Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, allematic said:

Σωστά. Για ολική χιονόστρωση θα πρέπει να πάμε πίσω στη δεκαετία του... 60!

Άρα προσωπικά καταλήγω τα πιο άχιονα μέρη της Ηπειρωτικής Ελλάδας είναι:

1. Μονεμβασιά

2. Παραλιακή Πάτρα.

Από κει κάτω πιστεύω είναι το χάος. Αυτές οι 2 περιοχές εξαντλούν την αχιονιά στην ηπ. χώρα. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Η Πρέβεζα/παραλιακός Πύργος ίσως 3η θέση? Δεν ξέρω με σιγουριά. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Άρα προσωπικά καταλήγω τα πιο άχιονα μέρη της Ηπειρωτικής Ελλάδας είναι:

1. Μονεμβασιά

2. Παραλιακή Πάτρα.

Από κει κάτω πιστεύω είναι το χάος. Αυτές οι 2 περιοχές εξαντλούν την αχιονιά στην ηπ. χώρα. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Η Πρέβεζα/παραλιακός Πύργος ίσως 3η θέση? Δεν ξέρω με σιγουριά. 

Είτε στην παραλία είτε 2 χιλιόμετρα μέσα σε χαμηλό υψόμετρο <100μ είναι το ίδιο άχιονα όσον αφορά την Πάτρα.

Ίσως περιοχές στην παραθαλάσσια νότια Μάνη να είναι ακόμα πιο άχιονες αλλά αμφιβάλλω αν μπορούμε να το εξακριβώσουμε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, allematic είπε:

Είτε στην παραλία είτε 2 χιλιόμετρα μέσα σε χαμηλό υψόμετρο <100μ είναι το ίδιο άχιονα όσον αφορά την Πάτρα.

Ίσως περιοχές στην παραθαλάσσια νότια Μάνη να είναι ακόμα πιο άχιονες αλλά αμφιβάλλω αν μπορούμε να το εξακριβώσουμε αυτό.

Περιοχές όπως η Αρεόπολη και ο Γερολιμένας παίζουν πολύ δυνατά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Περιοχές όπως η Αρεόπολη και ο Γερολιμένας παίζουν πολύ δυνατά

Γερολιμένα πιστεύω και γω. Κάργα νότια, νοτιότερα και από Μονεμβασιά και επίσης πάνω στη θάλασσα. 

Επίσης, αν είχαμε σταθμό στον Φάρο του Ακρωτηρίου του Ταινάρου πιστεύω θα κόντραρε φουλ Μονεμβασιά και στις Τ και στην αχιονιά. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και η Γαύδος από τον Davis της Creta Weather είναι ζώνη 11a. Φυσικά λείπουν πολλοί μήνες δεδομένων αλλά λογικά είναι καθαρό 11a.

462285788_Screenshot2024-02-09at5_40_00PM.png.69294501b1c30eb527efa509e6a44e5c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθησα και έβγαλα μετά από πολλές αναβολές τα κλιματικά της νοτιότερης περιοχής της Ελλάδας και της Ευρώπης. Την Γαύδο μας. Από τα δεδομένα του Davis σταθμού της Creta Weather.

Έφτυσα αίμα βασικά να τα βγάλω καθώς τα output της Creta Weather είναι τραγικά και για τα περισσότερα έπρεπε να τα βγάζω μήνα με τον μήνα. Παρότι ο σταθμός άρχισε λειτουργία το 2016 στην πράξη υπάρχουν μεγάλα κενά και ουσιαστικά αντί για 8 χρόνια δεδομένων είναι περίπου 5 έτη. Λείπουν Ελπίδες, Μήδειες, Μάρτιος 2022 καθώς και εξαιρετικά θερμοί μήνες από το 2023, 2021 κτλ.Οπότε υπολογιζω οτι η Γαύδος είναι ένα τσακ ψυχρότερη τον χειμώνα και ένα τσακ θερμότερη το καλοκαίρι.

