Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Πάντως το Λιμάνι την νικάει όλα τα χρόνια παράλληλης λειτουργίας στις μέσες ελάχιστες ειδικά τις χειμερινές...

Αυτό αναμενόμενο, για μέσες ετήσιες λέω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Έλα ρε συ σιγά και η Αττική της πλάκας ελάχιστες έχει σήμερα. Απλά οι άλλοι εκεί γύρω έχουν αναστροφή και εκεί έτυχε να σηκώσει αέρα και προφανώς έχει 2β πάνω στα 850ρια από Αττική αφού είναι πιο νότια!

Έλα ρε συ. Εδώ λέμε με καραφοένιασμα δεν έπεσε ποτέ κάτω από 36.3 βαθμούς τη νύχτα της 27ης Ιουνίου 2007. Κάτι που δεν έχει προηγούμενο στην ηπειρωτική Ευρώπη. Δλδ δεν βλέπεις το προφανές? Είναι δύναμη στα φοενιάσματα. Απλά δεν έχει συχνότητες Κρήτης/Λίνδου. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Έλα ρε συ. Εδώ λέμε με καραφοένιασμα δεν έπεσε ποτέ κάτω από 36.3 βαθμούς τη νύχτα της 27ης Ιουνίου 2007. Κάτι που δεν έχει προηγούμενο στην ηπειρωτική Ευρώπη. Δλδ δεν βλέπεις το εμφανές? Είναι δύναμη στα φοενιάσματα. Απλά δεν έχει συχνότητες Κρήτης/Λίνδου. 

Μπορεί απλά να δυσκολεύεται να αναστροφάρει. Οποιαδήποτε περιοχή είναι δύναμη αν της κάτσει ο σωστός άνεμος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Μπορεί απλά να δυσκολεύεται να αναστροφάρει. Οποιαδήποτε περιοχή είναι δύναμη αν της κάτσει ο σωστός άνεμος!

Εδώ κάνεις λάθος. Στην Αττική με κάργα θερμονησίδα και φουλ απόγεια αύρα δεν έχουμε καταγράψει ποτέ ελάχιστη νύχτας πάνω από 32.6 βαθμούς. Το 36άρι της Μονεμβασιάς μέσα στο σκότος και έρεβος ήταν αυστηρά λόγω φοενιάσματος. Είχε ομόλογη συμπεριφορά με Παλαιόχωρα εκείνη τη νύχτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Εδώ κάνεις λάθος. Στην Αττική με κάργα θερμονησίδα και φουλ απόγεια αύρα δεν έχουμε καταγράψει ποτέ ελάχιστη νύχτας πάνω από 32.6 βαθμούς. Το 36άρι της Μονεμβασιάς μέσα στο σκότος και έρεβος ήταν αυστηρά λόγω φοενιάσματος. Είχε ομόλογη συμπεριφορά με Παλαιόχωρα εκείνη τη νύχτα.

Για σήμερα σου λέω, σκέψου ότι η Ανάβυσσος έχει 15β χωρίς φοένιασμα, απλά με αεράκι από τη θάλασσα! Τότε σίγουρα ήταν άλλη φάση. Στην Αττική κατ αρχήν μόνο η Ραφήνα θα μπορούσε να φοενιασει με το ανεμολόγιο του 2007! Αλλά προφανώς δεν είχε κ σχεδόν πότε δεν έχει τα 850ρια της Μονεμβασιάς!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Για σήμερα σου λέω, σκέψου ότι η Ανάβυσσος έχει 15β χωρίς φοένιασμα, απλά με αεράκι από τη θάλασσα! Τότε σίγουρα ήταν άλλη φάση. Στην Αττική κατ αρχήν μόνο η Ραφήνα θα μπορούσε να φοενιασει με το ανεμολόγιο του 2007! Αλλά προφανώς δεν είχε κ πότε δεν έχει τα 850ρια της Μονεμβασιάς!

