Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, geornik said:

26.1.1924 η διακύμανση στο Θησείο ήταν -5,5c...-0,5c  νομίζω η ψυχρότερη μέρα απο το 1900 και μετα.. συναγωνίζεται ως μέση θερμοκρασία 24ωρου τις 13.2.2004 κ νομίζω τη νικάει

-0.3C ήταν η μέγιστη εκείνη τη μέρα αλλά μικρό το κακό. Είναι η 2η ψυχρότερη μέρα από το 1901 και μετά που έχουμε ομογενοποιημένα τα στοιχεία του Θησείου με -3 μέση ημερήσια Τ ενώ -3.4 ήταν στις 13/2/2004.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

 

  Βρήκα και close up φώτο του σταθμού του Ευρώτα ΕΑΑ.

Τελικά το temperature probe μάλλον δεν είναι πίσω από το φωτοβολταϊκό αλλά μέσα στο main unit στο λευκό κυτίο σύμφωνα με τις φώτος και τη περιγραφή του journal. Αν και άλλα λέει η περιγραφή του σταθμού (σίτα, σωλήνας κτλ) που είχα παραθέσει στο αρχικό μου πόστ για τον Ευρώτα ΕΑΑ. Τέσπα μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε για να το σιγουρέψουμε. 

Α. Εδώ η περιγραφή των σταθμών από το journal.

image.png.291b82697475f2ac8e19c40cdbc9fd67.png

 

1371136847_Screenshot2024-03-16at5_48_26AM.png.77ce59d23a9ed53432e50bde734240e2.png

 

B. Και παρακάτω οι φώτο του σταθμού του Ευρώτα EAA.

1942729751_Screenshot2024-03-16at5_10_39AM.png.2583d8db3cda628e1ad746d3df2429c4.png

1839569112_Screenshot2024-03-16at5_10_23AM.png.30903d8e36ac04cb246719c9ba501f18.png2.jpg.5b9c3f7ae31b6f0241eb56e1f8f2cd1e.jpg

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την σελίδα "Αστικό Χιόνι" στο φβ :

Η ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑ ΤΗΣ 22.02.1929-ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΧΙΟΝΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Ο χειμώνας 1928-1929 υπήρξε βαρύς τόσο για την Ελλάδα όσο και για όλη την Ευρώπη. 

Ο ιστορικός χιονιάς 21-23.02.1929 ήταν απλά μία από τις ραψωδίες εκείνου του επικού χειμώνα. Για το λεκανοπέδιο της Αθήνας υπήρξε ο ισχυρότερος χιονιάς της σεζόν. Τα ύψη του χιονιού που αναφέρονται στην υπόλοιπη Ελλάδα μάλλον είναι τα μεγαλύτερα του 20ού αιώνα και θα παρουσιαστούν σε επόμενη ανάρτηση. 

Τα ξημερώματα και τις πρώτες πρωινές ώρες της 22.02.1929 ισχυρή χιονοθύελλα έπληξε την Αττική με αποτέλεσμα να ξυπνήσει το πρωί κατάλευκο το κέντρο της Αθήνας αλλά και ο Πειραιάς με χιονόστρωση ύψους 20εκ. Πέρα από την σημαντική χιονόστρωση σημειωθήκαν και εκτεταμένες καταστροφές λόγω των ανέμων επίπεδου θύελλας (έφτασε τα 33 μέτρα ανά δευτερόλεπτο). Αναφέρεται αρπαγή στεγών, ξεριζώματα δέντρων, πτώσεις πινακίδων και φανοστατών στον Λυκαβηττό, στο Ζάππειο, στο Φάληρο, στον Πειραιά κτλ.

Κατά τις 10:00 τα φαινόμενα και ο άνεμος κοπάζουν σχετικά για 5-6 ώρες. Στις 16:00 περίπου ξεκινά νέα ισχυρότερη της πρωινής χιονοθύελλα η οποία διήρκεσε μέχρι τις 03:00-04:00 τα ξημερώματα της 23.02.1929 και αύξησε κατά πολύ το ήδη στρωμένο χιόνι. Διήρκεσε 11-12 ώρες.

 

Ο περισσότερος Αθηναϊκός τύπος (ΣΚΡΙΠ, ΗΜΕΡΗΣΙΟΣ ΤΥΠΟΣ, ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, ΕΘΝΟΣ, ΕΣΤΙΑ κτλ) συμφωνεί στις πληροφορίες που παρέχει, δηλαδή ότι το χιόνι στο κέντρο της Αθήνας το πρωί ήταν 20 (ή και παραπάνω εκατοστών) και τα μεσάνυχτα έφτασε ή και ξεπέρασε το μισό μέτρο. Στην Κηφισιά και το Χαλάνδρι αναφέρεται σε τρεις εφημερίδες ότι ξεπέρασε το ένα μέτρο.

FB_IMG_1710577370720.jpg

FB_IMG_1710577366983.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Από την σελίδα "Αστικό Χιόνι" στο φβ :

Η ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑ ΤΗΣ 22.02.1929-ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΧΙΟΝΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Ο χειμώνας 1928-1929 υπήρξε βαρύς τόσο για την Ελλάδα όσο και για όλη την Ευρώπη. 

Ο ιστορικός χιονιάς 21-23.02.1929 ήταν απλά μία από τις ραψωδίες εκείνου του επικού χειμώνα. Για το λεκανοπέδιο της Αθήνας υπήρξε ο ισχυρότερος χιονιάς της σεζόν. Τα ύψη του χιονιού που αναφέρονται στην υπόλοιπη Ελλάδα μάλλον είναι τα μεγαλύτερα του 20ού αιώνα και θα παρουσιαστούν σε επόμενη ανάρτηση. 