Βασικά εντελώς απογοητευτική για τα δεδομένα της νοτιοτερης περιοχής της χώρας με μια μέση ετήσια Τ μόλις στους 20.4C όταν στη νότια Κρήτη υπάρχουν αρκετά θερμότεροι σταθμοί. Μούφα γενικά στις μέγιστες ενώ οριακά εμπίπτει στο θερμό κλίμα στέπας αν και διατηρώ επιφυλάξεις καθώς λείπουν αρκετοί μήνες από την ντάτα της. Πάντως είναι σαφώς ξηρότερη από την Δυτική Κρήτη.

282494452_Screenshot2024-02-10at1_07_36AM.png.32d563b3aa725436022878d618cddfdd.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Άρα προσωπικά καταλήγω τα πιο άχιονα μέρη της Ηπειρωτικής Ελλάδας είναι:

1. Μονεμβασιά

2. Παραλιακή Πάτρα.

Από κει κάτω πιστεύω είναι το χάος. Αυτές οι 2 περιοχές εξαντλούν την αχιονιά στην ηπ. χώρα. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Η Πρέβεζα/παραλιακός Πύργος ίσως 3η θέση? Δεν ξέρω με σιγουριά. 

Πύλος Μάνη Μεσολόγγι? Έχουμε τίποτα ντάτα εκεί? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Πύλος Μάνη Μεσολόγγι? Έχουμε τίποτα ντάτα εκεί? 

Μας είπε ο Μεσσήνιος για Πύλο. Νομίζω χιονίζεται πιο εύκολα και από Πάτρα. Μάνη μένει ερωτηματικό. Μεσολόγγι σαφώς πιο πολύ χιόνι από Πάτρα πάντως από όσο θυμάμαι. Κάτι μεταξύ Ρίο και Αίγιο θα έλεγα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Μας είπε ο Μεσσήνιος για Πύλο. Νομίζω χιονίζεται πιο εύκολα και από Πάτρα. Μάνη μένει ερωτηματικό. Μεσολόγγι σαφώς πιο πολύ χιόνι από Πάτρα πάντως από όσο θυμάμαι. Κάτι μεταξύ Ρίο και Αίγιο θα έλεγα. 

Κ Πόρτο χέλι ξέχασα, τι ξέρουμε για εκεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Η μαγκιά δεν είναι τόσο το μισό μέτρο δίπλα στον Υμηττό, όσο να πιάσει επιτέλους πάνω από 20 πόντους χιόνι η "λεκάνη" του Κηφισού. Πρέπει να γυρίσουμε πίσω στο 1934, ίσως και στο 1911. Τα δυτικά προάστια έχουν δει 30ποντο-40ποντο το 1981 και το 2008, ο Πειραιάς μέχρι και μισό μέτρο, εμείς εδώ έχουμε το χρυσό βατόμουρο σε απόλυτα ύψη χιονόστρωσης για το λεκανοπέδιο

Δες εδώ μια αναφορά από εφημερίδα, 29 Μαρτίου 1931:

233023397_2024-02-09225253.png.d9856a50f0410e94dc8818313bcb3584.png

722541186_2024-02-09225311.png.31c42ed4bb157d4d0178ebe318983914.png     

 

3ης Σεπτεμβρίου 75 (δηλ. στη Βικτώρια) έπεσε η στέγη ενός γκαράζ από το βάρος του χιονιού, και ακριβώς το ίδιο συνέβη και στην Δηλιγιάννη 18 (λίγο πιο πάνω από πλατεία Μεταξουργείου προς Στ. Λαρίσης)!!!

Και αυτά είναι χαμηλά, σίγουρα Πατήσια πχ θα είχε περισσότερο. Πόσο χιόνι μπορεί να είχε για έγιναν καταρρεύσεις στεγών;

Εντωμεταξύ Βαλαωρίτου και Κριεζώτου (επάνω στο Σύνταγμα δηλαδή) λέει έγινε καθίζηση στο δρόμο από το χιόνι!

