Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και ο χειμώνας δεν κρίνεται μόνο από τα πεδινά χιόνια. Για αυτό για τις περιοχές μου ο 17-18 για την Ήπειρο, ήταν ο καλύτερος, και ο 19-20 ο χειρότερος χειμώνας εβερ. Και με βάση αυτά που θα γίνουν ι φετινός είναι πολύ καλύτερος του 19-20. 

Μετά έρχεται του 20-21, και πέρσι ο δεύτερος πιο βαρετός χειμώνας, αλλά ο πρώτος πιο σπαστικός με το συνεχόμενο φτύσιμο των 5 βαθμών στην Λάρισα όμως.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μετρα δεν υπηρχαν αλλα χιονοπτωσεις υπηρχαν οπως και χιονοστρωσεις καθε ετος σχεδον κατα τα αλλα εχεις δικιο στο πως κρινονται οι χειμωνες απλα πλεον εχουν εξαφανιστει ακομα και οι απλες χιονοπτωσεις στα πεδινα ...

Σίγουρα υπήρξαν και μέτρα απλά δεν υπήρχαν μέσα να τα απαθανατίσουν ...... εν έτη 1963 για παράδειγμα....εδώ στην  περιοχή μας άπειροι άνθρωποι μου έχουν πει για πάνω από μέτρο και πάνω από 1,5 μέτρο χιόνι αλλά κανείς δεν έχει φωτογραφίες..... εδώ για το 2001 δεν έχω την παραμικρή εγώ εικόνα την παραμικρή φωτογραφία.... ε φαντάσου να λέω εγώ στα παιδιά μου ή στα εγγόνια μου σε λίγα χρόνια ή το 2040 για παράδειγμα ότι το 2001 είχαμε σχεδόν ένα μέτρο εδώ στο Μακροχώρι..... χωρίς καμία προσωπική εικόνα πόσο θα δυσκολευτούν να με πιστέψουν αν δεν δουν τις εικόνες που ευτυχώς έβγαλαν άλλοι..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ οτι διαβαζω το μοντελο κλοουν καταφερε να ακολουθησει τα υπολοιπα μολις σημερα για την κακοκαιρια αυριο μεθαυριο.🤡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγάζει τρελό χιόνι στα Γιάννενα την Πέμπτη ο Τζιφός, εγώ έχω αγοράσει εισιτήριο για τέταρτη. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πάρω μεταπτυχιακό ατυχίας.

Τόσο έντονα χρώματα χιονουετου ούτε στην Αριάδνη δεν μου έδινε...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυριολεκτικά στον ένα βαθμό θα χαθεί για την πεδινή Κ. Μακεδονία… θα μπορούσε να βγει ένα 5-10ποντο με ένα βαθμό κάτω…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Εμφάνισε και ο τζίφος το -4 που δείχνει ο παιος από προχθές στην περιοχή μας…

αυτο ειναι καλο για εμενα και σενα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χαχαχααχαα απο 5 χιλιοστα 20 ο πανιβλακας ακολούθησε τα αλλα 36 ωρες πριν έρθει η κακοκαιρια τραγικός

Τα ποσα χιλιοστα θα ριξει το ξερει καλυτερα ο τοπικος προγνωστης αντουαν και σημερα τα μοντελα γα εδω δινανε πολλα χιλιοστα εμεις στην προγνωση ασθενη φαινομενα γραφαμε δεν ειναι μονο η αποτυπωση των παγκοσμιων μοντελωαν...κινδυνο χιλιοστων δεν εχει η δυτικη μακεδονια τα γρεβενα κινδυνο θερμοκρασιας εχουν...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

αυτο ειναι καλο για εμενα και σενα?

Εσυ γκαρυ λόγω των 200μ που έχεις είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το δεις, για στρώσιμο όμως είσαι δύσκολα. Εγω ίσως να μην το δω καν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Οι περισσοτεροι θα διαλεγαν το 40ποντο...βεβαια εγω θα διαλεγα το αλλο γιατι ειμαι πολυ του βουνου....σκεψου οταν ειμαι βολο ανεβαινω πηλιο 3-4 φορες την εβδομαδα  εστω για λιγο....οποτε τους σαπιους χειμωνες τους νιωθω στο πετσι μου......και για να πω την αληθεια πιο πολυ με πονεσε ο χειμωνας 20-21 που χιονιζε στο πηλιο οταν χιονιζε και βολο παρα το 19-20 που ειχε πολυ καιρο χιονοκαλυψη (λιγη βεβαια εκτος απο τελη μαρτιου και απριλη που θαφτηκε στα πιο ψηλα του)....Οι πιο δυνατοι χειμωνες που θυμαμαι στο πηλιο ειναι 11-12 (με διαφορα), 16-17,18-19,21-22 οι συνηθεις υποπτοι δηλαδη , και μονο ενας απο αυτους συνδιαστηκε με καλο χιονι στον βολο

