Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εδώ τα updated κλιματικά της Μονεμβασιάς με ενσωματωμένους τον Δεκέμβριο και Ιανουάριο που μας πέρασαν

1178947252_Screenshot2024-02-03at11_20_33PM.png.030e6dda57f3e54a66e9570e4474a48a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Και εδώ τα updated κλιματικά της Μονεμβασιάς με ενσωματωμένους τον Δεκέμβριο και Ιανουάριο που μας πέρασαν

1178947252_Screenshot2024-02-03at11_20_33PM.png.030e6dda57f3e54a66e9570e4474a48a.png

Αυτό το 45ρι τον Ιούνιο του 2007(?) σίγουρα το έγραψε με βδ... με τον ίδιο τρόπο μπορεί ο βδ να την ψυχράνει αν υπάρχει κρύο στο μαινλαντ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Καλά δεν μιλάμε ούτε για το Σιάτλ ούτε για το Πόρτλαντ...για την Αλμερία μιλάμε που αν δεν είχε κάτσει το 2005 θα είχε και αυτή μια ωραία 90ρα χρόνια άστρωτη όπως φαίνεται 😆

Η Μονεμβασιά είχε και θα έχει πάντα πιο πολλές ευκαιρίες...το 2004 απ ότι φαίνεται δεν της έκατσε για λίγα χιλιόμετρα! Έστρωσε σε πιο μάριτιμ περιοχή 😂

Οκ αναστροφές δεν κάνει για αυτό χάνει στις μέσες ελάχιστες...διαφορά της πλάκας φυσικά αλλά να χαμε να λέγαμε. Πάντως το επόμενο χιόνι για κάποια από τις 2 εγώ ποντάρω Μονεμβασιά 😆

Ναι αλλά έλα τώρα παραδέξου το...παρότι έχει τόσες περισσότερες ευκαιρίες η Μονεμβασιά την σκαπουλάρει περισσότερο από την σχεδόν ερημική Αλμερία. Εντάξει οκ έχει τον χειμώνα υετό η Αλμερία να μην υπερβάλω αλλά εσύ το λες θέλεις τρελές διατάξεις για να χιονιστεί εκεί...και μια ''προσήνεμη'' περιοχή της mainland Ελλάδας δυσκολεύεται πιο πολύ στις απόλυτα ελάχιστες και apparently στο χιόνι από την Αλμερία.

Έλα είναι εντυπωσιακό...οτι και να λες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Ναι αλλά έλα τώρα παραδέξου το...παρότι έχει τόσες περισσότερες ευκαιρίες η Μονεμβασιά την σκαπουλάρει περισσότερο από την σχεδόν ερημική Αλμερία. Εντάξει οκ έχει τον χειμώνα υετό η Αλμερία να μην υπερβάλω αλλά εσύ το λες θέλεις τρελές διατάξεις για να χιονιστεί εκεί...και μια ''προσήνεμη'' περιοχή της mainland Ελλάδας δυσκολεύεται πιο πολύ στις απόλυτα ελάχιστες και apparently στο χιόνι από την Αλμερία.

Έλα είναι εντυπωσιακό...οτι και να λες. 

Εντυπωσιακό σίγουρα είναι, αλλά στο χιόνι δεν δυσκολεύεται πιο πολύ απαραίτητα, μιλάμε για 1 κ 2 φορές σε 100 χρόνια, τα ποσοστά χάνουν τη σημασία τους 😆 πιό πολύ ρόλο μπορεί να παίζει η τύχη παρά η συχνότητα με τα δεδομένα που έχουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Αυτό το 45ρι τον Ιούνιο του 2007(?) σίγουρα το έγραψε με βδ... με τον ίδιο τρόπο μπορεί ο βδ να την ψυχράνει αν υπάρχει κρύο στο μαινλαντ!