Μα και το 45άρι μέγιστη και τα 44άρια 43άρια που έχει δώσει μόνο από φοένιασμα εξηγούνται. Μιλάμε δίπλα στο κύμα ρε συ ο σταθμός. Πιο δίπλα δε γίνεται. Πόσο να είναι? 10-15 μέτρα από τη θάλασσα. Το προφανές είναι οτι φοενιάζει από τους λόφους στα ΝΔ της. Όχι και τόσο λοφάκια εντωμεταξύ καθώς είδα υψώματα που ξεπερνούν και τα 500 μέτρα αμέσως Δυτικά της. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Μα και το 45άρι μέγιστη και τα 44άρια 43άρια που έχει δώσει μόνο από φοένιασμα εξηγούνται. Μιλάμε δίπλα στο κύμα ρε συ ο σταθμός. Πιο δίπλα δε γίνεται. Πόσο να είναι? 10-15 μέτρα από τη θάλασσα. Το προφανές είναι οτι φοενιάζει από τους λόφους στα ΝΔ της. Όχι και τόσο λοφάκια εντωμεταξύ καθώς είδα υψώματα που ξεπερνούν και τα 500 μέτρα αμέσως Δυτικά της. 

Νταξει με τέτοια ύψη είναι στη κατηγορία φοενιάσματος Γλυφάδας από νότιο Υμηττό στην καλύτερη...δεν συγκρίνεται με τέρατα όπως Θεσσαλία Φθιώτιδα η δυτική Αττική!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Νταξει με τέτοια ύψη είναι στη κατηγορία φοενιάσματος Γλυφάδας από νότιο Υμηττό στην καλύτερη...δεν συγκρίνεται με τέρατα όπως Θεσσαλία Φθιώτιδα η δυτική Αττική!

Ναι αλλά τα ρεκόρ όλων αυτών των περιοχών από σταθμούς του Ε.Α.Α είναι στα ίδια με τη Μονεμβασιά! Και το 2007 πχ η Ελευσίνα μέχρι 45.8 έδωσε. Σιγά τη διαφορά από το 45.2 της Μονεμβασιάς. 

Δες την Λίνδο. Επίσης με ίδια υψώματα αμέσως Δυτικά της και κάνει κάτι φοενιάσματα τρελά για τα δεδομένα των Δωδεκανήσων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Ναι αλλά τα ρεκόρ όλων αυτών των περιοχών από σταθμούς του Ε.Α.Α είναι στα ίδια με τη Μονεμβασιά! Και το 2007 πχ η Ελευσίνα μέχρι 45.8 έδωσε. Σιγά τη διαφορά από το 45.2 της Μονεμβασιάς. 

Δες την Λίνδο. Επίσης με ίδια υψώματα αμέσως Δυτικά της και κάνει κάτι φοενιάσματα τρελά για τα δεδομένα των Δωδεκανήσων. 

Ο ατταβυρος φτάνει σχεδόν 1000μ αν θυμάμαι σωστά...η Λίνδος είναι εξτρίμ για εκεί που είναι αλλά ξέρουμε ότι 48ρι δε θα πιάσει ποτέ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι αλλά τα ρεκόρ όλων αυτών των περιοχών από σταθμούς του Ε.Α.Α είναι στα ίδια με τη Μονεμβασιά! Και το 2007 πχ η Ελευσίνα μέχρι 45.8 έδωσε. Σιγά τη διαφορά από το 45.2 της Μονεμβασιάς. 

Μεγαλύτερα 850ρια ίσως, αφού είναι πιο νότια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Ο ατταβυρος φτάνει σχεδόν 1000μ αν θυμάμαι σωστά...η Λίνδος είναι εξτρίμ για εκεί που είναι αλλά ξέρουμε ότι 48ρι δε θα πιάσει ποτέ!

Ο Αττάβυρος είναι στην άλλη άκρη του νησιού. Με την ίδια λογική να πιάσουμε και τη Βυτινα/Ελατη για Μονεμβασιά. Εγώ σου λέω για τα αμέσως Δυτικά και των 2 ανάλογα είναι τα υψώματα. Σε κάθε περίπτωση δε λέω απαραίτητα για 48 αλλά σίγουρα το μεγαλύτερο δείγμα που έχουμε για το φοένιασμα της Μονεμβασιάς είναι το ρεκόρ ηπ.ευρώπης που έχει πετύχει στις ελάχιστες μέσα στο ξημέρωμα. Είναι και αυτή μεγάλη δύναμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ο Αττάβυρος είναι στην άλλη άκρη του νησιού. Με την ίδια λογική να πιάσουμε και τη Βυτινα/Ελατη για Μονεμβασιά. Εγώ σου λέω για τα αμέσως Δυτικά και των 2 ανάλογα είναι τα υψώματα. Σε κάθε περίπτωση δε λέω απαραίτητα για 48 αλλά σίγουρα το μεγαλύτερο δείγμα που έχουμε για το φοένιασμα της Μονεμβασιάς είναι το ρεκόρ ηπ.ευρώπης που έχει πετύχει στις ελάχιστες μέσα στο ξημέρωμα. Είναι και αυτή μεγάλη δύναμη.

