Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ενω εχετε γνώσεις και ενδιαφέρον για τα καιρικά και όχι μονο τις αναιρείται με αυτη την φρασεολογία; μια πιο χαλαρη κουβέντα θα ωφελήσει και εμας που ισως δεν έχουμε και τόσο εμπεριστατωμένη άποψη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, snowgiann said:

Ελπίζω εσύ να ξέρεις τι διαβάζεις ώστε να καταλάβεις ότι και τα 2 άρθρα μιλούν ξεκάθαρα για μείωση βροχοπτώσεων και κίνδυνο ερημοποίησης για μεγάλο μέρος της Ελλάδας και κυρίως για την ανατολική. Ακόμα και κάποιος που δεν είναι και πολύ ΄΄σκεπτόμενος΄΄ καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να εξαιρεί την Αθήνα. Τώρα αν νομίζεις ότι ο αντίλογος σου (που με έκανε να τα βλέπω κόκκινα) είναι η αναφορά σου σε ένα βιντεο του Ζερεφού που τα λέει αλλιώς είσαι γελασμένος. Αυτό το βίντεο αν υπάρχει απλά γελοιοποιεί ακόμα περισσότερο τον Ζερεφό που άλλα λέει στην ΕΡΤ και άλλα στα άρθρα που σου παρέθεσα. Ευτυχώς η επιστήμη δεν είναι μόνο ο Ζερεφός....

Σε πληροφορώ ότι επιστήμονας είμαι και εγώ και το να διαφωνείς με κάτι πολύ συγκεκριμένο δεν είναι απαξίωση της επιστήμης, ίσα ίσα η ίδια η επιστήμη είναι σκέψη, έρευνα, αμφισβήτηση και ανατροπή δεδομένων. Αλλά εσείς τα ''πρόβατα'' (μόνος σου κατατάχτηκες σε αυτά) αν σας αλλάξουν έστω μια τελεία από αυτά που έχετε μάθει γκρεμίζεται όλος ο κόσμος σας, Το σταματάω εδώ γιατί όπως πάμε θα μου φορτώσεις την καταστροφή του πλανήτη στην πλάτη μου επειδή τόλμησα να πω κάτι λίγο διαφορετικό..''εσείς'' που από το πρωί ως το βράδυ τρέχετε για να τον σώσετε...

Κοίτα, ας μη δουλευόμαστε παρεάκι τώρα. Πρόβατα, δε ξέρουμε να σκεφτόμαστε, οτι έχω καμμένο εγκέφαλο κοκ. Αυτή είναι η επιστημονικότητα σου έτσι? Αν είναι, έτσι μου έρχεται να κάψω το διδακτορικό μου συνάδελφε επιστήμονα. Εξάλλου δεν έχω να σου φορτώσω κάτι. Απλά αναφέρω πως τα επιστημονικά δεδομένα είναι συντριπτικά υπέρ της κλιματικής αλλαγής, έτσι δεν είναι συνάδελφε? Αλλά ξέχασα διατηρείς τις αμφιβολίες σου επειδή έχει περισσότερες βροχοπτώσεις στην Αθήνα. Μάλιστα. Σε μια τόσο ξεκάθαρη εικόνα η δική μου στάση με καλεί να πάρω ξεκάθαρη θέση. Όπως σε οτιδήποτε άλλο στη ζωή. Εσύ σκέψου για τις βροχοπτώσεις της Αθήνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Κοίτα, ας μη δουλευόμαστε παρεάκι τώρα. Πρόβατα, δε ξέρουμε να σκεφτόμαστε, οτι έχω καμμένο εγκέφαλο κοκ. Αυτή είναι η επιστημονικότητα σου έτσι? Αν είναι, έτσι μου έρχεται να κάψω το διδακτορικό μου συνάδελφε επιστήμονα. Εξάλλου δεν έχω να σου φορτώσω κάτι. Απλά αναφέρω πως τα επιστημονικά δεδομένα είναι συντριπτικά υπέρ της κλιματικής αλλαγής, έτσι δεν είναι συνάδελφε? Αλλά ξέχασα διατηρείς τις αμφιβολίες σου επειδή έχει περισσότερες βροχοπτώσεις στην Αθήνα. Μάλιστα. Σε μια τόσο ξεκάθαρη εικόνα η δική μου στάση με καλεί να πάρω ξεκάθαρη θέση. Όπως σε οτιδήποτε άλλο στη ζωή. Εσύ σκέψου για τις βροχοπτώσεις της Αθήνας. 

Πρώτος μπήκες σε μια διαδικασία να με χαρακτηρίσεις (αρνητής, QΑnon κλπ) γιατί? γιατί δεν συμφώνησα με ένα άρθρο του Ζερεφού....δεν είχα καμία πρόθεση όταν ξεκίνησα να απαξιώσω τίποτα.

Ναι συνάδελφε συμφωνώ τα επιστημονικά δεδομένα είναι υπέρ της κλιματικής αλλαγής....αλλά το ζήτημα είναι τεράστιο και πολύπλοκο....το παλεύουν χρόνια επιστήμονες με πολλά διδακτορικά.