Με ΝΔ νομίζω το έγραψε...τουλάχιστον αυτός ήταν ο dominant άνεμος την αμέσως επόμενη που έδωσε 44.3. Δεν έχουμε ανεμολόγιο από το αρχείο του σταθμού της για το 45.2. Δυστυχώς λείπει από το output

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εντυπωσιακό σίγουρα είναι, αλλά στο χιόνι δεν δυσκολεύεται πιο πολύ απαραίτητα, μιλάμε για 1 κ 2 φορές σε 100 χρόνια, τα ποσοστά χάνουν τη σημασία τους 😆 πιό πολύ ρόλο μπορεί να παίζει η τύχη παρά η συχνότητα με τα δεδομένα που έχουμε!

Οκ στο χιόνι στο δίνω και γω. Πχ μπορεί να έχει χιονίσει περισσότερες φορές στη Μονεμβασιά με θετικές Τ καθαρά λόγω υετού από την Αλμερία. Αλλά για στρωσίδια όχι λόγω της αντίστασης στο κρύο που δίνει το maritime effect.

Επίσης ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες...Ξαναλέω έχουμε αναφορά για στρώσιμο στο κάστρο σε υψόμετρο...όχι στην παραλία ή μέσα στην πόλη. Γιατί ο παππούς κόλλησε με το κάστρο? Ίσως γιατί στη μνήμη του δεν μπορεί να ανακαλέσει στρώσιμο στην παραλία?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Οκ στο χιόνι στο δίνω και γω. Πχ μπορεί να έχει χιονίσει περισσότερες φορές στη Μονεμβασιά με θετικές Τ καθαρά λόγω υετού από την Αλμερία. Αλλά για στρωσίδια όχι λόγω της αντίστασης στο κρύο που δίνει το maritime effect.

Επίσης ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες...Ξαναλέω έχουμε αναφορά για στρώσιμο στο κάστρο σε υψόμετρο...όχι στην παραλία ή μέσα στην πόλη. Γιατί ο παππούς κόλλησε με το κάστρο? Ίσως γιατί στη μνήμη του δεν μπορεί να ανακαλέσει στρώσιμο στην παραλία?

Γιατί μπορεί να έμενε εκεί η γιατι εκεί γνώρισε τη γυναίκα του 😂 το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν τρελαμένος με τον καιρό σαν εμάς!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Γιατί μπορεί να έμενε εκεί η γιατι εκεί γνώρισε τη γυναίκα του 😂 το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν τρελαμένος με τον καιρό σαν εμάς!

Πάντως είναι ακατοίκητο το κάστρο της Μονεμβασιάς. Ανέκαθεν ήταν πλην του μεσαίωνα 😂

Επίσης τι ετεροκανονικά είναι αυτά? Μπορεί εκεί να γνώρισε τον άντρα του. Που ξέρεις? λολ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι κ αλλιώς δρόμοι με άσφαλτο εκεί δεν παίζει να υπήρχαν τότε εκεί,  τα χορταρια στρωνονται για πλάκα. Εμείς στις πόλεις έχουμε ανεβάσει τα στανταρντς 😅. Κανονικά κάθε χιονόστρωση ολική είναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Πάντως είναι ακατοίκητο το κάστρο της Μονεμβασιάς. Ανέκαθεν ήταν πλην του μεσαίωνα 😂

Επίσης τι ετεροκανονικά είναι αυτά? Μπορεί εκεί να γνώρισε τον άντρα του. Που ξέρεις? λολ

Καλά στην τότε κοινωνία θα τον είχαν φάει πριν γίνει παππούς, για αυτό το είπα 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το απόλυτο crash test θα πρέπει να βρούμε άρρωστους σαν και εμάς να τους βάλουμε να διαβάσουν όλα τα ποστ μας που συγκρίνουμε εδώ και ένα μήνα Μονεμβασιά και Αλμερία και να τους αναγκάσουμε να ψηφίσουν σε poll.

