Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και δεν είναι σίγουρος για τις αλλαγές στην Αμερική, περί ενώ να δω το αποτέλεσμα. 

 

Στο σενάριο 7 που ανέβασα πριν, έχει τις εξής θερμοκρασίες σε αυτό το φρέιμ

gens-7-0-372.pngimage.png.665d295e55f4bd836bdb3bcff9388e4b.png

 

Δηλαδή χιονίζει μέχρι την θάλασσα από χιονοκαταιγίδες στην περιοχή της Κέρκυρας, αλλά βρέχει στο Μέτσοβο😍

Με -4 χιονίζει παραλία Κέρκυρας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετοιμαστειτε εφτασε η ωρα να ζησουμε το φθινοπωρο που δε ζησαμε οκτωβριο νοεμβριο ...λιγο πιο διπλα ο σιβηρικος αφησε μια μπαλα και μεις ασχολουμαστε να θα μπει ο ατλαντικοος ,, κλαμα χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Επειδή φέτος έχω δει μόνο αυτό και δε μου φτάνει, ο στόχος παραμένει ο ίδιος. -5 στα 850 στη θεσσαλονίκη και χαμηλό πάνω από την κεντρική ελλάδα. Αν έρθει με αζορικό,με γροιλανδικό,με υποτροπικό, με τον υπερσιβηρικό ή με τα πόδια δεν με ενδιαφέρει. Κι ας μην είμαι εκεί

20221214_093248.jpg

Βρε συ Τασο!! Με τόοοοοοοσους τρόπους με τους οποίους χιονίζεται η Θεσσαλονίκη, τόσα χρόνια θα έπρεπε να είσαι συνέχεια με ένα καρότο και ενα κασκόλ στο χέρι (θα μπορούσε να στο δώσει το παλιό μέλος απο Γλυφάδα με τις φόλες) και να φτιάχνεις ασταμάτητα χιονανθρωπους!!!😂

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται ο χειμώνας μετά το περσινό αίσχος σύμφωνα με το 6αρι. Αφού με το γροιλανδικό δε μπορούσαν να βγουν τόσο δυνατά χαμηλά, ευκαιρία είναι να το κάνει τώρα που φαίνεται αποδυναμωμένος ο πρώτος. Είναι μάλλον το απαιτούμενο restart της κυκλοφορίας που έλεγαν όλοι για να σηκωθεί ο αζορικός. Οφείλω λοιπόν να τους ζητήσω συγγνώμη, γιατί δεν το είχα έτσι στο μυαλό μου, αλλά μάλλον είχαν δίκιο τελικά. Πάμε αζορικάρα

gfs-0-264.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Με -4 χιονίζει παραλία Κέρκυρας?

Με αυτή την διάταξη ναι, επειδή βγαίνουν καταιγίδες ψυχρού μετώπου και τα χιόνια πέφτουν πολύ πιο χαμηλά από κλασσικό αναμενόμενο της υπόθεσης. Πέρσι πχ, λόγω καταιγίδων χιόνισε στα 450 μέτρα στην Ήπειρο ενώ τα μοντέλα έδιναν +2,με +4 στα 850 την ώρα της χιονόπτωσης  -26 στα 500.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οταν μας βλεπει ο υποτροπικος να κανουμε ονειρααα.....Good Morning Beauty GIF by NTE Grøntforsprang

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Βρε συ Τασο!! Με τόοοοοοοσους τρόπους με τους οποίους χιονίζεται η Θεσσαλονίκη, τόσα χρόνια θα έπρεπε να είσαι συνέχεις με ένα καρότο και ενα κασκόλ στο χέρι (θα μπορούσε να στο δώσει το παλιό μέλος απο Γλυφάδα με τις φόλες) και να φτιάχνεις ασταμάτητα χιονανθρωπους!!!😂

Βαρέθηκα να φτιάχνω το 19 που έκανα το 3 στα 3 μέσα σε 1,5 μήνα και όχι 1,5 δεκαετία και είπα να κάνω ένα διάλειμμα 😎. Από φέτος κεφάλια μέσα ξανά και τέρμα τα διαλείμματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατι αλλαζει....Αντε να δουμε...Χιονια και βροχες να ρθουν και οπου να ναι..Να εξαφανιστει το τσιρακι ο κιτρινιαρης!!

gfs-0-276.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Έρχεται ο χειμώνας μετά το περσινό αίσχος σύμφωνα με το 6αρι. Αφού με το γροιλανδικό δε μπορούσαν να βγουν τόσο δυνατά χαμηλά, ευκαιρία είναι να το κάνει τώρα που φαίνεται αποδυναμωμένος ο πρώτος. Είναι μάλλον το απαιτούμενο restart της κυκλοφορίας που έλεγαν όλοι για να σηκωθεί ο αζορικός. Οφείλω λοιπόν να τους ζητήσω συγγνώμη, γιατί δεν το είχα έτσι στο μυαλό μου, αλλά μάλλον είχαν δίκιο τελικά. Πάμε αζορικάρα

gfs-0-264.png?6

Τασο δεν ήξερα ότι θες να χιονιστει η ήπειρος; ;;..κρυφοηπειρωτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ οι συνθήκες χιονόπτωσης στα Γιάννενα με βάση τον ευρωπαίο πέρσι. +2,+3 στα 850.

ecmwfgr-13-9.png?12ecmwfgr-1-9.png?12ecmwfgr-2-9.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Τασο δεν ήξερα ότι θες να χιονιστει η ήπειρος; ;;..κρυφοηπειρωτη 

Αν το χαμηλό δεν περάσει από πάνω μας μαζί με την ήπειρο θα χιονίσει και στη θεσσαλονίκη. Μπορεί λιγότερο, αλλά όταν κάνει καλό χιόνι εκεί σχεδόν πάντα κάνει κι εδώ (πχ φλεβάρης 2005)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Αν το χαμηλό δεν περάσει από πάνω μας μαζί με την ήπειρο θα χιονίσει και στη θεσσαλονίκη. Μπορεί λιγότερο, αλλά όταν κάνει καλό χιόνι εκεί σχεδόν πάντα κάνει κι εδώ (πχ φλεβάρης 2005)

Μάλιστα, δε νομίζω αλα δε βαριέσαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σακαρε....Σε βλεπω σε αναλογες καταστασεις...Καιρος ηταν...!!

