Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βάλει κανείς τους χάρτες όλων των μοντέλων στις 120 ώρες υπάρχουν αρκετές διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο φυσικά σε όλα.. αν πάμε στις 144 εκεί ξεκινάει το χάος... το κάθε ένα διαφορετική εξέλιξη διαφορετικές θέσεις αντικυκλώνων χαμηλών αυλώνων λιμνών κτλ κτλ.... χάος.... άρα δεν υπάρχει ακόμα κανείς λόγος ανησυχίας αλλά και φυσικά κανείς λόγος υπεραισιοδοξίας.... προσωπικά είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.... μπορεί να υπάρχει μικρή τάση για κεντροδυτική ευρώπη.... αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας...και όλα μπορεί να αλλάξουν....

κοιτάξτε τι έδινε για παράδειγμα ο ευρωπαίος στις 20 του μήνα στο 12άρι του για τις 30 του μήνα για τις τότε 240 ώρες.... και τι βγήκε τελικά.... καμία σχέση ο ένας χάρτης με τον άλλον.... από το απόλυτο μηδέν υετικά πήγαμε στο δεύτερο πιο υετοφόρο χαμηλό για το φετινό φθινόπωρο κατά πάσα πιθανότητα..!!!!

κοιτάξτε τι έδινε για τις 30 του μήνα

ECM1-240.GIF?12

και τι θα έχουμε τελικά!!!!

ECM1-72.GIF?27-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 4 μεγαλύτερα χιόνια κεντροβόρειας ελλάδας τα τελευταία 20 χρόνια. Για όσους αναρωτιούνται αν γίνεται, Οι χάρτες είναι από 3 μέρες πριν (2001,2005,2012) ή 2 βδομάδες πριν (2010). To τελευταίο είχε μπει με 25αρια στα βόρεια και 30+ στην υπόλοιπη ελλάδα ο δεκέμβρης

archives-2001-12-14-18-0.png?

archives-2005-2-25-18-0.png?

archives-2010-11-30-18-0.png?

archives-2012-1-28-12-0.png?

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ποιες οι πιθανότητες να επηρεαστεί η Ελλάδα από αυτό; Άσε τα προσήνεμα (χορτασμένοι είμαστε από χιόνι 3 χρόνια τώρα). Για Δυτική Ελλάδα και Κεντροβόρεια κυρίως. Γιατί εγώ αρχικά βλέπω υποτροπικό. Αλλά επειδή έχεις πολλές γνώσεις, υπάρχει προοπτική για Δυτική Ελλάδα και Κεντροβόρεια;

Εγώ όπως το φαντάζομαι σαν καλό σενάριο πάντα, είναι περίπου το χθεσινό 00ζ του παραλλήλου. Αυτό βασικά θέλω [και την συνεχεια ειδικά που θα έδειχνε σε εμάς τα εικονικά] από εκεί και πέρα θα δούμε τι θα γίνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

https://glance.gr/living/news-living/erchetai-o-defteros-pio-varys-cheimonas-ton-teleftaion-17-eton/

 

Να τρέξουμε όλοι στα καταφύγια!!!

 

Άλλο ένα άρθρο που βάζει ουσιαστικά λόγια στο στόμα Σάκη, λέγοντας ότι:

Α? Δεύτερη μεγαλύτερη χιονοκάλυψη στον Πόλο τα τελευταία 17 χρόνια?

ΑΑΑ άρα ναι, σίγουρα δεύτερος πιο σκληρός χειμώνας τα τελευταία 17 χρόνια. [μπουχαχαχαχα]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

https://glance.gr/living/news-living/erchetai-o-defteros-pio-varys-cheimonas-ton-teleftaion-17-eton/

 

Να τρέξουμε όλοι στα καταφύγια!!!

 

οτι να  ναι ...........τα 17 ειναι λιγααααα   🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να ρωτήσω για όσους θυμούνται ή ή ξέρουν πότε ήταν η τελευταία φορά που χιόνισε σε πεδινές περιοχές κεντρικής και βόρειας χώρας (εξαιρείται η Δυτική Μακεδονία) παραμονή ή ανήμερα Χριστούγεννα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Θέλω να ρωτήσω για όσους θυμούνται ή ή ξέρουν πότε ήταν η τελευταία φορά που χιόνισε σε πεδινές περιοχές κεντρικής και βόρειας χώρας (εξαιρείται η Δυτική Μακεδονία) παραμονή ή ανήμερα Χριστούγεννα;

Το 1986, με μεγάλο χιόνι μάλιστα

archives-1986-12-25-0-0.pngarchives-1986-12-25-6-0.pngarchives-1986-12-25-6-1.png

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να πιστεύω πως ο τζίφος θα κάνει αυτό που σκεφτόμαστε με τον Βαγγέλη έστω και εικονικά.