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη περιοχή που να μπορεί να το καταφέρει πάντως, αν δεν είχε τοπογραφία νησιού δύσκολα θα αντιστεκόταν στις αναστροφες αντίθετα με μια τυπική ηπειρωτική περιοχή..μόνο στα χαρτιά βρίσκεται στην ηπειρωτική Ευρώπη η Μονεμβασιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ολικές χιονοστρώσεις στο Κέντρο, σε σχεδόν μηδενικό υψόμετρο στην Ομόνοια και όχι στα 250 μ. των Άνω Ιλισίων, με -7 και κάτωδύο φορές έχουν υπάρξει, απ'όσο ξέρω, 1983 και 1957. Για απλή χιονόπτωση οκ. 

Το 1981 επίσης, αν και έπαιζε γύρω από το -7 με -8 η Τ850 οπότε δεν πιάνεται ίσως. Ο Πειραιάς και τα Δυτικά είδαν πολύ μεγάλα ύψη χιονιού τότε, παρόμοια με το 2008.

Μεγάλο ερωτηματικό παραμένει η θρυλική 28η Μαρτίου 1931. Με βάση τους χάρτες του NCEP,  η ελάχιστη θερμοκρασία στα 850 που σημειώθηκε εκείνη την ημέρα ήταν ελάχιστα κάτω από -4. Με βάση τον μετεωρολογικό σταθμό του Θησείου και τις μαρτυρίες - φωτογραφίες της εποχής, είχαμε έναν από τους σφοδρότερους χιονιάδες στην ιστορία της πόλης και ελάχιστη -1,2 αν θυμάμαι καλά, η οποία σημειώθηκε το μεσημέρι.  Το χιόνι ήταν τόσο που αποψίλωσε τον μισό Εθνικό Κήπο και έβλεπες το Ζάππειο από την Βουλή.

Δέχομαι ότι το NCEP έχει απόκλιση, αλλά μπορεί να είναι 6 ολόκληροι βαθμοί; Πώς αλλιώς δικαιολογείται ελάχιστη -1,2 καταμεσήμερο 3 μέρες πριν μπει ο Απρίλης; Εκτός αν μιλάμε για την ΄΄τέλεια καταιγίδα'', με ιδανικά όλα τα χαρακτηριστικά εκτός Τ850 και πανίσχυρες ραγδαιότητες χιονόπτωσης, που μάλλον αυτό συνέβη.

archives-1931-3-28-0-1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη περιοχή που να μπορεί να το καταφέρει πάντως, αν δεν είχε τοπογραφία νησιού δύσκολα θα αντιστεκόταν στις αναστροφες αντίθετα με μια τυπική ηπειρωτική περιοχή..μόνο στα χαρτιά βρίσκεται στην ηπειρωτική Ευρώπη η Μονεμβασιά!

Ούτε εγώ μπορώ να σκεφτώ άλλη περιοχή να τα καταφέρνει αυτά που κάνει η Μονεμβασιά. Είναι πολλαπλός συνδυασμός τοπογραφίας, εγγύτητας στη θάλασσα, πολύ νότια με δυνατά 850άρια, σχεδόν ιδανική προφύλαξη από χιονιάδες κτλ.  

Πάντως ήδη στα Αμερικάνικα φόρα άρχισα να τρολάρω τους Αντζελίνος οτι πιο συχνά βλέπουν αυτοί στρωμένο χιόνι στο Λος Άντζελες παρά εμείς στη Μονεμβασιά 😇

Γμτ δε ξέρω και Εβραικά να τρολάρω κατοίκους του Τελ Αβίβ λολ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Το 1981 επίσης, αν και έπαιζε γύρω από το -7 με -8 η Τ850 οπότε δεν πιάνεται ίσως. Ο Πειραιάς και τα Δυτικά είδαν πολύ μεγάλα ύψη χιονιού τότε, παρόμοια με το 2008.

