Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και απο μενα παιδια.Το στοχημα των χριστουγενων χαθηκε οριστικα οποτε μην ασχολειστε αλλο.Το ενδιαφερον αρχιζει να φαινετε εκει γυρω στην πρωτοχρονια αλλα και παλι ειναι  πολυ μακρια.Κλο ΣΚ σε ολους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aυτο για τους καλους μου φιλουςΣωτηρη Βαγγγαλη Κωστη και την υπολοιποι Ορεινη ταξιαρχια

gfs-1-384.png?0

Μπασ και σωθει κατι μωρε μην το βαζουμε κατω.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα πλέον αρχίζουμε να έχουμε χειροπιαστα στοιχεία - σενάρια για Χριστούγεννα και δυστυχώς πάμε σε εισβολή εφάμιλλη της τωρινής, ίσως λίγο πιο λάιτ θα φανεί...δεν ξέρω αν μπορεί το διήμερο 20-21 να σώσει τον μήνα απ' το ρεκόρ πλέον, ενώ όσον αφορά την Πρωτοχρονιά και αν βγαίνει μια ψυχρή προοπτική για τότε, αυτά αποτελούν ιστορίες για αγρίους, όταν πριν 5 μέρες τα Χριστούγεννα φαινόταν σχετικα ψυχρό μοτίβο και πάμε στο +10 απ' τα κλιματικά τελικά...χάθηκε ο δεύτερος σημαντικότερος μήνας για τα κεντροβορεια, με τα κάποτε δεδομένα, για άλλη μια φορά, και η τελευταία ανάμνηση έχει αρχίσει να σβήνει απ' το μακρινό πλέον 2010, τεράστιο διάστημα που ανάλογό του δεν υπάρχει, αλλά είπαμε θα μάθουμε που θα πάει κάποια στιγμή θα το συνηθίσουμε 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, KapelosG said:

Καλημέρα πλέον αρχίζουμε να έχουμε χειροπιαστα στοιχεία - σενάρια για Χριστούγεννα και δυστυχώς πάμε σε εισβολή εφάμιλλη της τωρινής, ίσως λίγο πιο λάιτ θα φανεί..

Κάτι που ταυτόχρονα ενισχύει σημαντικά την πιθανότητα το ρεκόρ θερμότερου Δεκεμβρίου από τον 19ο αιώνα στο κέντρο της Αθήνας να απειληθεί. Δε ξέρω αν θα το σπάσει αλλά θα είναι πολύ κοντά. Μέχρι και σήμερα πάντως είναι ήδη κοντά στον 1 βαθμό (χοντρικά) πάνω από το ρεκόρ σε διάφορες περιοχές της Αττικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κάτι που ταυτόχρονα ενισχύει σημαντικά την πιθανότητα το ρεκόρ θερμότερου Δεκεμβρίου από τον 19ο αιώνα στο κέντρο της Αθήνας να απειληθεί. Δε ξέρω αν θα το σπάσει αλλά θα είναι πολύ κοντά. Μέχρι και σήμερα πάντως είναι ήδη κοντά στον 1 βαθμό (χοντρικά) πάνω από το ρεκόρ σε διάφορες περιοχές της Αττικής.

σε μεσες ελαχιστες θα σπασει σιγουρα (ισως δουμε το πρωτο 12αρι μεση ελαχιστη), σε μεσες τιμες μηνα εχει σοβαρες πιθανοτητες, ενω τελος σε μεσες μεγιστες ειναι 50-50, αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επαληθευονται κ φετος τα νικολοβαρβαρα...το παρακολουθω καθε χρονο κ οντως 9 στις 10 φορες ισχυουν...ως προς το γενικο μοτιβο καιρου τουλαχιστον...μπορει να ειναι τυχαιο βεβαια

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

σε μεσες ελαχιστες θα σπασει σιγουρα (ισως δουμε το πρωτο 12αρι μεση ελαχιστη), σε μεσες τιμες μηνα εχει σοβαρες πιθανοτητες, ενω τελος σε μεσες μεγιστες ειναι 50-50, αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη

Σωστά οι μέσες μέγιστες είναι στο όριο αλλά το γεγονός οτι σίγουρα θα σπάσουν οι μέσες ελάχιστες πιστεύω θα συμπαρασύρει σίγουρα και τις μέσες μηνιαίες. Για αυτό λέω συντηρητικά οτι τουλάχιστον θα απειληθεί το ρεκόρ θερμότερου Δεκεμβρίου από τον 19ο αιώνα αν και πιστεύω πάει προς το να σπάσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσος όρος ευρωπαϊκού και Τζεμ κάτι προσπαθούν να πουν. Μέχρι εκεί. Ωραίος ο Ιάπωνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεπει να κλεισει αυτη η ρημάδα πορτα …βορεια των Αζορών με την ένωση των αντι κυκλώνων.Οσο δεν κλεινει και κανουν βόλτες τα χαμηλα εκει θα βλεπουμε συνεχεια τους ίδιους χαρτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σου Τακαρε..Καιρο εχουμε να τα πουμε..Ο Σακης ειμαι ρε απο Πετραλωνα...Ειμαι χιονοφιλος το χειμωνα και καυσωνακιας το καλοκαιρι...Αλλα δε με χαλαει και ο Δεκεμβρης μεχρι τωρα...Αυριο θα παω για μπανιο..Τι λες και συ ρε φιλε??

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του παιου και το κοντρόλ προσπαθούν να κλείσουν το χάσμα μεταξύ των δύο εμποδισμων-αζορικων και να τους κάνουν ενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, geornik είπε:

Επαληθευονται κ φετος τα νικολοβαρβαρα...το παρακολουθω καθε χρονο κ οντως 9 στις 10 φορες ισχυουν...ως προς το γενικο μοτιβο καιρου τουλαχιστον...μπορει να ειναι τυχαιο βεβαια

Καθολου τυχαιο..γ αυτο εχουν βγει αυτες οι φρασεις και οι παροιμιες του απλου λαου..βεβαια αυτο δεν εχει σχεση με μερομηνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

& Καπως έτσι καίγεται ο πρώτος μήνας του χειμώνα…! 

99ECDA2D-CB54-4E8B-BD7F-310402BF18E7.gif

325C5DD2-331F-4435-AE25-9581DA6A5781.gif

Ποιος πρώτος μήνας του χειμώνα? 

Ο χειμώνας σε λίγες μέρες μπαίνει επίσημος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ποιος πρώτος μήνας του χειμώνα? 

Ο χειμώνας σε λίγες μέρες μπαίνει επίσημος. 

Δεν εχει αδικο Σπυρακο μου...Ο Δεκεμβρης εαν και εφοσον μπορει να βγει χειμωνιατικος εχει αλλη δυναμικη...Η νυχτα ειναι στο πικ της...Μπορει να στρωσει και να το κρατησει για μερες...Ειδικα στα ορεινα η στα κεντροβορεια πεδινα...

Παρε παραδειγμα τον Μαρτη..Μπορει να συμπεριφερθει και αυτος σαν χειμωνιατικος αλλα χρειαζεσαι γεματες θερμοκρασιες...Τα στρωσιδια δεν κρατουν..Το χιονι σηκωνεται ευκολα..Η μερα εχει ηδη μεγαλωσει παρα πολυ...Και ο ηλιος αυξανει την δυναμικη της θερμοτητας...

Ο Δεκεμβρης εχει παψει πλεον να θυμιζει χειμωνα..Εχουμε μελλον αλλα θα θελα μια φορα ρε γμτ τωρα στο πικ της μεγαλης διαρκειας της νυχτας να χιονιζει και οχι φλεβαρη η γεναρη που ηδη η μερα αρχιζει και μεγαλωνει αισθητα....

Θεσσαλονικη...Το 2001...Οκ Δε γινονται καθε μερα αυτα η τα σκηνικα του 1988 αλλα πλεον Δεκεμβρη δε γινονται αυτα καθολου...Στραβα παμε...

pashoto_594_400.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακη κυκλοφορία, θερμη και ήπιος περίοδος 

Αυτό περνάμε  το  τελευταίο διάστημα 

Με το που αλλάξει, όλα θα ξεχαστούν γρήγορα εδω μεσα. 

 

Το χειρότερο όμως είναι η παρατεταμένη ανομβρία. Καηκε σχεδόν όλος ο  Δεκεμβρίος  από τους πλουσιότερους υετικα μήνες, για τον νομο Αττικής 

Πράγματικα μόνο αυτό με νοιάζει, και όχι τα ψευτικα όνειρα μερικών που επιθυμούσαν χιονια τα Χριστούγεννα 

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπιζω οτι τα κοκκινα θα μας βοηθησουν για μια σοβαρη καταβαση ψυχους ειτε προς την αλλαγη του χρονου,ειτε λιγο αργοτερα.Αν ειναι να συμβει αυτο,θα πρεπει να αρχισει να φαινεται στα ensembles την επομενη εβδομαδα δειλα δειλα. 