Είμαι σίγουρος ότι παίρνεις ξεκάθαρη θέση και κυρίως υπεύθυνη σε οτιδήποτε στη ζωή, πιο σημαντικό από τις βροχοπτώσεις. Μην ανησυχείς και για μένα, το ίδιο κάνω. Εδώ όμως είμαστε στο weather club.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Γιατι ενω εχετε γνώσεις και ενδιαφέρον για τα καιρικά και όχι μονο τις αναιρείται με αυτη την φρασεολογία; μια πιο χαλαρη κουβέντα θα ωφελήσει και εμας που ισως δεν έχουμε και τόσο εμπεριστατωμένη άποψη.....

Εχεις απόλυτο δίκιο. κάποιες φορές οι συζητήσεις μας με τον φίλο south Athens έχουν λίγο ένταση... αλλά τα θέματα μας είναι πολύ ενδιαφέροντα. Από τη μεριά μου θα προσπαθήσω να μην υπάρχει αυτή η ένταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@snowgiann @South Athens εσβησα καποια σημεια του "διαλογου" γιατι μπαινουν χαρακτηρισμοι.Δεν καταλαβαινω εφοσον λετε και οι δυο οτι ειστε επιστημονες γιατι δεν μπορουμε να παραθεσουμε στοιχεια,μεθοδολογια κλπ και μπαινουμε σε "οπαδικο" αντιλογο.Προσπαθηστε να στοιχειοθετησετε οτι πιστευετε,χωρις χαρακτηρισμους και εντυπωσιασμους.Μονο σοφοτεροι θα βγουμε ολοι,μεσα απο εναν εποικοδομητικο διαλογο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στατιστικά μηνός Ιανουαρίου 2021 από το σταθμό μου σε ταράτσα  στην περιοχή Ζωγράφου(Άνω Ιλίσια ) στα 200μ υψόμετρο 

 

Ελάχιστη θερμοκρασία -0.6 (17-1)

Μέγιστη θερμοκρασία 23.9 (11-1)

Μέγιστη ριπή ανέμου 56.5 χλμ/ώρα (27-1)

Συνολικός υετός 38mm

 

Μεση ελάχιστη θερμοκρασία 8.1

Μέση μέγιστη θερμοκρασία 14.3

Μέση μέγιστη ριπή ανέμου 25.6 χλμ/ωρα

Μεση θερμοκρασία μήνα 11.2

 

Σύγκριση με τον Ιανουάριο του 2020

Μέση ελάχιστη θερμοκρασία 6.4

Μέση μέγιστη θερμοκρασία 12.0

Μέση μέγιστη ριπή ανέμου 30.7χλμ/ώρα 

Μέση θερμοκρασία μήνα 8.8

 

Εν συντομία ο φετινός Ιανουαριος σε σχέση με τον περσινό βγήκε 2.4 βαθμούς θερμοτερος

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, snowgiann είπε:

Πρώτος μπήκες σε μια διαδικασία να με χαρακτηρίσεις (αρνητής, QΑnon κλπ) γιατί? γιατί δεν συμφώνησα με ένα άρθρο του Ζερεφού....δεν είχα καμία πρόθεση όταν ξεκίνησα να απαξιώσω τίποτα.

Ναι συνάδελφε συμφωνώ τα επιστημονικά δεδομένα είναι υπέρ της κλιματικής αλλαγής....αλλά το ζήτημα είναι τεράστιο και πολύπλοκο....το παλεύουν χρόνια επιστήμονες με πολλά διδακτορικά.

Είμαι σίγουρος ότι παίρνεις ξεκάθαρη θέση και κυρίως υπεύθυνη σε οτιδήποτε στη ζωή, πιο σημαντικό από τις βροχοπτώσεις. Μην ανησυχείς και για μένα, το ίδιο κάνω. Εδώ όμως είμαστε στο weather club.

 

Συγνώμη, αλλά εμένα αυτό ακριβώς μου φάνηκε οτι έκανες. Να απαξιώσεις ξεκάθαρα την κλιματική αλλαγή με επίκληση μάλιστα σε αμφισβητήσεις οι οποίες τάχα μου δήθεν εδράζονταν σε υγιές σκεπτικό που δεν έχουμε εμείς οι υπόλοιποι. Για να αναδιπλωθείς στην συνέχεια  αφού προκάλεσα να δεις την μεγάλη εικόνα και όχι να μείνεις στην κατά τα άλλα πολύ θεμιτή επιστημονική ανάλυση των βροχοπτώσεων. Αλλά ποιός ξέρει μπορεί να μην κατάλαβα καλά. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

 

Συγνώμη, αλλά εμένα αυτό ακριβώς μου φάνηκε οτι έκανες. Να απαξιώσεις ξεκάθαρα την κλιματική αλλαγή με επίκληση μάλιστα σε αμφισβητήσεις οι οποίες τάχα μου δήθεν εδράζονταν σε υγιές σκεπτικό που δεν έχουμε εμείς οι υπόλοιποι. Για να αναδιπλωθείς στην συνέχεια  αφού προκάλεσα να δεις την μεγάλη εικόνα και όχι να μείνεις στην κατά τα άλλα πολύ θεμιτή επιστημονική ανάλυση των βροχοπτώσεων. Αλλά ποιός ξέρει μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Εξάλλου είπαμε, ίσως δεν ξέρω να σκέφτομαι.

