Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

εχει πάρει μυρωδιά ο τζίφος τι θα γίνει και ανεβάζει σταδιακά Αζόρ.....😂 διατηρώντας σταθερά το κέντρο του στο.....Οπόρτο. Γεφαειχ ο κοφχμος

1000χλμ ανατολικοτερα εχει μετακινηθει ρε...αχαχχαα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, athper είπε:

Συμφωνω σε ολα, εκτος απο το να σε παιρνει ο υπνος ενω ριχνει παπλαμουδι..θυμαμαι Αριαδνη 5 ωρες υπνο σε 4 μερες

Κι εσυ Λαρισαίος ε; Αντε μήπως έρθει φέτος καμια Μηδεια απο τα Lidl 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη ευκαιρία... Η τάση σε πλήρη εξέλιξη, και πιο κοντά πλέον!

Επεξεργάστηκε από SnowNurse
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Γιατι 3 χρονια αχιονιας ρε παιδια παλι 😛 Στην μηδεια δεν σας χιονισε ;

κλαιν μαιν..ενα 12 ποντο στις ευαισθητες και μια πετσα στο δρομο που αντεξε καμια ωρα..δεν το μετραω καν..φετος βεβαια, θα το μετρουσα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Και ειδικά για εμάς εδώ στην Λάρισα πχ που το κοντινότερο βουνό είναι 40 κμ τρέχα γυρεύει, δεν είναι καιροί για βενζίνες..

Κι εμείς που έχουμε το παικο δεν θεωρείται βουνό. Εκτός του ότι δεν έχει τρομερό υψόμετρο και πρέπει να πιάσεις κορυφή για να δεις κάτι, δεν έχει δρόμους για να ανέβεις αν δεν έχεις τανκ. Όποτε πρέπει να πάμε καιμακτσαλαν ή σελι που είναι πάνω από 40κμ…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Κι εσυ Λαρισαίος ε; Αντε μήπως έρθει φέτος καμια Μηδεια απο τα Lidl 😉

ναι,φιλε..εδω, περιμενουμε χαμηλο Ιονιο σε συνδυασμο με ψυχος,να μη φυσαει ΒΑ γιατι θα χιονιζει παντου εκτος απο τη Λαρισα και να ευθυγραμμιστουν οι πλανητες του ηλιακου συστηματος μπας και δουμε κανενα χιονι της προκοπης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 πολύ καλά όχι με βάση τον τζιφο που τρέχει αλλά σαν γενική εικόνα.ζοριχετσι το ψύχος να κατέβει και ζοριζεται και ο καναδικός στρόβιλος...μα στην 2 μα στην 3 όταν καθαρίσει πλήρως ο Ατλαντικός ξέρει που θα πάει ο αζορ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! Ο στρατηγός χειμώνας ετοίμασε το στράτευμά του και κατεβαίνει φουριόζος πάνω στο άλογο σαν ένας άλλος τζεγκινς Χαν για να τα σαρώσει όλα… ή στο περίπου χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Fotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, athper είπε:

κλαιν μαιν..ενα 12 ποντο στις ευαισθητες και μια πετσα στο δρομο που αντεξε καμια ωρα..δεν το μετραω καν..φετος βεβαια, θα το μετρουσα🤣

Ρε παιδια αν ειναι δυνατον να μην μετραμε το 12ποντο 😛  Στην λαρισα εισαι οχι στην φλωρινα...ποσες φορες εχει ριξει πανω απο 10 εκ στην λαρισα απο το 2000 και μετα ; Εγω παντως στον βολο μια χαρα μετραω και τα 5ποντα που ριχνει, χαιρομαι ακομα και την απλη χιονοπτωση για να μην πω και το χιονονερο. Απο 10 εκ και πανω ειναι αξιολογο για ολες τις πεδινες περιοχες της ελλαδας, με βαση τα στανταρ της ελλαδας...Στα πεδινα τα χιονια >15 εκ δεν ειναι συχνα

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Galanto είπε:

Xaxaaaκαι αν δε ρίξει πανω απο 10 πόντους δεν το ξανακοιταω το μοντέλο

 

 