Μόλις έκλεισε η πόρτα του ΑΤλαντικού

gfs-0-246.png?6

 

 

και άνοιξε άλλη

gfseu-0-252.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω δεν ξέρουμε αν  τελικά από την καινούργια εβδομάδα  θα  καταφέρει να βρέξει  π.χ στην Αττίκη και ποσό (έκοψε αρκετό υετό το 6αρι) 

Και εσείς χαλιεστε από τόσο νωρίς για χάρτες πέρας των 120, 144 ωρών. 

Με λίγα λόγια η θα έρθει άσσος τελικο 

Η ισοφάριση του ματς, και ανατροπή με πέναλτι στο 90 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

🥶

ΜΕΤΑΝΟΕΊΤΕΕΕΕΕΕ

image.png.46c26e4b5b3cda5793323b81875f0630.png

πάρα πολύ καλό σενάριο είναι αφτο ετοιμάζει να κατεβάσει τον βόρειο πόλο και την σηβηρια μαζί στην κυριολεξία στην Ευρώπη μακάρι να βγει 

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Siverian express είπε:

πάρα πολύ καλό σενάριο είναι αφτο ετοιμάζει να κατεβάσει τον βόρειο πόλο και την σηβηρια μαζί στην κυριολεξία στην Ευρώπη μακάρι να βγει 

Έκανα και εγώ μια πλακίτσα. δεν ξέρω αν θα το κατεβάσει στα σίγουρα, αλλά είναι πολύ κοντά στην λογική που μπορεί να δώσει τέρατα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υποδεχομαστε για τριτη χρονια σερι τον χειμωνα, με τον οπλαρχηγο braina και λιγο προβατακι-τσιπουρο.😜.Αλυχταει σαν σκυλος και λεει για 3 στα 3.Διαχωριζω τη θεση μου,εγω νερακια θελω.Στην υγεια του φορουμ καλα χιονια σε ολους.❄️⛈️☃️💪💯

IMG_20221127_123450.jpg

IMG_20221127_124704.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Υποδεχομαστε για τριτη χρονια σερι τον χειμωνα, με τον οπλαρχηγο braina και λιγο προβατακι-τσιπουρο.😜.Αλυχταει σαν σκυλος και λεει για 3 στα 3.Διαχωριζω τη θεση μου,εγω νερακια θελω.Στην υγεια του φορουμ καλα χιονια σε ολους.❄️⛈️☃️💪💯

IMG_20221127_123450.jpg

IMG_20221127_124704.jpg

Καλή όρεξη!!!αλλά όσο και να ουρλιάζει πες του φέτος θα φάει γλαροσουπα...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Γεμίσαμε παπάδες και χοτζαδες εδώ μέσα που ταζουν χιονιαδες... 

Έλα βρε μην τους πειράζεις. (Δεν πιστεύω φυσικά να το λες σοβαρά...) 😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξέρω ότι τα περισσότερα είναι από Bug του μοντέλου, αλλά και πάλι🤩image.png.feb503dae3dc3841394dc8a98d2a91d7.png

580 χιλιοστά δηλαδή στο χωριό μου τα Μεσάγκαλα. Τώρα δεν θα χρειάζεται να περπατήσω 200 μέτρα για να πάω στην θάλασσα από το σπίτι, θα έρθει η θάλασσα μέσα στο σπίτι🤪

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Έκανα και εγώ μια πλακίτσα. δεν ξέρω αν θα το κατεβάσει στα σίγουρα, αλλά είναι πολύ κοντά στην λογική που μπορεί να δώσει τέρατα.

μακάρι να γίνει τάση από όλα τα μοντέλα αλλά και τα ensembles τούς στης επόμενες ημέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Καλή όρεξη!!!αλλά όσο και να ουρλιάζει πες του φέτος θα φάει γλαροσουπα...🤣🤣

Αστον τωρα,ασελγει στο προβατο.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Θέλω να ρωτήσω για όσους θυμούνται ή ή ξέρουν πότε ήταν η τελευταία φορά που χιόνισε σε πεδινές περιοχές κεντρικής και βόρειας χώρας (εξαιρείται η Δυτική Μακεδονία) παραμονή ή ανήμερα Χριστούγεννα;

2001 παραμονη βραδυ μεχρι το πρωι ανημερα 20 εκ αλλα νομιζω ηταν επιλεκτικος ο χιονιας εκεινο το βραδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά θα την ρίξει μια οασπαλη στο Όλυμπο χαχα.Γενικα αυτα τα χιλιοστά με ανατολικό κατανέμονται ομοιομορφα με το υψόμετρο;Πχ στα 500μ του Ολύμπου πέφτουν τα ίδια με τα 2000;Η από ένα σημείο και μετά κόβει σταδιακά;;Γιατί αν πέσουν αυτά που δείχνει θα μιλάμε για 1 μισό μέτρο τουλάχιστον φρέσκο χιόνι στα ψηλά 

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...