m εκεί; Θα πίστευα ότι είναι κάτω από 300, δύναμη τα Μελίσσια, πρέπει να τα βάλω στη λίστα υποψηφίων περιοχών για να μείνω 😛

Και μετά λέει ο κόσμος ότι το ελληνικό στοιχείο έχει εγκαταλείψει το κέντρο. Ε βέβαια, όταν όλοι κοιτάμε πως να μεταναστεύσουμε στα υπερβόρεια και στα υπερνότια, εμείς ευθυνόμαστε γι αυτήν την εικόνα εγκατάλειψης.

Κι αν εσύ ή ο κάθε εσύ μετακομίσεις στα Μελίσσια, θα το κάνουν κι άλλοι κι άλλοι και η Πεντέλη θα φτάσει κάποτε να είναι χτισμένη έως τα 1000μ από όλες τις πλαγιές.  Πάμε να τσιμεντοποιήσουμε περαιτέρω τα βουνά μας!!

Σόρρυ για το off topic, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια "κρύα" συννεφιασμένη και ανεμωδης μέρα ....όχι σαν την χθεσινή που είχα 80αρες ριπές αλλά φυσάει ακατάπαυστα και δυνατά  όλο το 24ωρο 

Αυτά από το σταθμό μου για σήμερα 

Screenshot_2022-10-18-14-42-42-786_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, on the mend είπε:

Eίναι 321m εκεί; Θα πίστευα ότι είναι κάτω από 300, δύναμη τα Μελίσσια, πρέπει να τα βάλω στη λίστα υποψηφίων περιοχών για να μείνω 😛

Πάντως ο βοριάς έχει ρίξει τρελά και την αίσθηση, πρώτη φορά φόρεσα φόρμα μέσα στο σπίτι, αν και η εσωτερική δεν έπεσε και τόσο πολύ. Μόλις βγαίνει το σορτσάκι πάντως είναι το σήμα για έναρξη σεζόν. Τέλεια...

Από Μελίσσια ως Νέα Πεντέλη, όλη η περιοχή αυτή είναι δυνατή....εδώ νοιώθω να αναπνέω καλύτερα, γιατί συγκρίνω με το χωριό μου την αίσθηση αυτή....αλλος Θεός βεβαια στα Ευρυτανικά μονοπάτια....

Συστηνω ανεπιφύλακτα την περιοχή, που ξεκινάει χοντρικά από τα 280μ. και φτάνει ως τα 380μ. στα Άνω Μελίσσια κι ως 400-420μ. στη Νέα Πεντέλη....έλα μια μέρα να πριηγηθείς μέσα στους δρόμους της περιοχής και θα πάθεις πλάκα....Εμείς εδώ από αρχες Σεπτεμβρη σχεδον εχουμε κουβερτα, απο 20/9 και μετα ντυμενοι καλα μεσα παραπανω σκεπασματα, φορμες απαραιτητες και ντυμενοι καλα κ τη νυχτα.....ήδη τωρα τοχω κρυωσει αρκετα το σπιτι δυστυχως, αλλα οκ αυτο θελουμε!!!....χεχεχε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαγεια και σημερα.....η πιο κρυα ημερα του Οκτωβρη μεχρι στιγμης...

Απροσμενα για μενα η 80-90% νεφοκαλυψη κατα τη διαρκεια της ημερας, ενω δεν αποκλειεται να ψεκασε παροδικα drizzle....

15,6 η ελαχιστη στο βορινο μπαλκονι και μολις 18,9 η μεγιστη....αισθηση 1,5-2 βαθμους πιο κατω, το πολυ πρωι, αλλα και τωρα, στεκεσαι δυσκολα εξω με σκετο κοντομανικακι....τι υπεροχη αισθηση εχει το φουτερ και ποσο μας ελειψε !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υδρο-ανεμο-στρόβιλος Κυπριακός.....Χθες 17/10 στην Αγια Νάπα....Τρομερή καταγραφή!!

https://www.facebook.com/SteliosAlexandrouCy/videos/852152289258087?idorvanity=150491242277518

IMG_20221018_204700.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...