Αξίζει να ασχοληθώ για λίγο καιρό με αυτόν τον χιονιά, έχει πολύ ψωμί.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, alkis91_2.0 said:

Κ Πόρτο χέλι ξέχασα, τι ξέρουμε για εκεί 

Αφού όταν ψάχναμε για Ύδρα είχες βάλει τη δορυφορική και είχε χιονιστεί όλη η απέναντι πλευρά της Αργολίδας. Καμία σχέση με Πάτρα. Επιμένω τοπ Μονεμβασιά στην αχιονιά και runner up Πάτρα. Εκτός αν Γερολιμένας/Ταίναρο ξεπερνάνε Πάτρα και κοντράρονται με Μονεμβασιά. Στις λεπτομέρειες αυτά πρέπει να είναι. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιών είπε:

Δες εδώ μια αναφορά από εφημερίδα, 29 Μαρτίου 1931:

233023397_2024-02-09225253.png.d9856a50f0410e94dc8818313bcb3584.png

722541186_2024-02-09225311.png.31c42ed4bb157d4d0178ebe318983914.png     

 

3ης Σεπτεμβρίου 75 (δηλ. στη Βικτώρια) έπεσε η στέγη ενός γκαράζ από το βάρος του χιονιού, και ακριβώς το ίδιο συνέβη και στην Δηλιγιάννη 18 (λίγο πιο πάνω από πλατεία Μεταξουργείου προς Στ. Λαρίσης)!!!

Και αυτά είναι χαμηλά, σίγουρα Πατήσια πχ θα είχε περισσότερο. Πόσο χιόνι μπορεί να είχε για έγιναν καταρρεύσεις στεγών;

Εντωμεταξύ Βαλαωρίτου και Κριεζώτου (επάνω στο Σύνταγμα δηλαδή) λέει έγινε καθίζηση στο δρόμο από το χιόνι!

Αξίζει να ασχοληθώ για λίγο καιρό με αυτόν τον χιονιά, έχει πολύ ψωμί.

 

Με τις υποδομές της εποχής δεν ήθελε και πολύ, αλλά και εγώ πιστεύω ότι αποκλείεται να είχε κάτω από 30-35 εκ. η περιοχή Ομόνοιας - Πατησίων τότε και 40+ το Σύνταγμα για τέτοιες καταστροφές. Δέντρα έπεσαν στα Πατήσια και με τα 12 - 15 εκ. της Μήδειας, πάντως. Το 1934 με το μισόμετρο Πειραιά μου φαίνεται πιο μπαμ περίπτωση για 20+ εκ. Κηφισό.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μας είπε ο Μεσσήνιος για Πύλο. Νομίζω χιονίζεται πιο εύκολα και από Πάτρα. Μάνη μένει ερωτηματικό. Μεσολόγγι σαφώς πιο πολύ χιόνι από Πάτρα πάντως από όσο θυμάμαι. Κάτι μεταξύ Ρίο και Αίγιο θα έλεγα. 

Η Αριάδνη πρέπει να είναι το μεγαλύτερο close call στα πρόσφατα χρονικά της Πάτρας για κάτι σοβαρό. Έβλεπα στο φόρουμ φωτος από Πατρών - Κορίνθου τίγκα στο χιόνι με τα αμάξια ακινητοποιημένα και λίγα χιλιόμετρα πιο δυτικά το κέντρο της Πάτρας στην κοσμάρα του, παίζει να είχε και σπαστό καιρό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Κάθησα και έβγαλα μετά από πολλές αναβολές τα κλιματικά της νοτιότερης περιοχής της Ελλάδας και της Ευρώπης. Την Γαύδο μας. Από τα δεδομένα του Davis σταθμού της Creta Weather.

