Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, INUIT είπε:

...και μεταξυ μας...( μην το πειτε πουθενα)....αυτη δεν ειναι δινη πολικη..........ειναι δινάρα !!!!!!!!🙂

gfsnh-1-270.png?12

ΑΙΡΧΑΙΤΑΙ! ! ! ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....ψαχνω να βρω το αρχειο του gfs να δω παλιοτερα ραν και δεν τα καταφερνω....θα μπορουσε καποιος να βαλει το λινκ?

..ευχαριστω !!!

...οκ ,,το βρηκα  !!!!🙂 

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για σιβηρικό δεύτερη σερί χρονιά μετά από πολλά χρόνια ή μου φαίνεται; Τι μπαστακωμενα -20 είναι αυτά ΒΑ Νοέμβριο μήνα, ούτε Γενάρη τελευταία χρόνια δεν έχουμε τέτοιες Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πάμε για σιβηρικό δεύτερη σερί χρονιά μετά από πολλά χρόνια ή μου φαίνεται; Τι μπαστακωμενα -20 είναι αυτά ΒΑ Νοέμβριο μήνα, ούτε Γενάρη τελευταία χρόνια δεν έχουμε τέτοιες Τ

Δεν είχαμε Σιβηρικο πέρσι... Νομιζω μπερδεύτηκες πατριδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει ωραιοτερο συναισθημα απο την προσμονη μιας διαταραχης..Ποσο μαλλον τωρα που δυο μηνες ειμαστε ανευ καιρικου ενδιαφεροντος...!!48 ωρες εμειναν...

ens_image (2).png

ens_image (3).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω αυτή η ζέστη πέρα από τις επερχόμενες βροχές θα λήξει με εκκωφαντικό τρόπο με ακραίο κρύο μέσα στον Νοέμβριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν είχαμε Σιβηρικο πέρσι... Νομιζω μπερδεύτηκες πατριδα

Το Μάρτιο είχαμε σιβηρικό, το έγραψα λάθος εγώ, απλά δύο σερί χρονιές επίσκεψη είναι πολύ σπάνια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, KapelosG said:

Το Μάρτιο είχαμε σιβηρικό, το έγραψα λάθος εγώ, απλά δύο σερί χρονιές επίσκεψη είναι πολύ σπάνια 

ο πολεμος φταιει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Το Μάρτιο είχαμε σιβηρικό, το έγραψα λάθος εγώ, απλά δύο σερί χρονιές επίσκεψη είναι πολύ σπάνια 

Ούτε το Μάρτη είχαμε.. Αν θυμάσαι είχαμε χοντρό αζορικο που έφερνε τους αυλωνες στα ανατολικά προσυνεμα... Από το 2012 έχουμε να δούμε Σιβηρικο... Απορώ γιατί σου διαφεύγει.. Ε συ ασχολησε με στατιστικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομίζω ότι τα μοντέλα σιγά σιγά θα διακρίνουν την ζημιά του Ανατολικού στην Θεσσαλονίκη ,εκτός αν βλεπουν βορια την Κυριακή.

Οσο για τον Σιβηρικό ενα κακό και δυο καλά

α)Καλό 1.Ενα απο τα χαρακτηριστικά της νέας κλιματικής πραγματικότητας είναι ο υπερτροφικός αντικυκλώνας στην Ευρώπη και οι εμμονές του με ολα τα παρεπόμενα ανάλογα με την εποχή(ξηρασία κλπ),όμως παρόλο που τονίζεται συνέχεια αυτό, δεν μας λένε τι συμβαίνει στα ανατολικά κράσπεδα του..Ετσι λοιπόν στην Σιβηρία μεχρι και τα Ουράλια φετος από τον σεπτέμβρη δινει πόνο σε χιόνι και κρυο ,αρα ο Σιβηρικός μας φετος είναι βαρβάτος.

β)Καλό 2. Δεν νομίζω οταν ο αντικυκλώνας που θα ακολουθήσει την κακοκαιρια του Σκ να εχει διάρκεια ζωής 10 μερες οπως την εμφανίζει το GFS νομίζω θα είναι μεγαλύτερης διάρκειας.

γ)Κακό ,νομίζω οτι το gfs ειναι πολυ αισιόδοξο οτι ο αντικυκλωνας θα κινηθεί τοσο βορεια και δυτικά ,πιο υποπτα βλεπω την περιοχή των βορειων βαλκανιων και την Πωλονια.Δηλαδη ενα βοριαδάκι σε εμας και καποιες βροχές προσήνεμα και να ξεχνάμε τα -10 στα 850 hpa κλπ.

