Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Υγ. Το 2019 στην Υπατία στη Θεσσαλονίκη που εριξε 10 εκατοστα στην πολη δεν το γύρισε ποτέ σε βροχή, για μισή ώρα είχε ασθενές χιονόνερο στις 6 το απόγευμα,όταν στα Γιάννενα παίζει να μην είχε μείνει ούτε γρανίτα στα αμαξια

 

Ειχε μεινει χιονι στα Γιαννενα μετα την υπατια και τιs επομενεs μερεs

Χιονοτρωση σερι μεχρι να λιωσει τελειωσ ειχαμε 10 μερεs στα Γιαννενα το 2019 απο 3/4/2019

Μετα την υπατια ακομη και εγω που ειμαι στο επιπεδο τηs λιμνηs ειχα χιονουρεs

Δεσ εδω 10-1 και 11-1 στα Γιαννενα κοντα στην λιμνη

1.thumb.jpg.38c3a973f2e3c4ba560ffc01687be861.jpg

2.thumb.jpg.76feebf459d55c6075054adf9fa2402e.jpg

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Ειλικρινα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω για Μετσοβο...Αδεια εξασφαλισα...Ξενοδοχειο βρηκα,περιμενω την συζυγο αν μπορεσει...Τουλαχιστον καλη,παρεα,τσιπουρακι,μεσα στη φυση και χιονοκαταιγιδες!!Ψηνομαι παρα παρα παρα πολυ...!!

Αυτη η εικονα δεν πληρωνεται με τιποτα..Παιρνεις χρονια και γεμιζεις μπαταριες...

metsovo57579-34-298-765-502-1542549104.jpg

Τόσο καιρό μας έχεις φάει τα αυτιά με τον κεντροβόρειο .... να περιμένεις να πας στην Θεσσαλονική !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Τόσο καιρό μας έχεις φάει τα αυτιά με τον κεντροβόρειο .... να περιμένεις να πας στην Θεσσαλονική !

Φευγωωωωωωωωωωωωωωωω....Οπου γη και πατρις...Αρκει να χιονιζει η να βρεχει..🤣

20220807_112931.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ειχε μεινει χιονι στα Γιαννενα μετα την υπατια και τιs επομενεs μερεs

Χιονοτρωση σερι μεχρι να λιωσει τελειωσ ειχαμε 10 μερεs στα Γιαννενα το 2019 απο 3/4/2019

Μετα την υπατια ακομη και εγω που ειμαι στο επιπεδο τηs λιμνηs ειχα χιονουρεs

Δεσ εδω 10-1 και 11-1 στα Γιαννενα κοντα στην λιμνη

1.thumb.jpg.38c3a973f2e3c4ba560ffc01687be861.jpg

2.thumb.jpg.76feebf459d55c6075054adf9fa2402e.jpg

 

 

Και ηταν αξιοπεριεργο που κρατησε τοσο, καθως οχι απλα εβρεξε, μιλαμε για καταιγιδα...πρεπει να ειχε ριξει καμια 50αρια χιλιοστα.....Αλλα ναι χιονουρες ειχε μεχρι 15/1 σεισμοπληκτα που ημουν εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Παρασκευη πρωι με μεσημερι 1ο κυμα χιονι απ τα 1000+ ..σαββατο πρωι με μεσημερι χιονι  απ τα 900+ το 2ο..αυτη τη στιγμη αυστηρα απο κεντροδυτικη φθιωτιδα και δυτικοτερα..καλλιδρομο-παρνασσος απ εξω..φωκιδα ευρυτανια σε καλυτερη μοιρα..ελπιζω σε λιγο νοτιοτερη τροχια του χαμηλου που συνηθιζει να κανει ετσι ωστε να μπει και η περιοχη απο λαμια μεχρι ανατολικο παρνασσο μεσα στη πρωτη ζωνη φαινομενων..

