Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, geornik είπε:

Αυτο ειναι το καλο του Αιγαιου στα λεικ εφεκτ στα προσηνεμα...συνηθως ξερναει πολυ υετο απο μονο του...απλα να σε πετυχει...

Ναι! Αλλά το Αιγαίο ξεχνάει να σταματήσει να ξερναει άνεμο και νεφωσεις συνάμα. Και μπορεί να έχεις μισό μέτρο χιόνι με θετικές Τ , την ίδια ώρα που η Λειβαδιά έχει 10 πόντους αλλά με -13. .

Γούστα είναι αυτά βέβαια. Αλλά το δώρο του Αιγαίου δεν είναι χωρίς τίμημα. Προκαλεί και ξενερωμα σε αρκετούς από εμάς. Εννοώ η έλλειψη αναστροφής μετά από χιονιά.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ναι η Μαδριτη θεωρητικα ειναι ακριβως το ιδιο με την Κοζανη(γεωγραφικό πλατος κ υψομετρο)...αν σκεφτεσαι αυτο καταλαβαινεις ποσο μουφα ειναι που θεωρουνται πρωτη ειδηση τυχον πασπαλισματα

αφου ετησιως η μαδριτη εχει λιγοτερες ημερες χιονοπτωσης απο τον βολο προφανως θα θεωρουνται πρωτη ειδηση τα πασπαλισματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, bill24 είπε:

για αυτο και ενας ερασιτεχνης μετεωρολογος που παρακολουθω αρκετα τοπικος...βασιλης πανακογλου λεγεται και κανει στοχευμενες προγνωσεις ειχε μιλησει περυσι για απλα τρομερη ατυχια των κεντροβορειων που δεν μπορεσε ενας αυλωνας να συνδυασει κρυο και υετο...γι αυτο κι εγω προτιμω να βλεπω μεσους ορους βαρβατους και να αναμενω για υετο...δεν μπορω να παλευω με ρεταλια -1 με -2...

Ναι τον ξερω τον βασιλη! Ε αυτο εννοω οτι ο περσινος χειμωνας δεν ειναι το συνηθισμενο για ελλαδα. Για εμενα ενας τυπικος χειμωνας ελλαδας ειναι σαν το 2014-2015 δηλαδη συνολικα 3-5 αυλωνες συνολικα σε ολο τον χειμωνα και οποιος ευνοηθει ευνοηθηκε. Αλλα μην περιμενεις να δεις βαρβατους μεσους ορους 10-12 μερες πριν , αυτο γινεται μονο σε χειμωνες τυπου 11-12,16-17 κτλ... Οι μεσοι οροι που θες να δεις για να ελπιζεις αρχιζουν να εμφανιζονται 6-8 μερες πριν το διαστημα ενδιαφεροντος συνηθως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

απλα για τους αυλωνες τους καλους που υπαρχουν στοιχεια εδω στο φορουμ

μηδεια:-3 με -4 στις 10 μερες πριν

ελπιδα: ελπιδα -6 στις 12 μερες πριν

εχω παραθεσει τους χαρτες σε παραπανω ποστ

οποτε ναι τετοιοι αυλωνες φαινονται και τοσες μερες μακρια

ναι βρε δεν διαφωνω οτι ειναι πολυ θετικο σημαδι αν στις 12 μερες μπροστα εχεις μεσο ορο -3 η -5 απλα σου λεω αυτες ειναι οι εξαιρεσεις οχι ο κανονας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα 12αρια το ευρωπαικο και τα ενσεμπλς του ήταν το χειρότερο. Αν και έγιναν κάποιες διαρθρωτικές αλλαγές στον καναδικό λοβό. Δεν πρέπει να σηκωθεί ψηλά ο αντικυκλωνας σε εμάς, για να μπορέσει να μπει ο πολικός Αυλώνας εκ των βορειοδυτικών στην Ευρώπη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ναι! Αλλά το Αιγαίο ξεχνάει να σταματήσει να ξερναει άνεμο και νεφωσεις συνάμα. Και μπορεί να έχεις μισό μέτρο χιόνι με θετικές Τ , την ίδια ώρα που η Λειβαδιά έχει 10 πόντους αλλά με -13. .

Για πότε αναφέρεσαι? Γτ πέρυσι, η Λιβαδειά είχε 70 πόντους και σε κάποια σημεία (κήπους σπιτιών) μετρήθηκαν έως και 80, φυσικά όλα αυτά με αρνητικές Τ.

Και μην πάμε πάλι την κουβέντα στη Θήβα γτ αν μπούμε στην λογική του "ότι χιονίζεται λιγότερο από Θήβα δεν αξίζει να αναφέρεται", τότε το 85% των πεδινών της χώρας (μέσα και το λεκανοπέδιο) θεωρούνται άχιονα.