Οχι δεν ήθελα να απαξίωσω συνολικά την κλιματική αλλαγή. Αναφέρθηκα αυστηρά και μόνο στο θέμα υετός και Αθήνα. Αφού πόσταρα με αφορμή και μόνο το πινακάκι του Θησείου που ανέβασες και μίλησα για υετό και ερημοποίηση. Ξεκαθαρίζω λοιπόν την άποψή μου για να βοηθήσω και τα υπόλοιπα παιδιά που διαβάζουν.... Το βασικό δεδομένο της κλιματικής αλλαγής που είναι η αύξηση των θερμοκρασιών παγκοσμίως όχι μόνο το δέχομαι αλλά δεν χρειάζομαι να δω κανένα πινακάκι, το ζω όπως όλοι τα τελευταία χρόνια. Τώρα τι συνέπειες θα έχει, που οφείλεται (άνθρωπος ή όχι), πόσο θα κρατήσει κλπ δηλώνω ότι δεν έχω απόλυτη άποψη. τα σκέφτομαι. 

Η άποψη του κ Ζερεφού είναι γενικά ότι κλιματική αλλαγή στην Ελλάδα (πέρα από την δεδομένη αύξηση των θ)=μείωση βροχών=ερημοποίηση. Τον έχω διαβάσει, τον έχω ακούσει στην τηλεόραση πολλές φορές το λέει όχι τώρα αλλά τουλάχιστον εδώ και 15 χρόνια. Θεωρώ πως γενικά έχει έναν λόγο απαισιόδοξο έως καταστροφολογικό στο συγκεκριμένο θέμα, το έχουν επισημάνει και άλλα παιδιά εδώ, που ευτυχώς σε σημαντικό βαθμό δεν φαίνεται να επιβεβαιώνεται. Επαναλαμβάνω μιλάω για το θέμα της ερημοποίησης κυρίως. Ε είδα το πινακάκι με σχεδόν 20% άυξηση υετού έστω στην Αθήνα και ήθελα να το θίξω...ίσως με τρόπο άκομψο ή ειρωνικό....

και μετά ξεφύγαμε....κακώς το πήραμε προσωπικά και οι δυο για ένα θέμα που μπορεί καθένας να έχει την άποψή του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να φύγουμε λίγο από το θέμα υετός, αυτό που είναι για μένα το πιο εντυπωσιακό είναι αυτή η μεγάλη αύξηση των μέσων ετήσιων θερμοκρασιών στην Αθήνα. Αντίστοιχα χτυπάνε καμπανάκι αυτά τα εξωπραγματικά νούμερα τα καλοκαίρια. Ειδικά στα νότια προάστια με τα στατιστικά που έδωσα πιο πριν για τη Ν. Σμύρνη οι ελάχιστες είναι πάνω από 26 βαθμούς. Αντίστοιχη εικόνα βλέπαμε διαχρονικά από το 2000 και μετά σε όλη τη ζώνη του Πειραιά που η απόγεια αύρα σε συνδυασμό με την αστική θερμονησίδα έφερνε όλη την εγκλωβισμένη ζέστη της Αθήνας στα νότια προάστια. 

Αντίστοιχα αποκαρδιωτική είναι η εικόνα των μέσων μέγιστων το καλοκαίρι. Μιλάμε για σχεδόν 35 μέση μέγιστη όχι μόνο στο Θησείο αλλά και σε άλλες περιοχές του κεντρικού λεκανοπεδίου. Ήδη η Νέα Φιλαδέλφεια έχει οριακά ξεπεράσει τους 35 βαθμούς μέση μέγιστη Ιουλίου (35.01C)  την αντίστοιχη 20ετία 2001-2020. Αυτά πριν δεκαετίες ήταν ανήκουστα για Αθήνα...Είπαμε μου αρέσει η ζέστη αλλά όχι σε τέτοιο σημείο.

(πηγή Meteoclub)

1825355782_Screenshot2021-01-31at11_06_47PM.png.98b5448a6b27200fc6c6a429eaf47a4c.png

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στοιχεία από meteothes για το κέντρο της θεσσαλονίκης,περίοδος 2005-2021(για το 2005 δεν έχουμε γενάρη γιατί ο σταθμός μπήκε το μάρτιο). Θα βάλω θερμοκρασίες μόνο,υετικά προφανώς ήταν αρκετά καλός,είχαμε σχεδόν 100 χιλιοστά

Γενάρης 2021

μέση ελάχιστη   6.6
μέση μέγιστη   12.6
μέση   9.5

 

Η μέση ελάχιστη είναι η 5η υψηλότερη αυτών των 15 ετών. Η μέση μέγιστη είναι η 3η υψηλότερη. Η μέση ημερήσια είναι επίσης η 3η υψηλότερη (πίσω μόνο από το 2007 και το 2014)

 

Βάζοντας στην κουβέντα και τον δεκέμβριο και αν τους δούμε συνδυαστικά το δίμηνο έχει μέση θερμοκρασία 10.75. Είναι το 2ο θερμότερο δίμηνο,πίσω μόνο από το 2006-2007 που είχε μέση θερμοκρασία 11.35. Είναι και οι 2 μοναδικοί χειμώνες που είχαμε διψήφια μέση ημερήσια για το συγκεκριμένο δίμηνο. 