Screenshot_20230124-095539_Chrome.jpg

Βάλε έναν χάρακα για μάρτυρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ εδώ ρε συ φέραμε κοτζαμ σοφία και Ωκεανίδα ακόμη και την Μήδεια από τα βάθη της Ανατολής τώρα θα κολλήσουμε? Που είναι και πάνω μας σε τέτοιες ώρες...Τσιλ ντάουν μπόι Εντ ιντζοι...😎😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ετσι.ακριβως.Πριν μετακομισω,μια ζωη ολοκληρη που εμενα Ηρακλειο,δεν υπηρξε ουτε μια χιονοκαιρια ορεινων-ημιορεινων που δεν πηρα το αμαξι ακομα και στα μαυρα μεσανυχτα να ανεβω Πεντελη,αγιο Στεφανο,ιπποκρατειο κλπ και να το απολαυσω.Ωρες ατελειωτες και 2 και 3 φορες μεσα στη νυχτα.Τωρα βλεπω τους περισσοτερους να καθονται πισω απο το λαπτοπ και απλα να βριζουν επειδη δε χιονιζει στο φαληρο.

Θυμάμαι γυμνάσιο ακόμα τον χειμώνα 2011-12 κάθε μέρα μετά το σχολείο να τραβάω τον πατέρα μου Πεντέλη, πηγαίναμε ψηλά μέχρι την στροφή πριν τον άγιο Παντελεήμονα να έχει 20 πόντο (συγκεκριμένα θυμάμαι τις 11/1/2012 και στον Γέρακα έριχνε χιονόνερο), τα επόμενα χρόνια τον έκανα να εθιστεί και αυτός και μου έλεγε μόνος του😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Κι εσυ Λαρισαίος ε; Αντε μήπως έρθει φέτος καμια Μηδεια απο τα Lidl 😉

Μήδεια απόντα λιντλ δεν θα ήταν ούτε χιονιάς! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, geornik said:

 

και ο Φλεβάρης 2003 ήταν ο πιο βαρύς και ψυχρός μήνας εβερ αλλά δεν τον θυμάται κανείς Αθηναίος γιατί δεν εκανε το μεγάλο χιόνι μέσα στην Αθηνα αλλά περιμετρικά...αντίθετα θυμούνται όλοι τον Φλεβάρη 2004 επειδή ειχε το πολικό 48ωρο ενώ όλος ο υπόλοιπος ήταν προχωρημένη Άνοιξη...

Εγώ τον θυμάμαι για παράδειγμα πολύ καλά (έκανα εγγραφή τότε στην Hellasweather και εκείνος ο μήνας κράτησε το ρεκόρ μηνυμάτων της λίστας για πολλά χρόνια σχεδόν ως το τέλος της). Αλλά συγγνώμη, προτιμώ κι εγώ το 2004 από εκείνο το μαρτύριο. 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Εγώ τον θυμάμαι για παράδειγμα πολύ καλά (έκανα εγγραφή τότε στην Hellasweather και εκείνος ο μήνας κράτησε το ρεκόρ μηνυμάτων της λίστας για πολλά χρόνια σχεδόν ως το τέλος της). Αλλά συγγνώμη, προτιμώ κι εγώ το 2004 από εκείνο το μαρτύριο. 😎

Υπομονή και θα έρθει η μέρα σε λίγες μέρες που θα κοιτάμε περιοχικά για συγκλίσεις χιονιού 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ εδώ ρε συ φέραμε κοτζαμ σοφία και Ωκεανίδα ακόμη και την Μήδεια από τα βάθη της Ανατολής τώρα θα κολλήσουμε? Που είναι και πάνω μας σε τέτοιες ώρες...Τσιλ ντάουν μπόι Εντ ιντζοι...😎😎😎😎

Ναι αλλά η Ωκεανίδα μια βλακεία ήταν για τα περισσότερα πεδινα. Λάρισα και Γιάννενα απλή ασθενής χιονόπτωση. Το ζητούμενο είναι καθολικός χιονιάς και τίποτε λιγότερο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ρε παιδια αν ειναι δυνατον να μην μετραμε το 12ποντο 😛  Στην λαρισα εισαι οχι στην φλωρινα...ποσες φορες εχει ριξει πανω απο 10 εκ στην λαρισα απο το 2000 και μετα ; Εγω παντως στον βολο μια χαρα μετραω και τα 5ποντα που ριχνει, χαιρομαι ακομα και την απλη χιονοπτωση για να μην πω και το χιονονερο. Απο 10 εκ και πανω ειναι αξιολογο για ολες τις πεδινες περιοχες της ελλαδας, με βαση τα στανταρ της ελλαδας...Στα πεδινα τα χιονια >15 εκ δεν ειναι συχνα

