Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τα λέει ο Σώτος...ενδιάμεσα στους πρασινονκιτρινους εμποδισμους έχει ύποπτες γαλάζιες λίμνες που από τα 850 και κάτω κουβαλάνε τόσο ψύχος όσο πρέπει για έναν φαινομενικά χιόνια από το πουθενά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Μια Αριάδνη να κάνει να πάρουμε όλοι από λίγο χιόνι. Το λιγότερο για φέτος να είναι μια Αριάδνη. Ότι και να λέμε, ανωμαλία στον καιρό δεν υπάρχει. Αν θέλει χιονίζει μέχρι το 2050 στα Κεντροβόρεια. Επίσης, ανωμαλία είναι το τραγικό φετινό φθινόπωρο για όλη την Ελλάδα, που ρίχνει πέντε σταγόνες και κάνουμε πάρτυ. 

Σχετικα με τις εκτιμήσεις, σέβομαι και τις διάβασα όλες. Και του Γιώργου και του Κώστα. Εγώ τάσσομαι πιο πολύ σε αυτή του Γιώργου. Βρωμάει χειμώνας μηδαμινός για τα προσήνεμα, αλλά επίσης βρωμάει και φωτοβολίδα των τριών ημερών. Το περσινό ήταν επικό, ανά 20 ημέρες περιμέναμε χιόνι. Φέτος βλέπω πολικό ψύχος στην κεντρική Ευρώπη, άρα καλό χιόνι στα Κεντροβόρεια και τα προσήνεμα περιμένουμε μια καλή ξυραφιά για μπακντοριά και τριήμερο χιονιά. 

Θα δεις πράγματα που θα σε εκπλήξουν κι εσένα και άλλους....το μόνο που έχεις είναι να μετανοήσεις σύντομα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Κοιτάξτε το 12αρι ούκμο στις 168 τι φέρνει προς τη χώρα μας...

UKMHDOPEU12_168_1.png

UKMHDOPEU12_168_2.png

σωτο νομιζω οτι στο τελος αυτο που δειχνει θα παρουμε πραγματικα χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, PAIONAS είπε:

σωτο νομιζω οτι στο τελος αυτο που δειχνει θα παρουμε πραγματικα χαχαχα

Καλά εννοείται ότι οι πιθανότητες να συμβεί είναι ελάχιστες αλλά απλά θέλω να τονίσω ότι όλα τα σενάρια είναι πιθανά  με τόσους παράγοντες που θα παίξουν ρόλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Θα δεις πράγματα που θα σε εκπλήξουν κι εσένα και άλλους....το μόνο που έχεις είναι να μετανοήσεις σύντομα!!

ελπίζω και μακάρι και εύχομαι  να βγεις αληθινός στην πορεία και όχι ψεύτης 

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά με τα πρασινοκίτρινα και τις ψυχρές λίμνες είναι σαν να προσπαθείς να πετύχεις το τζόκερ, οι πιθανότητες είναι 1 στο εκατομμύριο γιατί πρέπει να καθίσουν όλα ακριβώς όπως πρέπει. Απλά αν σου κάτσει,τότε είναι και αρκετά καλό. Στη Θεσσαλονίκη το βιώσαμε με τον άσχημο τρόπο το 2007. Υπάρχει μοντέλο πάντως αυτό που θέλει η βόρεια ελλάδα σε συνδυασμό με τα δεδομένα που έχουμε από τα υπόλοιπα μοντέλα (δηλαδή αζορικός αρκετά δυτικά, υψηλές πιέσεις γροιλανδία, απουσία ατλαντικών χαμηλών,κάτι σαν σκανδιναβικός κλπ). Βέβαια για να κάτσει αυτό έτσι ακριβώς πρέπει να ευθυγραμμιστούν όλα τα σύμπαντα και όχι μόνο οι πλανήτες του δικού μας

cfs-0-360.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω και τη συνέχεια αυτού του τρεξίματος του cfs. έχει άλλους 2 πολύ μεγάλους χιονιάδες, έναν για κεντροβόρεια και έναν για ανατολικά μέσα στο δεκέμβριο. και μετά τελειώνει ο χειμώνας, σαν να βλέπεις το 2001 είναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οδευουμε πλεον στα τελη του Νοεμβρη.Συνηθως και καθαρα εμπειρικα οι διαταξεις του Νοεμβρη "δειχνουν" τον χειμωνα που θα ακολουθησει.Συνοπτικα οι κυριαρχες τασεις ειναι:

Α.Αζορ σχετικα δυτικα με ραχη κατα περιοδους προς ιβηρικη η οποια οδηγει τα συστηματα του αατλαντικου προς κεντρικη μεσογειο.