Ο βασιλης με το καταφυγιο ειναι αισιοδοξος..αυτο μου λεει πολλα

Και εγώ αυτό πιστεύω φίλε,Σάββατο τοπικά και χαμηλότερα στα δυτικά κυρίως τμήματα ,απλά δεν είναι οι διατάξεις που θα δώσουν άφθονο και παρατεταμένο υετό στα ενδότερα τμήματα.Και από Δευτέρα ανεβαίνουν ξανά τα υψομετρα μιας έχει αρκετά δυτικά το σύστημα...Προς καστανιά Υπάτης και πάνω λέω να ανέβω που χωρίς απρόοπτο θα το δούνε σχετικά καλό χιονακι για ένα 12 Ώρο το Σάββατο...θα δείξει όμως.Μεγαλο ενδιαφέρον έχει το Καρπενήσι στα επερχόμενα...Ίσως κάνει θαύματα το δυτικό ρεύμα στη πόλη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι στα 12αρια να γίνει το θαύμα να τουμπιάσουν όλα τα μοντέλα και να μας χιονίσουν τελικά. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Ειλικρινα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω για Μετσοβο...Αδεια εξασφαλισα...Ξενοδοχειο βρηκα,περιμενω την συζυγο αν μπορεσει...Τουλαχιστον καλη,παρεα,τσιπουρακι,μεσα στη φυση και χιονοκαταιγιδες!!Ψηνομαι παρα παρα παρα πολυ...!!

Αυτη η εικονα δεν πληρωνεται με τιποτα..Παιρνεις χρονια και γεμιζεις μπαταριες...

metsovo57579-34-298-765-502-1542549104.jpg

Και Λίμνη Πλαστήρα πιστεύω θα βάλει καλά και είναι και πιο κοντά αν σου κάνει την δύσκολη😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα θυμήθηκε να χαλάσει το meteociel όμως? Με τον καλύτερο μέσο όρο των τελευταίων ετών???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκουπιδαιος για εδώ. Μάζευε κι ας είναι ρωγες λένε. 10 χιλιοστά,θα μας τα ρίξει ή οχι άραγε. Το Νοέμβρη έπιασε σε κάτι χορταρικά με 0 χιλιοστα

Screenshot_20230117-135425_Chrome.thumb.jpg.7ec0f2cb8b5a1cc43fcd405debdfc1f9.jpg

 

Πολύ καλός ο μέσος όρος. Δεν έχω δει τα υποσεναρια ακόμα, αλλά πρασίνισε όλη η Γαλλία. Πολύ θετικό νεο

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον με βλέπω να βάζω άδεια 30 με 5 ...βέβαια έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορώ να πάω στη δουλειά με τόσο χιόνι..διλλημα😎😎😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κοίτα δω!!!!!!! image.png.e7a13d02a536ca7a5fd3111b020d8eb5.png

Άστο Βαγγέλη δυστυχώς δεν έχει τίποτα, πήγαμε από τις 21 στις 24 από τις 24 στις 26 και τώρα αν είναι να κοιτάμε για 29 και μετά να 'χαμε να λέγαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Άστο Βαγγέλη δυστυχώς δεν έχει τίποτα, πήγαμε από τις 21 στις 24 από τις 24 στις 26 και τώρα αν είναι να κοιτάμε για 29 και μετά να 'χαμε να λέγαμε...

Έχει διαφορά...από τέλος Νοεμβρίου ψάχνουμε να βγάλουμε από την μύγα ξυγκι με ανάπηρες διατάξεις των 300 ωρών στα όρια του σφσ...τώρα δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει αρκετος χρονος παντως για σημαντικες αλλαγες στην κατανομη των φαινομενων..για το πσκ..μ αλλους να γελανε και αλλους να κλαινε..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Υπαρχει αρκετος χρονος παντως για σημαντικες αλλαγες στην κατανομη των φαινομενων..για το πσκ..μ αλλους να γελανε και αλλους να κλαινε..