Δυστυχώς δεν έχουμε δεδομένα του φεβρουαρίου 2007 στο συγκεκριμένο σταθμό,οπότε εκεί θα πρέπει να περιμένουμε τα νούμερα και από τη μίκρα για να βγάλουμε τη συνολική εικόνα του χειμώνα. Γενικά ένας χειμώνας επιεικώς έκτρωμα μέχρι στιγμής,αλλά ακόμα έχουμε δρόμο μπροστά μας,μιας και ο φεβρουάριος δείχνει ότι θέλει να βοηθήσει ώστε να περάσουμε στην πρώτη θέση για το τρίμηνο. μένει να δούμε αν θα τα καταφέρει,πάντως το πρώτο 10μερο εδώ δε φαίνονται ομίχλες,άρα οι μέγιστες θα εκτιναχθούν σε νούμερα που τα κάνει μεν στο χειμώνα (πέριξ των 20),αλλά όχι για πάνω από 1,2 μέρες,τώρα θα πάμε για 1 βδομάδα τουλάχιστον και βλέπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, salonikatasos said:

Στοιχεία από meteothes για το κέντρο της θεσσαλονίκης,περίοδος 2005-2021

Μιας και αναφέρθηκες στα στοιχεία του σταθμού της Θεσσαλονίκης. Παρακάτω τα στατιστικά του

 

670369845_Screenshot2021-02-01at12_25_36AM.png.6ca6cac7958578a000075acc590058b5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε Γερά ! Σπάμε τα κοντέρ !

Για τον εξαιρετικό Ιανουάριο του 2021 είχαμε στο χωριό :

22,7 ( !!!!!)  βαθμοί μέγιστη Θ  και  -4,1 ελάχιστη .

9,5 βαθμοί Μέση Θερμοκρασία .  ( 3,1 βαθμούς θερμότερος από το 2020  - 3,5 βαθμούς θερμότερος από το 2019 )

Μέγιστη ριπή ανέμου 67,6 km/h ,μέση ταχύτητα 8,8 km/h .

Στα 60,5mm ο υετός .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Στοιχεία από meteothes για το κέντρο της θεσσαλονίκης,περίοδος 2005-2021(για το 2005 δεν έχουμε γενάρη γιατί ο σταθμός μπήκε το μάρτιο). Θα βάλω θερμοκρασίες μόνο,υετικά προφανώς ήταν αρκετά καλός,είχαμε σχεδόν 100 χιλιοστά

Γενάρης 2021

μέση ελάχιστη   6.6
μέση μέγιστη   12.6
μέση   9.5

 

Η μέση ελάχιστη είναι η 5η υψηλότερη αυτών των 15 ετών. Η μέση μέγιστη είναι η 3η υψηλότερη. Η μέση ημερήσια είναι επίσης η 3η υψηλότερη (πίσω μόνο από το 2007 και το 2014)

 

Βάζοντας στην κουβέντα και τον δεκέμβριο και αν τους δούμε συνδυαστικά το δίμηνο έχει μέση θερμοκρασία 10.75. Είναι το 2ο θερμότερο δίμηνο,πίσω μόνο από το 2006-2007 που είχε μέση θερμοκρασία 11.35. Είναι και οι 2 μοναδικοί χειμώνες που είχαμε διψήφια μέση ημερήσια για το συγκεκριμένο δίμηνο. 

Δυστυχώς δεν έχουμε δεδομένα του φεβρουαρίου 2007 στο συγκεκριμένο σταθμό,οπότε εκεί θα πρέπει να περιμένουμε τα νούμερα και από τη μίκρα για να βγάλουμε τη συνολική εικόνα του χειμώνα. Γενικά ένας χειμώνας επιεικώς έκτρωμα μέχρι στιγμής,αλλά ακόμα έχουμε δρόμο μπροστά μας,μιας και ο φεβρουάριος δείχνει ότι θέλει να βοηθήσει ώστε να περάσουμε στην πρώτη θέση για το τρίμηνο. μένει να δούμε αν θα τα καταφέρει,πάντως το πρώτο 10μερο εδώ δε φαίνονται ομίχλες,άρα οι μέγιστες θα εκτιναχθούν σε νούμερα που τα κάνει μεν στο χειμώνα (πέριξ των 20),αλλά όχι για πάνω από 1,2 μέρες,τώρα θα πάμε για 1 βδομάδα τουλάχιστον και βλέπουμε

Το λεω χρονια τωρα αυτο 2006 07 είναι απλά αξεπέραστο πραγματικα...με μονο ηλιο τι μεση θερμοκρασια να βγαλεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον καταφερα μετα από πολυ καιρο συλλογης στοιχειων να κανω αυτο που ειχα πει με την συμπεριφορα της θερμοκρασιας της ανωτερης ατμοσφαιρας και συγκεκριμενα στην σταθμη των 850hpa που ειναι και η πιο αντιπροσωπευτικη για την μεταφορα θερμοτητας σε μια περιοχη αφου δεν επηρεαζεται απο την επιφανεια του εδαφους...η ερευνα αφορα τις Τ στα 850hpa για τον σταθμο του ελληνικου επομενως ειναι πιο αντιπροσωπευτικη για την Αθηνα αλλα επειδη αφορα την ανωτερη ατμοσφαιρα δεν πιστευω πως η εικονα θα ειναι πολυ διαφορετικη για το συνολο του Ελλαδικου χωρου...αρχικα λοιπον αφου σε προηγουμεη ερευνα παρεθεσα τις Τ στα 850hpa για το διαστημα 2011-2020 εκανα ακριβως το ίδιο για ενα πιο εκτενες διαστημα που ειναι η τελευταια κλιματικη τριανταετια 1981-2010 και τα στοιχεια παρουσιάζονται παρακατω

