Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, salonikatasos said:

Παιδιά το ξέρουμε ότι θέλετε σχεδόν πανευρωπαϊκό αντικυκλώνα (με εξαίρεση μόνο την περιοχή του αιγαίου) για να ευνοηθούν οι περιοχές σας. Δυστυχώς τα σημερινά τρεξίματα δεν κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση, οπότε δείτε τη θετική πλευρά ότι με τα σημερινά πλησιάζουν τα χιόνια και στη δικιά σας την πόρτα. Από το τίποτα με τον πανευρωπαϊκό αντικυκλώνα μπορεί να έρθει κανά χαμηλό από δυτικά και βορειοδυτικά και να δείτε κι εσείς χιόνι, είτε σε κάμερες από τα βορειότερα που θα έχουν παραπάνω κρύο, είτε στα βουνά σας, έχουν τα ανατολικά προσήνεμα αρκετά βουνά, κάποια μάλιστα και αρκετά ψηλά όπως ο παρνασσός, όπου πιστεύω εκεί δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες

Ας μας πει ο Αντώνης @Clapsanto πέρυσι τα προσηνεμα Γρεβενά ποσες μερες χιονοπτωσης ειχαν με τον πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, south coast said:

Ας μας πει ο Αντώνης @Clapsanto πέρυσι τα προσηνεμα Γρεβενά ποσες μερες χιονοπτωσης ειχαν με τον πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα😎

Παρα πολλες....χαρτοπετσετες ομως. Αλλα μην βαζεις τα Γρεβενα στον ιδιο κουβα με το τι εκανε στην υπολοιπη μακεδονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ας μας πει ο Αντώνης @Clapsanto πέρυσι τα προσηνεμα Γρεβενά ποσες μερες χιονοπτωσης ειχαν με τον πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα😎

Ημιορεινά όμως Γρεβενά όχι πεδινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Ας μας πει ο Αντώνης @Clapsanto πέρυσι τα προσηνεμα Γρεβενά ποσες μερες χιονοπτωσης ειχαν με τον πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα😎

Αυτός είναι ικανοποιημένος και με τα 10-20ποντα στα 500 μέτρα, οπότε δεν είναι μέτρο σύγκρισης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Ας μας πει ο Αντώνης @Clapsanto πέρυσι τα προσηνεμα Γρεβενά ποσες μερες χιονοπτωσης ειχαν με τον πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα😎

17 μέρες.  Μόνο το 2012  περασε με πανω απο 20 ....Αλλιώς ήταν ο χειμώνας που απο το 2006 είχε τις περισσότερες μέρες χιονιου,  αφού το σιχάθηκα το Μάρτιο .....βεβαια παρα πολυ ενα εριχνε μονο 2 εικοσαποντα 2 10 ποντα και τα αλλα απο 10 και κάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως περσι ηταν εξαίρεση μας χτύπησαν πολλες κακοκαιριες απο λίγο και ίσως απο τα βορεια να ήμουν μαλλον η πιο ευνοημένη περιοχή 

Παντ ς για μένα ο περσινός ηταν ο πιο ενδιαφέρον χειμωνας , λίγο η πολυ ήξερα ότι θα χιονιζομαι συνεχεια χαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια φορά αυτό το διάγραμμα να κρατήσει λίγο χαμηλά την θερμοκρασία μέσα σε μισή μέρα από μηδέν μέσος όρο στους 3-4 τουλάχιστον ας βγουν οι βροχές που λέει αποτι φενεται οι πρώτες 15 μέρες πάνε άκλαφτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στην πεδινή Θεσσαλία ασπρισαμε τον Ιούνιο πολύ περισσότερο από τον περασμένο χειμώνα... Και όχι δεν είναι αστείο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Πάντως περσι ηταν εξαίρεση μας χτύπησαν πολλες κακοκαιριες απο λίγο και ίσως απο τα βορεια να ήμουν μαλλον η πιο ευνοημένη περιοχή 

ησουν η μονη ευνοημενη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή φέτος έχω δει μόνο αυτό και δε μου φτάνει, ο στόχος παραμένει ο ίδιος. -5 στα 850 στη θεσσαλονίκη και χαμηλό πάνω από την κεντρική ελλάδα. Αν έρθει με αζορικό,με γροιλανδικό,με υποτροπικό, με τον υπερσιβηρικό ή με τα πόδια δεν με ενδιαφέρει. Κι ας μην είμαι εκεί

20221214_093248.jpg

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAIONAS είπε:

ησουν η μονη ευνοημενη

Ε ενταξει η δυτικη μακεδονια ολη ευνοήθηκε αλλοι ανάλογα που εμενα περισσοτερο αλλοι λιγοτερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, salonikatasos said:

Επειδή φέτος έχω δει μόνο αυτό και δε μου φτάνει, ο στόχος παραμένει ο ίδιος. -5 στα 850 στη θεσσαλονίκη και χαμηλό πάνω από την κεντρική ελλάδα. Αν έρθει με αζορικό,με γροιλανδικό,με υποτροπικό, με τον υπερσιβηρικό ή με τα πόδια δεν με ενδιαφέρει. Κι ας μην είμαι εκεί

20221214_093248.jpg

Αρα και εσυ καμερες θα βλεπεις ρε😂😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Ε ενταξει η δυτικη μακεδονια ολη ευνοήθηκε αλλοι ανάλογα που εμενα περισσοτερο αλλοι λιγοτερο 

αυτο εννοω η δ. μακεδονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Επειδή φέτος έχω δει μόνο αυτό και δε μου φτάνει, ο στόχος παραμένει ο ίδιος. -5 στα 850 στη θεσσαλονίκη και χαμηλό πάνω από την κεντρική ελλάδα. Αν έρθει με αζορικό,με γροιλανδικό,με υποτροπικό, με τον υπερσιβηρικό ή με τα πόδια δεν με ενδιαφέρει. Κι ας μην είμαι εκεί

