Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Στοχο

Άλλες χρονιές...τώρα φυσάω και το γιαούρτι...τραλαλά τριλαλο στα εικονικά τώρα σοβαρεψαν.Αθτο που θέλουμε είναι απλό και εφικτό.Το υπάρχον χαμηλό να τραβήξει ένα μέρος του Αυλώνα να οργανωθεί ξανά να κινηθεί β.ανατολικα και να χιονίσει.

ολα τα χρονια απλα βλεπουμε το ιδιο εργο ενεργοποιηση Ατλαντικου καταρευση Α! αυλωνα στην Μογγολια. οποτε το φυσιολογικο μοιαζει hope casting.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα σε ολους..για μενα το θεμα ειναι οτι,αν και υπαρχει Αζορ,το ψυχος δεν ερχεται απο ΒΑ..απο εκει πρεπει να σκασει αν θελουμε να ειναι κατι σοβαρο..οι Ωκεανιοι αυλωνες σκανε σε εμας τζουφιοι..φετος η Σιβηρια κοιμαται και μαζι της κοιμομαστε και εμεις.η κατασταση ειναι τοσο τραγικη,που κλεινουμε δυο χρονια οχι χωρις χιονι,αλλα χωρις καν να το περιμενουμε.δεν εχουμε φτασει καν κοντα δηλαδη στο να κατσουμε ενα βραδυ ξυπνιοι και να κανουμε λαμπινγκ περιμενοντας τη νιφαδα και ας μην ερθει ποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω ειναι η πρωτη ευκαιρια για Κ.Β.Αλλες χρονιες ο Βαγγελης θα εκανε παρτυ με τετοια προοπτικη.Δυτ.Μακεδονια φανταζει κλειδωμενη για εκει,οι υπολοιποι πρεπει να παλεψουν

gens-51-1-168.png

Μπορεί όμως να κατέβει ; Είναι κάπως ανάποδα στην κυκλοφορία. Δεν θέλει ένα 1045 μήπως και τα καταφέρει να τον κατεβάσει ; Ίσως αν το χαμηλάκι εκεί στην μέση του Ατλαντικού έφευγε προς Μεσόγειο να βοηθούσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Η Μακεδονία και Θράκη στο σύνολο της είναι εντός παιχνιδιού. Με Μ.Ο στο -2 με -3 στα 850 στις 200 ώρες δεν είναι και άσχημα. Με ένα -4 με -5 παίζουν δυνατά αυτές οι πόλεις.

Και το ιστορικό να μην κάτσει ας θαφτούν τα πάντα από 200m και πάνω. Στη Νότια Ελλάδα έχουμε θέμα με τις βροχές οπότε ας ρίξει χιολιοστά και βλέπουμε.

Τα Γιάννενα είναι Μέσα στο παιχνίδι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τη μη υπαρξη ψυχους διαφωνω καθετα Γιωργο για τα επερχομενα.Δηλαδη τι πρεπει να εχει,-20 στα βαλκανια;;;Χαρτης ουκμο με φουλ -10 -12...Ενα κλικ θελει,το οποιο θα το καθορισει ο εμποδισμος.ukmo-1-168.png.0e50c294ff22e5f82648bba476a837a5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Yata είπε:

Για Βόλο λες;

Γιάννενα εκανε καλό πράγμα αν και δε χιόνισε

Για χιονια λεω κυριως εγω...αλλα ναι  2 κακοκαιριες εχει κανει φετος και οι 2 δυτικες που ο βολος δεν παιρνει τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Γενικά στατιστικά είναι πιο εύκολο να μην κάνει τίποτα ή να κάνει απλά κάτι ξενέρωτο ή μέτριο. Το πεδινό χιόνι πάντα είναι δύσκολο, οπότε όσο προχωράμε και απομακρύνεται αυτό το σενάριο τότε γίνεται όλο και πιο δύσκολο να το επαναφέρει. Όχι ότι στην προκείμενη έχει δείξει πεδινό χιόνι, γενικά το λέω.

Αν  μιλας για αξιολογο χιονι πεδινα ναι ειναι δυσκολο....αν μιλαμε για χιονοπτωση οχι δεν ειναι δυσκολο.....Επισης δεν αναφερομουν μονο σε μια περιοχη....το να χιονισει πεδινα καπου στην ελλαδα εχει παρα πολλες πιθανοτητες με τις περισσοτερες πιθανοτητες προφανως να τις συγκεντρωνει ο εβρος....Αλλα δεν αναφερομουν ουτε σε πεδινο χιονι συγκεκριμενα αλλα να κανει ενα καλο χαμηλο με ενα -2 ρε παιδι μου στα 850 ....τι φαση με τα +3 κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Γιαννιώτης Γ. είπε:

Τα Γιάννενα είναι Μέσα στο παιχνίδι?

δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο παιχνιδι γενικα ακομα 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Η λοντρα παιρνει τον κατήφορο πριν μπει ο Φλεβαρης.Καλα κρασιά …

0A52F90A-719F-4445-AFDA-1E2B2BF03E10.gif.5929d71f07c5480376ed8a71eee597f0.gif

Φέτος την ξεπεράσαμε την Λόντρα για να δούμε τι καιρό θα κάνει.  Βανκούβερ έχουμε φτάσει ! Δυστυχώς όμως και εκεί φαίνεται να πέφτει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τη μη υπαρξη ψυχους διαφωνω καθετα Γιωργο για τα επερχομενα.Δηλαδη τι πρεπει να εχει,-20 στα βαλκανια;;;Χαρτης ουκμο με φουλ -10 -12...Ενα κλικ θελει,το οποιο θα το καθορισει ο εμποδισμος.ukmo-1-168.png.0e50c294ff22e5f82648bba476a837a5.png

Αν μιλάμε για πεδινά ανατολικής χώρας το -12 διάσπαρτο στην Σκανδιναβία στην καλύτερη να μεταφραστεί σε -8 στον ελλαδικό χωρο

Αλλά ούτως η αλλιως στο ουκμο μιλάμε για ρεταλοκατασταση με την μύτη του Αυλώνα αν συνέχιζε να ακουμπουσε ισως ανατολική χώρα με κακά γεωδυναμικα και απλά χαμηλά 850

Το θέμα είναι να δούμε είτε -8 σύνορα απ' τα ΒΔ της χώρας με πορεία χαμηλού Αδριατική Ιόνιο είτε -12 συνορα ΒΑ χώρας με πορεία Αιγαίο, για κάτι σοβαρό 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, George Trilofianos είπε:

6ρι βλεπει κανεις?😬 Λογικα θα βαλουμε τιτλους τελους αποψε για τα Βορεια...😞

Με τζίφο, και μάλιστα κύριο, στις 150 ώρες δεν βαζεις τιτλους ούτε αρχής, ούτε μέσης, ούτε τέλους. Απλά το κοιτας... 🙂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχετε γεια βρυσουλεςςςςςς....

Αν μιλήσει το ευρωπαϊκό κάνει κρότο. Οπότε έκανε κρότο η μουφα όταν άρχισαν να χαλάνε από εχθές τα τρεξίματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν αυτο ειναι χειμωνας εγω ειμαι ο πικασο!!εκτρωμα ολα....απαγορευτικη η δευτερη καρτελα στα μοντελα....απο αυτα που φαινονται δεν περνουμε ουτε τα μισα....δηλαδη να μην περιμενουμε τιποτα....παει κι ο γεναρης με τα ψεματα....ηλιολουστες καλημερες απο κισαβο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Αν  μιλας για αξιολογο χιονι πεδινα ναι ειναι δυσκολο....αν μιλαμε για χιονοπτωση οχι δεν ειναι δυσκολο.....Επισης δεν αναφερομουν μονο σε μια περιοχη....το να χιονισει πεδινα καπου στην ελλαδα εχει παρα πολλες πιθανοτητες με τις περισσοτερες πιθανοτητες προφανως να τις συγκεντρωνει ο εβρος....Αλλα δεν αναφερομουν ουτε σε πεδινο χιονι συγκεκριμενα αλλα να κανει ενα καλο χαμηλο με ενα -2 ρε παιδι μου στα 850 ....τι φαση με τα +3 κτλ

Εγώ να πω την αμαρτία μου, και ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό που λέω αλλά έτσι νιώθω, το μόνο που με νοιάζει πλέον είναι να ρίξει καμιά 20cm στην πόρτα μου. Έχει μείνει ένας μήνας πλέον + ο Μάρτης που είναι λαχείο και γενικά κατά 99% δεν είναι για σοβαρά χιόνια. Μεγάλη μέρα, κτλ κτλ. Προφανώς αν βγει καμιά κακοκαιρία με -2 και χιονίσει μέχρι τα 500μ θα είναι μια χαρά αλλά δεν θα πετάξω και απ' τη χαρά μου, ακριβώς επειδή ζούμε ένα τεράστιο σίχαμα φέτος και μόνο ένα καλό πεδινό χιόνι θα με έκανε να χαρώ καιρικά. Και έτσι και αλλιώς αν χιονίσει καλά στο Βόλο θα χιονίσει καλά και στο Πήλιο. Δεν αποκλείω το ημιορεινό χιόνι.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 26/27  δυστυχώς είναι χειρότερο . Νομίζω θα βγει καλύτερο στην δεύτερη φάση , ίσως και πάρα πολύ καλό. Έτσι για το μάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Evan είπε:

Αν αυτο ειναι χειμωνας εγω ειμαι ο πικασο!!εκτρωμα ολα....απαγορευτικη η δευτερη καρτελα στα μοντελα....απο αυτα που φαινονται δεν περνουμε ουτε τα μισα....δηλαδη να μην περιμενουμε τιποτα....παει κι ο γεναρης με τα ψεματα....ηλιολουστες καλημερες απο κισαβο!

Αχιονο Κισαβο να προσθεσω δυστυχως,Γεναρη μηνα..Απεναντι μου τον εχω.Χειμωνας απο τα λιντλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξακολουθεί πάντως ο τζίφος να πνίγει στο νερό τη νότια Ελλάδα με συρτχαμηλό εκεί στις 27-28.

Είναι παραδοσιακά η διάταξη που προκαλεί πλημμύρες στο λεκανοπέδιο, με πολλά χιλιοστά και μεγάλη διάρκεια φαινομένων.

Δυστυχώς όμως φαίνεται ότι το χαμηλό θα σηκώσει και πολύ θερμές αέριες μάζες... +20 στη Λιβύη και +13 στην Κρήτη φτάνει ο τζίφος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...