Τα ξημερώματα και τις πρώτες πρωινές ώρες της 22.02.1929 ισχυρή χιονοθύελλα έπληξε την Αττική με αποτέλεσμα να ξυπνήσει το πρωί κατάλευκο το κέντρο της Αθήνας αλλά και ο Πειραιάς με χιονόστρωση ύψους 20εκ. Πέρα από την σημαντική χιονόστρωση σημειωθήκαν και εκτεταμένες καταστροφές λόγω των ανέμων επίπεδου θύελλας (έφτασε τα 33 μέτρα ανά δευτερόλεπτο). Αναφέρεται αρπαγή στεγών, ξεριζώματα δέντρων, πτώσεις πινακίδων και φανοστατών στον Λυκαβηττό, στο Ζάππειο, στο Φάληρο, στον Πειραιά κτλ.

Κατά τις 10:00 τα φαινόμενα και ο άνεμος κοπάζουν σχετικά για 5-6 ώρες. Στις 16:00 περίπου ξεκινά νέα ισχυρότερη της πρωινής χιονοθύελλα η οποία διήρκεσε μέχρι τις 03:00-04:00 τα ξημερώματα της 23.02.1929 και αύξησε κατά πολύ το ήδη στρωμένο χιόνι. Διήρκεσε 11-12 ώρες.

 

Ο περισσότερος Αθηναϊκός τύπος (ΣΚΡΙΠ, ΗΜΕΡΗΣΙΟΣ ΤΥΠΟΣ, ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, ΕΘΝΟΣ, ΕΣΤΙΑ κτλ) συμφωνεί στις πληροφορίες που παρέχει, δηλαδή ότι το χιόνι στο κέντρο της Αθήνας το πρωί ήταν 20 (ή και παραπάνω εκατοστών) και τα μεσάνυχτα έφτασε ή και ξεπέρασε το μισό μέτρο. Στην Κηφισιά και το Χαλάνδρι αναφέρεται σε τρεις εφημερίδες ότι ξεπέρασε το ένα μέτρο.

FB_IMG_1710577370720.jpg

FB_IMG_1710577366983.jpg

Και καποια χρονογραφήματα απο εφημερίδες του Πειραιά για το χιονι αυτό με τη ρομαντική διάθεση που ήταν πολύ χαρακτηριστική εκείνα τα χρόνια  στη δημοσιογραφία

Screenshot_20240316-112343_Gallery.jpg

Screenshot_20240316-112404_Gallery.jpg

Screenshot_20240316-112433_Gallery.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
On 15/3/2024 at 6:11 ΜΜ, South καυσωνάκιας είπε:

Οι περισσότεροι σταθμοί είναι πίσω από το φωτοβολταϊκό. Είναι ίδια η προκάτ πατέντα για  τους περισσότερους υδρομετεωρολογικούς του ΕΑΑ σύμφωνα με τα journal που έχω βρει. Οπότε θα έπρεπε και αυτός να γράφει χαμηλότερες όπως όλοι οι υπόλοιποι. Επίσης αν το φωτοβολταϊκό επηρεάζει τόσο τις Τ δεν θα έπρεπε να βράζει καθόλη τη διάρκεια της μέρας όσο υπάρχει ήλιος? Εδώ φαίνονται αρκετά linear με την Σπάρτη οι ώρες των μέγιστων.  Στις αναφορές λέω να τον βάζω για να παρακολουθώ και την πορεία του σχετικά με την Σπάρτη. Εξάλλου και της ΕΜΥ ανόμοιοι είναι με του ΕΑΑ και παθητικοί οπότε καλό είναι να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα από όλους τους δημόσιους σταθμούς. Πχ χθες η Πυργέλα ΕΜΥ έδωσε 22.0 μέγιστη και 23.0 ο Ευρώτας ΕΑΑ. Οπότε θέλει αρκετή προσοχή το reporting των μέγιστων. 

Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο οτι μόνο αυτός και ο άλλος στην Κελεφίνα επιμένουν να έχουν τόσο μεγάλες Τ. Θέλει σίγουρα να μπει εκεί και άλλος σταθμός καθώς εμπειρικά πρέπει να είναι η περιοχή που εξαντλείται το θερμό δυναμικό της Ελλάδας σε καλοκαιρινές μέσες μέγιστες. Γι αυτό θέλει πολύ προσοχή. Ψυχανεμίζομαι οτι αυτό μας λένε αυτά τα στοιχεία άσχετα από ενδεχόμενη υπερκαταγραφή. 

Προς το παρόν είναι ο μόνος κρατικός σταθμός που έχουμε σε αυτό το τόσο κρίσιμο σημείο για τον Ελλαδικό χώρο. Οπότε θα τον παρακολουθώ πολύ στενά. Θα είναι και καλή αφορμή κιόλας το ΕΑΑ να εξετάσει το ενδεχόμενο να βάλει και άλλους σταθμούς εκεί δίπλα αν πάρει καλή δημοσιότητα ο Ευρώτας ΕΑΑ.

