Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Το αυγό έκανε την κότα η η κότα το αυγό?έχουμε εδώ και 1 μήνα γροιλανδικο οπότε αγαπημένε φίλε και συνδαιτυμόνα που λέει και ο μπιτς Σνόου αντί να κάθομαι να σιχτοριζω την κακή μου τύχη με βάση την πραγματικότητα που έλεγε γροιλανδικο προσπαθώ να βρω πως μπορεί να μας ευνοήσει .η λύση ήταν και είναι μια να εμφανιστεί ο αζορικος υποστηρικτικά και να φράξει τον δρόμο προς Αγγλία ..αυτό το σημαίνει?ότι λέω πως είναι καλός ο γροιλανδικος ο σκέτος?

Όχι βρε δεν κάνω επίθεση. Με συγχωρείς αν φάνηκε έτσι. Ρωτάω πραγματικά, για να καταλάβω το μηχανισμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το αυγό έκανε την κότα η η κότα το αυγό?έχουμε εδώ και 1 μήνα γροιλανδικο οπότε αγαπημένε φίλε και συνδαιτυμόνα που λέει και ο μπιτς Σνόου αντί να κάθομαι να σιχτοριζω την κακή μου τύχη με βάση την πραγματικότητα που έλεγε γροιλανδικο προσπαθώ να βρω πως μπορεί να μας ευνοήσει .η λύση ήταν και είναι μια να εμφανιστεί ο αζορικος υποστηρικτικά και να φράξει τον δρόμο προς Αγγλία ..αυτό το σημαίνει?ότι λέω πως είναι καλός ο γροιλανδικος ο σκέτος?

Ρε συ αυτο λεμε. Ειναι πολυ δυσκολο αυτο που λες. Εως και απιθανο. 

Τα χαμηλα θελοντας και μη θα περασουν ανατολικα . Το θεμα ειναι οτι ο γροιλανδικος τα αναγκαζει να το κανουνμε τροπο οου μας καιει ολους. 

Ολοι θελουμε σκετο αζορικο ... Απλα εσείς δυτικοτερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το αυγό έκανε την κότα η η κότα το αυγό?έχουμε εδώ και 1 μήνα γροιλανδικο οπότε αγαπημένε φίλε και συνδαιτυμόνα που λέει και ο μπιτς Σνόου αντί να κάθομαι να σιχτοριζω την κακή μου τύχη με βάση την πραγματικότητα που έλεγε γροιλανδικο προσπαθώ να βρω πως μπορεί να μας ευνοήσει .η λύση ήταν και είναι μια να εμφανιστεί ο αζορικος υποστηρικτικά και να φράξει τον δρόμο προς Αγγλία ..αυτό το σημαίνει?ότι λέω πως είναι καλός ο γροιλανδικος ο σκέτος?

Όσο υπάρχει γροιλανδικος δε σηκωνεται αζορικος ξέχασε το ....τα χαμηλα περνάνε από κάτω και ειναξ τοσο δυνατα που δε  τον φράζουν.. Πρέπει να μην υπάρχει γροιλανδικος και να γίνει ο αζορικος γροιλανδικος ...εδώ και 1 μηνα ο γροιλανδικος υπάρχει αρα δεν υπάρχει σωτηρία...Μόνο να εξαφανιστεί και να ριιτζαρει ο αζορικος ο που θέλει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χάρτης της σοφίας ..φανταστείτε τον αζορικο 100 χιλιομετρα πιο δυτικα.....Μια χαρά θα μπορούσε 

 

ECM1-48.gif

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε αν επιτέλους ο άχρηστος αζορικος θα καταφέρει να σηκωθεί και δεν θα τρυπηθει σαν πρεζακι από χαμηλά της πλάκας 1000mbar. Απαραίτητη φυσικά η παρουσία του γροιλανδικου εφόσον συμβεί αυτό για να μην κατακλυστει όλη η Ευρώπη με κιτρινοκοκκινα γεωδυναμικα που σημαίνει κάψιμο ολόκληρων εβδομάδων για τη Βόρεια Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Παρτε ολα τα χιονια.Μπορειτε να μου δωσετε 600μμ σε βροχες ως τελη Μαρτη και μετα καταιγιδατο μαη κ ιουνη;;;

