Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ένα εντυπωσιακό στοιχείο είναι ότι με αυτούς τους χάρτες έχουμε φτάσει τις 218 σελίδες😂...εμένα δεν μου πάει η καρδιά να μπω να σχολιάσω απλά χαζεύω, τα πράγματα είναι σοβαρά και εμείς μιλάμε για δράκους, ξηρασία και θερμότερος Δεκέμβρης εβερ και εμείς αντί να ψάχνουμε τρόπο να χειμωνιασει και να βρέξει με χιόνια στα ημιορεινά, θέλουμε αυτό που τόσα χρόνια συνηθίσαμε και μάλιστα χαιρόμαστε με τέτοια προοπτική, μια φωτοβολίδα ανάλογα με τα γούστα του καθενός και μετά Άνοιξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, [weathermaniac] said:

Η έλλειψη γνώσεων οδηγεί σε ότι να ναι ευχές. Και ενώ το ουκμο φέρνει και αυτό θερμό κύμα,  κάποιοι εύχονται να εξαφανιστεί ο γροιλανδικος, επειδή νομίζουν ότι αυτός φταίει για όλα. Και έτσι εύχονται να βγει το ουκμο με την ζωνικη που καιει τον μισό γεναρη. Ο γροιλανδικος όταν υπάρχει με αζορικό φέρνει τις εντυπωσιακότερες διατάξεις. Την έλλειψη αζορικου να κατηγορήσετε όχι την ύπαρξη γροιλανδικου. Πιο ψηλά ο Ευρωπαίος, κάτι πήγε να κάνει..

Υ.Γ ο Ευρωπαίος εχει  ευνοϊκή εναλλακτική του τζιφου.

O Γροιλανδικός έχει φέρει έως τώρα τον πιο ΑΝΟΜΒΡΟ, ΘΕΡΜΟ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΑΠΌ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕΤΕΟ. Αυτό έχει φέρει. Τα λοιπά είναι ευχολόγια άνευ καμίας σχέσεως με την τραγική πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι η ανυπαρξία του Αζορικού οφείλεται στον συνδυασμό ισχυρού Γροιλανδικού και Ατλαντικών χαμηλών ή απλά δεν υπάρχει Αζορικός λόγω κάποιου άλλου παράγοντα; Η κότα και το αυγό λοιπόν, όπως είπε ο vorios_polos πριν. Και ακόμη και αν υπήρχε Αζορικός θα μπορούσε να διασπάσει αυτό το διπλό τοίχος;

Την απάντηση την πήρανε πέρυσι που ο αγαπημένος αζορικος ήταν τούρμπο...ριτζαρει ποτέ προς Ισλανδία Γροιλανδία?ποτέ!!και είδαμε τα αποτελέσματα...αν δεν έχετε πάρει χαμπάρι το κουτάβι σας ωθεί να παρακαλάτε για κάτι τέτοιο....🤣🤣🤣..ακολουθείτε το κουτάβι και τα θέλω του λοιπόν...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

ακομα προσπαθω να καταλαβω τι παραξενο εχει πιθανο μπλοκ γροιλανδικου με αζορικο που ακουμπαει ιβηρικη! τα παιδια απο προσηνεμα κατανοω γτ δεν τον θελουν! αλλα θα ηταν το καλυτερο δυνατο πρωτα για τα δυτικα κ μετα για εδω!

Κανένα κακό, απλά έχει δαιμονοποιηθεί το 2010 που έδωσε ένα πολύ μεγάλο κεντροβόρειο χιονιά και κάπως πρέπει να διατηρηθεί ο μύθος του κακού γροιλανδικού

archives-2010-12-16-6-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα,

σημερα τι λαμβανουνε υποψη,

το αναξιοπιστο τζεμ, τον τσαρλατανο τζιφο, το κυριο του ευρωπαικου για τις 192 η το μ.ο. Για τις 240;

συνιστω σε ολους ( και σε μενα ) συνεση, ψυχραιμια και υπομονες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Την απάντηση την πήρανε πέρυσι που ο αγαπημένος αζορικος ήταν τούρμπο...ριτζαρει ποτέ προς Ισλανδία Γροιλανδία?ποτέ!!και είδαμε τα αποτελέσματα...αν δεν έχετε πάρει χαμπάρι το κουτάβι σας ωθεί να παρακαλάτε για κάτι τέτοιο....🤣🤣🤣..ακολουθείτε το κουτάβι και τα θέλω του λοιπόν...😋😋

Οπότε στην τελική μήπως απλά φταίνε τα Ατλαντικά χαμηλά; Όταν ηρεμήσουν λίγο και βρει λίγο χώρο ο Αζορικός ώστε σε συνδυασμό με τον Γροιλανδικό να κάνει σωστό ριτζ (και να μην είναι η περσινή τεράστια, κόκκινη μπάλα), ώστε να αφήσει χώρο στην Αδριατική να κατέβει ο αυλώνας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πάει να απομυζήσει θετική ενέργεια στα θέλω του από εσάς...βόρειοι!!!ξυπνατεεεε....🤣🤣🤣

Ήλιο χορτάσαμε .   Κρύα χορτάσαμε.   Αστεράκια τις νύχτες χορτάσαμε ...  Ας δούμε και κάτι άλλο και ότι βγει ... Και η ομιχλη μια χαρά είναι ... 