Μεγάλο ερωτηματικό παραμένει η θρυλική 28η Μαρτίου 1931. Με βάση τους χάρτες του NCEP,  η ελάχιστη θερμοκρασία στα 850 που σημειώθηκε εκείνη την ημέρα ήταν ελάχιστα κάτω από -4. Με βάση τον μετεωρολογικό σταθμό του Θησείου και τις μαρτυρίες - φωτογραφίες της εποχής, είχαμε έναν από τους σφοδρότερους χιονιάδες στην ιστορία της πόλης και ελάχιστη -1,2 αν θυμάμαι καλά, η οποία σημειώθηκε το μεσημέρι.  Το χιόνι ήταν τόσο που αποψίλωσε τον μισό Εθνικό Κήπο και έβλεπες το Ζάππειο από την Βουλή.

Δέχομαι ότι το NCEP έχει απόκλιση, αλλά μπορεί να είναι 6 ολόκληροι βαθμοί; Πώς αλλιώς δικαιολογείται ελάχιστη -1,2 καταμεσήμερο 3 μέρες πριν μπει ο Απρίλης; Εκτός αν μιλάμε για την ΄΄τέλεια καταιγίδα'', με ιδανικά όλα τα χαρακτηριστικά εκτός Τ850 και πανίσχυρες ραγδαιότητες χιονόπτωσης, που μάλλον αυτό συνέβη.

archives-1931-3-28-0-1.png

Για το 1931, αν μου έλεγες μόνο ελάχιστες Τ - ύψη χιονιού - ημερομηνία, θα πίστευα ότι είχαμε -12 στα 850 πάνω από το Κέντρο, χωρίς καμία υπερβολή. -1,2 στο Κέντρο ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ, ακόμη και σε μη αστικοποιημένο περιβάλλον, είναι ακραίο και για 850αρι του -9 με -10. Επειδή έχουμε αδιάσειστα στοιχεία για την δυναμική του χιονιά από Τύπο και αξιόπιστο σταθμό, μάλλον το αρχείο έχει υποπέσει σε τρομακτικό λάθος ως προς την διάταξη.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση τις μέσες απόλυτα ελάχιστες Τ με την ενσωμάτωση των στοιχείων του 2024 μέχρι τώρα έχουμε και την προσθήκη του Σίσι Λασιθίου στη λίστα με τις περιοχές που εμφανίζουν ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 11a. Υπενθυμίζω οτι η ζώνη 11a ευνοεί την καλλιέργεια πολύ ευαίσθητων τροπικών φυτών όπως σπάνια φοινικοειδή ή ακόμα και κοκοφοίνικες (με πολύ πολύ προσπάθεια σε ότι αφορά τους κοκοφοίνικες). Είναι η ίδια ζώνη που εμφανίζει το Μαιάμι ή το νότιο παραλιακό Los Angeles.

1929284124_Screenshot2024-02-05at2_58_53PM.png.8ecb9710cbae126940e714a99700b1f4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας νομίζω ότι έχει παλιώσει το ανέκδοτο της Μονεμβασιάς, ομοίως και της Κάσου, οπότε σου έχω τον επόμενο προορισμό αχιονίας. Νοτιοδυτική Πελοπόννησος, combo που σκοτώνει : αφενός Δυτική Ελλάδα (εξ ορισμού μούφα σε χιόνια), αφετέρου δυναμική νότιας Πελοποννήσου σε Τ. Από πότε έχει να δει απλή χιονόπτωση, άραγε, η Πύλος, η Μεθώνη και η Κορώνη; Νομίζω ότι δεν έκανε τίποτα ούτε στην Αριάδνη, η οποία είναι ιστορικός χιονιάς για πολλές περιοχές της Δυτικής Ελλάδας και της Πελοποννήσου. Με ένα γρήγορο google search βρήκα ότι χιόνισε στην Καλαμάτα το 1968, το 1987 και το 2004, με φωτο από το 1968 που απεικονίζει μερική πέτσα σε πλατεία της πόλης. Για τα νότια παραθαλάσσια του νομού δεν έχω βρει τίποτα.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλιματικά δεδομένα Καρπάθου ΕΜΥ για την 30ετία 1994-2023