Έτσι θα πάρουμε μια ιδέα από την κοινότητα. Αλλά εδώ μέσα αν το βάλω το poll σίγουρα θα κερδίσεις. Η παρουσία μου και μόνο αυτοματίζει αρνητικά τα πλήθη 😂

Στα διεθνή φόρα όμως πιστεύω θα σε είχα με την έρευνα που μου βγήκε το μάτι να κάνω εδώ και ένα μήνα λολ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εντυπωσιακό σίγουρα είναι, αλλά στο χιόνι δεν δυσκολεύεται πιο πολύ απαραίτητα, μιλάμε για 1 κ 2 φορές σε 100 χρόνια, τα ποσοστά χάνουν τη σημασία τους 😆 πιό πολύ ρόλο μπορεί να παίζει η τύχη παρά η συχνότητα με τα δεδομένα που έχουμε!

Α και επίσης έτσι για το wow factor έχουμε και το ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης στην ηπειρωτική Ευρώπη με το 35.9 της Μονεμβασιάς.

Hands down πιο πολλούς θα εντυπωσιάσω αν βάλουμε σε poll σύγκριση Μονεμβασιάς-Αλμερίας 🥰

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Α και επίσης έτσι για το wow factor έχουμε και το ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης στην ηπειρωτική Ευρώπη με το 35.9 της Μονεμβασιάς.

Hands down πιο πολλούς θα εντυπωσιάσω αν βάλουμε σε poll σύγκριση Μονεμβασιάς-Αλμερίας 🥰

Νταξει καμία ελπίδα η Αλμερία με τόση ηπειρωτικότητα τι να λέμε...η Μονεμβασιά είναι φτιαγμένη για υψηλές ελάχιστες!

Η κάθε περιοχή έχει τα ταλέντα της...η Σεβίλλη ας πούμε μας τρώει όλους στις μέγιστες...τώρα μη μου πεις για Αττική,  48β και μισό μέτρο χιόνι στην ίδια χρονιά αν θέλει, μια κατηγορία από μόνη της 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Νταξει καμία ελπίδα η Αλμερία με τόση ηπειρωτικότητα τι να λέμε...η Μονεμβασιά είναι φτιαγμένη για υψηλές ελάχιστες!

Η κάθε περιοχή έχει τα ταλέντα της...η Σεβίλλη ας πούμε μας τρώει όλους στις μέγιστες...τώρα μη μου πεις για Αττική,  48β και μισό μέτρο χιόνι στην ίδια χρονιά αν θέλει, μια κατηγορία από μόνη της 😂

Και εδώ τα καυσωνικά 850άρια της Μονεμβασιάς.

Νομίζω βρήκαμε τον άνεμο της που είναι ο σκληρός ΝΔ! Προφανώς φοενιάζει από τους λόφους στα νότια της! Εξού και το ρεκόρ ελάχιστης με ΝΔ το 2007.

Αν το 1977 είχε ΝΔ τότε την κόβω άνετα 47άρι...

1852306437_Screenshot2024-02-04at12_53_02AM.png.098b740fcbdd2786f61063d6921bb677.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Και εδώ τα καυσωνικά 850άρια της Μονεμβασιάς.

Νομίζω βρήκαμε τον άνεμο της που είναι ο σκληρός ΝΔ! Προφανώς φοενιάζει από τους λόφους στα νότια της! Εξού και το ρεκόρ ελάχιστης με ΝΔ το 2007.

Αν το 1977 είχε ΝΔ τότε την κόβω άνετα 47άρι...

1852306437_Screenshot2024-02-04at12_53_02AM.png.098b740fcbdd2786f61063d6921bb677.png

 

Το 42.7 με ββα τι φάση, τι heat index παίζει να έβγαλε αυτό 😆

Τώρα για τι άνεμο είχε το 1977 δε μπορώ να βγάλω συσχέτιση αλλά θα πόνταρα ότι θα επικρατούσε περίπου ο ίδιος με Αττική όπως πάει η κούρβα που κάνουν τα κόκκινα γεωδυναμικά η και αύρα (βα) αν την είχαν καταπιεί τελείως εκεί που είναι!