εννοειται Γιαννη οτι χαιρομαι και απολαμβανω ακομα και την απλη χιονοπτωση..απλα πολλες φορες κρινεται κατι και απο το τι περιμενεις και τι τελικα σου ερχεται..δλδ αν δεν ειναι να χιονιστεις και σου ερθει ενα 5ποντο ουρανοκατεβατο,ισως το απολαυσεις παραπανω απο ενα 10ποντο που το περιμενες να ειναι 20ποντο..εννοειται παντως οτι μια χιονοπτωση ανω των 10εκ στα πεδινα ειναι αξιολογη,δεν το συζηταμε αυτο. Απλα γκρινιαζουμε λιγο γιατι εεεεε,παει καιρος οπως και να το κανουμε και αν δεν γινει φετος θα περιμενουμε αλλον εναν χρονο και ο χειμωνας περναει σιγα σιγα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Θυμάμαι γυμνάσιο ακόμα τον χειμώνα 2011-12 κάθε μέρα μετά το σχολείο να τραβάω τον πατέρα μου Πεντέλη, πηγαίναμε ψηλά μέχρι την στροφή πριν τον άγιο Παντελεήμονα να έχει 20 πόντο (συγκεκριμένα θυμάμαι τις 11/1/2012 και στον Γέρακα έριχνε χιονόνερο), τα επόμενα χρόνια τον έκανα να εθιστεί και αυτός και μου έλεγε μόνος του😂

και το Φλεβάρη 2003 έτσι ήταν...τα βουνά γύρω ήταν σχεδόν μονιμως χιονισμένα το β μισό του μήνα...αλλά στο λεκανοπέδιο μόνο πρόσκαιρα κατέβαινε η χιονόστρωση κυρίως αν θυμάμαι καλά το διήμερο 24-25.2...κάτι αντίστοιχο θυμάμαι εγώ ο παππούς και το Χειμώνα 1993 που έβλεπα πολύ συχνά άσπρα τα βουνά γύρω αλλά τα χιόνια ξεκινούσαν στις περισσότερες εισβολές μετά τη Βαρυμπόμπη προς τα Βασιλικά Κτήματα Τατοίου...έχω και κάτι φώτος από Φλεβάρη 1993 από εκεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, athper είπε:

εννοειται Γιαννη οτι χαιρομαι και απολαμβανω ακομα και την απλη χιονοπτωση..απλα πολλες φορες κρινεται κατι και απο το τι περιμενεις και τι τελικα σου ερχεται..δλδ αν δεν ειναι να χιονιστεις και σου ερθει ενα 5ποντο ουρανοκατεβατο,ισως το απολαυσεις παραπανω απο ενα 10ποντο που το περιμενες να ειναι 20ποντο..εννοειται παντως οτι μια χιονοπτωση ανω των 10εκ στα πεδινα ειναι αξιολογη,δεν το συζηταμε αυτο. Απλα γκρινιαζουμε λιγο γιατι εεεεε,παει καιρος οπως και να το κανουμε και αν δεν γινει φετος θα περιμενουμε αλλον εναν χρονο και ο χειμωνας περναει σιγα σιγα..

Ναι υπο αυτη την εννοια εχεις δικιο....αι να δουμε τι θα παρουμε τον φλεβαρη φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού όλα πάνε δυτικότερα φέτος ας πάει επιτέλους δυτικότερα και αυτό που πρέπει να πάει δυτικότερα, ώστε να θυμηθούμε για ποιο λόγο τα κβ πεδινά είναι χιονομανες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ρε παιδια αν ειναι δυνατον να μην μετραμε το 12ποντο 😛  Στην λαρισα εισαι οχι στην φλωρινα...ποσες φορες εχει ριξει πανω απο 10 εκ στην λαρισα απο το 2000 και μετα ; Εγω παντως στον βολο μια χαρα μετραω και τα 5ποντα που ριχνει, χαιρομαι ακομα και την απλη χιονοπτωση για να μην πω και το χιονονερο. Απο 10 εκ και πανω ειναι αξιολογο για ολες τις πεδινες περιοχες της ελλαδας, με βαση τα στανταρ της ελλαδας...Στα πεδινα τα χιονια >15 εκ δεν ειναι συχνα

Ολα τα λυνει η κλιματολογια παιδια και η στατιστικη....παντως ο μο της λαρισας ειναι μια χιονοστρωση 5 και ανω ανα ετος μεχρι εκει τα 20 ποντα προφανεστατα ειναι και πιο σπανια..και εγω μαζι σου ειμαι 5 εκατοστα τα μετραω προφανεστατα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...