Έφτυσα αίμα βασικά να τα βγάλω καθώς τα output της Creta Weather είναι τραγικά και για τα περισσότερα έπρεπε να τα βγάζω μήνα με τον μήνα. Παρότι ο σταθμός άρχισε λειτουργία το 2016 στην πράξη υπάρχουν μεγάλα κενά και ουσιαστικά αντί για 8 χρόνια δεδομένων είναι περίπου 5 έτη. Λείπουν Ελπίδες, Μήδειες, Μάρτιος 2022 καθώς και εξαιρετικά θερμοί μήνες από το 2023, 2021 κτλ.Οπότε υπολογιζω οτι η Γαύδος είναι ένα τσακ ψυχρότερη τον χειμώνα και ένα τσακ θερμότερη το καλοκαίρι.

Βασικά εντελώς απογοητευτική για τα δεδομένα της νοτιοτερης περιοχής της χώρας με μια μέση ετήσια Τ μόλις στους 20.4C όταν στη νότια Κρήτη υπάρχουν αρκετά θερμότεροι σταθμοί. Μούφα γενικά στις μέγιστες ενώ οριακά εμπίπτει στο θερμό κλίμα στέπας αν και διατηρώ επιφυλάξεις καθώς λείπουν αρκετοί μήνες από την ντάτα της. Πάντως είναι σαφώς ξηρότερη από την Δυτική Κρήτη.

282494452_Screenshot2024-02-10at1_07_36AM.png.32d563b3aa725436022878d618cddfdd.png

 

Btw ακόμα και η Νέα Σμύρνη ξεπερνάει για 0.02C την Γαύδο στην απλή μέση ετήσια Τ. Λεπτομέρειες θα μου πείτε αλλά εντελώς απογοητευτική η Γαύδος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Η Αριάδνη πρέπει να είναι το μεγαλύτερο close call στα πρόσφατα χρονικά της Πάτρας για κάτι σοβαρό. Έβλεπα στο φόρουμ φωτος από Πατρών - Κορίνθου τίγκα στο χιόνι με τα αμάξια ακινητοποιημένα και λίγα χιλιόμετρα πιο δυτικά το κέντρο της Πάτρας στην κοσμάρα του, παίζει να είχε και σπαστό καιρό.

Ισχύει για την Αριάδνη. Η προηγούμενη καλή ευκαιρία ήταν το 2004.

Στην Αριάδνη το Αίγιο νομίζω έβαλε 40 πόντους.

Γενικά η φάση αλλάζει δραματικά από Ρίο και ανατολικότερα, με τη γραμμή Ρίου-Αντιρρίου να είναι ακριβώς το όριο προσήνεμων/υπήνεμων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρα συμπέρασμα. Όσοι κάτοικοι της 3ης μεγαλύτερης πόλης της Ελλάδας είναι κάτω από 70 ετών δεν ξέρουν τι σημαίνει στρωμένο χιόνι. Καλό 😇

Η Πάτρα αναβαθμίζεται στον σύλλογο καυσωνάκηδων. Ίσως την κάνουμε έδρα. Θα δείξει λολ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Άρα συμπέρασμα. Όσοι κάτοικοι της 3ης μεγαλύτερης πόλης της Ελλάδας είναι κάτω από 70 ετών δεν ξέρουν τι σημαίνει στρωμένο χιόνι. Καλό 😇

Η Πάτρα αναβαθμίζεται στον σύλλογο καυσωνάκηδων. Ίσως την κάνουμε έδρα. Θα δείξει λολ

Μια διόρθωση, στο σύλλογο άχιονων. Με τις ακραίες θερμοκρασίες δεν το έχει καθόλου. Στην Πάτρα είτε χιονόφιλος είτε καυσωνάκιας, μούφα τρως και στις 2 περιπτώσεις. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, allematic said:

Μια διόρθωση, στο σύλλογο άχιονων. Με τις ακραίες θερμοκρασίες δεν το έχει καθόλου. Στην Πάτρα είτε χιονόφιλος είτε καυσωνάκιας, μούφα τρως και στις 2 περιπτώσεις. 😂

Σωστά σωστά. Ξενέρα στις μέγιστες η Πάτρα. Σου βγάζει την ψυχή να φτάσει 37-38. Για 40 δε το συζητάμε. Το Λιμάνι της Πάτρας εδώ και 17 χρόνια που λειτουργεί ο σταθμός δεν έχει δώσει ποτέ πάνω 39 βαθμούς. Τράτζικ.