Β.Σκανδιναβικος με ανατολικη ροη επιφανειακου ψυχους προς τα κεντρικα,κεντροδυτικα της ευρωπης.

Γ.Συνεργασια των 2 παραπανω με ροη ψευδοαυλωνων απο β.α προς δυτικα,νδυτικα της ευρωπης. 

Αυτο φαινεται να ειναι το μοτιβο ανα διαστηματα το οποιο για τη χωρα μας σημαινει τα παρακατω:

Α.Ανυπαρξια πολικων αυλωνων απο τα β.ανατολικα προς τα μερη μας αρα και ανυπαρξια χιονιου στα ανατολικα προσηνεμα. 

Β.Αρκετες διαταραχες απο δυτικα με αφθονα νερα στα δυτικα της χωρας και οσο προχωραμε στον χειμωνα πολλα χιονια στα βουνα δυτικοκεντρικοβορειων.

Γ.Πιθανοτητες για χιονια ηπειρου ως τα ημιορεινα.

Δ.Πιθανοτητες για χιονια ημιπεδινων βορειας χωρας.

Η τελικη δικια μου εκτιμηση ειναι αυτη,οι ανατολικοπροσηνεμοι να ετοιμαζονται για χειμωνα-φολα με τις προσευχες μας να επικεντρωνονται στο να βρεξει τουλαχιστον.Ηπειρος,Μακεδονια με σχετικο ενδιαφερον,αφθονα χιονια στα βουνα αλλα και πιθανοτητα για χαμηλοτερα.Η μονη περιοχη που μπορει να ελπιζει σε μεγαλο χιονι ειναι η Ηπειρος και η δυτ.Μακεδονια.Ευχαριστω,γεια σας!😘

Γιώργο ο Νοέμβριος του 2021 ήταν χαλια εδω, 33 χιλιοστα με 4 ημέρες υετού κατέγραψε ο σταθμός μου και αυτά τέλος του μήνα με τον αυλώναρο από δυτικά (σχεδόν ό,τι ήρθε ήταν από δυτικά το Νοέμβριο του 21). Ο χειμώνας που ακολούθησε δεν είχε σχέση με το τι έκανε το Νοέμβριο πέρυσι πάντως.

Μέχρι στιγμής το Νοέμβριο έχω 28 χιλιοστα με 6 μέρες βροχής.

Μπορεί ο χειμώνας να βγει όπως τον περιγράφεις αλλά να παίξουν ρόλο γι αυτό άλλοι παράμετροι και όχι η κυκλοφορία του Νοεμβρίου. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιέσης Λονδίνου με πάρα πολλά σενάρια με αζορικό

Screenshot_2022-11-23-20-37-09-434_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Γιώργο ο Νοέμβριος του 2021 ήταν χαλια εδω, 33 χιλιοστα με 4 ημέρες υετού κατέγραψε ο σταθμός μου και αυτά τέλος του μήνα με τον αυλώναρο από δυτικά (σχεδόν ό,τι ήρθε ήταν από δυτικά το Νοέμβριο του 21). Ο χειμώνας που ακολούθησε δεν είχε σχέση με το τι έκανε το Νοέμβριο πέρυσι πάντως.

Μέχρι στιγμής το Νοέμβριο έχω 28 χιλιοστα με 6 μέρες βροχής.

Μπορεί ο χειμώνας να βγει όπως τον περιγράφεις αλλά να παίξουν ρόλο γι αυτό άλλοι παράμετροι και όχι η κυκλοφορία του Νοεμβρίου. 

Εγω δεν μιλησα για χιλιοστα Δημητρη,μιλησα για ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.Καμια σχεση ο περσινος Νοεμβρης με τον φετινο.Περσι ο Αζορ ανεβαινε για πλακα στην Αγγλια και φετος παει στην Νεα Υορκη.Δευτερον το πως θα βγει ο χειμωνας το ξερει μονο ο καιρος ο ιδιος ή καλυτερα ουτε αυτος.Εγω μιλησα για μια εκτιμηση βασει της εμπειρικης ενασχολησης μου με τους χαρτες και τιποτα παραπανω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο Καναδός δείχνει τον δρόμο για μετά της 5 Δεκέμβρη με πάρα πολλά σενάρια για σοβαρή και ισχυρή ψυχρή εισβολει 