Πολλές πεδινές πόλεις θα ήθελαν να έχουν έστω της Λιβαδειάς τα χιόνια και με μέσο ετήσιο υετό περι των 750mm.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ναι! Αλλά το Αιγαίο ξεχνάει να σταματήσει να ξερναει άνεμο και νεφωσεις συνάμα. Και μπορεί να έχεις μισό μέτρο χιόνι με θετικές Τ , την ίδια ώρα που η Λειβαδιά έχει 10 πόντους αλλά με -13. .

Γούστα είναι αυτά βέβαια. Αλλά το δώρο του Αιγαίου δεν είναι χωρίς τίμημα. Προκαλεί και ξενερωμα σε αρκετούς από εμάς. Εννοώ η έλλειψη αναστροφής μετά από χιονιά.

Ναι,  αλλα περα απο τα γούστα σημαινει οτι χιονιζόμαστε πιο εύκολα ή για να το πω αλλιώς εχουμε λιγότερες χαμενες ευκαιρίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και μπορεί να ναι μούφα αυτό που θα πω, εγώ λέω ότι η Ελπίδα μας κόστησε χρυσάφι. Κι ακόμα την ακριβοπληρώνουμε (οι 3 νομοί).

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Ζερίκιος said:

Αν και μπορεί να ναι μούφα αυτό που θα πω, εγώ λέω ότι η Ελπίδα μας κόστησε χρυσάφι. Κι ακόμα την ακριβοπληρώνουμε (οι 3 νομοί).

Χαλάλι …30 ποντους στα νοτια  προάστια  καίω και αλλους 2 χειμώνες ετσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μια πρόχειρη ματια στους χαρτες του 2007 θεωρω οτι η κυκλοφορια μεχρι στιγμης ειναι χειροτερη απο τοτε με οτι αυτο συνεπάγεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Χαλάλι …30 ποντους στα νοτια  προάστια  καίω και αλλους 2 χειμώνες ετσι.

Δεν συμφωνώ με την νοοτροπία, αυτη του "εμενα να χιονισει καλα κι ας φαμε όλοι μετά 2 χειμωνες σερι αντικυκλωνες" γτ ετσι το εκλαμβανω και οι αντικυκλωνες δεν καλυπτουν νομούς αλλά χώρες ολόκληρες.

Από κει κ περα, όπως το βλέπει ο καθένας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Αν και μπορεί να ναι μούφα αυτό που θα πω, εγώ λέω ότι η Ελπίδα μας κόστησε χρυσάφι. Κι ακόμα την ακριβοπληρώνουμε. 

Δεν νομίζω . Δεν ηταν κάτι το φοβερο ,με εξαίρεση την Αν. Αττικη . Και στις ευνοημένες περιοχες ομως 70mm υετου κουβαλούσε χονδρικά ,σιγα την κακοκαιρία για να μην βρέχει επι ένα χρόνο. Ειναι άσχημη η συγκυρία απλως .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Ζερίκιος said:

Δεν συμφωνώ με την νοοτροπία, αυτη του "εμενα να χιονισει καλα κι ας φαμε όλοι μετά 2 χειμωνες σερι αντικυκλωνες" γτ ετσι το εκλαμβανω και οι αντικυκλωνες δεν καλυπτουν νομούς αλλά χώρες ολόκληρες.

Από κει κ περα, όπως το βλέπει ο καθένας.

Μετα απο Χρονια αυτα μενουν οπως μου εχει μεινει το 02 το 04 το 08 και η Ελπιδα.Δεν βλεπεις ευκολα 30 ποντους χιονι στην περιοχη μου πως να το κανουμε .Δεν κρίνω τους  χειμώνες ετσι οπως παρ ολο το χιονι της Μηδείας ο χειμωνας τοτε ηταν χαλια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αν και μπορεί να ναι μούφα αυτό που θα πω, εγώ λέω ότι η Ελπίδα μας κόστησε χρυσάφι. Κι ακόμα την ακριβοπληρώνουμε (οι 3 νομοί).

Εγώ θεωρώ ότι ο καιρός ούτε έχει συναισθήματα ούτε κολλήματα ούτε είναι κάνα τιμωρός η λυτρωτής,θα μπορούσε να χιονίσει για δέκα χρόνια στην Αθήνα και η Μαδρίτη να έχει καύσωνα αλλά δεν σημαίνει ότι θα ψάξει μετά να ισορροπήσει τιμωρώντας την Αθήνα,τέλος σίγουρα η κάθε διάταξη ακόμα και χίλια χρόνια πριν έχει ρόλο σε αυτό που ζούμε αλλά δεν γίνεται να κατηγορουμε μια ψυχρή εισβολή που μας χιόνισε ότι φταίει αυτή,δηλαδή αν ήταν πιο δυτικά και ήταν κέντροβορειος θα πλήρωναν αυτοί τα σπασμένα και εμείς θα είχαμε βροχές?