IMG_20210201_160437.thumb.jpg.63d798f455c447b15a73a1be1fadc1d6.jpg

Μπορουμε να δουμε εδω λοιπον οτι η μεση Τ ετους διαμορφωνεται σε 8,69 βαθμους με τον εκαστοτε μηνα να παρουσιαζεται στα πινακακια και τον μεσο ορο τους τερμα δεξια...γενικα ειχαν πολυ λιγες ελλειψεις τα δεδομενα με τα προβληματα να ξεκινανε σε μικρο βαθμο απ το 2007 και μετα...σε ολους τους μηνες πηρα την μεσημεριανη ραδιοβοληση 12z και αν η συγκεκριμενη μερα δεν διεθετε επερνα την βραδινη 00z...αν καποια μερα δεν διεθετε καθολου ραδιοβολησεις(γενικα σπανιο) χρησιμοποιουσα το αρχειο ecmwf 0,75 μοιρων για να υπαρχει πληροτητα 100%...εδω να πω απο παρατηρηση δικη μου οτι εκανα μια μικρη συγκριση σε τυχαια ετη που οι μηνες διεθεταν και πρωινη και μεσημεριανη ραδιοβοληση και διαπιστωσα οτι η μεση μηνιαια τιμη αν χρησιμοποιουσα την πρωινη ηταν παντα 0,2-0,7 θερμοτερη απ οτι αν χρησιμοποιουσα την μεσημεριανη και μου εκανε μεγαλη εντυπωση(ετη στα οποια χρησιμοποιηθηκε περισσοτερο ηταν απ το 2007-2010)....επισης οπως ειχα ξαναπει στην προηγουμενη ερευνα οι Τ στα 850hpa μεσω του αρχειου ecmwf 0,75 μοιρων ειναι επισης θερμοτερη κατα 0,2-0,7 κατα μεσο ορο απ οτι αν ειχαμε ραδιοβοληση αλλα αυτο το προβλημα υπαρχει κυριως σε ετη μετα το 2011 και κυριως το 2012,13,14,17,18...επομενως σε μια συκριση με της τριακονταετιας με το προσφατο 2011-20 εχουμε τα εξης δεδομενα

IMG_20210201_160552.thumb.jpg.ea038c9caf06bd25d526d4b92a8aa42c.jpg

Αυτο που παρατηρουμε εκ πρωτης οψεως ειναι οτι απ το 2007 και μετα τα ετη στην ανωτερη ατμοσφαιρα εχουν θερμανθει σημαντικα σε σχεση με το διαστημα 1981-2006...η μεση Τ ετους απο 8,69 διαμορφωεται πλεον σε 9,48 αλλα επειδη οπως προειπαμε εχουμε ετη με πληρη ελλειψη απο το 2011 και μετα θα ελεγα οτι η μεση τιμη ειναι πιο κοντα στο 9,3 δηλαδη αυξηση της ταξης του 0,6...μεγαλη αυξηση παρουσιαζουν οι μηνες Φεβρουαριος(+2!!!), Μαρτιος (+1,3) και σεπτεμβριος(+1)...παντως δεν χωρα αμφιβολια οτι τα συστηματα που ερχονται ειναι ελαφρως θερμοτερα αλλα οχι οσο θα περιμεναμε...τι αλλο παιζει ρολο λοιπον?

Η απαντηση ειναι σχετικα απλη αλλα οι εξηγηση στα αποτελεσματα που προκυπτουν ειναι πολυ δυσκολο να αναλυθει και δεν ειναι αλλη απ την επιδραση του ανθρωπου πανω στην γηινη επιφανεια...υλικα δομησης που κατακρατουν θερμοτητα και την απελευθερωνουν την νυχτα καθως και πυρκαγιες ειναι ισως οι βασικοτεροι παραγοντες...εδω κανω μια συγκριση της μεσης θερμοκρασιας στα 850hpa και παραλληλα παραθετω τις μεσες τιμες μεγιστης και ελαχιστης θερμοκρασιας για τον σταθμο του θησειου στις δεκαετιες 1981-1990 και 2011-2020 ετσι ωστε να δουμε μεσα στα 30 αυτα χρονια τι αλλαξε και αισθανομαστε τοσο διαφορετικη την καθε εποχη

IMG_20210201_160711.thumb.jpg.fc5fcd8ac690d55e7673cf9252c42806.jpg

Προσπαθησα λοιπον να απομονωσω τις διαφορες της θερμοκρασιας που οφειλονται καθαρα σε επιφανειακους λογους και οχι στην θερμανση της ανωτερης ατμοσφαιρας (εβρισκα την διαφορα της μεσης μεγιστης ή ελαχιστης θερμοκρασιας για τον καθε μηνα και αφαιρουσα την  διαφορα λογω μεταβολης της θερμοκρασιας στην ανωτερη ατμοσφαιρα) και παρατηρησα κατι πολυ περιεργο...ενω οι ελαχιστες θερμοκρασιες παιρνουν παντα την ανιουσα με μεγιστο το καλοκαιρι και ελαχιστο τον χειμωνα αφου ο ηλιος θερμαινει τις επιφανειες σε μεγαλυτερο βαθμο το καλοκαιρι που ειναι πιο καθετος ως προς αυτες, οι μεγιστες θερμοκρασιες στο 7μηνο σεπτεμβριος-μαρτιος οριακα μειωνονται αν αφαιρεσουμε τον παραγοντα θερμανσης της ανωτερης ατμοσφαιρας!!!!!Ενας πιθανος λογος που σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν στεκει ειναι οτι ο ήλιος τον χειμωνα και γενικα τους μηνες με μεγαλη γωνια προσπτωσης της ακτινας τους πεφτοντας πανω στα κτηρια δημιουργει εκτενεις περιοχες σκιασης, ενω αν ηταν χωρις εμποδια θα χτυπουσε ολη την επιφανεια της γης...οι ελαχιστες απ την αλλη δεν μειωνονται γιατι τα υλικα δομησης εχοντας μεγαλυτερη θερμοχωρητικοτητα αποροφουν την ενεργεια τους μεσα στην μερα και την νυχτα την εκλυουν θερμαινοντας σημαντικα την επιφανεια, ειδικα το καλοκαιρι που η ενταση της ηλιακης ακτινοβολιας ειναι στο μεγιστο(φαινομενο αστικης θερμονησιδας)