Εγω μαντεψε σε ποιους ανηκω...🤣

ugly-crying-gif-21.gif

Σημερα σκεφτομαι μαλιστα για να πνιξω τον πονο μου ,να παρω τη γυναικα μου και να παμε καμια βολτα στην Καλλιθεα η Τζιτζιφιες...Ομορφα θα ναι.. Μπορει να πετυχουμε καμια αδεσποτη καμηλα στο δρομο...🤣

featured.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Γενικευμένα 35 άρια σε πιθανοτητες απο 26 και πέρα,,,ε αν δε τα καταφέρει ουτε τωρα νομιζω δε χρειάζεται να ασχοληθώ άλλο

 

graphe3_10000___21.4274_40.0845_Grevenα (7).png

Παίξε παιδι μου μπαλιτσα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα κυλάνε ομαλά και όμορφα! Ο Φλεβάρης θα δώσει ρέστα!

850temp_20230116_12_330.jpg

Κλείδωσε το ψύχος όπως φαινόταν εδώ και 2 μιση εβδομάδες για τέλη Γεναρη

Επεξεργάστηκε από snowmix99d
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι μετά από πολύ πολύ καιρό απουσίας μου! 

Τόσο καιρό δεν έγραφα λόγω της όλης απελπιστικής κατάστασης με την καιρική απραξία.. 

Ένα πράγμα όμως με κάνει πλέον και αισιοδοξω, κάτι που ίσως ακόμα δεν έχει ειπωθεί..:

ΑΣΘ 

gfsnh-10-324.png?6

 

http://www.weatheriscool.com/prod/gfs/ssw/10/27.png

Οταν βλέπεις τη στρατόσφαιρα να παίρνει φωτιά (20+ βαθμοί με απότομη άνοδο της Τ, συν την άνοδο του αζορικου στα πιο κοντινά) δεν έχεις παρά να ελπίζεις.. 

Είναι μια διεργασία που όταν αποτυπωθεί στα υποσεναρια σε μερικές ημέρες από τωρα, ίσως τριβουμε κι άλλο τα μάτια μας.. 

http://178.62.112.79/prod/gfs/vertical_cross/umedel60.png

Αρνητικοί ανεμοι και πλήρης διάσπαση του πολικου στροβιλου = κάργα μεσημβρινη.. 

Τα υπόλοιπα στην οθόνη.. Κι όχι μόνο.. 😉

Επεξεργάστηκε από giannis.mar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Γενικευμένα 35 άρια σε πιθανοτητες απο 26 και πέρα,,,ε αν δε τα καταφέρει ουτε τωρα νομιζω δε χρειάζεται να ασχοληθώ άλλο

 

graphe3_10000___21.4274_40.0845_Grevenα (7).png

Εδώ με αυτά δε χιόνισε πάντως και είχα παραπάνω ποσοστό από σένα. Σήμερα είχε και ήλιο

graphe3_10000___8.7_50.1_.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis.mar είπε:

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι μετά από πολύ πολύ καιρό απουσίας μου! 

Τόσο καιρό δεν έγραφα λόγω της όλης απελπιστικής κατάστασης με την καιρική απραξία.. 

Ένα πράγμα όμως με κάνει πλέον και αισιοδοξω, κάτι που ίσως ακόμα δεν έχει ειπωθεί..:

ΑΣΘ 

gfsnh-10-324.png?6

 

http://www.weatheriscool.com/prod/gfs/ssw/10/27.png

Οταν βλέπεις η στρατόσφαιρα να παίρνει φωτιά (20+ βαθμοί με απότομη άνοδο της Τ, συν την άνοδο του αζορικου στα πιο κοντινά) δεν έχεις παρά να ελπίζεις.. 

Είναι μια διεργασία που όταν αποτυπωθεί στα υποσεναρια σε μερικές ημέρες από τωρα, ίσως τριβουμε κι άλλο τα μάτια μας.. 

http://178.62.112.79/prod/gfs/vertical_cross/umedel60.png

Αρνητικοί ανεμοι και πλήρης διάσπαση του πολικου στροβιλου = κάργα μεσημβρινη.. 