Δεν πάει έτσι φίλε Σάουθ. Σκέψου λίγο το εξής οι κλασικοί κλώβοι Στίβενσον με τους ΕΑΑ davis pro2 σε μέσες μέγιστες είναι σχετικά κοντά, οι vaisala είναι περίπου 1 βαθμό πάνω και τώρα αυτός στον Ευρώτα έχοντας τον αισθητήρα μέσα σε ένα κουτί χωρίς ροή αέρα έχει 1-1.5 βαθμό κάθε μέρα πάνω απ' τον θερμότερο της επικρατείας ακόμα και αν η περιοχή εκείνη την μέρα δεν έχει την μέγιστη ελλαδας. Δηλαδή αν βρούμε και άλλον έναν τρόπο να μετράμε την Τ που είναι 1 βαθμό πιο ψηλή απ' του Ευρώτα θα είναι σωστή η μέτρηση επειδή ο σταθμός ανήκει στο ΕΑΑ αν και απ' τον Στίβενσον σκριν θα χει 4 διάφορα? Μακάρι να μπει Ντέιβις προ2 αλλά μέχρι τότε οι μετρήσεις του μόνο συγκριτικό νόημα (αν ήταν θερμότερη ή ψυχρότερη η μέρα απ' την προηγούμενη) έχουν και όχι σε απόλυτες τιμές. Ενώ έχεις πολύ καλή γνώση και τρόπο να μεταφράζεις τα στατιστικά έχεις αλλοιωμένη στο μυαλό σου την εικόνα μια ορθής ή μη μέτρησης οδηγούμενος απ' την αγάπη σου για τα θερμά ρεκόρ. Πολύ χρήσιμα και αληθινά τα στατιστικά πχ για την Μονεμβασιά που όντως αποδεικνύει ότι η περιοχή είναι απ' τις τοπ ηπιότερες σε ηπειρωτικό κορμό Ευρώπης με καλή τοποθέτηση και σταθμό άξιο αναφοράς, αλλά μην μου λες για τον Ευρώτα με σταθμό που δεν σχεδιάστηκε για ορθό υπολογισμό των Τ εξ αρχής, ίσως είναι καλός για να μετράει στάθμη νερού ίσως και βροχόπτωση αλλά στις Τ απαιτείται πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια και προστασία των αισθητήρων για ορθή μέτρηση ειδικά κατά την διάρκεια της μέρας. Νομίζω καταλαβαίνεις τι λέω, αν διαφωνείς δεν πειράζει!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, KapelosG said:

 αυτός στον Ευρώτα έχοντας τον αισθητήρα μέσα σε ένα κουτί χωρίς ροή αέρα 

Βασικά εγώ δεν έχω καταλάβει  καν που είναι το temperature probe. Φαίνονται αντικρουόμενες οι πληροφορίες από την έρευνα μου οπότε περιμένω και την σχετική απάντηση από επικοινωνία που έχω κάνει. Το βασικό εδώ είναι πως ακόμα και να δεχτούμε οτι υπάρχει υπερκαταγραφή η σχέση των Τ φαίνεται linear. Πχ δεν είναι τα κουλά τύπου Αποδούλου. Εδώ έχουμε σταθερά τις ημέρες και ώρες που σε όλη την Ελλάδα σημειώνονται οι μέγιστες ανεξαρτήτως τύπου καιρου. Πχ τα ρεκόρ Ιανουαρίου (και σε υψηλότερες μέγιστες και υψηλότερες ελάχιστες), τα ρεκόρ Αυγούστου, Οκτωβρίου, Μαίου κτλ είναι αυτό που θα περιμέναμε στις σωστές μέρες και ταυτόχρονα με την Σπάρτη ΕΑΑ να επιβεβαιώνει τα αντίστοιχα ρεκόρ της. Να μου πεις οτι έδειχνε τπτ 40 βαθμούς ελάχιστες ή 30άρια τον Γενάρη σε άκυρες μέρες τότε να πω ναι υπάρχει θέμα calibration ή γενικότερης αξιοπιστίας.

Οπότε είναι προφανές οτι θα υπάρχουν θερμοκρασιακές διαφορές μεταξύ του fan aspirated της Σπάρτης με τον παθητικό του Ευρώτα. Το γεγονός όμως οτι παρά του ότι είναι στο ποτάμι και ενώ όλοι οι άλλοι στα ποτάμια δείχνουν μέγιστες στα τάρταρα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο μαζί με τα παραπάνω ώστε να τον πάρουμε αρκετά στα σοβαρά καθώς ήδη η τοποθεσία πείθει για την θερμοτερη περιοχή στην Ελλάδα σε μέσες μέγιστες. Με λίγα λόγια το βασικό επιχείρημα εδώ είναι πως η περιοχή είναι εξαιρετικά πειστική και το γεγονός οτι μάλιστα το ακολουθούν μετρήσεις επίσημου σταθμού (ακόμα και να υπάρχει υπερκαταγραφή λόγω παθητικού) είναι points που πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν.

Κατά τα άλλα συμφωνώ σίγουρα θέλουμε εκεί σε αυτό το σημείο (ή πέριξ) και άλλους σταθμούς. Αλλά νομίζω το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο. Θα αποδειχτεί μακράν η θερμότερη περιοχή της Ελλάδας σε καλοκαιρινές μέσες μέγιστες ανεξάρτητα από τον τύπο σταθμού. Έτσι ψυχανεμίζομαι τουλάχιστον. 

