Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωριζω καλα την περιοχη,και υπαρχουν παιδια που ξερουν αν σου απαντησουν πιο ευστοχα. Η γενικη μου εικονα λεει οτι σε καθε κακοκαιρια θα εχετε και περισσοτερες πιθανοτητες χιονοπτωσης. Καλα,για την αλλαγη του μηνα,ειναι σιγουρο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Επιτελους καιρικο ενδιαφερον..Μακαρι να κατσει και η χαμηλαρα στις 26..

ens_image (2).png

ens_image (3).png

ens_image (4).png

Σακη,για την 'χαμηλαρα' στις 26 τα εχουμε πει!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το οτι επιτελους σημερα μπαινουμε σε πρασινα γεωδυναμικα και για τουλαχιστον 7 μερες θα βρεχει/ψιχαλιζει/εχει συννεφια ειναι το φθινοπωρο που χρωσταει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, antinod είπε:

Δεν γνωριζω καλα την περιοχη,και υπαρχουν παιδια που ξερουν αν σου απαντησουν πιο ευστοχα. Η γενικη μου εικονα λεει οτι σε καθε κακοκαιρια θα εχετε και περισσοτερες πιθανοτητες χιονοπτωσης. Καλα,για την αλλαγη του μηνα,ειναι σιγουρο!!!

Ρε φίλε είναι κρίμα να τις χάσω όλες τις ευκαιρίες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοια ανσάμπλ με τόσο υετό και με -2 μέσο όρο στα 850 δεν έχω ξαναδεί ποτέ από τοτε που παρακολουθώ τα μοντέλα..... μιλάμε παίζει με πολύ μεγάλες πιθανότητες αν συνεχιστεί η τάση για το βαθύ χαμηλό στο Ιόνιο να χαθεί τεράστιος χιονιάς για τα πεδινά της βόρειας χώρας για 1-2 βαθμούς.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-01-19&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Nickpayne είπε:

Πάρτε όλοι από ένα υπογλώσσιο και δείτε σενάριο 2 από ευρωπαϊκό... 

Μόνο αυτό που είδα μου φτάνει!!!!! image.png.d5ebfede5b9a8268b71d98ac2d39ab5f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για μενα ειναι σκοπος τοσες μερες που το εχω πει απο αυριο μεχρι 25 μαρτιου να μας παει βεντουζα....καμμια μερα καλοκαιριας στην ελλαδα !!! ΩΣ ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Φοβερά ανσαμπλ για 26 με 27 εδω πολυ χιονι δινουν .....στις 28 καμια 20 αρια σεναρια κατεβάζουν κατι σαν λιμνη αυλωνα κομμάτι μικρό....Στις 30 κατεβάζουν 25 σεναρια αυλωνα δυτικα μας καμια 5,6 πανω μας 5,6 πιο ανατολικα ακομα και αλλα 10 ,ε 15 ότι να ναι άσχετα 

Τι μου θυμίζει .. μου θυμίζει......🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας πήγε βεντούζα πέρυσι αναλογικά και αυτό ''πληρώνουμε''. Προς το παρόν για πεδινά προσήνεμα λίγα πράγματα, μόνη ελπίδα η χαοτική προγνωσιμότητα στην ύστερη φάση με υπόκρουση Μαρινέλλας ''Κι ύστερα, ύστερα, μα δεν υπάρχει ύστερα'. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Seth13 said:

Μας πήγε βεντούζα πέρυσι αναλογικά και αυτό ''πληρώνουμε''. Προς το παρόν για πεδινά προσήνεμα λίγα πράγματα, μόνη ελπίδα η χαοτική προγνωσιμότητα στην ύστερη φάση με υπόκρουση Μαρινέλλας ''Κι ύστερα, ύστερα, μα δεν υπάρχει ύστερα'. 