Βοήθεια!!! σε αυτό το σενάριο παραδίνομαι ακόμα και γω και σου δίνω 2 μέτρα χιόνι στο Σύνταγμα Γενάρη και επειδή είμαι λάρτζ και Φλεβάρη αρκεί μετά να έχει βροχές της πλάκας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά η τάση φαίνεται για καμήλες ως και λίγο μετά τα Χριστούγεννα από εκεί και πέρα είναι το χάος όλα αλλάζουν της π### γίνεται... Θα ρθει κι ο χιονιάς το θέμα είναι ποτέ.... Στα τυφλά πάμε ακόμα.... Η ανωμαλία του είναι στο τέρμα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το ζήτημα όλο είναι να μπουν υψηλές πιέσεις σε Γαλλίας αγγλιες βορειοανατολικό ατλαντικό και ιβηρική κι εγώ μετά τον σημερινό μέσο ορο Ευρωπαίου είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος ολα τα αλλά θα ρίξουν μετά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν θεωρείται ότι με αυτκ το χαρτη αν βγει που δε θα βγει θα αλλαξει, αλλα αν βγει δε μπορεί να κάνει δυνατο χιονι στα κεντροβορεια εγω παρατάω το άθλημα και δε ξέρω τι μου γίνεται 

ECM1-240.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η έλλειψη γνώσεων οδηγεί σε ότι να ναι ευχές. Και ενώ το ουκμο φέρνει και αυτό θερμό κύμα,  κάποιοι εύχονται να εξαφανιστεί ο γροιλανδικος, επειδή νομίζουν ότι αυτός φταίει για όλα. Και έτσι εύχονται να βγει το ουκμο με την ζωνικη που καιει τον μισό γεναρη. Ο γροιλανδικος όταν υπάρχει με αζορικό φέρνει τις εντυπωσιακότερες διατάξεις. Την έλλειψη αζορικου να κατηγορήσετε όχι την ύπαρξη γροιλανδικου. Πιο ψηλά ο Ευρωπαίος, κάτι πήγε να κάνει..

Υ.Γ ο Ευρωπαίος εχει  ευνοϊκή εναλλακτική του τζιφου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Αν θεωρείται ότι με αυτκ το χαρτη αν βγει που δε θα βγει θα αλλαξει, αλλα αν βγει δε μπορεί να κάνει δυνατο χιονι στα κεντροβορεια εγω παρατάω το άθλημα και δε ξέρω τι μου γίνεται 

ECM1-240.gif

κοιτα την βαση του αζορικου! Μαλλον ακομα δεν εχεις χορτασει απο καιρικες φαπες😂 

με αζορικο καθετο κ μικρη βαση με χωρο (πρασινακια ) στην Ιταλια ισως κατι γινοταν

περσι η αυλωνες σπαγαν απο ισλανδια κ επειδη δεν υπηρχε κατι να κρατησει τον αζορικο μετρουσαμε τα αστρα με αυλωνες που ξεκινουσαν απο ιδανικη θεση.

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν όταν αρχίζουν και πέφτουν οι θερμοκρασίες στα ανσάμπλ ανεβαίνει και ο υετος στο διάγραμμα 

7B75AA11-8E68-4AEE-9823-1CC01A683266.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να κάνω και λάθος και να λέω ότι να 'ναι αλλά όπως το βλέπω όταν υπάρχει ισχυρός Γροιλανδικός τα χαμηλά περνάνε από κάτω, αυτό είναι γεγονός. Οπότε και να πάει να σηκωθεί ο Αζορικός δεν μπορεί να τα διώξει βόρεια αφού βάζει κόντρα ο Γροιλανδικός, οπότε καταρέει πάνω μας ο Αζορικός ή σηκώνει τον Υποτροπικό.