Αρα η αισθηση μας οτι οι μηνες πλεον εχουν θερμανθει εχει διττη υποσταση και οφειλεται σε ενα συνδυασμο της δικης μας παρεμβασης στην γηινη επιφανεια και στην γενικοτερη θερμανση του κλιματος παγκοσμιως...γι αυτο και βλεπουμε καμια φορα μηνες με φυσιολογικες Τ στα 850hpa να βγαινουν πανω απ τα κλιματικα ιδιως το καλοκαιρι...υπαρχει λοιπον μια ταση να μικρυνει η διακυμανση της ημερησιας θερμοκρασιας κυριως λογω της αυξησης των ελαχιστων θερμοκρασιων και λιγοτερο των μεγιστων και μια ταση να ανοιξει η αποκλιση μεταξυ καλοκαιριων,ανοιξης και χειμωνων,φθινοπωρων αφου  καλοκαιρι και ανοιξη θα συνεχισει να θερμαινεται ενω οι χειμωνες ακι τα φθινοπωρα σε μικροτερο βαθμο...αναδασωσεις και λιγοτερες εκπομπες αεριων ρυπων ειναι μια αρχη μακαρι να τα καταφερουμε και να επιστρεψει το κλιμα που ολοι αγαπησαμε...αυτα απο μενα ελπιζω να σας φανει χρησιμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλησπερα φιλε @KapelosG Eυχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες μαζι μας τα αποτελεσματα της ερευνας σου. Βρηκες και στο Θησειο τον μ.ο παγκοσμιας αυξησης της t τα τελευταια 25χρονια, Το κλιμα ετσι οπως το ζησαμε οι παλαιοτεροι,θεωρω με τα δεδομενα που εχουμε τωρα οτι δε θα προλαβουμε να το δουμε να επανακαμπτει.Αυτο ομως ειναι μια αλλη συζητηση και δεν ειναι για εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωση επιδοσης Θεοδωριανων και εισοδος Λεπιανων στη λιστα.

TOP 10 ΜΗΝΙΑΙΟΥ ΥΕΤΟΥ

 

ΑΣΚΥΦΟΥ  (ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗ)   1225 (02/2019)

ΖΑΓΟΡΑ (ΜΑΓΝΗΣΙΑ-ΘΕΣΣΑΛΙΑ)   1155.4 (02/2018)

 ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ  (ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗ)   1108.8 (02/2019)

ΣΕΜΠΡΩΝΑΣ  (ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗ)   1093.6 (02/2019) 

ΟΜΑΛΟΣ  (ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗ)   1070.6  (02/2019) 

ΘΕΟΔΩΡΙΑΝΑ (ΑΡΤΑ-ΗΠΕΙΡΟΣ)   915.4 (01/2021) 

ΠΗΓΑΔΙΑ  (ΜΕΣΣΗΝΙΑ-ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ) 893 (01/2019)

ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ  (ΚΕΡΚΥΡΑ-ΙΟΝΙΟ) 816 (11/2019)

ΛΕΠΙΑΝΑ (ΑΡΤΑ-ΗΠΕΙΡΟΣ)   770.2 (01/2021) 

ΣΑΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΓΓΙ (ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗ)   763.2  (01/2015)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγχαρητηρια φιλε @KapelosG.Θα πρεπει να σκεφτουμε @teo_73 αν πρεπει να ανοιχτει ειδικο θεμα για αναλογες ερασιτεχνικες αλλα ποιοτικες ερευνες.Εδω θα χαθει αναμεσα σε νουμερα και υετικες "κοντρες".Μπραβο και παλι φιλε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να στε καλα παιδια....εννοειται θα μοιραζομουν την ερευνα γιατι αφορα το κλιμα μας και που αλλου θα ταν καλυτερο μερος απ το φορουμ που εχουμε δημιουργησει την μετεοπαρεα μας και ο καθενας με τις γνωσεις του βαζει το λιθαρακι του για να μαθουμε περισσοτερα για το χομπι που αγαπαμε

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Συγχαρητηρια φιλε @KapelosG.Θα πρεπει να σκεφτουμε @teo_73 αν πρεπει να ανοιχτει ειδικο θεμα για αναλογες ερασιτεχνικες αλλα ποιοτικες ερευνες.Εδω θα χαθει αναμεσα σε νουμερα και υετικες "κοντρες".Μπραβο και παλι φιλε!

Καμια αντίρρηση φυσικά Τζορτζ.Απλα να μπει ένα πλαισιο στο τι ακριβώς θα ποσταρεται μέσα.Και το σημαντικό να μη γίνεται ανελέητο και άσχετο τσατ διότι πάλι θα ψάχνουμε τα σημαντικα ποστ.Ενα τοπικ με τιτλο Ερασιτεχνικές στατιστικές μελέτες μελών η κάτι παρόμοιο είναι οκ? Οι οποίες μελέτες φυσικά θα μπορούν να αναρτηθούν και στα γενικά στατιστικά αν θέλουν τα μέλη.🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλησπερα!