Screenshot_2022-11-23-20-49-47-383_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ να κρύψω οτι δεν χάρηκα για την διάταξη που πάει να βγάλει στα μακρινά ο ευρωπαίος … μου θυμίζει κάτι σπο τα παλιά …. η απλά είναι τόσο μεγάλος ο πόθος μέσα μου να επαναληφθούν κοσμοϊστορικοί χειμώνες του παρελθόντος που δεν ζήσαμε που γεμίζω ελπίδες με την παραμικρή υπόνοια ιδιας διαταξησ ..οτι μπορεί να επαναληφθούν κάποια στιγμή οδό ζούμε και να μην είναι μόνο ανάμνηση του παρελθόντος και ιστορικά γεγονότα ….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οδευουμε πλεον στα τελη του Νοεμβρη.Συνηθως και καθαρα εμπειρικα οι διαταξεις του Νοεμβρη "δειχνουν" τον χειμωνα που θα ακολουθησει.Συνοπτικα οι κυριαρχες τασεις ειναι:

Α.Αζορ σχετικα δυτικα με ραχη κατα περιοδους προς ιβηρικη η οποια οδηγει τα συστηματα του αατλαντικου προς κεντρικη μεσογειο.

Β.Σκανδιναβικος με ανατολικη ροη επιφανειακου ψυχους προς τα κεντρικα,κεντροδυτικα της ευρωπης.

Γ.Συνεργασια των 2 παραπανω με ροη ψευδοαυλωνων απο β.α προς δυτικα,νδυτικα της ευρωπης. 

Αυτο φαινεται να ειναι το μοτιβο ανα διαστηματα το οποιο για τη χωρα μας σημαινει τα παρακατω:

Α.Ανυπαρξια πολικων αυλωνων απο τα β.ανατολικα προς τα μερη μας αρα και ανυπαρξια χιονιου στα ανατολικα προσηνεμα. 

Β.Αρκετες διαταραχες απο δυτικα με αφθονα νερα στα δυτικα της χωρας και οσο προχωραμε στον χειμωνα πολλα χιονια στα βουνα δυτικοκεντρικοβορειων.

Γ.Πιθανοτητες για χιονια ηπειρου ως τα ημιορεινα.

Δ.Πιθανοτητες για χιονια ημιπεδινων βορειας χωρας.

Η τελικη δικια μου εκτιμηση ειναι αυτη,οι ανατολικοπροσηνεμοι να ετοιμαζονται για χειμωνα-φολα με τις προσευχες μας να επικεντρωνονται στο να βρεξει τουλαχιστον.Ηπειρος,Μακεδονια με σχετικο ενδιαφερον,αφθονα χιονια στα βουνα αλλα και πιθανοτητα για χαμηλοτερα.Η μονη περιοχη που μπορει να ελπιζει σε μεγαλο χιονι ειναι η Ηπειρος και η δυτ.Μακεδονια.Ευχαριστω,γεια σας!😘

Πάμε δυνατά να μην δει το Αιγαίο ούτε -1 στα 850 φέτος !Φοβόμουν την τελευταία εβδομάδα του Νοεμβρίου αλλά φαίνεται θα σταθούμε  τυχεροί.😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Beach-snow NG said:

Θα δεις πράγματα που θα σε εκπλήξουν κι εσένα και άλλους....το μόνο που έχεις είναι να μετανοήσεις σύντομα!!

METANΟΕΙΤΕ!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Beach-snow NG said:

'Ερχεται......πανελλαδικό beach-snow θέλω!!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Παπλαμούδια ανεβάζεις, κι όσο πας και με τρομάζεις......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και πολλά παιδιά κάνουν λόγο για σιβηρικό αντικυκλωνα, το έψαξα παραπάνω και βρήκα ημερήσιες Τ για την Μόσχα από 1936 ως σήμερα, τα πράγματα που έχω αντικρύσει αν και τα περίμενα σε κάποιο βαθμό είναι πραγματικά ακραία...ο σιβηρικος ήταν μόνιμος κάποτε σε βαθμό που υπήρχαν Γεναριδες με μέση Τ κοντά στο -20 (1940, 1942, 1950) και πολλοί χειμερινοί γενικά στο -15...προπερσυ ο Γενάρης στην Μόσχα είχε μέση Τ 0!!!!, ενώ λιγοι οι κάτω του -10 ...το αρχείο επεκτείνεται ως το 1879 αλλά δεν έχω βρει μέσες τιμές, τα περισσότερα ρεκόρ ψυχους είναι στον 19ο αιώνα παρότι είχε μόλις 21 χρόνια δεδομένων!...σόρρυ για το οφ τοπικ θα αναλυθεί ενδελεχώς στα στατιστικά όταν τα συλλέξω ολα, απλά ήθελα να καταλάβουμε ότι όταν ακόμα και εκεί δεν μπορεί πως να μπορέσει εδώ κατω