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αν και μπορεί να ναι μούφα αυτό που θα πω, εγώ λέω ότι η Ελπίδα μας κόστησε χρυσάφι. Κι ακόμα την ακριβοπληρώνουμε (οι 3 νομοί).

Κοιτα Σπυρο εαν το παρουμε ιστορικα δεν φαινεται να συμβαινει κατι τετοιο. Αυτες οι καιρικες συσχετισεις πλαθονται στο μυαλο μας νομιζω. Δεν επηρεαζει ενα μεγαλο καιρικο γεγονος κατι που μπορει,η δε μπορει να συμβει τους επομενους μηνες. Γιατι δε κοστισε χρυσαφι και η Μηδεια η οποια αλλη χιονοκαιρια ειχαν στο παρελθον οι 3 νομοι? Γιατι μετα απο χειμωνες με αξιολογες χιονοπτωσεις στους 3 νομους επεσαν και παρα πολλα νερα μεσα στο υδρολογικο ετος? Εξαιρεση βεβαια φετος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης η Ελπιδα για μεγαλο μερος της   Αττικης ηταν απλα η κατάληξη κυκλοφοριας που ευνόησε τα προσημενα ,δεν ηταν φωτοβολίδα .θα μπορουσε να βγει και δεύτερος ιστορικός στην αττικη με αυτη την κυκλοφορια.Φωτοβολίδα ηταν η Μηδεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

south coast ας παίξουμε ένα game. Ας υποθέσουμε ότι η μητέρα φύση παίρνει ανθρώπινη μορφή και σε πλησιάζει και σου λέει

"Αγαπητέ south coast σου έχω την εξής προσφορά. Τον τρέχων χειμώνα καθώς και τους επόμενους 2 (2023-2024 και 2024-2025) δεν θα πέσει νιφάδα κάτω από τα 350μ στο λεκανοπέδιο, θα κλείσεις με ετήσιο 250-300mm το 2023, το 2024 και το 2025 αλλάαα, τον χειμώνα 2025-2026 θα βάλει το λιγότερο 50 πόντους σε όλη την ακτή την του Σαρωνικού. Δέχεσαι?"

Για να σε δω 😋😋

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Ζερίκιος said:

south coast ας παίξουμε ένα game. Ας υποθέσουμε ότι η μητέρα φύση παίρνει ανθρώπινη μορφή και σε πλησιάζει και σου λέει

"Αγαπητέ south coast σου έχω την εξής προσφορά. Τον τρέχων χειμώνα καθώς και τους επόμενους 2 (2023-2024 και 2024-2025) δεν θα πέσει νιφάδα κάτω από τα 350μ στο λεκανοπέδιο, θα κλείσεις με ετήσιο 250-300mm το 2023, το 2024 και το 2025 αλλάαα, τον χειμώνα 2025-2026 θα βάλει το λιγότερο 50 πόντους σε όλο την ακτή την του Σαρωνικού. Δέχεσαι?"

Για να σε δω 😋😋

Εννοείται το αγοράζω …😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε που φτάσαμε. Μέχρι και κουίζ παίζουμε. Παλικάρια θα αοοτρελαθουμε αν συνεχιστεί αυτό. Κονδυνευουμεεεε:) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο εσεις χαριεντίζεστε εμενα μου μειωσε τα μμ ο παιος για αύριο και απο τα 0,7 με πήγε στα 0,3.Κράτα το μια φορα ρε καρνάβαλε.Μια αξιολογη κακοκαιρία βγηκε και μου την πετσοκόβεις;;;IMG_20221229_001128.thumb.jpg.ef0262b24ab02ac400df4516711966c4.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμπνευσμένος από τους γάλλους που έκαναν υπόμνημα και μαζεύουν υπογραφές για να επαναληφθεί ο τελικός του μουντιάλ, έτσι κι εγώ αρνούμενος να δεχτώ ότι τα λεφτά μου ως ευρωπαίος φορολογούμενος πολίτης πάνε μεταξύ άλλων και στη χρηματοδότηση για τη λειτουργία του κωλοτουμπαίου, έκανα ένα παρόμοιο υπόμνημα και αν μαζέψουμε πολλές υπογραφές θα φτάσει το θέμα ίσως και μέχρι την ευρωβουλή. Το λινκ για να μαζέψουμε υπογραφές από κάτω

 

https://petitions.sumofus.org/petitions/akuroste-ti-xrimatodotisi-ston-skoupidaio?source=rawlink&utm_source=rawlink&share=5093358d-1506-4b83-85b8-7e10f6812979

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έστω και μια ψιχαλα να δω κάποια στιγμή να πέφτει, θα βγω στον δρόμο και θα φωνάζω!

ΕΙΡΘΑΙΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...