Ο Ιανουαριος στο Περαμα ηταν αρκετα καλος υετικα και ενα ματσο χαλια θερμοκρασιακα. Οι ανεμοι τις 17/31 ημερες ηταν απο βορειες διευθυνσεις.Νιφαδες ειδε η περιοχη 2 φορες για λιγη ωρα. (17-27/1) 

Ο μ.ο της θερμοκρασιας του μηνα ηταν στους 12.7c (Davis VANTAGE PRO2 WIRELESS FAN-ASPIRATED στην πολη -45μ και πανω σε ταρατσα σχολειου)
http://penteli.meteo.gr/stations/perama/ 

18/31 ημερες η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους 10.0c. Ο Iανουαριος του 2021 ηταν ο θερμοτερος απο καταβολης μετρησεων,τοσο απο του davis στη πολη (5 ετη) οσο και απο τις μετρησεις του σταθμου της Ελευσινας τα τελευταια 46 χρονια. 


+3.3c απο τον μ.ο της Ελευσινας (40 ετη - 9.4c)*
+2.3c απο τον μ.ο του Davis στην πολη (10.4c - 5 ετη) 


Η ελαχιστη θερμοκρασια του μηνα ηταν 0.5c στις 17/1 στα 102μ
Η μεγιστη ------------//------------- ηταν 22.1c στις 11/1  --//--


Ακολουθουν τα υετικα στατιστικα του μηνα.

 

Ιανουαριος 2021⛈️76.3mm⛈️ με 9 ημερες υετου-----Μεγ Ημερ Βροχ 5/1 (20.4mm)                                                                                                                                                                                                                                                            Ιανουαριος 2020 ⛈️ 16.1mm ⛈️  με 4 ημερες υετου------Μεγ Ημερ Βροχ 6/1 (7.2mm)                                                          Ιανουαριος 2019 ⛈️108.4mm⛈️ με 16 ημερες υετου-----Μεγ Ημερ Βροχ 25/1 (19.9mm)
Ιανουαριος 2018 ⛈️81.5mm  ⛈️ με 9 ημερες υετου------Μεγ Ημερ Βροχ 13/1 (41.7mm)
Ιανουαριος 2017 ⛈️ 34.7mm ⛈️ με 10 ημερες υετου-----Μεγ Ημερ Βροχ 18/1 (8.6mm)
Ιανουαριος 2016 ⛈️ 28.3mm ⛈️ με 5 ημερες υετου------Μεγ Ημερ Βροχ 20/1 (11.5mm)
Ιανουαριος 2015 ⛈️ 33.8mm ⛈️ με 13 ημερες υετου-----Μεγ Ημερ Βροχ 28/1 (6.1mm)
Ιανουαριος 2014 ⛈️ 90.2mm ⛈️ με 9 ημερες υετου------Μεγ Ημερ Βροχ 24/1 (22.1mm)
Ιανουαριος 2013 ⛈️ 73.2mm ⛈️ με -----------------------Μεγ Ημερ Βροχ 16/1 (25.0mm)

Σε συγκριση με τον μ.ο της Ελευσινας για τον Ιανουαριο που ειναι τα 48.4mm, (1958-97) η περιοχη βρισκεται στα +27.9mm
Σε ----------//------------------του αναλογικου μου (8 ετη) που ειναι τα 58.2mm,   --------------//----------------στα +18.1mm


* Με βαση τα πιο προσφατες μετρησεις 40ετιας (1981-2020) απο το http://en.tutiempo.net/climate/ws-167180.html

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/2/2021 at 4:03 PM, teo_73 said:

Καμια αντίρρηση φυσικά Τζορτζ.Απλα να μπει ένα πλαισιο στο τι ακριβώς θα ποσταρεται μέσα.Και το σημαντικό να μη γίνεται ανελέητο και άσχετο τσατ διότι πάλι θα ψάχνουμε τα σημαντικα ποστ.Ενα τοπικ με τιτλο Ερασιτεχνικές στατιστικές μελέτες μελών η κάτι παρόμοιο είναι οκ? Οι οποίες μελέτες φυσικά θα μπορούν να αναρτηθούν και στα γενικά στατιστικά αν θέλουν τα μέλη.🙂

Μου φαίνεται εξαιρετικός ο τίτλος και έτσι δε θα χαθούν εδώ αυτές οι μελέτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οφείλω να ομολογήσω πως το πυκνό δίκτυο των μετεωρολογικών σταθμών του Ε.Α.Α έχει κάνει θαύματα στην καλύτερη κατανόηση του κλίματος της Ελλάδας. Μερικά πράγματα που δεν φανταζόμασταν ή δεν γνωρίζαμε, όχι μόνο εμείς αλλά και στην υπόλοιπη Ευρώπη έρχονται σιγά σιγά στο προσκήνιο λόγω της πολύ καλής κάλυψης από το δίκτυο των σταθμών. Ένα από αυτά που διαπίστωσα πρόσφατα είναι το πόσο απίστευτα ήπιοι είναι οι χειμώνες στην Κάσο. Οι ηπιότεροι από όλους τους σταθμούς του Ε.Α.Α