Στιγμιότυπο-2022-01-29-6.52.50-μμ.jpg

Ελα λεμε και το 3/3 μετα με το πισω μπαλκονι παλι ετσι...!!Ολοι ενωμενοι αδερφια..Ο στοχοε ειναι κοινος..

20220124_172259.jpg.84e91cda7f885f9dd7d6bc8988e6a459.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Ετοιμος για αποθηκευση χαρτων ο μιχαηλ

Έχω ξεσκιστεί να αποθηκεύω από εχθές το βράδυ. Ας βγούν όμως μια φορά για να αποθηκεύετε εσείς τις φώτο μου από την παπλαμούδα , στρωσιματάρα στα Γιάννενα.😂

 

by the way η μεγαλύτερη καταγεγραμένη νιφάδα, έπεσε στην Αμερική που αλλού, δεν θυμάμαι πότε, αλλά θυμάμαι ότι ήταν 28 cm παχιά και 40 cm πλατιά.. Με 30 τέτοιες νιφάδες δηλαδή έχεις θάψιμο στον κήπο σου χαχαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωμένο, αλλά θέλει λίγη δουλειά ακόμα

gfs-0-300.png?6

 

Αυτό που μετράει βέβαια είναι ό,τι βλέπουμε στην πρώτη καρτέλα και να σηκωθεί ο αζορικός εδώ, δεν θέλουμε άλλη αναδίπλωση

gfs-0-174.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μπορούσε να βγει λίγο πιο νότια η λίμνη για να έχει και καλύτερο αποτέλεσμα στην υπόλοιπη βόρεια ελλάδα, αλλά δεν παύει να είναι ένα πολύ καλό σενάριο με αυλώνα,χαμηλό σε σωστές θέσεις και με στασιμότητα κιόλας για διάρκεια. Πιάνει ταυτόχρονα και γερμανία, οπότε τι άλλο να ζητήσω, μαζί και τα 2 ζητούμενα του φετινού χειμώνα

gfs-0-330.png?6

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Δεν με πείραξε το έκτρωμα. Με πείραξε να βλέπω χιόνι από κάμερες και από βουνά. Αλλά είπαμε, είμαστε κάτω από Λάρισσα εμείς. 

Έχω την εντύπωση ότι έχουν ειπωθεί και για εδώ ας πούμε ότι θα βλέπουμε κάμερες από προσήνεμα που σε αντιστοιχία είναι το ίδιο με το να βλέπετε κάμερες από βουνά. Βέβαια δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.  Μια διόρθωση να κάνω μόνο [καλόπιστη] η Λάρισα γράφεται με ένα "σ". Στα αγγλικά γράφεται με 2 "s" καθώς με ένα θα λεγόμασταν Λάριζα😅

Βασικά τώρα θυμήθηκα μια γνωστή έκφραση από ένα μέλος που έλεγε ότι θα βλέπαμε αστερόσκονη [χειμώνας 19/20], αλλά δεν γράφει καθόλου συχνά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχω την εντύπωση ότι έχουν ειπωθεί και για εδώ ας πούμε ότι θα βλέπουμε κάμερες από προσήνεμα που σε αντιστοιχία είναι το ίδιο με το να βλέπετε κάμερες από βουνά. Βέβαια δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.  Μια διόρθωση να κάνω μόνο [καλόπιστη] η Λάρισα γράφεται με ένα "σ". Στα αγγλικά γράφεται με 2 "s" καθώς με ένα θα λεγόμασταν Λάριζα😅

Βασικά τώρα θυμήθηκα μια γνωστή έκφραση από ένα μέλος που έλεγε ότι θα βλέπαμε αστερόσκονη [χειμώνας 19/20], αλλά δεν γράφει καθόλου συχνά.

Το πιστεύεις το κινητό το βγάζει με 2; Έχεις δίκιο Μιχαήλ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Βαρέθηκα να φτιάχνω το 19 που έκανα το 3 στα 3 μέσα σε 1,5 μήνα και όχι 1,5 δεκαετία και είπα να κάνω ένα διάλειμμα 😎. Από φέτος κεφάλια μέσα ξανά και τέρμα τα διαλείμματα

Ναι ρε συ!!! Πλάκα κάνουμε!!! χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχετικά καλά και τα ανσάμπλ. Πάμε στο 12αρι να αρχίσουμε τις διορθώσεις για να δούμε μέσα στο 2ο 10μερο του γενάρη όλοι μαζί (κι εγώ μέσα αφού δεν θα είμαι εκεί) από τις κάμερες της αριστοτέλους τη θεσσαλονίκη στα λευκά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ-ΕΙΡΩΝΙΚΑ-ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ POST ΘΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ 

ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ 

ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΡΕΤΟΚΑΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...