 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Το 42.7 με ββα τι φάση, τι heat index παίζει να έβγαλε αυτό 😆

Τώρα για τι άνεμο είχε το 1977 δε μπορώ να βγάλω συσχέτιση αλλά θα πόνταρα ότι θα επικρατούσε περίπου ο ίδιος με Αττική όπως πάει η κούρβα που κάνουν τα κόκκινα γεωδυναμικά η και αύρα (βα) αν την είχαν καταπιεί τελείως εκεί που είναι!

 

Δυνατό ΒΔ πάντως είχε η Ελευσίνα και όλη η Δ Αττική το 1977...

Πάντως γενικά η Λακωνία έχει τρελή δυναμική στους καύσωνες. Το βλέπουμε διαχρονικά στη Σπάρτη και το είδαμε περσι στο Γύθειο. Έχουν γράψει κοντά στο 50άρι εκεί πιστεύω, όπως και εμείς Αττική και η Μεσσαρά και ίσως και η Φθιώτιδα/Μαγνησία. Απλά δε τα έχουμε καταγράψει. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε αυτό το σημείο απονέμω στους φίλους που έχουν το κουράγιο να μας διαβάζουν τιμητικό διδακτορικό στη κλιματολογία της Μονεμβασιάς 😂

Και έτσι για να αποφοιτησουν να πούμε οτι η Μονεμβασιά νικάει σε αχιονιά το κέντρο του Λος Άντζελες το οποίο τελευταία φορά στρώθηκε το 1949 και το Τελ Αβίβ που στρώθηκε το 1950.

Και εδώ μια σούμα που κρατάω για τα πιο άχιονα μέρη της Ελλάδας

245231035_Screenshot2024-02-04at2_42_19AM.png.74c61df731b182bde7d1fc65054b73fe.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδα λίγο τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ Ιανουαρίου στην Αττική και όπως ήταν αναμενόμενο το Λιμάνι του Πειραιά ΕΑΑ σημειώνει με 9.9 την υψηλότερη στην Αττική. Ο Davis στο λιμάνι από τη weatherlink δίνει 10.6 (με 5 μέρες όμως χωρίς καταγραφές).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Είδα λίγο τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ Ιανουαρίου στην Αττική και όπως ήταν αναμενόμενο το Λιμάνι του Πειραιά ΕΑΑ σημειώνει με 9.9 την υψηλότερη στην Αττική. Ο Davis στο λιμάνι από τη weatherlink δίνει 10.6 (με 5 μέρες όμως χωρίς καταγραφές).

Νέα Σμύρνη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Σε αυτό το σημείο απονέμω στους φίλους που έχουν το κουράγιο να μας διαβάζουν τιμητικό διδακτορικό στη κλιματολογία της Μονεμβασιάς 😂

Και έτσι για να αποφοιτησουν να πούμε οτι η Μονεμβασιά νικάει σε αχιονιά το κέντρο του Λος Άντζελες το οποίο τελευταία φορά στρώθηκε το 1949 και το Τελ Αβίβ που στρώθηκε το 1950.

Και εδώ μια σούμα που κρατάω για τα πιο άχιονα μέρη της Ελλάδας

245231035_Screenshot2024-02-04at2_42_19AM.png.74c61df731b182bde7d1fc65054b73fe.png

Το 50ρι στην Αττική εγώ δεν το πιστεύω..κανένα occasion δεν έχει πλησιάσει πέρα από αυτά που ήδη ξέρουμε...κ σταθμούς πάντα είχαμε εδώ. 

Για το Τελ Αβίβ πάλι νομίζω ότι δεν είχε ποτέ άλλη τέτοια ευκαιρία για χιόνια όπως το 1950...είναι υπερβολικά σπάνια διάταξη, δεν έχω δει παρόμοια με τόσο κρύο τόσο νότια σε όλο το αρχείο του μετεοσιέλ!