523321315_Screenshot2024-02-06at5_49_26AM.png.70e825157b474de21fee2f9a57185568.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονοσκεπής said:

@South καυσωνάκιας νομίζω ότι έχει παλιώσει το ανέκδοτο της Μονεμβασιάς, ομοίως και της Κάσου, οπότε σου έχω τον επόμενο προορισμό αχιονίας. Νοτιοδυτική Πελοπόννησος, combo που σκοτώνει : αφενός Δυτική Ελλάδα (εξ ορισμού μούφα σε χιόνια), αφετέρου δυναμική νότιας Πελοποννήσου σε Τ. Από πότε έχει να δει απλή χιονόπτωση, άραγε, η Πύλος, η Μεθώνη και η Κορώνη; Νομίζω ότι δεν έκανε τίποτα ούτε στην Αριάδνη, η οποία είναι ιστορικός χιονιάς για πολλές περιοχές της Δυτικής Ελλάδας και της Πελοποννήσου. Με ένα γρήγορο google search βρήκα ότι χιόνισε στην Καλαμάτα το 1968, το 1987 και το 2004, με φωτο από το 1968 που απεικονίζει μερική πέτσα σε πλατεία της πόλης. Για τα νότια παραθαλάσσια του νομού δεν έχω βρει τίποτα.

Πρέπει να είναι πολύ πολύ δύσκολες στο χιόνι και εκεί. Η Πύλος που βλέπω τον σταθμό του Ε.Α.Α πάντως είναι αρκετά ψυχρότερη τον χειμώνα από Μονεμβασιά. Ίσως ο σταθμός εκεί αναστροφάρει. Πιστεύω πάντως ότι δύσκολα θα μπορέσουν να χτυπήσουν το ρεκόρ 82 ετών αχιονιάς της Μονεμβασιάς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πρέπει να είναι πολύ πολύ δύσκολες στο χιόνι και εκεί. Η Πύλος που βλέπω τον σταθμό του Ε.Α.Α πάντως είναι αρκετά ψυχρότερη τον χειμώνα από Μονεμβασιά. Ίσως ο σταθμός εκεί αναστροφάρει. Πιστεύω πάντως ότι δύσκολα θα μπορέσουν να χτυπήσουν το ρεκόρ 82 ετών αχιονιάς της Μονεμβασιάς. 

Εδώ έχει να το στρώσει 60 χρόνια στην Πάτρα. Καθόλου εντύπωση δεν θα μου έκανε αν αυτές οι περιοχές είναι πιο άχιονες από την Μονεμβασιά που κουτσά - στραβά τρώει κάποια αποφάγια σε προσήνεμες κακοκαιρίες. Οι αναστροφές προσωπικά δεν μου λένε πολλά, αφού και στον κάμπο της Ηλείας πιάνει κάθε χρόνο αρνητικές, αλλά χιόνι στρώνει μια φορά τα 40 χρόνια και αν. Φαντάσου για να ζορίζονται τόσο Πάτρα και Πύργος στην ΒΔ Πελοπόννησο, τι μαγικά πρέπει να γίνουν για να χιονίσει, πόσω μάλλον να στρώσει στα νότια παράλια της Μεσσηνίας.

@Μεσσήνιος γνωρίζεις αν έχει στρώσει ποτέ Πύλο, Μεθώνη, Μεσσηνιακή Μάνη κλπ. ως την θάλασσα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάτρα Πύργος είναι πιο δύσκολα σε χιόνι από Μεσσηνία (δυτική και ανατολική) γιατί Μεσσηνία μας πιάνει πιο καλά ο ΒΔ (σε συνδυασμό με κατάλληλη θέση αυλώνα) και με ΒΑ γίνεται πιο εύκολα σύγκλιση όταν έρχεται αυλώνας από δυτικά και επηρεαζόμαστε κάπως και από υπήνεμα αβαθή Χ. Πύργος και Πάτρα καλό σενάριο για να χιονιστούν είναι να γίνει αποκοπή του αυλώνα και να στροβιλίζεται όπως έγινε και με Αριάδνη. Εννοείται ότι αποκοπή ευνοεί και εμάς Μεσσηνία, απλά εμείς έχουμε και τους άλλους δύο παράγοντες που μας ευνοούν κάπως περισσότερο.