Ας ελπίσουμε φέτος να ναι η εξαίρεση στον κανόνα που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία έτη με ισχυρή παρουσία σιβηρικου ώστε να υπάρχει μια ελπίδα γενικότερης ύπαρξης ψύχους οπουδήποτε στην Ευρώπη, μπας και επωφεληθούμε αν μας κάτσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάρα πολύ ύποπτο είναι για εμένα το διάστημα για μετά της 5 Δεκεμβρίου για σοβαρή και ισχυρή ψυχρή εισβολή στην ανατολική Ευρώπη τα Βαλκάνια και την Ελλάδα 

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπακαλίστικα η εκτίμηση μου είναι ότι μετά από πέντε μήνες βοριά στα προσήνεμα ήρθε η ώρα για payback , όπως έχω ξαναγράψει . Όσο αφορά το γενικότερο σκηνικό βλέπουμε ρεκόρ χιονοκάλυψης στην Σιβηρία , άρα ανάπτυξη υψηλών πιέσεων ,άρα στρατοσφαιρική θέρμανση άρα beast from the east και π*π*ρι@ μάντολες . Για να είμαι δίκαιος θα πω ότι το χρωστάει στην κεντροδυτική Ευρώπη μετά από αυτά που πέρασε φέτος το καλοκαίρι. Ας ελπίσουμε τα χαμηλά που θα βγαίνουν στην Μεσόγειο να επηρεάζουν ολόκληρη την χώρα μας και ότι το ψύχος θα είναι αρκετό για να δίνει χιόνια σε κατοικημένες περιοχές.

Εμείς στα προσήνεμα παίζουμε φέτος χωρίς άγχος και προσμονή but bear in mind (που λέμε και εμείς από το Βuffalo της Ανατολικής Βοιωτίας) ... Αργεντινή-Σαουδική Αραβία: 1-2 . Θαύματα εξακολουθούν να συμβαίνουν! 

Άντε καλό βράδυ !

Υ.Γ Το τελευταίο 3ημερό πήγα οδικώς στο Δυρράχιο . Είδα τόση βροχή και τον Αώο να κατεβάζει τόσο πολύ νερό που χόρτασαν τα μάτια μου νερό για έναν μήνα . Μετά θα πρέπει να ξαναπάω προς τα εκεί για να ξαναδώ από ότι φαίνεται...😄

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μιας και πολλά παιδιά κάνουν λόγο για σιβηρικό αντικυκλωνα, το έψαξα παραπάνω και βρήκα ημερήσιες Τ για την Μόσχα από 1936 ως σήμερα, τα πράγματα που έχω αντικρύσει αν και τα περίμενα σε κάποιο βαθμό είναι πραγματικά ακραία...ο σιβηρικος ήταν μόνιμος κάποτε σε βαθμό που υπήρχαν Γεναριδες με μέση Τ κοντά στο -20 (1940, 1942, 1950) και πολλοί χειμερινοί γενικά στο -15...προπερσυ ο Γενάρης στην Μόσχα είχε μέση Τ 0!!!!, ενώ λιγοι οι κάτω του -10 ...το αρχείο επεκτείνεται ως το 1879 αλλά δεν έχω βρει μέσες τιμές, τα περισσότερα ρεκόρ ψυχους είναι στον 19ο αιώνα παρότι είχε μόλις 21 χρόνια δεδομένων!...σόρρυ για το οφ τοπικ θα αναλυθεί ενδελεχώς στα στατιστικά όταν τα συλλέξω ολα, απλά ήθελα να καταλάβουμε ότι όταν ακόμα και εκεί δεν μπορεί πως να μπορέσει εδώ κατω

Ας ελπίσουμε φέτος να ναι η εξαίρεση στον κανόνα που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία έτη με ισχυρή παρουσία σιβηρικου ώστε να υπάρχει μια ελπίδα γενικότερης ύπαρξης ψύχους οπουδήποτε στην Ευρώπη, μπας και επωφεληθούμε αν μας κάτσει 

Αν ψάξεις τα Βαλκάνια θα εντυπωσιαστείς περισσότερο με Βουκουρέστι παγωμένο στους -10 και την Σόφια,παλιότερα αυτά τα μερη ηταν χιονισμένα και παγωμένα τουλάχιστον 2 μήνες τον χρόνο.Να πώ ότι με Σιβηρικό θυμάμαι την καλύτερη χιονοθύελλα της ζωής μου στην Νεα Μεσήμβρια της θεσσαλονίκης την 07-1-1979 με 40 πόντους και στα ανεμοσούρια 80,άντίστοιχα το 84 την μεγαλύτερη ξενέρα με βρόχα  και ανατολικό στην θεσσαλονίκη με 6 βαθμούς και στην Κοζάνη(στην πόλη) 1,5 μέτρο χιόνι.

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...