Εξάλλου η επιστήμη είναι δυναμικό και inquisitive πράγμα. Νομίζω με αφορμή τον Ευρώτα ΕΑΑ θα μάθουμε πολλά εφόσον το ΕΑΑ ή και άλλος φορέας αποφασίσουν να βάλουν άλλους σταθμούς εκεί γύρω. Εδώ θα είμαστε να τα παρακολουθούμε. Κάτι ουσίας θα πάρουμε πιστεύω. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Βασικά εγώ δεν έχω καταλάβει  καν που είναι το temperature probe. Φαίνονται αντικρουόμενες οι πληροφορίες από την έρευνα μου οπότε περιμένω και την σχετική απάντηση από επικοινωνία που έχω κάνει. Το βασικό εδώ είναι πως ακόμα και να δεχτούμε οτι υπάρχει υπερκαταγραφή η σχέση των Τ φαίνεται linear. Πχ δεν είναι τα κουλά τύπου Αποδούλου. Εδώ έχουμε σταθερά τις ημέρες και ώρες που σε όλη την Ελλάδα σημειώνονται οι μέγιστες ανεξαρτήτως τύπου καιρου. Πχ τα ρεκόρ Ιανουαρίου (και σε υψηλότερες μέγιστες και υψηλότερες ελάχιστες), τα ρεκόρ Αυγούστου, Οκτωβρίου, Μαίου κτλ είναι αυτό που θα περιμένουμε στις σωστές μέρες και ταυτόχρονα με την Σπάρτη ΕΑΑ να επιβεβαιώνει τα αντίστοιχα ρεκόρ της. Να μου πεις οτι έδειχνε τπτ 40 βαθμούς ελάχιστες ή 30άρια τον Γενάρη σε άκυρες μέρες τότε να πω ναι υπάρχει θέμα calibration ή γενικότερης αξιοπιστίας.

Οπότε είναι προφανές οτι θα υπάρχουν θερμοκρασιακές διαφορές μεταξύ του fan aspirated της Σπάρτης με τον παθητικό του Ευρώτα. Το γεγονός όμως οτι παρά του ότι είναι στο ποτάμι και ενώ όλοι οι άλλοι στα ποτάμια δείχνουν μέγιστες στα τάρταρα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο μαζί με τα παραπάνω ώστε να τον πάρουμε αρκετά στα σοβαρά καθώς ήδη η τοποθεσία πείθει για την θερμοτερη περιοχή στην Ελλάδα σε μέσες μέγιστες. 

Κατά τα άλλα συμφωνώ σίγουρα θέλουμε εκεί σε αυτό το σημείο (ή πέριξ) και άλλους σταθμούς. Αλλά νομίζω το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο. Θα αποδειχτεί μακράν η θερμότερη περιοχή της Ελλάδας σε καλοκαιρινές μέσες μέγιστες ανεξάρτητα από τον τύπο σταθμού. Έτσι ψυχανεμίζομαι τουλάχιστον. 

Ναι έχει καλη συσχέτιση των Τ με άλλων επισήμων σταθμων σε ώρες εμφάνισης των μέγιστων Τ αλλά μόνιμα θεωρώ είναι προς τα πάνω όλες τις ώρες με ηλιοφάνεια. Προσωπική μου άποψη οι μέσες μέγιστες του καλοκαιριού στην περιοχή θα είναι 0.5 περίπου πάνω απ' της Σπάρτης, απ' τις πιο δυνατές όλου του ελλαδικού χώρου (με επιφύλαξη γιατί Ν στους πρόποδες του Ψηλορείτη έχει υψόμετρα στα 200 μέτρα με βουνό Β στα 2000+ και απόσταση από θάλασσα 15+ χιλιόμετρα που έχουν την δυνατότητα για αντίστοιχα νούμερα ίσως και δυνατότερα), αλλά όχι διάφορες 3.5 βαθμών που εμφανίζει τώρα

Μια περιοχή που θα ναι 100% με τρελά νούμερα είναι ο κάτω Ζαρός Κρήτης με απόσταση από την θάλασσα ΝΔ 15 χιλιόμετρα που είναι και η μικρότερη από οποιαδήποτε ακτή κάτω απ' τον Ψηλορείτη με υψόμετρο στα χαμηλά του 250μ περίπου. Θα χε ενδιαφέρον ένας σταθμός εκεί!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, KapelosG said:

Προσωπική μου άποψη οι μέσες μέγιστες του καλοκαιριού στην περιοχή θα είναι 0.5 περίπου πάνω απ' της Σπάρτης, απ' τις πιο δυνατές όλου του ελλαδικού χώρου (με επιφύλαξη γιατί Ν στους πρόποδες του Ψηλορείτη έχει υψόμετρα στα 200 μέτρα με βουνό Β στα 2000+ και απόσταση από θάλασσα 15+ χιλιόμετρα που έχουν την δυνατότητα για αντίστοιχα νούμερα ίσως και δυνατότερα)

Συμφωνώ οτι θα είναι σίγουρα πάνω από την Σπάρτη σε μέσες μέγιστες. Το πόσο είναι το ζητούμενο. Το 0.5C που λές είναι εφικτό αλλά εμένα μου φαίνεται κομματάκι συντηρητικό estimate βλέποντας τα στοιχεία του Ευρώτα ΕΑΑ. Ενδεχομένως να είναι και κοντά στον 1 βαθμό με ίδιους τύπους σταθμών σε Σπάρτη/Ευρώτα. Θα έλεγα παρεμφερείς με τις καλοκαιρινές μέσες μέγιστες της Λευκωσίας. Με κύριο mitigating factor την τοποθεσία/ορογραφία της περιοχής. Γι αυτό είναι επιτακτικό να βάλουν και άλλους σταθμούς εκεί.

Σίγουρα για τις περιοχές στους Ν πρόποδες του Ψηλορείτη συμφωνώ και εγώ. Θα είναι πολύ κοντά με τον Ευρώτα αλλά νομίζω στο τέλος η Κοιλάδα του Ευρώτα θα νικήσει στα σημεία έστω και για λίγο. Ειδικά όμως η περιοχή της Αγ. Παρασκευής Αμαρίου έτσι όπως την έχω κόψει πρέπει να τύχει προσοχής. Και ο Κάτω Ζάκρος (good point). Μακάρι και εκεί να μπουν σταθμοί γμτ...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω να πω και κάτι σχετικό/ άσχετο με την παραπάνω κουβέντα. 