Θα τον ξυρισουμε στο τέλος τον γαμπρό από την Γροιλανδία

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Οπότε στην τελική μήπως απλά φταίνε τα Ατλαντικά χαμηλά; Όταν ηρεμήσουν λίγο και βρει λίγο χώρο ο Αζορικός ώστε σε συνδυασμό με τον Γροιλανδικό να κάνει σωστό ριτζ (και να μην είναι η περσινή τεράστια, κόκκινη μπάλα), ώστε να αφήσει χώρο στην Αδριατική να κατέβει ο αυλώνας;

Ούτε αυτά φταίνε...πολλές φορές είναι και για καλό όταν σπρώχνουν τον εμποδιστη ανατολικά βοηθούν σε αποκοπές...ένας συνδιασμός με κατάλληλο ταιμιγκ σε όλα θέλουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, BrainA είπε:

O Γροιλανδικός έχει φέρει έως τώρα τον πιο ΑΝΟΜΒΡΟ, ΘΕΡΜΟ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΑΠΌ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕΤΕΟ. Αυτό έχει φέρει. Τα λοιπά είναι ευχολόγια άνευ καμίας σχέσεως με την τραγική πραγματικότητα.

Άλλος ένας που είδε μια λέξη και τα προσπέρασε όλα. Νιώθω ότι  μιλάμε σε τοίχους εδώ μέσα ώρες ώρες.....

Άντε ας βγει η ζωνικη. Να δούμε τότε που θα καίγονται και εκεί μέρες αν θα γκρινιάζει κανένας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Πάει να απομυζήσει θετική ενέργεια στα θέλω του από εσάς...βόρειοι!!!ξυπνατεεεε....🤣🤣🤣

Ξυπνα,σου πηρα το 90% του στρατευματος για πλακααααα...🤣🤣🤣🤣.Εχω διαλυσει καθε συσπειρωση.

Φτερο στον ανεμο ειστε.Ολα για καλο σου γινονται αλλα δεν το καταλαβαινεις.Δωσε προοπτικη στον λαο,δωσε εναλλακτικες.Τους εχεις εγκλωβισει σε εμμονες.

Ξυπνααααα,σ'εχω για πρωινο.

Ξυπναααα ειναι ευκαιρια που ειμαι χαλαρος φετος και παρακαλω για βροχες.

🤣🤣🤣🤣🤣😜😜😜 

Ξυπνατεεε και μ'ευχαριστεις μετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι η ανυπαρξία του Αζορικού οφείλεται στον συνδυασμό ισχυρού Γροιλανδικού και Ατλαντικών χαμηλών ή απλά δεν υπάρχει Αζορικός λόγω κάποιου άλλου παράγοντα; Η κότα και το αυγό λοιπόν, όπως είπε ο vorios_polos πριν. Και ακόμη και αν υπήρχε Αζορικός θα μπορούσε να διασπάσει αυτό το διπλό τοίχος;

Ο αζορικος για να εμφανιστεί, θέλει ισχυρά Ατλαντικα χαμηλά στην Αμερική. Επειδή όμως ακόμα και εκεί είναι μικρά, το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία αντικυκλωνα γύρω τους. Επειδή όμως προϋπήρχαν μικρά Ατλαντικα χαμηλά, αυτά ενώνονται και δεν αφήνουν τον αζορικό να ανέβει.

Τώρα αν δεις χάρτες λόγω της πολύ ισχυρής ψυχρής εισβολής στην Αμερική χωρίς αποκοπή, θα σηκωθεί αντικυκλωνας από πολύ νότια έως πολύ βόρεια εστω και πρόσκαιρα. Απλά είναι πάρα μα πάρα πολύ δυτικά για να έχει σημασία για εμάς.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ξυπνα,σου πηρα το 90% του στρατευματος για πλακααααα...🤣🤣🤣🤣.Εχω διαλυσει καθε συσπειρωση.

Φτερο στον ανεμο ειστε.Ολα για καλο σου γινονται αλλα δεν το καταλαβαινεις.Δωσε προοπτικη στον λαο,δωσε εναλλακτικες.Τους εχεις εγκλωβισει σε εμμονες.

Ξυπνααααα,σ'εχω για πρωινο.

Ξυπναααα ειναι ευκαιρια που ειμαι χαλαρος φετος και παρακαλω για βροχες.

