Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κατάρευση

nao.gefs.sprd2.png

Πρόσεξε όμως δεν φαίνεται κατάρευση λόγω κυρίαρχου γροιλανδικου αλλά με άλλους 2_3 εμποδισμους σε δύση βορρά και ανατολή...αυτή η κατάρευση μπορεί να σηματοδοτεί ότι τα μοντέλα απ' εδώ και πέρα θα δείξουν αυτό που γυροφερνουν εδώ και πολλές μέρες ,την εξόρμηση του σιβηρικου ψύχους κυρίως προς την κεντρική Ευρώπη σαν επίκεντρο αλλά πιο νότια την ζώνη του χιονουετου σαν επίκεντρο...Βαλκάνια Ιταλία Ελλάδα ακλόνητα φαβορί κατά εμέ για πλούσιο χιονουετου τον Δεκέμβριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Απο ποτέ είναι ανώμαλο να χιονιζοντε οι προσηνεμες περιοχές κατα την περίοδο των χειμερινών μηνών?και μάλιστα για τρίτη συνεχόμενη  χρονιά 

Ποιος το λέει αυτό? 

Για αυτά ξέρετε να τα γράφετε, αλλά για την μαμημενη ανομβρία εδώ κάτω , όλα είναι φυσιολογικά  και δεν τρέχει τίποτα 

Μακάρι 40 ποντους χιόνι και φετος στα προσηνεμα λοιπόν. 

Να σπάσουν όλα τα ρεκόρ, και η μηδεια και η ελπίδα, να είναι γατάκια. 

 

 

 

 

 

 

Σπύρο Αγία Παρασκευή Αττικής είναι ο τόπος κατοικίας του φίλου και προφανος εύχεται ότι εύχεσαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Santa snow είπε:

Για να πω και εγώ την οπτική μου, θεωρώ απίθανο και εντελώς ανώμαλο το 3/3 για τα ανατολικά προσήνεμα, δεδομένου ότι άλλες υπερδυνάμεις της κεντρικής και βόρειας χώρας έχουν να χιονιστούν καιρό και πόσο μάλλον η Ήπειρος και η Δυτική Μακεδονία που πέρσι δεν ευνοήθηκαν καθόλου.

Δυστυχώς αυτό για τη νότια χώρα μεταφράζεται σε σιχαμερούς νοτιάδες και ανεβασμένες Τ. Καιρός να δούμε βίντεο από θαμμένη βασιλίτσα και φλωρινάρα να δίνει ρέστα. 

Εδω στα γρεβενα περσι χιονισε 17 μερες ..επσιης θεωρω οτι τα ανατολικα προσηνεμα σε ημιορεινα επιπεδα ειναι το πιο χιονιστερα μερη στην ελλαδα αρα μον ο ανώμαλο δε το λες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ναο κατέρρευσε ....οι μπανάνες της Αφρικής έρχονται ξεκαθαρα πλεον ...σε λίγο πιστευω θα αρχίσουν να εμφανίζονται σεναρια με συν 12  στα 850 για 4,5 του μηνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, xionanto είπε:

Ο ναο κατέρρευσε ....οι μπανάνες της Αφρικής έρχονται ξεκαθαρα πλεον ...σε λίγο πιστευω θα αρχίσουν να εμφανίζονται σεναρια με συν 12  στα 850 για 4,5 του μηνα 

Εντάξει τώρα επανηλθαμε στα φυσιολογικά μας...εσύ μπανάνες εγώ πολικές αρκούδες που τρώνε τις μπανάνες...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kilkis1989 είπε:

20 χρόνια σερί χιονίζονται τα νότια...δεν το λες και ανωμαλία..μάλλον είναι η σύγχρονη "κανονικότητα"....

Άλλος απ' εδώ...που τα βλέπεται αυτά?...χαχαχα...13 χρόνια είχε να κάνει  μεγάλο χιόνια στην Αθήνα...η Λήμνος η χαλκιδικη η Καβάλα η Θάσος δεν είναι νότια...τα επτάνησα που είδαν ιστορικό και το 17 και το 19 επίσης δεν είναι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κομοτηνή που είναι πανδυσκολη αν θυμαμε καλά είδε 2 καλές χιονοστρωσεις τα τελευταία χρόνια...αυτά και αφήνουμε την παρελθοντολογια και πάμε στην μελλοντολογία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Για την ανομβρία που μαστίζει τα νότια θα γράψεις τίποτα φίλος? 