Επειδή παρατηρώ και άλλα διεθνή φόρα και τώρα ένα παραπάνω με αφορμή τα δεδομένα του Ευρώτα ΕΑΑ που τα κουβεντιάζω και σε άλλα Ευρωπαικά/διεθνή φόρουμ, είναι ξεκάθαρο οτι η δουλειά που γίνεται από όλα τα παιδιά στο παρόν νήμα (και γενικά στο φόρουμ) είναι ενδεχομένως η πληρέστερη, ακριβέστερη και ποιοτικότερη στην Ευρώπη και από τις καλύτερες στον κόσμο.

Το λέω αυτό με αφορμή τα πολύ θετικά σχόλια που έχω λάβει και από άλλα μέλη διεθνών φόρουμς και μέλη της μετεωρολογικής κοινότητας εν γένει. Μου έχουν πει εκθειαστικά πράγματα και χαίρομαι πάρα πολύ που στην Ελλάδα έχουμε τέτοιο δυναμικό ανθρώπων να ασχολούνται τόσο σοβαρά. Παρότι οι περισσότεροι είμαστε ερασιτέχνες και για το μέγεθος της χώρας νομίζω γίνεται εξαιρετική δουλειά.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά!!!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ (ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΠΙΣΗΣ) ΤΟΥ 1940 (20-23/02/1940)

 

Εν συντομία

1. Ένα μέτρο χιόνι στην πόλη της Κομοτηνής (21.02.1940). Όλη η Μακεδονία και η Θράκη κατάλευκες μέχρι το κύμα (και στην Θεσσαλονίκη).

2. -10 βαθμοί στην Θεσσαλονίκη στις 21.02.1940

3. Όλος ο θεσσαλικός κάμπος στα λευκά. 30εκ στον Βόλο. 70 εκ στην Καρδίτσα.

4. Χιονόπτωση και χιονόστρωση σε Κόρινθο, Αίγιο αλλά και Πάτρα. 80εκ στην Τρίπολη. 

5. Όλη η Ανατολική Στερεά κατάλευκη μέχρι το κύμα (συμπεριλαμβανομένης της Αττικής). 150εκ στην Θήβα. 

6. Χιόνισε στο μεγαλύτερο κομμάτι της Ηπείρου, της Δυτικής Στερεάς αλλά και της Δυτικής Πελοποννήσου. Χιόνισε και μέσα στον Πύργο. 

 

Ήταν και τότε Τρίτη. Σαν σήμερα το 1940 ξεκίνησε ένας από τους μεγαλύτερους πανελλαδικούς χιονιάδες του προηγούμενου αιώνα. Ο χιονιάς αυτός δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός κυρίως γιατί συγχέεται με τους μεταγενέστερους μεγάλους χιονιάδες της γερμανικής κατοχής (και κυρίως τον πρώτο, αυτόν της Πρωτοχρονιάς του 1942) οι οποίοι συνδυάστηκαν με άσχημες μνήμες μέσα στην φτώχεια και την πείνα της εποχής.

Ο χιονιάς 20-23.02.1940 είναι προπολεμικός/προκατοχικός χιονιάς. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο έχουμε τόσες εφημερίδες σε λειτουργία και τόσες πληροφορίες για το τι έγινε. 

Έμελλε να ήταν η τελευταία φορά που οι Αθηναίοι υποδέχτηκαν την λευκή Αθήνα με ειρήνη και τόση χαρά. Η σκιά του πολέμου πλησίαζε. 

Ως χιονιάς στο λεκανοπέδιο ήταν ιδιαίτερος. Ο καιρός επιδεινώθηκε το απόγευμα της Τρίτης 20/02/1940 με ισχυρές βροχοπτώσεις στην Αθήνα και τον Πειραιά. Πολύ γρήγορα ξεκίνησε να χιονίζει και μέσα στο λεκανοπέδιο μέχρι το ύψος των Αμπελοκήπων. (120-140μ).

Το μοτίβο αυτό διατηρήθηκε για πάνω από 24 ώρες με τα φαινόμενα να είναι ιδιαίτερα σφοδρά. 

Αποτέλεσμα αυτής της εμμονής ήταν να βρέχει συνεχώς στον Πειραιά και στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας και από το ύψος των Αμπελοκήπων και ψηλότερα να σημειώνονται πολύ ισχυρές χιονοπτώσεις με μεγάλες χιονοστρώσεις.

Την νύχτα της Τετάρτης 21/02/1940 προς Πέμπτη 22/02/1940 η θερμοκρασία έπεσε περισσότερο και το γύρισε σε χιόνι παντού μέχρι την θάλασσα.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το πρωινό της Πέμπτης 22/02/1940 να ξυπνήσει όλη η Αττική χιονισμένη μέχρι την θάλασσα. 

Το κέντρο της Αθήνας και το κέντρο του Πειραιά που αδικήθηκαν στην αρχή κατάφεραν να καλυφθούν και αυτά με 15-20εκ χιόνι. 

Αυτό όμως που έχει ιδιαίτερη σημασία είναι ότι ελάχιστα ψηλότερα από το κέντρο, (από τα Ιλίσια, Αμπελοκήπους, Γκύζη και ψηλότερα) το ύψος του χιονιού αυξανόταν απότομα με αποτέλεσμα σε περιοχές όπως το Χαλάνδρι και την Αγία Παρασκευή να έχουν χιονοστρώσεις της τάξης των 60-80εκ. Ψηλότερα από την Κηφισιά αλλά και στα Σπάτα αναφέρεται 1μετρο και παραπάνω χιόνι. Το έστρωσε και στο Λαύριο.