20221214_093248.jpg

Τασο αφου θα το δεις απο την κάμερα ρε φίλε ετσι κι αλλιως κι αφου θα μπεις στν καμερα να δεις χιονι, γιατι ν α μη το ρίξει στην αθηνα και μπες στη κάμερα του Συντάγματος να το δεις 

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, PAIONAS είπε:

αυτο εννοω η δ. μακεδονια

Ναι απλα λεω οτι τα γρεβενα ευνοηθηκαν και περισσοτερο και απο την υπολοιπη δυτικη μακεδονια , λογω του οτι ειχαμε περισσοτερο υετο οταν χιονιζε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Το σώμα θα βρίσκεται στη γερμανία, αλλά η σκέψη θα είναι στη θεσσαλονίκη. Στην κάμερα του συντάγματος τι να δω πρέπει να το πετύχεις εκείνη τη στιγμή που πέφτει(1 φορά τη δεκαετία,επειδή είχε 13 χρόνια να κάνει κάτι σοβαρό,τους έριξε 2 μαζεμένα. έτυχε) ,αν μπεις μετά από 1 ώρα το πιθανότερο είναι να δεις λάσπες

Εγώ πάντως πιο ωραίες φωτο εγω δει απο Αθήνα τα τελευταία 2 χρόνια Παρ απο Θεσσαλονίκη.....Αλλά όπως είπες έτυχε....Μπορεί στον φετινό εκτρωματικό χειμωνα να κάνει το κορυφαίο να στρώσει και τους 2 χαχαα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Εγώ πάντως πιο ωραίες φωτο εγω δει απο Αθήνα τα τελευταία 2 χρόνια Παρ απο Θεσσαλονίκη.....Αλλά όπως είπες έτυχε....Μπορεί στον φετινό εκτρωματικό χειμωνα να κάνει το κορυφαίο να στρώσει και τους 2 χαχαα

Αφού δε χιόνισε στη θεσσαλονίκη στο περσινό έκτρωμα πως να δεις φωτογραφίες. Φωτογραφίες μπαίνουν από τις περιοχές που χιονίζει, τι να βάλω από το μισό μέτρο στο χορτιάτη το μάρτιο; Αδιάφορο είναι αν δεν φτάσει μέχρι το λευκό πύργο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στόχος είναι ένας φετος και παραμένει...μειον 4 οριακά στη δυτικη μακεδονια με χαμηλο στασιμο στο ιονιο και ολη η υπόλοιπη χώρα στο συν 

Θελετε και χιονια χαχαχααχαχα

Η μια νέα υπατια να το γυρίσει σε όλους σε βροχη ακομα και στη βασιλιτσα και γω εδω να χω 70 ποντους χιονι ,,, απο δω και περα αυτο θα ψαχνω εγω και δεν ειναι και καμια σπανια διάταξη ηρθε το 2019 😂😂😂😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Στόχος είναι ένας φετος και παραμένει...μειον 4 οριακά στη δυτικη μακεδονια με χαμηλο στασιμο στο ιονιο και ολη η υπόλοιπη χώρα στο συν 

Θελετε και χιονια χαχαχααχαχα

Η μια νέα υπατια να το γυρίσει σε όλους σε βροχη ακομα και στη βασιλιτσα και γω εδω να χω 70 ποντους χιονι ,,, απο δω και περα αυτο θα ψαχνω εγω και δεν ειναι και καμια σπανια διάταξη ηρθε το 2019 😂😂😂😂😂😂😂

Εκτός από τη χιονομάνα, εδώ χιόνιζε ακόμα το απόγευμα ενώ στο χορτιάτη έβρεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρέχει και το 6αρι και φαίνεται ότι θα είναι μπόμπα, ήδη στις 126 ώρες ο αζορικός έχει αρχίσει να φτιάχνει σχήμα και ριτζ σε σχέση με το 00αρι που ήταν επίσης καλό

gfs-0-126.png?6

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Πάντως περσι ηταν εξαίρεση μας χτύπησαν πολλες κακοκαιριες απο λίγο και ίσως απο τα βορεια να ήμουν μαλλον η πιο ευνοημένη περιοχή 

Παντ ς για μένα ο περσινός ηταν ο πιο ενδιαφέρον χειμωνας , λίγο η πολυ ήξερα ότι θα χιονιζομαι συνεχεια χαχαχαχα

Πέρσι ειχε μόνο πόσες κακοκαιριες με χιόνια χαμηλού υψομέτρου που σου σπάει τα νεύρα γτ ήξερες οτι τσιμπάει πολύ και κρυώνεις αλλα και οτι δεν θα δεις νιφαδα κατω απο τα 300μ. Μακριά να ειναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και δεν είναι σίγουρος για τις αλλαγές στην Αμερική, περί ενώ να δω το αποτέλεσμα. 

 

Στο σενάριο 7 που ανέβασα πριν, έχει τις εξής θερμοκρασίες σε αυτό το φρέιμ

gens-7-0-372.pngimage.png.665d295e55f4bd836bdb3bcff9388e4b.png

 

Δηλαδή χιονίζει μέχρι την θάλασσα από χιονοκαταιγίδες στην περιοχή της Κέρκυρας, αλλά βρέχει στο Μέτσοβο😍

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν τρυπήσει το χαμηλάκι της Αμερικής τον Αζορικό, το 6αρι θα βγει φοβερό [έστω να αργήσει]. Μιας και ο αυλώνας κουβαλάει περισσότερο ψύχος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...