Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Μπαίνεις να δεις σχόλια,  και μετά νομίζεις ότι είναι λάθος οι χάρτες που βλέπεις στο μετεοσιελ ....το κλείνεις πατάς archives 2001 Δεκεμβρίο και λες α εδώ σχολιάζουν,  λέω κι εγώ....😂😂😂😂

Ξεπέρασες και τον εαυτό σου 🤣🤣🤣 image.png.9dd3b0c2557288f934a332748b24e8ff.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο πρώτο κομμάτι τοπυ αυλώνα μάλλον είναι χειρότεερο το αικον. Προς τζεμ.

ΑΠό όλα τα μοντέλα σε αυτό βρήκε να πάει?? Τέσπα.. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Πως μετρανε ξερεις..στο ποτε θα κανει χιονι λιγο ζοριζεσε😁..ξεκινησαμε απ τις 5..του δεκεμβρη

έτσι είναι το μόντελινγκ έχει πάρα πολύ μεγάλη αγωνία δεν είμαι και μάγος να γνωρίζω ποτέ ακριβώς θα χιονίσει στα πεδινά και παραθαλάσσια 

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ξεπέρασες και τον εαυτό σου 🤣🤣🤣 image.png.9dd3b0c2557288f934a332748b24e8ff.png

Χαχαχα ....Βαγγέλη μη μ ακούς εσυ συνέχισε καλα το πας ...κατα βαθος τρελαινομαι για το τι μπορει να ρθει μετα τις 14 , και θέλει ένα τσακ μονο, λίγη τύχη να πάρει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

iconnh-0-120.png?12iconnh-0-114.png?18

 

 

και εδώ το τζεμ

gemnh-0-120.png?12

Μας ενδιαφέρει ο αυλώνας, και από πίσω το τέρας να μην διαχωριστούν πλήρως όπως στο τζεμ. Το αικον έκανε παραπάνω διαχωρισμό. Θα παραμείνει καλό, αλλά δεν το θέλουμε αυτό το βήμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

τα περισσότερα μακαρόνια είναι παραβρασμένα όμως 😛

Μισκο μονο να ειναι ,και ολλα καλα

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

iconnh-0-120.png?12iconnh-0-114.png?18

 

 

και εδώ το τζεμ

gemnh-0-120.png?12

Μας ενδιαφέρει ο αυλώνας, και από πίσω το τέρας να μην διαχωριστούν πλήρως όπως στο τζεμ. Το αικον έκανε παραπάνω διαχωρισμό. Θα παραμείνει καλό, αλλά δεν το θέλουμε αυτό το βήμα.

Ο ευρωπαιος λογικά το χει πολυ αποκομμένο από όλα εε;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Ο ευρωπαιος λογικά το χει πολυ αποκομμένο από όλα εε;;

όχι ρε, το τζεμ είναι το χειρότερο, ο ευρωπαίος αμέσως μετά από αυτό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε μωρέ μπάς και μας κάτσει λοιπόν

-Ο γροιλανδικός φθάνει στην κορύφωση του (1070hpa) αλλά αμέσως μετά ξεφουσκώνει και υποχωρεί δυτικά προς Καναδά υπό την πίεση του Αυλώνα και ετσι η γροιλάνδία καλύπτεται ( σπάνιο αλλά γίνεται) από ενα ομαλό πεδίο πιέσεων που έχει σαν αποτέλεσμα την εξασθένηση  του συνδυασμού με τις χαμηλές πιέσεις στην Βόρεια θάλασσα -Βισκαικό

-Το εξασθενημένο χαμηλό είναι ηδη αρκετά δυτικά (δυτική Γαλλία -Βισκαικός) και ετσι αναπτύσεται ριτσ υψηλών πιέσεων στην Γερμανία.

Ολα τα παραπάνω οδηγούν τον υπόλοιπο αυλώνα ΝΑ και ξεκινάει το πανηγύρι!!😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Αντε μωρέ μπάς και μας κάτσει λοιπόν

-Ο γροιλανδικός φθάνει στην κορύφωση του (1070hpa) αλλά αμέσως μετά ξεφουσκώνει και υποχωρεί δυτικά προς Καναδά υπό την πίεση του Αυλώνα και ετσι η γροιλάνδία καλύπτεται ( σπάνιο αλλά γίνεται) από ενα ομαλό πεδίο πιέσεων που έχει σαν αποτέλεσμα την εξασθένηση  του συνδυασμού με τις χαμηλές πιέσεις στην Βόρεια θάλασσα -Βισκαικό

-Το εξασθενημένο χαμηλό είναι ηδη αρκετά δυτικά (δυτική Γαλλία -Βισκαικός) και ετσι αναπτύσεται ριτσ υψηλών πιέσεων στην Γερμανία.