Και βεντουζα που λεμε οτι μας πηγε..υετικα ηταν αρκετα χαμηλοτερα απο το κανονικο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ αν βγουν οι χάρτες σε αυτην την περίπτωση θα φανεί περίτρανα η αξία των προυπάρχων ψυχρών αερίων μαζών...... δηλαδή αν ερχόταν μια εισβολή έστω της τάξης του -5 και κάτω στα 850 και πάγωνε η ατμόσφαιρα πριν την έλευση του χαμηλού(αν τυχόν έρθει φυσικά αυτό που δείχνουν τα μοντέλα στις 168 ώρες) όλος αυτός ο υετός θα ήταν χιόνι σχεδον σίγουρα στα πεδινά της κεντρικής Μακεδονίας (όσο πιο μακριά από τις θάλασσες τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα) ακόμα και με -2 στα 850 λόγο και της έντασης των φαινομένων.... τώρα όμως αυτό δεν αρκεί με προυπάρχων θερμές σχεδόν μάζες ή μάζες απλά κρύες..... και θα ρίχνει καρέκλες με 3 και 4 βαθμούς..... με θάψιμο βέβαια από τα 300 και πάνω.... αν βγει όπως το δείχνει τώρα το ευρωπαικό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, snowjohn said:

Και βεντουζα που λεμε οτι μας πηγε..υετικα ηταν αρκετα χαμηλοτερα απο το κανονικο 

Και στις αρχές της δεκαετίας του 90 υπήρχε πρόβλημα στην Αττική με το νερό και είχαμε απανωτούς χιονιάδες. Η εποχή των χαμηλών από τα δυτικά έχει τελειώσει (προς το παρόν), περισσότερες πιθανότητες για χιονιάδες προσηνέμων και Αιγαίου. Προφανώς η έλλειψη βροχοπτώσεων επηρεάζει πολλαπλώς τη ζωή μας από τα δάση μέχρι τον εμπλουτισμό του υδροφόρου ορίζοντα σε τακτική βάση και σε πράγματα που έχουν αναλυθεί πολλάκις. Εγώ ζωσμένος με χιονοεκρηκτικά υπηρετώ μόνο τον λόγο της ζωής που είναι το χιόνι το αστικό το αιγαιοπελαγίτικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τέτοια ανσάμπλ με τόσο υετό και με -2 μέσο όρο στα 850 δεν έχω ξαναδεί ποτέ από τοτε που παρακολουθώ τα μοντέλα..... μιλάμε παίζει με πολύ μεγάλες πιθανότητες αν συνεχιστεί η τάση για το βαθύ χαμηλό στο Ιόνιο να χαθεί τεράστιος χιονιάς για τα πεδινά της βόρειας χώρας για 1-2 βαθμούς.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-01-19&model=ecm&member=ENS&bw=1

"Χαμηλαρες" στο Ιόνιο βγαλμένες από τα 80's δίχως όμως να μπορούν να συνδυαστούν σωστά για την ώρα με ψύχος από τα βόρεια, δεν πρέπει να χαθεί η ευκαιρία για καθολικό κεντροβορειο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε θέλει να χιονίσει;; Σιγά μη σκάσω αυτή τη φορά.. είμαι και πάλι πολύ ενθουσιαμένος να ξερετε με το νεροοο που αναμενεται, όπως δείχνουν τα μοντέλα, το επόμενο διάστημα! Ακόμη και για αυτό, είναι μεγάλη η προσμονή μου!! Πάρτυ θέλω να κάνω μόνο και μόνο για αυτό... κι επίσης νερο έρχεται αντί για πεδινό χιονι... ούτε ξεροκρυο, ούτε καμήλες κι ούτε καταπίωνας προβλεπεται αυτή τη φορά!!! Μικρή η ζημιά οπότε... περισσότερο καλό θα μας κάνει στη παρούσα φάση!

Ρίξε νεροο!!! Ρίξε βροντές!!!!! Δείξε μας το μεγαλείο σου καιρέ μου επιτέλους, με τον όποιον τρόπο!!! Κοιτώ τον ουρανό και με μεγάλη προσμονή σου ομιλώ!!!!