Για το L A δεν έχω ψάξει κάτι δεν έχω άποψη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Btw κάτι είδα στο τουιτερ του κολυδα, βγήκε το report για το 48.8 της Σικελίας..είδες τίποτα? @South καυσωνάκιας

Έχει 3 μέρες που έχει βγει. Ακόμα το paper δεν είναι ελεύθερο όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Το 50ρι στην Αττική εγώ δεν το πιστεύω..κανένα occasion δεν έχει πλησιάσει πέρα από αυτά που ήδη ξέρουμε...κ σταθμούς πάντα είχαμε εδώ. 

Για το Τελ Αβίβ πάλι νομίζω ότι δεν είχε ποτέ άλλη τέτοια ευκαιρία για χιόνια όπως το 1950...είναι υπερβολικά σπάνια διάταξη, δεν έχω δει παρόμοια με τόσο κρύο τόσο νότια σε όλο το αρχείο του μετεοσιέλ!

Για το L A δεν έχω ψάξει κάτι δεν έχω άποψη...

Πιστεύω πιο πιθανό Θριάσιο από όλες τις υπόλοιπες περιοχές που αναφέρω. Ειδικά στα χαμηλά Μάνδρας, Βλυχάδα και Κινέτα πρέπει να τα έχουμε σπάσει. 

Το LA ναι 1949 τελευταία φορά στρωμένο στο κέντρο. Το 1932 μάλιστα τα είχε σπάσει με 10ποντο για τα δεδομένα του. Με λίγα λόγια τι να κλάσει το Λος Άντζελες μπροστά στη Μονεμβασάρα μας. Το οποίο Λος Άντζελες στο κέντρο του ένα πενιχρό 10b ζώνη έχει. Ότι έχει και η Γλυφάδα φάση 😇

Παρακαλώ από εδω και πέρα όταν μιλάμε για την Μονεμβασάρα μας από Μαϊάμι και πάνω να την συγκρίνουμε. Ευχαριστώ 😂

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Νέα Σμύρνη?

9.8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σε αυτό το σημείο απονέμω στους φίλους που έχουν το κουράγιο να μας διαβάζουν τιμητικό διδακτορικό στη κλιματολογία της Μονεμβασιάς 😂

Και έτσι για να αποφοιτησουν να πούμε οτι η Μονεμβασιά νικάει σε αχιονιά το κέντρο του Λος Άντζελες το οποίο τελευταία φορά στρώθηκε το 1949 και το Τελ Αβίβ που στρώθηκε το 1950.

Και εδώ μια σούμα που κρατάω για τα πιο άχιονα μέρη της Ελλάδας

245231035_Screenshot2024-02-04at2_42_19AM.png.74c61df731b182bde7d1fc65054b73fe.png

Κακές συγκρίσεις λόγω κάλυψης περιοχών, κανείς δεν ασχολείται με την Μονεμβασιά γιατί είναι πολύ μικρή περιοχή χωρίς ουσιαστικό πληθυσμό, ενώ το Λος Άντζελες είναι τεράστια πόλη που έχουμε πολύ καλύτερη κάλυψη. Εγώ πιστεύω ότι έστω οριακά παρά την δορυφορική Μονεμβασιά οριακά πρέπει να στρώθηκε το 2004 για λίγη ωρα, αφού υετό έστω και λίγο σίγουρα είχε και η Τ θα ταν κοντά στο 0 στο πικ, το αν ανέβηκε η Τ μετά 2-3 βαθμούς και έλιωσε δεν μας αφορά, η δορυφορική άλλωστε είναι τουλάχιστον ένα 24ωρο μετά την πιθανή χιονοστρωση. Επίσης Κάσος και Κάρπαθος πολύ κακη κάλυψη αλλά εκεί πιστεύω όντως δεν το χει στρώσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...