Όλοι οι δημοσιογράφοι και οι χρονογράφοι της εποχής συμφωνούσαν ότι «τοσαύτη χιών δεν έχει σημειωθεί εις Αθήνας από το 1934».

FB_IMG_1710758680575.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονοσκεπής said:

Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ (ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΠΙΣΗΣ) ΤΟΥ 1940 (20-23/02/1940)

Πολύ ενδιαφέρον! Άραγε έχουμε τπτ και για τον επικό χιονιά του 1942 που πολλές περιοχές της νότιας χώρας στρώθηκαν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πολύ ενδιαφέρον! Άραγε έχουμε τπτ και για τον επικό χιονιά του 1942 που πολλές περιοχές της νότιας χώρας στρώθηκαν?

Υπάρχει σχετικό άρθρο του Ζιακό, με ένα γκουγκλάρισμα το βρίσκεις. Συγκεκριμένα για περιοχές της επαρχίας στην νότια Ελλάδα το κόβω δύσκολο, λόγω Κατοχής. Ίσως υπάρχει κάτι από γερμανικές πηγές, τίποτα στρατιωτικά αρχεία - ημερολόγια κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Πρωτοχρονια 1942 ξημέρωσε λευκή στην Αθήνα...έχω δει μια καρτα της εποχής απο Εξαρχεια που λεει απο πισω οτι ολη νυχτα χιονιζε και το χιονι στο εδαφος ηταν 15-20εκ...βρηκα κ 2 φωτος μια απο Ομονοια κ μια απο διασταυρωση Πατησιων κ Αλεξανδρας Πρωτοχρονια 1942

FB_IMG_1710775836557.jpg

FB_IMG_1710775769602.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, geornik είπε:

Η Πρωτοχρονια 1942 ξημέρωσε λευκή στην Αθήνα...έχω δει μια καρτα της εποχής απο Εξαρχεια που λεει απο πισω οτι ολη νυχτα χιονιζε και το χιονι στο εδαφος ηταν 15-20εκ...βρηκα κ 2 φωτος μια απο Ομονοια κ μια απο διασταυρωση Πατησιων κ Αλεξανδρας Πρωτοχρονια 1942

FB_IMG_1710775836557.jpg

FB_IMG_1710775769602.jpg

Πατησίων χλαπάτσες από τότε χαχαχα

Ίσως είναι από το τέλος του χιονιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις εποχές εκείνες τα κλασικά ΒΠ Μαρούσι - Χαλάνδρι - Κηφισιά στα 200-300 μ. έβαζαν μέτρο για πλάκα, φαντάζομαι τι θα έκανε σε Διόνυσο, Αγ. Στέφανο, Δροσοπηγή κλπ. Αναφορές για ένα μέτρο έχουμε το 1929, το 1934, το 1940, το 1942. Σήμερα θεωρείται ακραίο χιόνι για εκεί το 2002 με 70 πόντους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Τις εποχές εκείνες τα κλασικά ΒΠ Μαρούσι - Χαλάνδρι - Κηφισιά στα 200-300 μ. έβαζαν μέτρο για πλάκα, φαντάζομαι τι θα έκανε σε Διόνυσο, Αγ. Στέφανο, Δροσοπηγή κλπ. Αναφορές για ένα μέτρο έχουμε το 1929, το 1934, το 1940, το 1942. Σήμερα θεωρείται ακραίο χιόνι για εκεί το 2002 με 70 πόντους.

Ας κρατήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντως ότι και τότε, όπως και τώρα, τα μέσα ενημέρωσης έχουν την τάση να παρουσιάζουν υπερβολές και να φουσκώνουν τα γεγονότα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ας κρατήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντως ότι και τότε, όπως και τώρα, τα μέσα ενημέρωσης έχουν την τάση να παρουσιάζουν υπερβολές και να φουσκώνουν τα γεγονότα.

όντως..για το 1931 πχ για κάποιο λόγο έχω βρει άπειρα άρθρα με πολύ αναλυτικές περιγραφές από δημοσιογράφους που για κάποιο λόγο όλοι ανέφεραν εκατοστά...όσες εφημερίδες βρήκα τόσες διαφορετικές εκδοχές σε εκατοστά είδα...όπως και του 1929..κάποιοι ενθουσιώδεις  αναφέρουν μισό μέτρο ενώ άλλοι ψύχραιμοι λένε απλά ότι ξεπέρασε τα 20εκ,..

για το 1940 με βάση τη φωτογραφία της Κηφισιάς το 1μ ακούγεται ακραία υπερβολικό...40-50εκ βλέπω άντε τα ανεμοσούρια να έφταναν παραπάνω κοντά στο 1 μ αλλά σε καμία περίπτωση 1μ...το χιόνι μετριέται με εκατοστά όταν ακούω πάνω από 50εκ κρατάω πάντα πολύ μικρό καλάθι...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, geornik είπε:

όντως..για το 1931 πχ για κάποιο λόγο έχω βρει άπειρα άρθρα με πολύ αναλυτικές περιγραφές από δημοσιογράφους που για κάποιο λόγο όλοι ανέφεραν εκατοστά...όσες εφημερίδες βρήκα τόσες διαφορετικές εκδοχές σε εκατοστά είδα...όπως και του 1929..κάποιοι ενθουσιώδεις  αναφέρουν μισό μέτρο ενώ άλλοι ψύχραιμοι λένε απλά ότι ξεπέρασε τα 20εκ,..