Έχουμε γίνει άνθρωποι της πόλης, δεν εκτιμάμε την φύση και το πράσινο, δεν κάνουμε εκδρομές για αυτό, που πολλές φορές δεν μας το επιτρέπουν οι συνθήκες αλλά ακόμα και αν το επιτρέπουν δεν το κάνουμε, καθόμαστε μέσα στα μπετά μας και περιμένουμε καρτερικά στα 50 μέτρα υψόμετρο το ιστορικό, τελείως αποξενωμένοι είμαστε με το κομμάτι αυτό...είναι νορμάλ να χιονίζει στον Βόλο με την ίδια συχνότητα που χιονίζει στο Πήλιο λογικά κάποια χρόνια, τα οποία μαλιστα χαρακτηρίζονται ως "Χειμώνες"...τέλος πάντων δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και ο καθένας έχει άλλη λογική, αλλά το φετινό δεν γίνεται χειμώνας ότι και να γίνει από εδώ και πέρα δυστυχώς, έχει ήδη εξαφανίσει τους 2/3 χειμερινούς μήνες με 1 μέρα χιονιού στα 500-700 μέτρα και αυτό σε συγκεκριμένες περιοχές, ακραίο δράμα που όμοιο το άντε να χει γίνει μια φορά ακόμα στα 150+ έτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kosmas34 είπε:

Εσυ γκαρυ λόγω των 200μ που έχεις είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το δεις, για στρώσιμο όμως είσαι δύσκολα. Εγω ίσως να μην το δω καν

ενα πασπαλισμα μουτ αρκει. λες να το εχω στα κεραμυδια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Εμφάνισε και ο τζίφος το -4 που δείχνει ο παιος από προχθές στην περιοχή μας…

αυξησε κ υετο κοσμα αυτο ειναι πολυ καλο γιατι θελουμε ενταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τα ποσα χιλιοστα θα ριξει το ξερει καλυτερα ο τοπικος προγνωστης αντουαν και σημερα τα μοντελα γα εδω δινανε πολλα χιλιοστα εμεις στην προγνωση ασθενη φαινομενα γραφαμε δεν ειναι μονο η αποτυπωση των παγκοσμιων μοντελωαν...κινδυνο χιλιοστων δεν εχει η δυτικη μακεδονια τα γρεβενα κινδυνο θερμοκρασιας εχουν...

 

Μπα ευτυχως θερμοκρασιακο δεν θα χει εφοσον μας βγαζουν αρκετο υετο ολα ...επσιςη εχει επιπεδο παγοποιησης τα 700 απο τη μια το βράδυ....οπότε απλα θα χιονιζει δυνατα με θερμοκρασιες απο 0,4 μέχρι 1 βαθμο  

Πιστευω θα πιάσει 0,6 η 0,8 σταθερή απο τη μια το βράδυ και θα χιονιζει καργα οπως στον βικτωρ 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς ο Τζιφός χαλάει και πάει στους άλλους για την συνέχεια....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Έχουμε γίνει άνθρωποι της πόλης, δεν εκτιμάμε την φύση και το πράσινο, δεν κάνουμε εκδρομές για αυτό, που πολλές φορές δεν μας το επιτρέπουν οι συνθήκες αλλά ακόμα και αν το επιτρέπουν δεν το κάνουμε, καθόμαστε μέσα στα μπετά μας και περιμένουμε καρτερικά στα 50 μέτρα υψόμετρο το ιστορικό, τελείως αποξενωμένοι είμαστε με το κομμάτι αυτό...είναι νορμάλ να χιονίζει στον Βόλο με την ίδια συχνότητα που χιονίζει στο Πήλιο λογικά κάποια χρόνια, τα οποία μαλιστα χαρακτηρίζονται ως "Χειμώνες"...τέλος πάντων δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και ο καθένας έχει άλλη λογική, αλλά το φετινό δεν γίνεται χειμώνας ότι και να γίνει από εδώ και πέρα δυστυχώς, έχει ήδη εξαφανίσει τους 2/3 χειμερινούς μήνες με 1 μέρα χιονιού στα 500-700 μέτρα και αυτό σε συγκεκριμένες περιοχές, ακραίο δράμα που όμοιο το άντε να χει γίνει μια φορά ακόμα στα 150+ έτη 

Εγω πιστευω οτι προλαβαινει να το διορθωσει με εναν καλο φλεβαρη και μαρτη....Αλλωστε το αναποδο εχει γινει πολλες φορες, δηλαδη το ανυπαρκτο 2ο μισο του χειμωνα, εσυ που εισαι και τερας στατιστικης θα ξερεις καλυτερα αχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Galanto said:

Χαχαχααχαα απο 5 χιλιοστα 20 ο πανιβλακας ακολούθησε τα αλλα 36 ωρες πριν έρθει η κακοκαιρια τραγικός

Eίπαμε ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ρε παιδί μου, δεν μπορούν να το φτιάξουν, χρόνια προσπαθούν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειμώνας δεν διορθώνεται, ας κάνει ένα 30ποντο γεμάτο α λα Μήδεια για το 3/3 και ας το πούμε και καλοκαίρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εγω πιστευω οτι προλαβαινει να το διορθωσει με εναν καλο φλεβαρη και μαρτη....Αλλωστε το αναποδο εχει γινει πολλες φορες, δηλαδη το ανυπαρκτο 2ο μισο του χειμωνα, εσυ που εισαι και τερας στατιστικης θα ξερεις καλυτερα αχαχα

Ο μόνος τρόπος είναι ένας για να έρθει στα κανονικά του πλεον, Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος 1956 ή 2003

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...