gfs-0-162.png.22f3e8b63f7002e24fee22e495cefb4e.png

Ένας τρόπος ίσως θα ήταν ένας γίγαντας Αζορικός που θα τα τινάξει όλα πάνω αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα καλύπτει όλη την Ευρώπη και θα στέλνει τους αυλώνες ανατολικά όπως πέρυσι.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

κοιτα την βαση του αζορικου! Μαλλον ακομα δεν εχεις χορτασει απο καιρικες φαπες😂 

με αζορικο καθετο κ μικρη βαση με χωρο (πρασινακια ) στην Ιταλια ισως κατι γινοταν

Δεν ειναι η βάση του καν αυτη θα πίεζε και θα βγαζε χαμηλο στο ιονιο 

Δες το τελικό απο τις 222 ωρες στη καλη ανάλυση και θα δεις που θα πήγαινε ο αυλωνας 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η έλλειψη γνώσεων οδηγεί σε ότι να ναι ευχές. Και ενώ το ουκμο φέρνει και αυτό θερμό κύμα, κάποιοι εύχονται να εξαφανιστεί ο γροιλανδικος, επειδή νομίζουν ότι αυτός φταίει για όλα. Ο γροιλανδικος όταν υπάρχει με αζορικό φέρνει τις εντυπωσιακότερες διατάξεις. Την έλλειψη αζορικου να κατηγορήσετε όχι την ύπαρξη γροιλανδικου. Πιο ψηλά ο Ευρωπαίος, κάτι πήγε να κάνει..

Υ.Γ ο Ευρωπαίος εχει  ευνοϊκή εναλλακτική του τζιφου.

Αααααααα εχει εναλλακτική χαχαχαχ.....

Η κυρία οδός ειναι.... εναλλακτική είναι αυτό που ψάχνεις με το γροιλανδικο και δεν έρχεται ποτε 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Δεν ειναι η βάση του καν αυτη θα πίεζε και θα βγαζε χαμηλο στο ιονιο 

θα ετρωγε μια φαπα απο το χαμηλο στην γροιλανδια κ ψαξε τον αζορικο στην γερμανια μετα και τον αυλωνα στην αγκυρα ή αντε στο αιγαιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Αααααααα εχει εναλλακτική χαχαχαχ.....

Το ευρωπαϊκό έχει τον καλύτερο αζορικό από όλα τα πρωινά ρανς. Απλά λόγω μικρού ύψους δεν μπορεί να κατεβάσει πολλα. Αν φτάσει όμως....... Γροιλανδία θα κατεβάσει ότι θες😇

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ευρωπαϊκό έχει τον καλύτερο αζορικό από όλα τα πρωινά ρανς. Απλά λόγω μικρού ύψους δεν μπορεί να κατεβάσει πολλα. Αν φτάσει όμως....... Γροιλανδία θα κατεβάσει ότι θες😇

Μιχαήλ τζάμπα θα γράφεις...έχει φάει σκάλωμα η βελόνα στην λέξη γροιλανδικος και δεν διαβάζει τα παρακάτω που γράφεις...όπως σωστά λες δεν φταίει ο γροιλανδικος αλλά ο ανύπαρκτος αζορικος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ τζάμπα θα γράφεις...έχει φάει σκάλωμα η βελόνα στην λέξη γροιλανδικος και δεν διαβάζει τα παρακάτω που γράφεις...όπως σωστά λες δεν φταίει ο γροιλανδικος αλλά ο ανύπαρκτος αζορικος...

Το ξέρω, αλλά πρέπει να υπάρχουν στο αρχείο, και γράφω για αυτούς που διαβάζουν. Είναι τρομερό το κόλλημα που έχουν πάθει κάποια άτομα δυστυχώς. Πάντως λογικά Βαγγέλη.θα εξαφανιστεί ο γροιλανδικος από τα μοντέλα κατά την άποψη μου.. αλλά τουλάχιστον να αποφύγουμε το ουκμο, που πραγματικά μας καίει τα πάντα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακομα προσπαθω να καταλαβω τι παραξενο εχει πιθανο μπλοκ γροιλανδικου με αζορικο που ακουμπαει ιβηρικη! τα παιδια απο προσηνεμα κατανοω γτ δεν τον θελουν! αλλα θα ηταν το καλυτερο δυνατο πρωτα για τα δυτικα κ μετα για εδω!