Έχουμε όμως ειδικό τμήμα αχιονιάς στον σύλλογο. Θα την βολέψουμε την Πάτρα 😇

Παρακάτω η σύσταση του προεδρίου αχιονιάς

Πρόεδρος: Kάσος

Αντιπρόεδρος: Καστελόριζο, Κάρπαθος, Λιμάνι Ρόδου (με rotation)

Πρόεδρος επι τιμής: Μονεμβασιά.

🤣

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Σωστά σωστά. Ξενέρα στις μέγιστες η Πάτρα. Σου βγάζει την ψυχή να φτάσει 37-38. Για 40 δε το συζητάμε. Το Λιμάνι της Πάτρας εδώ και 17 χρόνια που λειτουργεί ο σταθμός δεν έχει δώσει ποτέ πάνω 39 βαθμούς. Τράτζικ.

Ο σταθμός της Δροσιάς που είναι πιο αντιπροσωπευτικός για την πόλη έχει γράψει και 40-41 αλλά κάπου εκεί είναι και το μέγιστο δυναμικό του.

https://metar.gr/ws/patra/

Και ο μόνος τρόπος για να γράψει τέτοιες θερμοκρασίες εκεί είναι το γνωστό μελτέμι.

Γενικά το καλοκαίρι είναι ανυπόφορο στην πόλη με θερμοκρασίες γύρω στα 35 συνεχώς και υψηλή υγρασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, allematic said:

Ο σταθμός της Δροσιάς που είναι πιο αντιπροσωπευτικός για την πόλη έχει γράψει και 40-41 αλλά κάπου εκεί είναι και το μέγιστο δυναμικό του.

https://metar.gr/ws/patra/

Και ο μόνος τρόπος για να γράψει τέτοιες θερμοκρασίες εκεί είναι το γνωστό μελτέμι.

Γενικά το καλοκαίρι είναι ανυπόφορο στην πόλη με θερμοκρασίες γύρω στα 35 συνεχώς και υψηλή υγρασία.

Ναι την ξέρω την Δροσιά οτι είναι η μόνη περιοχή της Πάτρας που κάπως φορτσάρει στις μέγιστες. Επίσης η Πάτρα κάνει και κάτι αψυχολόγητα φοενιάσματα και υπάρχουν πολλές αθόρυβες μέρες που χτυπάει μέγιστες Ελλάδας ειδικά το φθινόπωρο/χειμώνα. Ακόμα και μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιές περιοχές βαράει το φοένιασμα αλλά το έχω προσέξει σε πολλά σημεία της Αχαΐας. Όχι μόνο στην Πάτρα. 

Βασικά βάζω στοίχημα οτι η Πάτρα έχει γράψει μεγαλύτερη ελάχιστη όλων των εποχών από την Αθήνα. Νικώντας το 32.6 που έχουμε ως ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης στην Αττική. Είμαι σχεδόν σίγουρος αλλά πρέπει να το ψάξω διεξοδικά. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι την ξέρω την Δροσιά οτι είναι η μόνη περιοχή της Πάτρας που κάπως φορτσάρει στις μέγιστες. Επίσης η Πάτρα κάνει και κάτι αψυχολόγητα φοενιάσματα και υπάρχουν πολλές αθόρυβες μέρες που χτυπάει μέγιστες Ελλάδας ειδικά το φθινόπωρο/χειμώνα. Ακόμα και μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιές περιοχές βαράει το φοένιασμα αλλά το έχω προσέξει σε πολλά σημεία της Αχαΐας. Όχι μόνο στην Πάτρα. 