Συγκεκριμένα μελετώντας πρόσφατα τα στατιστικά από τότε που μπήκε ο σταθμός το 2010 μέχρι και τον φετινό Ιανουάριο διαπίστωσα πως η μέση μηνιαία θερμοκρασία της Κάσου τον Δεκέμβριο είναι 15.7 βαθμοί, τον Ιανουάριο 14 βαθμοί και τον Φεβρουάριο 14.4 βαθμοί με μια μέση θερμοκρασία του χειμερινού τριμήνου τους 14.7 βαθμούς . Αυτό λοιπόν με έκανε να αναρωτηθώ που ενδεχομένως στην γεωγραφική Ευρώπη μπορούμε να βρούμε τόσο ήπιους χειμώνες. Αν θεωρήσουμε πως το όριο της Ευρωπαϊκής πλάκας είναι κάπου στον Ατλαντικό πέρα από τις ακτές της Πορτογαλίας τότε η απάντηση είναι προφανής. Μιλάμε για τις Αζόρες

Εξετάζοντας λοιπόν τις Αζόρες που γνωρίζουμε οτι παραδοσιακά έχουν τους ηπιότερους χειμώνες στην Ευρώπη πρόσεξα πως η Κάσος έχει οριακά θερμότερο χειμερινό τρίμηνο  από τον σταθμό του Flores που δίνει μια μέση θερμοκρασία χειμερινού τριμήνου 14.6 βαθμούς. Αντίστοιχα ο σταθμός του Angra δίνει μια μέση Τ χειμερινού τριμήνου 14.3 βαθμούς ενώ ο θερμότερος σταθμός στις Αζόρες, αυτός της Santa Maria δίνει μέση Τ χειμερινού τριμήνου 14.7 όσο δηλαδή και η Κάσος...

Νομίζω είναι εντυπωσιακό. Κάποιος θα περίμενε οτι η Κάσος, που δεν δέχεται σαφώς την τρομερή επιρροή του gulf stream που δέχονται οι Αζόρες ενώ ταυτόχρονα είναι εκτεθειμένη στις ψυχρές κατεβασιές από Σιβηρία/Βαλκάνια/Μαύρη Θάλασσα όπως είναι εξάλλου ολόκληρη η Ελλάδα, θα ήταν πιο ψυχρή από τις Αζόρες...κ όμως είναι θερμότερη τον χειμώνα! Φυσικά αμφιβάλω οτι η Κάσος έχει την σταθερότητα των Αζόρων στις απόλυτα ελάχιστες καθώς η απόλυτη Τ είναι 3.7 εκεί ενώ είμαι σίγουρος οτι η Κάσος έστω και οριακά πρέπει να έχει προσεγγίσει ή και να έχει πέσει κάτω από το 0 κάποια στιγμή τα τελευταία 50 χρόνια. Φαίνεται όμως οτι τα Δωδεκάνησα μπορούν και επανακάμπτουν πολύ γρήγορα από τα ψυχρά κύματα και έτσι στο νήμα να τρώνε ακόμα και τις Αζόρες!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσες, μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες Πολίχνης (από το 1990 και μετά)

 

Ιανουάριος -> 9°/0°

Φεβρουάριος -> 11°/2°

Μάρτιος -> 15°/5°

Απρίλιος -> 20°/9°

Μάιος -> 25°/13°

Ιούνιος -> 29°/17°

Ιούλιος -> 32°/20°

Αύγουστος -> 32°/19°

Σεπτέμβριος -> 27°/15°

Οκτώβριος -> 22°/12°

Νοέμβριος -> 17°/8°

Δεκέμβριος -> 12°/4°

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Τρίτη 16/2/21 ήταν η πιο κρύα ημέρα στην ιστορία του σταθμού στο Γκάζι, με μέσο όρο 0,5°C (ο σταθμός λειτουργεί από τον Αύγουστο του 2008)

Το ρεκόρ είχε μέχρι τώρα η 8/1/2017 με μέσο όρο 0,8°C

Άρα ήταν πιθανότατα η πιο ψυχρή ημέρα στο Κέντρο και σε πολλές περιοχές του Λεκανοπεδίου από το 2008.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και φτάνει στο τέλος του ο φετινός χειμώνας σίγουρα όλοι θα έχουμε την απορία πόσο θερμός ήταν και τα πρώτα δείγματα απ' την ανώτερη ατμόσφαιρα είναι αμείλικτα...σε δεύτερη φάση θα κάνουμε το ίδιο και για τον επιφανειακό σταθμό του Θησείου όταν θα εκδοθεί και το κλιματικο δελτίο του Φεβρουαρίου...ο φετινός χειμώνας λοιπόν είναι ο 3ος θερμότερος και ο 2ος (σε ισοβαθμία με 3 ακόμα) σε  μέρες πάνω απ' την μέση κλιματική τιμή (65/90) τα τελευταία 40 χρόνια..παραθέτω τους 10 θερμότερους και ψυχρότερους χειμώνες στα 850hpa για την περίοδο 1981-σημερα

IMG_20210228_161601.thumb.jpg.9c4341d191a25a0c6808ddd7480b7783.jpg

Όλοι παρατηρούμε το προφανές ότι οι χειμώνες της 10ετιας 2011-20 είναι απίστευτα θερμοί...ο φετινός δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση...οι χειμώνες 2016-17 και 2011-12 διασώθηκαν απ' το ολοκαύτωμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...