εχει πολύ ενδιαφέρον παντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ούτε το Μάρτη είχαμε.. Αν θυμάσαι είχαμε χοντρό αζορικο που έφερνε τους αυλωνες στα ανατολικά προσυνεμα... Από το 2012 έχουμε να δούμε Σιβηρικο... Απορώ γιατί σου διαφεύγει.. Ε συ ασχολησε με στατιστικα

Τελικά ναι τα μπέρδεψα έχεις δίκιο φίλε Γιάννη, είχε έντονο σκανδιναβικό κόλλημα ο Μάρτιος με χαλαρή βάση αζορικου και άφηνε πολυ χώρο να σκάει ανατολικότερα το πολύ έντονο αποθηκευμένο ψύχος στην Ουκρανία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Σιβηρικο είχαμε τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια 2 φορές...το 2005 και το 2012

Ο Σιβηρικός σημαίνει δυνατός χειμώνας σε δυτική και βόρεια Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Σιβηρικο είχαμε τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια 2 φορές...το 2005 και το 2012

Νομίζω είχαμε και ψήγματα το 2017

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Τελικά ναι τα μπέρδεψα έχεις δίκιο φίλε Γιάννη, είχε έντονο σκανδιναβικό κόλλημα ο Μάρτιος με χαλαρή βάση αζορικου και άφηνε πολυ χώρο να σκάει ανατολικότερα το πολύ έντονο αποθηκευμένο ψύχος στην Ουκρανία 

Μπέρδεψες την βούρτσα με την...... 😆😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον παιδες εφτασε η ωρα που ολοι περιμεναμε.Σαββατο πρωι προς μεσημερακι η γραμμη "λαιλαπας" των καταιγιδαρων,θα προσεγγιζει την Κερκυρα και σταδιακα θα αγγιζει τα παραλια της Ηπειρου και της υπολοιπης δυτικης Ελλαδας μπαινοντας στα ηπειρωτικα.Μεσα στη νυχτα καταιγιδες θα χτυπανε την Πελοποννησο και την Αττικη.Το βαθυ φθινοπωρο ερχεται για να μεινει,για λιγο ομως, αφου ο χειμωνας θα δειξει συντομα τα δοντια του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειμωνας με τον ισχυροτερο και πιο επιμονο Σιβηρικο ηταν το 1929.. που ηταν πανευρωπαικος 

 

 

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Πολύ νωρίς αρχίσαμε φέτος έστω τις εικονικές πιθανές εισβολές και εικονικές πιθανές ψυχρές διατάξεις;

Εκτός από τον τζίφο και ο Γιαπωνέζος προσπαθεί κάτι να μας πει για το πέραν του 10ημέρου με πιθανή διάταξη μπακ ντορ εισβολής

 J264-21.GIF?03-12

J264-7.GIF?03-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Νομίζω είχαμε και ψήγματα το 2017

Μπα όχι πάλι με τον ίδιο μηχανισμό μέσω αζορικοσκανδιναβικου ήρθε το ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geornik είπε:

Ο χειμωνας με τον ισχυροτερο και πιο επιμονο Σιβηρικο ηταν το 1929.. που ηταν πανευρωπαικος σχεδον

Αν θυμάμαι καλά από τα αρχεία τις πρώτες δεκαετίες εκείνες τις εποχές έκανε πολύ δυνατούς Σιβηρικούς και γενικά μέχρι τη δεκαετία του 80 αν δεν κάνω λάθος ήταν κάτι το σύνηθες η εμφάνισή του.... τα τελευταία αρκετά χρόνια όμως έχει γίνει σπάνιος έχει εκλείψει..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Εντωμεταξυ το ukmo βγαζει ασυλληπτες βροχοθυελλες μεσα στο Αιγαιο...πανω απο 580mm ..θα πνιγουν τα ψαρια...

Screenshot_20221103-220119_Chrome.jpg

Ναι όντως δεν ξέρω γιατί τόσο πολύ.. ίσως η γραμμή λαίλαπας των καταιγίδων ή το μέτωπο γενικότερα... απλά αν επιβεβαιωθεί σιγουρα θα υπάρξουν τεράστια προβλήματα και κίνδυνοι σε νησιά όπως η Λήμνος ο Αγ. Ευστράτιος και η Σκύρος....και όχι μόνο φυσικά.... 

UKMHDOPIT12_72_4.png

UKMHDOPIT12_78_4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...