Υ.Γ. Συγχωρέστε με που ενθουσιάζομαι τόσο.. αλλά ρε παιδιά, μετά από τέτοια καιρική αδιαφορία και οι βροχές ακόμη, κάπως μου φαίνονται ...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

"Χαμηλαρες" στο Ιόνιο βγαλμένες από τα 80's δίχως όμως να μπορούν να συνδυαστούν σωστά για την ώρα με ψύχος από τα βόρεια, δεν πρέπει να χαθεί η ευκαιρία για καθολικό κεντροβορειο.

Πραγματικά παρακαλάω να πέσουν τα μισά χιλιοστά από όσα δείχνουν τώρα με -4 και -5 στα 850.... πάλι θα μιλάμε για πολύ ικανοποιητικό χιονιά ...αν βγει βέβαια η διάταξη.... που προσωπικά απορώ πως μπορεί το 1010 χαμηλό στο Ιόνιο σαν μέσος όρος στις 168 να μη βγει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερα χαμηλα για ημιορεινα κβ χωρας που τοσο αδικημενα ειναι εδω και παρα πολλα χρονια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

Ε τι σου θυμιζει ντε  !!

ξέρει ο Αντώνης... πάντως δεν είναι για καλό..... πέρσι ή πρόπερσι δεν θυμάμαι ο Αντώνης μας έγραψε μήνυμα σχολιάζοντας τα ανσάμπλ του ευρωπαίου που ήταν σε πιο κοντινές ώρες μάλιστα και έλεγε  χαρακτηριστικά ότι τα 35 δίνουν από πολύ χιόνι έως θάψιμο κεντροδυτική Μακεδονία .... και τα υπόλοιπα σχεδόν όλα απλή έως μέτρια χιονόπτωση...... και μαντέψτε τι έγινε....χαχα τίποτα απολύτως.......🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

για να δουμε...

Όσο πάει όλο και πιο πίσω τόσο μειώνονται οι πιθανότητες. Ρεαλιστικά  δεν πάμε και πολύ καλά . Αν βάλεις φαντασία βέβαια όλα γίνονται ( αλλά αυτό ισχύει γενικότερα 😁)  . Ας βρέξει επιτέλους να χαζεύουμε κάτι και θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

ξέρει ο Αντώνης... πάντως δεν είναι για καλό..... πέρσι ή πρόπερσι δεν θυμάμαι ο Αντώνης μας έγραψε μήνυμα σχολιάζοντας τα ανσάμπλ του ευρωπαίου που ήταν σε πιο κοντινές ώρες μάλιστα και έλεγε  χαρακτηριστικά ότι τα 35 δίνουν από πολύ χιόνι έως θάψιμο κεντροδυτική Μακεδονία .... και τα υπόλοιπα σχεδόν όλα απλή έως μέτρια χιονόπτωση...... και μαντέψτε τι έγινε....χαχα τίποτα απολύτως.......🤣

περσι κ προπερσι ηταν αλλη ιστορια φετος ειναι αλλιως τα πραγματα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

image.png.15c6fbff72ad83387bdcca1b75a043d7.png

 

- Φοβερό το 12άρι του Καρνάβαλου!

- Πωπω βροχάρες που έρχονται στις 300 ώρες 

Ετσι ακριβώς!! Το βλέμμα μου όταν ανοίγω τους χάρτες, θα μπορούσε να παραλληλιστεί με τις παλιές γραφομηχανές. Με το που πατάς το πλήκτρο, το εξάρτημα εκτοξεύεται τέρμα δεξιά. Ετσι και εδώ. Με το που πατάω το πλήκτρο για να δω τα ensembles στο meteociel, το βλέμμα μου εκτινάσσεται στις 300 ώρες τέρμα.... δεξιά δλδ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...