Jump to content
ΠΩΓΩΝΙ

Αναφορές κακοκαιρίας Αριελ 29/11 έως 1/12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλη μια μερα με 6 χιλιοστα και με κατα διαστηματα εντονη βροχη...10 βαθμους η θερμοκρασια και συνολο 25χιλιοστα απ την κυριακη που δεν εχει βγει ηλιος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, mademjim είπε:

Καλό μήνα. Δεν θα μείνω στα χιλιοστά βροχής που πέσανε στον Εύοσμο και κατέγραψε ο σταθμός μου αλλά το προφίλ της τρέχουσας κακοκαιρίας θυμίζει παλιές,καλές, φθινοπωροκακοκαιρίες. Κοντεύουμε 17 mm σύνολο, με αρκετά ζημιάρικο ανατολικό άνεμο από όλες τις απόψεις, και κρύο λόγω έντασης ανέμου και υγρασίας.

http://www.northmeteo.gr/weather_stations/evosmos/?fbclid=IwAR1pBT4vP2rB7tBHG0pg2ENu1-3y7Jk1N9Kz0NSufLLWeib3Cy68m4BBqZY

 

 

Αυτός ο σταθμός στον Εύοσμο δίνει 24mm για σήμερα , που προστέθηκαν στα 9,7mm από εχθές .

 

Και μου φαίνεται αρκετά ρεαλιστική αυτή η αποτύπωση .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Θεσσαλονίκη είναι σα τους μαραθωνοδρόμους . Πάντα στο τέλος ανεβάζει τις εντάσεις και τα χιλιοστά !

Πολύ έντονη κάθετη βροχή τις τελευταίες ώρες, με το που έκοψε ο ανατολικός αυξήθηκαν τα φαινόμενα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δείτε το https://www.blitzortung.org/en/live_lightning_maps.php?map=14 θα παρατηρήσετε ότι επίκεντρο των περισσοτέρων καταιγίδων στη χώρα, είναι η περιοχή της Λήμνου!

Υπέροχη η σημερινή μέρα! Δεν μπορούσε να είναι κάθε μέρα έτσι; Χαχαχα! Τρέλα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Βέροια και η ναουσα δε μαζεύουν τόσα χιλιοστα οπως λετε απο καταιγίδες αν και μάζευουν κι από αυτές αλλα οχι ολες τις χρόνιες φετος απλα έτυχε....Αλλά έχουν τον ανατολικό που είναι ευλογία και στη βροχή με ποια μμ και κάποιες χρονιές και σε χιονι ..οπότε είναι πολύ μεγάλες δυνάμεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

63,6mm το σύνολο της βροχής τώρα το μεσημέρι και 92,2mm το σύνολο από χτες. Ο καιρός έχει ηρεμήσει στα δυτικά του νησιού σε αντίθεση με το κεντρικό τμήμα όπου τα φαινόμενα συνεχίζονται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Φιλε Ζερικιε, επειδη εχω καταγωγη εκ μητρος, Βεροια - Ναουσα μιλαμε για πολλα πολλα νερα, λογω ασταθειων το καλοκαιρι, λογω Βερμιου....

Θα μας πει ο Σωτος που ειναι Μακροχωριτης τα ετησια, αλλα θεωρω καπου στο 800-900αρι ειναι σιγουρα....και Ναουσαιοι γραφουν 2-3 φιλοι (και η maria30 φιλη)

Καλησπέρα και καλό μήνα,  για χιλιοστά δεν ξέρω πολλά,  αλλά αυτός ο καιρός μου θύμισε αυτό που λέγαμε για Νάουσα πριν λίγα χρόνια,  ότι αν ξεκινήσει η βροχή κάνει 40 μέρες να σταματήσει...Πριν λίγα χρόνια ήταν κανόνας, ξεκινούσε  ηβροχή και ξεχνούσε να σταματήσει...( για αυτό αγόρασα και στεγνωτηριο μόλις παντρεύτηκα σαν σήμερα και με καταρράκτες βροχή στον γάμο μου....)