για το 1940 με βάση τη φωτογραφία της Κηφισιάς το 1μ ακούγεται ακραία υπερβολικό...40-50εκ βλέπω άντε τα ανεμοσούρια να έφταναν παραπάνω κοντά στο 1 μ αλλά σε καμία περίπτωση 1μ...το χιόνι μετριέται με εκατοστά όταν ακούω πάνω από 50εκ κρατάω πάντα πολύ μικρό καλάθι...

Η φωτο της Κηφισιάς το 1940 π.χ. δείχνει ότι την στιγμή της λήψης επικρατεί ηλιοφάνεια, οπότε πιθανόν να τραβήχτηκε και 2-3 μέρες μετά την λήξη της κακοκαιρίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Ας κρατήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντως ότι και τότε, όπως και τώρα, τα μέσα ενημέρωσης έχουν την τάση να παρουσιάζουν υπερβολές και να φουσκώνουν τα γεγονότα.

Σε όλες τις εποχές ο Τύπος υπερέβαλε, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Πάντως ήταν πολύ πιο εύκολο να βάλουν τεράστιες ποσότητες χιονιού τα σημερινά ΒΠ το 1930, όταν ήταν χωριά. Ουσιαστικά δεν υπήρχε θερμονησίδα και ξεκινούσαν σε πολλές κακοκαιρίες κατευθείαν με χιόνι και αρνητικές, ενώ επηρεάζονταν και από "καιρό Κεντρικής Ελλάδας" (το τελευταίο έχει σχεδόν εκλείψει τις πρόσφατες δεκαετίες).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/12/2024 at 5:36 AM, South καυσωνάκιας said:

Ύστερά από πολύ κόπο κατάφερα και έβγαλα όλη τη χρονοσειρά του Ευρώτα ΕΑΑ.

Έχω βγάλει και τις μέσες των απόλυτα μεγίστων/ελαχίστων ανά μήνα για να δείτε για τι θηρίο ηπειρωτικότητας μιλάμε. Δεδομένα υετού δεν υπάρχουν όποτε έχω κάνει χρήση της Σπάρτης για την παράλληλη λειτουργία των σταθμών. Μιλάμε μου βγήκε η ψυχή μέχρι να βγει η χρονοσειρά καθώς έπρεπε κάθε μέρα ξεχωριστά να την τσεκάρω, να αφαιρώ τα εμφανή outliers και να τσεκάρω δεκάλεπτες καταγραφές. Βρήκε το ΕΑΑ δουλάρα να τους κάνει το data entry 😂

1308008486_Screenshot2024-03-12at2_22_23AM.png.6ccd5d3b064706b3cdc2dc2625c9be37.png

Παρατηρήσεις

1. Πέρα από τα εθνικά ρεκόρ υψηλότερων μέσων μέγιστων Τ από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο έχουμε και τα παρακάτω.

2. Εκτός από το νέο εθνικό ρεκόρ Αυγούστου που ανέφερα στο προηγούμενο πόστ μου έχουμε και νέο εθνικό ρεκόρ υψηλότερης μέγιστης Τ για τον Μάιο στις 16/5/2020 με 42.8C. Υπενθυμίζω την ίδια μέρα η Πλώρα ΕΑΑ είχε δώσει 41.8C

205286685_Screenshot2024-03-12at5_21_52AM.png.ea0b3ee8845dc794c54f1498b3232e50.png

3. Νέο εθνικό ρεκόρ Σεπτεμβρίου με 42.1C 

1013590652_Screenshot2024-03-12at5_23_45AM.png.bc0438113346f9bf4f2fd699abb07797.png

 

4. Μόλις 0.4C κάτω από το εθνικό ρεκόρ Οκτωβρίου της Σούδας με 39.6C την 1η Οκτωβρίου 2022. Υπενθυμίζω την ίδια μέρα το Φράγμα Ποταμών ΕΑΑ είχε δώσει 39.1C

 

516866084_Screenshot2024-03-12at5_28_34AM.png.7d99ab151350ac387142df93882d4a6e.png

5. Δείτε απόλυτα ελάχιστες και μέσες ελάχιστες. Φουλ της ηπειρωτικότητας και όλα αυτά μόλις για 4 χρόνια λειτουργίας. 

6. Όπως πρόσεξα τις καταγραφές φαίνεται να ακολουθεί ακριβώς το μοτίβο των μέγιστων της Σπάρτης δλδ αυτές σημειώνονται μέχρι νωρίς το μεσημέρι όπως συμβαίνει διαχρονικά στην Σπάρτη. Ελλείψει δεδομένων ανέμου οι δεκάλεπτες καταγραφές μου λένε πως οι μέγιστες κατά το παράδειγμα της Σπάρτης πρέπει να σημειώνονται  με φοένιασμα καθώς ταιριάζει αρκετά το μοτίβο.

7. Προφανώς τα παραπάνω ασύλληπτα καλοκαιρινά στατιστικά για τα Ελληνικά δεδομένα οφείλονται στον συνδυασμό πολύ θερμής περιοχής και παθητικού σταθμού. Το ΕΑΑ μας ακούει? Μήπως να βάλει και άλλους σταθμούς ακριβώς στην ίδια περιοχή? 

Τέλος όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες παρακάτω το λινκ του σταθμού.

https://system.openhi.net/stations/2022/

Επόμενο να φτάσει και στα τοπικά μίντια αφού το έχω στείλει σε όσους μιλάνε Ελληνικά 😂 Φυσικά με φουλ δημοσιογραφικές υπερβολές αλλά τέσπα.