🤣🤣🤣🤣🤣😜😜😜 

Ξυπνατεεε και μ'ευχαριστεις μετα.

Αφού δεν είχε και ούτε ακόμη έχει...ένα ολόκληρο φθινόπωρο με μπαστακα και ένα μήνα με ΣΚΕΤΟ γροιλανδικο...προχτές κάτι είδα αλλά ακυρώθηκε...τώρα με σκέτο αζορικο δουλειά δεν θα γίνει...ψάχνω ο έρμος...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, salonikatasos said:

Κανένα κακό, απλά έχει δαιμονοποιηθεί το 2010 που έδωσε ένα πολύ μεγάλο κεντροβόρειο χιονιά και κάπως πρέπει να διατηρηθεί ο μύθος του κακού γροιλανδικού

archives-2010-12-16-6-0.png?

και επειδή σε 100 χρόνια ξερωγω έδωσε έναν μεγάλο κεντροβόρειο, ας μας χαλάσει καμία δεκαριά χειμώνες μπας και δώσει κανεναν αμομα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

219 σελίδες η 30 γίνονται ανάλυση όλες η άλλες απλά γκρίνια και κόντρα για Γροιλανδίκο και αζερικά και κλαψα. Κουράστηκα να διαβάζω ότι ναναι. Καλη συνέχεια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάπα το αικον πάλι. Άντε να χαλάσει ο Τζιφός να βγάλει θερμή ζωνικη, να μην παραπονιούνται εκείνοι που παραπονιοντουσαν για γροιλανδικος ενώ θα έχουμε τις ίδιες συνθήκες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

και επειδή σε 100 χρόνια ξερωγω έδωσε έναν μεγάλο κεντροβόρειο, ας μας χαλάσει καμία δεκαριά χειμώνες μπας και δώσει κανεναν αμομα 😂

Επειδή δεν ξέρετε πως και πότε έχει χιονίσει στη βόρεια ελλάδα δε σημαίνει ότι έχει χιονίσει μια φορά με γροιλανδικό. Και αυτοί είναι μόνο μερικοί μόνο από τους ιστορικούς χιονιάδες, αν κάτσω να βάλω όλα τα χιόνια με γροιλανδικό (ιστορικά και μη) δεν θα χωράνε σε ένα μήνυμα οι χάρτες

archives-2001-12-16-0-0.png

archives-1963-1-18-0-0.png?

archives-1963-1-30-6-0.png?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Επειδή δεν ξέρετε πως και πότε έχει χιονίσει στη βόρεια ελλάδα δε σημαίνει ότι έχει χιονίσει μια φορά με γροιλανδικό. Και αυτοί είναι μόνο μερικοί μόνο από τους ιστορικούς χιονιάδες, αν κάτσω να βάλω όλα τα χιόνια με γροιλανδικό (ιστορικά και μη) δεν θα χωράνε σε ένα μήνυμα οι χάρτες

archives-2001-12-16-0-0.png

archives-1963-1-18-0-0.png?

archives-1963-1-30-6-0.png?

 

Σε κανένα από αυτά που ανέβασες δε ξεκίνησε η διάταξη με γροιλανδικος απλα ριτζαρει ο αζορικος εκει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε περίπτωση θέλω να βλέπω και δείκτες ΝΑΟ ΑΟ ευρωπαϊκού.. γιατί εφόσον οι δείκτες που βλέπουμε είναι από τον τζιφο σημαίνει ότι και αυτοί μαζί σήμερα θα ξεφτυλιστουν που δείχνουν μια ευνοϊκή κβ συνέχεια.

 

Έχει κανένας λινκ με τέτοιους δείκτες?

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Σήμερα μάθαμε ότι είμαστε τοίχοι και άσχετοι...Καλή συνέχεια στα γατονια τοτε εγω τη κανω....τα λέμε  

Το πώς να συμπεριφέρεσαι στους άλλους είναι πιο δύσκολο από το να μάθεις για τα καιρικά φαινόμενα. Δυστυχώς Αντώνη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Σε κανένα από αυτά που ανέβασες δε ξεκίνησε η διάταξη με γροιλανδικος απλα ριτζαρει ο αζορικος εκει 

Μα αυτό θέλουμε και ζηταμε τον Βαγγέλη, να ριτζαρει αζορικος προς τα εκεί, όχι να βγει σκέτος γροιλανδικος από μόνος του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Σε κανένα από αυτά που ανέβασες δε ξεκίνησε η διάταξη με γροιλανδικος απλα ριτζαρει ο αζορικος εκει 

Το ίδιο πράγμα λέμε...τριγύρω από Ισλανδία πρέπει να ριτζαρει ο αζορικος αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει βοήθεια...αυτό ψάχναμε και ψάχνουμε.Τα δεδομένα μας έδειχναν γροιλανδικο καθαρό οπότε ψάχνουμε τον αζορικο να βοηθήσει...τόσο δύσκολο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...