Επεξεργάστηκε από maria30
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρα πολύ το χιόνι στον Όλυμπο! Έβαλε κάβα να βγάλει όλο τον χειμώνα ,ανεξαρτήτως πως θα πάει ο καιρός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντονο χιονονερο στο πανουργια με 2β..16μμ για σημερα με καλη πτωση της θερμοκρασιας εδω και κανα 2ωρο..εχουν πεσει αρκετα τα υψομετρα ξανα στη κεντρικη στερεα..πρεπει να χιονιζει πανω απ τα 1300-1350

camera1 (6).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Χιονισμένη η Δίρφυς από τα 1500 μέτρα καιIMG_20221201_150306.thumb.jpg.bbf030786530131add000141e2f2e770.jpg πάνω περίπου 

 

FB_IMG_1669902893114.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Ζερίκιος είπε:

Χωρίς αμφιβολία πάντως, η Βέροια είναι η πιο ενδιαφέρουσα πεδινή πρωτεύουσα νομού στη βόρεια χώρα από άποψης καιρού γιατί έχει απ όλα.

Προσήνεμη στον ανατολικό οπότε bonus από ορογραφικά, αστάθειες, εγκλωβισμοί για χιόνι, δεν έχει θάλασσα δίπλα της όπως πχ η Κατερίνη η οποία μπορεί να χάσει το χιόνι/στρώσιμο σε πιο οριακές περιπτώσεις.

Η λεγόμενη και Καραφέρροια επί τουρκοκρατίας λόγω της συχνής συννεφιας και βροχόπτωσης (καρα = μαύρος)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Πολλά γλέντια ο καιρός σήμερα!

Εκεί που σταματάει, αρχίζει πάλι η βρόχα! Βάλαμε στόχο την 100στάρα!

Όλα τα ηλεκτρικά πάνω από Λήμνο! 

13A67978-AEA2-474F-B5EE-EC455C378626.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.thumb.png.adf30206dec5f042822122bc9a7f0e9b.pngimage.png.144bf937275f5a6b8ff180ad9a3bc0cb.png

 

Η προσέγγιση μου για τα συνολικά ηλεκτρικά και το αποτέλεσμα για την Αριέλ.

 

Οι παρατηρήσεις είναι οι εξής:

Στο Ιόνιο είχαμε συνολικά εν τέλη περίπου όσα ηλεκτρικά και στο Αιγαίο. Ωστόσο οι καταιγίδες του Αιγαίου ήταν λιγότερες, αλλά σαφώς πιο έντονες σε ηλεκτρική δρταστηριότητα, ενώ για να έχουμε όλα τα ηλεκτρικά του Ιονίου είχαμε σχεδόν 35 ώρες καταιγίδες που έβγαιναν κατά τόπους και κατά περιόδους.

Ο Σαρωνικός έβγαλε αρκετά ηλεκτρικά  αλλά τα έβγαλε στο πρώτο κύμα βρχοπτώσεων και όχι στο δεύτερο.

Η σύγκλιση εν τέλη έγινε και υπήρχαν αρκετές καταιγίδες, ωστόσο ήταν λιγότερες εν τέλη, και λίγο πιο νότια, καθώς εκεί βρισκόνοτουσαν πιο ασταθείς αέριες μάζες. Η σύγκλιση εκφράστηκε μέσω ισχυρών συνεχόμενων βροχών, αλλά όχι ραγδαίων βροχών λόγω καταιγίδων.

Μεγαλύτερη ηλεκτρική δραστηριότητα είχε η νότια πελοπόννησος από ότι περίμενα. Σε γενικές γραμμές όμως είμαι αρκετά ευχαριστημένος για το αποτέλεσμα, η γενική κατανομή των ηλεκτρικών βρέθηκε.

 

Ωραία ήταν αυτό, αλλά μάλλον θα αργήσω να βγάλω χάρτη, μιας και δεν διαφαίνεται πλέον κάποια άλλη σημαντική γενικευμένη κακοκαιρία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...