Ευρώτας: Η κοιλάδα της «φωτιάς»! Θερμοκρασίες που φθάνουν και τους 48°C

https://www.notospress.gr/peloponnisos/story/103232/evrotas-i-koilada-tis-fotias-thermokrasies-pou-fthanoun-kai-tous-48-c

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/18/2024 at 12:45 PM, Χιονοσκεπής said:

Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ (ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΠΙΣΗΣ) ΤΟΥ 1940 (20-23/02/1940)

 

Εν συντομία

1. Ένα μέτρο χιόνι στην πόλη της Κομοτηνής (21.02.1940). Όλη η Μακεδονία και η Θράκη κατάλευκες μέχρι το κύμα (και στην Θεσσαλονίκη).

2. -10 βαθμοί στην Θεσσαλονίκη στις 21.02.1940

3. Όλος ο θεσσαλικός κάμπος στα λευκά. 30εκ στον Βόλο. 70 εκ στην Καρδίτσα.

4. Χιονόπτωση και χιονόστρωση σε Κόρινθο, Αίγιο αλλά και Πάτρα. 80εκ στην Τρίπολη. 

5. Όλη η Ανατολική Στερεά κατάλευκη μέχρι το κύμα (συμπεριλαμβανομένης της Αττικής). 150εκ στην Θήβα. 

6. Χιόνισε στο μεγαλύτερο κομμάτι της Ηπείρου, της Δυτικής Στερεάς αλλά και της Δυτικής Πελοποννήσου. Χιόνισε και μέσα στον Πύργο. 

 

Ήταν και τότε Τρίτη. Σαν σήμερα το 1940 ξεκίνησε ένας από τους μεγαλύτερους πανελλαδικούς χιονιάδες του προηγούμενου αιώνα. Ο χιονιάς αυτός δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός κυρίως γιατί συγχέεται με τους μεταγενέστερους μεγάλους χιονιάδες της γερμανικής κατοχής (και κυρίως τον πρώτο, αυτόν της Πρωτοχρονιάς του 1942) οι οποίοι συνδυάστηκαν με άσχημες μνήμες μέσα στην φτώχεια και την πείνα της εποχής.

Ο χιονιάς 20-23.02.1940 είναι προπολεμικός/προκατοχικός χιονιάς. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο έχουμε τόσες εφημερίδες σε λειτουργία και τόσες πληροφορίες για το τι έγινε. 

Έμελλε να ήταν η τελευταία φορά που οι Αθηναίοι υποδέχτηκαν την λευκή Αθήνα με ειρήνη και τόση χαρά. Η σκιά του πολέμου πλησίαζε. 

Ως χιονιάς στο λεκανοπέδιο ήταν ιδιαίτερος. Ο καιρός επιδεινώθηκε το απόγευμα της Τρίτης 20/02/1940 με ισχυρές βροχοπτώσεις στην Αθήνα και τον Πειραιά. Πολύ γρήγορα ξεκίνησε να χιονίζει και μέσα στο λεκανοπέδιο μέχρι το ύψος των Αμπελοκήπων. (120-140μ).

Το μοτίβο αυτό διατηρήθηκε για πάνω από 24 ώρες με τα φαινόμενα να είναι ιδιαίτερα σφοδρά. 

Αποτέλεσμα αυτής της εμμονής ήταν να βρέχει συνεχώς στον Πειραιά και στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας και από το ύψος των Αμπελοκήπων και ψηλότερα να σημειώνονται πολύ ισχυρές χιονοπτώσεις με μεγάλες χιονοστρώσεις.

Την νύχτα της Τετάρτης 21/02/1940 προς Πέμπτη 22/02/1940 η θερμοκρασία έπεσε περισσότερο και το γύρισε σε χιόνι παντού μέχρι την θάλασσα.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το πρωινό της Πέμπτης 22/02/1940 να ξυπνήσει όλη η Αττική χιονισμένη μέχρι την θάλασσα. 

Το κέντρο της Αθήνας και το κέντρο του Πειραιά που αδικήθηκαν στην αρχή κατάφεραν να καλυφθούν και αυτά με 15-20εκ χιόνι. 

Αυτό όμως που έχει ιδιαίτερη σημασία είναι ότι ελάχιστα ψηλότερα από το κέντρο, (από τα Ιλίσια, Αμπελοκήπους, Γκύζη και ψηλότερα) το ύψος του χιονιού αυξανόταν απότομα με αποτέλεσμα σε περιοχές όπως το Χαλάνδρι και την Αγία Παρασκευή να έχουν χιονοστρώσεις της τάξης των 60-80εκ. Ψηλότερα από την Κηφισιά αλλά και στα Σπάτα αναφέρεται 1μετρο και παραπάνω χιόνι. Το έστρωσε και στο Λαύριο.

Όλοι οι δημοσιογράφοι και οι χρονογράφοι της εποχής συμφωνούσαν ότι «τοσαύτη χιών δεν έχει σημειωθεί εις Αθήνας από το 1934».

FB_IMG_1710758680575.jpg

Το -10 στην Θεσσαλονίκη δεν ξέρω που το αναφερει. -4,3 ήταν η ελάχιστη εκείνη την ημέρα στο ΑΠΘ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκείνη η κακοκαιρία πάντως πρέπει να ήταν σε παρόμοια επιπεδα με την μετ. βόμβα του 2004, οι ριπές ανεμων που βγάζει το era5 μοιάζουν αρκετα

archives-2004-1-22-12-0.png.959732ddc6d933523f1d9670146fc9b1.png878276032_archives-2004-1-22-12-8(1).png.b112076d189b535a35d518fdea830b04.png927371501_archives-1940-2-22-6-8(1).png.cf4c395369eb99ce959e872472e79a1f.pngarchives-1940-2-22-6-0.png.3d862197613e7d0d88de90b25167fa71.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...