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι η ανυπαρξία του Αζορικού οφείλεται στον συνδυασμό ισχυρού Γροιλανδικού και Ατλαντικών χαμηλών ή απλά δεν υπάρχει Αζορικός λόγω κάποιου άλλου παράγοντα; Η κότα και το αυγό λοιπόν, όπως είπε ο vorios_polos πριν. Και ακόμη και αν υπήρχε Αζορικός θα μπορούσε να διασπάσει αυτό το διπλό τοίχος;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, theodors3 είπε:

ακομα προσπαθω να καταλαβω τι παραξενο εχει πιθανο μπλοκ γροιλανδικου με αζορικο που ακουμπαει ιβηρικη! τα παιδια απο προσηνεμα κατανοω γτ δεν τον θελουν! αλλα εδω θα ηταν το καλυτερο δυνατο πρωτα για τα δυτικα κ μετα για εδω!

Πλύση εγκεφάλου ...🤣😎😎...αλλά ξέρω εγώ τι πάει να κάνει...😁...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΒΟΡΕΙΟΙ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ.

Και καλά προσπαθούν να μας ανοίξουν τα μάτια για να χιονιστούμε όλοι, ενώ στην ουσία το να χιονιστούμε όλοι το εννοούν ως να χιονιστούμε όλοι για 2 ώρες στην αρχή και μετά να χιονίζονται μόνοι τους 2 μέρες αυτοί.

 

Ο αγαπημένος γροιλανδικός ή οι υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία πρέπει να παλέψουμε με νύχια και με δόντια να παραμείνουν ως έχουν,με την ελπίδα ο άχρηστος αζορικός επιτέλους να σηκωθεί. 

 

Επειδή έγινε λόγος για τη σοφία,παραπλανητικά έχει μπει μόνο ο τελικός χάρτης χωρίς να μπαίνει τι έχει προηγηθεί.

 

30 του μήνα με σκέτο αζορικό είχαμε κάθοδο χαμηλού με το οποίο έβλεπαν αστεράκια σε όλη τη βόρεια ελλάδα την επόμενη μέρα

archives-2018-12-30-6-0.png?

archives-2018-12-31-18-0.png?

 

 

Ευτυχώς και για καλή μας τύχη αναπτύχθηκαν έστω και για λίγο υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία που τράβηξαν τον αχρηστικό μακριά από την κεντρική ευρώπη με το ριτζ προς τα ΒΔ με αποτέλεσμα να μπορέσει να βρει λίγο χώρο ο αυλώνας προς ιταλία

archives-2019-1-1-0-0.png?

 

 

 

Και φυσικά στην υπατία παρόμοια κατάσταση με 1050 στη γροιλανδία και τράβηγμα του άχρηστου αντικυκλώνα προς τα ΒΔ ώστε να μείνει χώρος στην ιταλία για κάθοδο αυλώνα.

 

ΥΓ. ΒΟΡΕΙΟΙ μην μπερδεύεστε και νομίζετε ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως ο "πανελλαδικός χιονιάς". Τέτοιος έχει υπάρξει μόνο ένας, το δεκέμβρη του 2001, άρα είναι μύθος ότι πιο δύσκολα μπορούμε να χιονιστούμε με γροιλανδικό (που έχει συμβεί πάμπολλες φορές σε μεγάλα χιόνια κιόλας), παρά με πανελλαδικό χιονιά. Και στην τελική να αναλογιστούν οι βόρειοι που αλλάζουν στρατόπεδο αν προτιμούν 1 ώρα χιονόπτωσης με την είσοδο ψυχρού μετώπου ή να ελπίζουν για κανονικό χιονιά με αυλώνα και χαμηλό 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...