 

Ποια νότια Σπύρο?νότια είναι όλο το νότιο Αιγαίο η Κρήτη κτλ...μην το γενικεύεται σε γεωγραφικές περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως το τι ειναι ομαλο ειναι σχετικο και το κρινουμε με βαση τα ιστορικα στοχεια που εχουμε. Τετοια στοιχεια καπως επαρκη εχουμε απο το 1850 και μετα ας πουμε; δε γνωριζω επ ακριβως οποτε εαν καποιος γνωριζει λεπτομερειες περι αυτου ας τις παραθεσει.

μας λειπουν χιλιαδες χρονια λεπτομερων δεδομενων και μετρησεων ωστε να ορισουμε κατι που θεωρουμε «συνηθες» και «ομαλο»

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Εντάξει τώρα επανηλθαμε στα φυσιολογικά μας...εσύ μπανάνες εγώ πολικές αρκούδες που τρώνε τις μπανάνες...🤣

Βαρέθηκα βαγγελη δε μου ταιριάζει χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ποια νότια Σπύρο?νότια είναι όλο το νότιο Αιγαίο η Κρήτη κτλ...μην το γενικεύεται σε γεωγραφικές περιοχες

Ρωτα τον συγκεκριμενο για τον ορισμο νοτια και οχι εμενα

Του απανταω οπως απανταει εδω μεσα στα δικα του ποστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την τελευταια 20ετια εχουμε παρει πανω κατω οτι μας αξιζει ,ετσι κιαλλως 30 ετη αρκουν για να βγει κλιματικος μεσος ορος, βεβαια η τελευταια 20ετια συνεπεσε με την εποχη το ιντερνετ και της πληροφοριας και κατερευσαν καποιοι μυθοι,αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Clapsanto επεστρεψε δριμύτερος,βορειος πολος Βαγγελης επισης κι ετσι εχω εναν λογο ξανα να διαβαζω σχολιασμο χαρτων..🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια Αριάδνη να κάνει να πάρουμε όλοι από λίγο χιόνι. Το λιγότερο για φέτος να είναι μια Αριάδνη. Ότι και να λέμε, ανωμαλία στον καιρό δεν υπάρχει. Αν θέλει χιονίζει μέχρι το 2050 στα Κεντροβόρεια. Επίσης, ανωμαλία είναι το τραγικό φετινό φθινόπωρο για όλη την Ελλάδα, που ρίχνει πέντε σταγόνες και κάνουμε πάρτυ. 

Σχετικα με τις εκτιμήσεις, σέβομαι και τις διάβασα όλες. Και του Γιώργου και του Κώστα. Εγώ τάσσομαι πιο πολύ σε αυτή του Γιώργου. Βρωμάει χειμώνας μηδαμινός για τα προσήνεμα, αλλά επίσης βρωμάει και φωτοβολίδα των τριών ημερών. Το περσινό ήταν επικό, ανά 20 ημέρες περιμέναμε χιόνι. Φέτος βλέπω πολικό ψύχος στην κεντρική Ευρώπη, άρα καλό χιόνι στα Κεντροβόρεια και τα προσήνεμα περιμένουμε μια καλή ξυραφιά για μπακντοριά και τριήμερο χιονιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Clapsanto επεστρεψε δριμύτερος,βορειος πολος Βαγγελης επισης κι ετσι εχω εναν λογο ξανα να διαβαζω σχολιασμο χαρτων..🤣🤣

Wellcome ...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Clapsanto επεστρεψε δριμύτερος,βορειος πολος Βαγγελης επισης κι ετσι εχω εναν λογο ξανα να διαβαζω σχολιασμο χαρτων..🤣🤣

Άλλαξε μου πάλι το νικνειμ σε Clapsanto αν γίνετε Τζορτζ γιατί δε μπορώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, xionanto είπε:

Άλλαξε μου πάλι το νικνειμ σε Clapsanto αν γίνετε Τζορτζ γιατί δε μπορώ 

Και μένα στο αρχικό μου Νικ παρακαλώ γιατί είμαι από κινητό ..🤣🤣...vorios_polos c.b.a.m.st

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAGETONAS είπε:

Και μένα στο αρχικό μου Νικ παρακαλώ γιατί είμαι από κινητό ..🤣🤣...vorios_polos c.b.a.m.st

vorios_polos σκετο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...