Τα υπόλοιπα στην οθόνη.. Κι όχι μόνο.. 😉

Προς το παρον δεν υπαρχει ΑΣΘ παρα μονο συνεχει ΣΘ που ειναι ικανη να σπασει την δινη βεβαια...η ανεμοι ενω θα πεσουν προς το παρον δεν δειχνουν να γυρνανε σε ανατολικοι προς το παρον...σε καθε περιπτωση μονο απο αυτα που θα συμβουν ο χειμωνας εν τελει ξεκινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι μετά από πολύ πολύ καιρό απουσίας μου! 

Τόσο καιρό δεν έγραφα λόγω της όλης απελπιστικής κατάστασης με την καιρική απραξία.. 

Ένα πράγμα όμως με κάνει πλέον και αισιοδοξω, κάτι που ίσως ακόμα δεν έχει ειπωθεί..:

ΑΣΘ 

gfsnh-10-324.png?6

 

http://www.weatheriscool.com/prod/gfs/ssw/10/27.png

Οταν βλέπεις τη στρατόσφαιρα να παίρνει φωτιά (20+ βαθμοί με απότομη άνοδο της Τ, συν την άνοδο του αζορικου στα πιο κοντινά) δεν έχεις παρά να ελπίζεις.. 

Είναι μια διεργασία που όταν αποτυπωθεί στα υποσεναρια σε μερικές ημέρες από τωρα, ίσως τριβουμε κι άλλο τα μάτια μας.. 

http://178.62.112.79/prod/gfs/vertical_cross/umedel60.png

Αρνητικοί ανεμοι και πλήρης διάσπαση του πολικου στροβιλου = κάργα μεσημβρινη.. 

Τα υπόλοιπα στην οθόνη.. Κι όχι μόνο.. 😉

Γεια σου ρε Γιάννη!!!χρειαζόμαστε ενισχύσεις τα ΚΒ διότι έχουμε κάποιους ριψασπις...ονόματα δεν λέμε αλλά γιορτάζουν σήμερα😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Προς το παρον δεν υπαρχει ΑΣΘ παρα μονο συνεχει ΣΘ που ειναι ικανη να σπασει την δινη βεβαια...η ανεμοι ενω θα πεσουν προς το παρον δεν δειχνουν να γυρνανε σε ανατολικοι προς το παρον...σε καθε περιπτωση μονο απο αυτα που θα συμβουν ο χειμωνας εν τελει ξεκινα

Ο πολικός στροβιλος από δω και πέρα συνεχώς θα αποδυναμώνεται και θα συρρικνώνεται.. Όλη αυτή η διεργασία αργά ή γρήγορα θα επιφέρει μεγαλύτερους και πιο βαθείς κυματισμούς στο ύψος της τροποσφαιρας.. Ζωνικες και τέτοια τα ξεχνάμε επ αόριστον.. Η μεγαλύτερη συγκυρία είναι το ότι η όλη αυτή κατάσταση συμπίπτει με την τάση για άνοδο του αζορικου με μεγάλα πλάτη.. Σε αντίθεση με πέρσι μέχρι το ξέσπασμα της Ελπίδας που ενώ είχαμε μεσημβρινη, δεν είχαμε καμιά χαλάρωση του στρατοσφαιρικου στροβιλου.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Προς το παρον δεν υπαρχει ΑΣΘ παρα μονο συνεχει ΣΘ που ειναι ικανη να σπασει την δινη βεβαια...η ανεμοι ενω θα πεσουν προς το παρον δεν δειχνουν να γυρνανε σε ανατολικοι προς το παρον...σε καθε περιπτωση μονο απο αυτα που θα συμβουν ο χειμωνας εν τελει ξεκινα

Να σε ρωτήσω ρε συ Κώστα πόσο πιθανό είναι όμως αυτό που τόσο έντονα δείχνει ο τζιφος εδώ και αρκετά Ραν όσον αφορά την ΑΣΘ να μην γίνει καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...