Ολες οι μεγαλες ψυχρες εισβολες ηρθαν ειτε με αζορικο βαρβατο κατι που δεν εχουμε τωρα,ειτε με ανοδο του υποτροπικου στην ευρωπη,βρασιμο και στη συνεχεια "στριμωγμα" του προς τα δυτικα,κεντροδυτικα της ευρωπης.

Με απλα λογια μετα απο ισως τον θερμοτερο Δεκεμβρη ολων των εποχων,ελπιζουμε βασιμα για κατι σοβαρο στη χωρα μας.Ή για να το πω ορθοτερα,εγω ελπιζω βασιμα.Υπομονη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Αφηνω καποιες παλιες εικονες 

archives-2004-2-6-0-0.png

archives-2008-2-7-0-0.png

archives-2021-2-5-0-0.png

υπονοείς κάτι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δεν εχει αδικο Σπυρακο μου...Ο Δεκεμβρης εαν και εφοσον μπορει να βγει χειμωνιατικος εχει αλλη δυναμικη...Η νυχτα ειναι στο πικ της...Μπορει να στρωσει και να το κρατησει για μερες...Ειδικα στα ορεινα η στα κεντροβορεια πεδινα...

Παρε παραδειγμα τον Μαρτη..Μπορει να συμπεριφερθει και αυτος σαν χειμωνιατικος αλλα χρειαζεσαι γεματες θερμοκρασιες...Τα στρωσιδια δεν κρατουν..Το χιονι σηκωνεται ευκολα..Η μερα εχει ηδη μεγαλωσει παρα πολυ...Και ο ηλιος αυξανει την δυναμικη της θερμοτητας...

Ο Δεκεμβρης εχει παψει πλεον να θυμιζει χειμωνα..Εχουμε μελλον αλλα θα θελα μια φορα ρε γμτ τωρα στο πικ της μεγαλης διαρκειας της νυχτας να χιονιζει και οχι φλεβαρη η γεναρη που ηδη η μερα αρχιζει και μεγαλωνει αισθητα....

Πρεπει να προσαρμοστουμε στην νέα κανονικότητα 

Απλά είναι τα πράγματα 

Ολα είναι θέμα κυκλοφορίας σακαρε 

Και δυστυχως το πλούσιο υετικο διάστημα Νοεμβρίου Δεκεμβρίου, χάθηκε εξαιτίας αυτού και μονο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

υπονοείς κάτι?

Μας παραθέτει τρία σενάρια  ,με την θέση  που αρχικά έδειχναν   τον αζορικο αντικυκλωνα. 

Και τελικά όλα αυτό άλλαξε στην πορεία. Με αποτέλεσμα? τις 3 μεγάλες ιστορικές χιονοκακοκαιριες στα προσήνεμα 

Οπωτε με λίγα λόγια, ποτέ μην λες ποτέ σε τέτοιους χάρτες. 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εξηγω στο αλλο μηνυμα απο κατω φιλε.

Ο φίλος μας ο Γιώργος προσπαθεί να μας περάσει ένα κοινωνικό μυνημα ότι με τόση ζέστη ποιο πιθανή είναι μια εισβολή τύπου φωτοβολιδα που κλασικα επηρεάζει τους εξής περιοχές λαμια και κάτω (στην καλύτερη αλμυρό και κάτω) δηλαδή της περιοχές που βρίσκονται εκτεθειμενες στον  ΒΑ  και βρέχονται από το Αιγαίο. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΌ ΦΟΒΆΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ Η ΙΣΤΟΡΊΑ ΑΥΤΌ ΛΈΕΙ  ΕΜΕΙΣ ΘΈΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΌ ΧΕΙΜΏΝΑ. 

Από βορά προς νότο σε χειμώνες βδελυματα ποιο πολλές ελπίδες έχουν οι νότιοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως παιδιά για το Δεκέμβρη πέσανε όλοι έξω.. Μερομηναδες, μακροπροθεσμα, Ιταλοί με τα γνωστά τρελα τους😆και πολλοί φίλοι εδώ μέσα που τάζανε Φέτες, Έρχεται, Θα τρίβετε τα μάτια σας κτλ.. Και που πίστευανε σε Δεκέμβρη από τα παλιά πχ νέο 2001.Εγω από τον Νοέμβρη ήμουν απαισιόδοξος και φώναζα για Πασχουγεννα και φέτος... Και ηδου τα αποτελέσματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...