Με ΒΔ επιφάνεια πιο εύκολα χιονίζονται τα δυτικά της Μεσσηνίας που τον δέχονται ατόφιο απ' ότι τα ανατολικά. Χιόνι στα παράλια είχε βάλει δεκαετία του 60 στους μεγάλους χιονιάδες, το Μάρτη 87 είχαν γίνει τέρατα στο νομό και στην Αριάδνη είχε βάλει μια γανούδα στην παραλία Πύλο, ενώ η Καλαμάτα έχασε το καθαρό χιόνι για ένα βαθμό στα 850 hPa θυμάμαι το σχολιάζαμε τότε! 

Έχω ρωτήσει φίλους από Πύλο να μου πουν αν θυμούνται επεισόδια χιονόστρωσης σε παραλία και θα ρωτήσω κανένα φίλο και από Μάνη.

Καλημέρα!

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Εδώ έχει να το στρώσει 60 χρόνια στην Πάτρα. Καθόλου εντύπωση δεν θα μου έκανε αν αυτές οι περιοχές είναι πιο άχιονες από την Μονεμβασιά

Ε πόσο να πάει όμως? Δεν είναι εύκολο να χτυπήσεις 82 χρόνια χωρίς στρώσιμο ακόμα και για τα δεδομένα Δ Ελλάδας. Νομίζω έχουμε βρει το απόλυτο άκρο του πόσο θεωρητικά άχιονο μπορεί να είναι ένα σημείο της ηπειρωτικής Ελλάδας με το σερι της Μονεμβασιάς.

Μόνο να χαμε να λέγαμε είναι ''προσήνεμη'' η Μονεμβασιά. Είναι πολύ maritime και πολύ προστατευμένη ώστε να πέσουν οι Τ εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Μεσσήνιος said:

Πάτρα Πύργος είναι πιο δύσκολα σε χιόνι από Μεσσηνία (δυτική και ανατολική) γιατί Μεσσηνία μας πιάνει πιο καλά ο ΒΔ

Ναι ακριβώς αυτό ψυχανεμιζόμουν και γω. Η Πύλος πχ φαίνεται πιο εκτεθειμένη στον ΒΔ. Νομίζω παραλιακή Πάτρα ειδικά πρέπει να είναι μετά από Μονεμβασιά η πιο άχιονη περιοχή της ηπ. Ελλάδας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Εδώ έχει να το στρώσει 60 χρόνια στην Πάτρα. Καθόλου εντύπωση δεν θα μου έκανε αν αυτές οι περιοχές είναι πιο άχιονες από την Μονεμβασιά που κουτσά - στραβά τρώει κάποια αποφάγια σε προσήνεμες κακοκαιρίες. Οι αναστροφές προσωπικά δεν μου λένε πολλά, αφού και στον κάμπο της Ηλείας πιάνει κάθε χρόνο αρνητικές, αλλά χιόνι στρώνει μια φορά τα 40 χρόνια και αν. Φαντάσου για να ζορίζονται τόσο Πάτρα και Πύργος στην ΒΔ Πελοπόννησο, τι μαγικά πρέπει να γίνουν για να χιονίσει, πόσω μάλλον να στρώσει στα νότια παράλια της Μεσσηνίας.

@Μεσσήνιος γνωρίζεις αν έχει στρώσει ποτέ Πύλο, Μεθώνη, Μεσσηνιακή Μάνη κλπ. ως την θάλασσα;

Σε αυτό το σύνδεσμο στο fb έχει φωτογραφίες με χιόνι παραλία Φοινικούντας το 1967 Χριστούγεννα 1978 το 2000 και κάποιες ακόμα που δε λέει ημερομηνία, οπότε αναλογικά θα έστρωσε και Πύλο Μεθώνη κλπ. Το 1987 ήταν από άλλο πλανήτη εδώ, λένε φίλοι ότι από Χανδρινού προς Πύλο δεν πήγαινε αμάξι ούτε με αλυσίδες και εννοείται πολύ στρώσιμο μέχρι κύμα και γενικά έκανε κάποια καλά χιόνια και δεκαετίες 80-90-2000 και τελευταία με Αριάδνη και το 2019 αλλά δεν πρέπει να έστρωσε παραλία.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10227232247524341&id=1003387397

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...