Ολα τα παραπάνω οδηγούν τον υπόλοιπο αυλώνα ΝΑ και ξεκινάει το πανηγύρι!!😎

well εμένα αυτό το σενάριο μου φαίνεται εφιλατικό. Το να ακούω υψηλές πιέσεις στην Γερμανία με αυτή την κυκλοφορία είναι απόλυτος εφιάλτης και σιγουράντζα για ξερόκρυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα είναι σίγουρο, ότι αν μας κάτσει σωστά ο εμποδισμός το ψύχος που θα κατέβει θα είναι τεράστιο!! Το θέμα είναι να γυρίσει σύντομα η φάση και ελπίζω μπορεί να συμβεί αυτό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ ξανασκεψου το σενάριο Τζεμ...επίσης δες ναβτζεμ στο τελος

Το έχω δει το να Τζεμ, είναι ακριβώς αντίθετο από την λογική του Τζεμ, άρα μου αρέσει.. και όχι δεν θέλω το Τζεμ.. θα παλεύουμε με Αυλώνας χορδές, και δυτικά ανατολικά, για να χιονίσει μόνο η Θήβα πάλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο Τζιφός πολύ ψηλά βλέπω να πήγαινει τον αντικυκλωνα, και ο πρώτος Αυλώνας δεν μου αρέσει. 18αρι είναι αυτό όμως. Μου χαχα. Βλέπω να ξυπνάω 5.30 χωρίς ξυπνητήρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν το.αικον έκανε ένα βήμα προς τζεμ.ο.τζιφος έκανε χίλια. Τραγικός θα βγει κατά πάσα πιθανότητα , άνετα χειρότερο από το ευρωπαϊκό.. γιατί δεν πήγαινε προς.το ουκμο που έχει τόσο ωραίο σενάριο??? Για να μας σπάσει τα νευρα. Τα δικα μου τα έσπασε παντως %$&%^&%.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε συ μιχαηλ έχει και καλά το Ραν..Μ αρέσει πάρα πολύ που το χαμηλό της Πορτογαλίας έγινε χαμηλό Γερμανίας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ρε συ μιχαηλ έχει και καλά το Ραν..Μ αρέσει πάρα πολύ που το χαμηλό της Πορτογαλίας έγινε χαμηλό Γερμανίας...

Αυτά είναι λεπτομέρειες Βάγγο. Και στο Αικον στο 12αρι θεωρητικά είχε λιγότερο καλό Αζορικό από ότι στον τζίφο πχ, αλλά όλα τα άλλα ήταν τέλεια, οπότε...

 

Και γενικά δεν κοιτάω μόνο το αποτέλεσμα, αλλά την λογική. Δηλαδή το 18αρι μπορεί να ήταν καλό σαν αποτέλεσμα, αλλά αν κάνει και άλλο λάθος βήμα θα γίνει μάπα. Τέσπα, έοχυμε πολλά να δούμε ακόμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ρε συ μιχαηλ έχει και καλά το Ραν..Μ αρέσει πάρα πολύ που το χαμηλό της Πορτογαλίας έγινε χαμηλό Γερμανίας...

Συμφωνώ....απόλυτα...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και η απάντηση του Κυρίου Ζιακόπουλου στην συνεχή γκρίνια....για τα τρεξίματα.,...εξαιρετική και πάλι...ένας είναι ο δρόμος σύντροφοι...

Τα «κοντοπόδαρα» blocking με τον κυρίαρχο αντικυκλώνα τους εγκατεστημένο στη Γροιλανδία ή τη Σκανδιναβία φέρνουν ψυχρές αέριες μάζες βασικά στην κεντρική Ευρώπη και συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις οι μεσογειακές περιοχές καλύπτονται από θερμές αέριες μάζες. Αυτό που χρειάζεται για να κατεβούν οι πολικής προελεύσεως ψυχρές αέριες στη Μεσόγειο είναι μια ενισχυμένη ράχη (ριτζ) στον Α. Ατλαντικό – Δ. Ευρώπη που να εκτείνεται από τις υποτροπικές περιοχές ως ψηλά στον ΒΑ Ατλαντικό. Μόνο μια τέτοια ράχη είναι ικανή να μπλοκάρει τη ζωνική ροή και να οδηγήσει την κυκλοφορία στην ανατολική Ευρώπη-Βαλκάνια σε μεσημβρινή ροή.

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...