Έχει το Παναχαϊκό δίπλα στην πόλη και ο ΒΑ είναι λίβας για την περιοχή. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να έχει και 10 βαθμούς διαφορά με το Ρίο που ο ΒΑ έρχεται από θάλασσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω updated τα στοιχεία του εντυπωσιακά χειμερινά ήπιου Λιμανιού της Ρόδου από τον Davis fan aspirated σταθμό του Λιμενικού ο οποίος πλέον μπαίνει στον 6ο χρόνο λειτουργίας του.

Πρέπει λογικά να είναι ο βορειότερος σταθμός στην επικράτεια που φλερτάρει με 12άρι μέση ελάχιστη χειμερινών μηνών. Βασικά θα το καταφέρει σίγουρα για τον Φλεβάρη μόλις ενσωματώσουμε και τα στοιχεία του φετινού Φλεβάρη. Ζήτημα χρόνου να το ξεπεράσει και τον Γενάρη.

Μιλάμε το άκρον άωτον της χειμερινής ηπιότητας σε όλη τη Ρόδο το Λιμάνι. Δεν καταλαβαίνει χριστό από κρύα εκεί. 

1886660098_Screenshot2024-02-10at2_35_06PM.png.05bb7329e4e513ff537eba2ec51bc20c.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, allematic said:

Έχει το Παναχαϊκό δίπλα στην πόλη και ο ΒΑ είναι λίβας για την περιοχή. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να έχει και 10 βαθμούς διαφορά με το Ρίο που ο ΒΑ έρχεται από θάλασσα.

Ναι ναι το έχω υποθέσει οτι είναι λόγω Παναχαικού απλά δεν έχω πιάσει ποιές ακριβώς περιοχές της Πάτρας είναι πιο ευαίσθητες από αυτό το φοένιασμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι ναι το έχω υποθέσει οτι είναι λόγω Παναχαικού απλά δεν έχω πιάσει ποιές ακριβώς περιοχές της Πάτρας είναι πιο ευαίσθητες από αυτό το φοένιασμα. 

Το οποίο Παναχαϊκό είναι που προσφέρει την αξεπέραστη προστασία στους χιονιάδες.

1926 μέτρα βουνό δίπλα στην πόλη ακριβώς προς την κατεύθυνση από όπου έρχονται οι χιονιάδες. Τι άλλο να πούμε εμείς 🤣

Από κέντρο και νοτιότερα είναι η πιο επιρρεπής περιοχή στο φοεν, ανάλογα και τη ακριβή διεύθυνση του ανέμου.

Ο ΒΒΑ πχ μπορεί να πιάνει οριακά το παράλιο μέτωπο και να το δροσίζει ενώ λίγα μέτρα πιο μέσα να έχει λαύρα. Μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Παρακάτω updated τα στοιχεία του εντυπωσιακά χειμερινά ήπιου Λιμανιού της Ρόδου από τον Davis fan aspirated σταθμό του Λιμενικού ο οποίος πλέον μπαίνει στον 6ο χρόνο λειτουργίας του.

Πρέπει λογικά να είναι ο βορειότερος σταθμός στην επικράτεια που φλερτάρει με 12άρι μέση ελάχιστη χειμερινών μηνών. Βασικά θα το καταφέρει σίγουρα για τον Φλεβάρη μόλις ενσωματώσουμε και τα στοιχεία του φετινού Φλεβάρη. Ζήτημα χρόνου να το ξεπεράσει και τον Γενάρη.

Μιλάμε το άκρον άωτον της χειμερινής ηπιότητας σε όλη τη Ρόδο το Λιμάνι. Δεν καταλαβαίνει χριστό από κρύα εκεί. 

1886660098_Screenshot2024-02-10at2_35_06PM.png.05bb7329e4e513ff537eba2ec51bc20c.png

Πολύ ανησυχητικό το γεγονός ότι υπάρχουν τόσες περιοχές στην Ελλάδα με 10+ μέση ελάχιστη σε χειμερινούς μήνες. Το 61-90, πέρα από Δεκέμβριο και περιοχές Δωδεκανήσων, πρέπει να ήταν ανήκουστο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...