Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Michael said:

Το control του τζίφου πως το βλέπετε...?

Μπόμπα. Το συζητήσαμε και με @BrainA. Με τέτοιο αντικυκλώνα είναι πολύ πιθανή και η αποκοπή. Είναι πολύ ρευστή η κατάσταση και θα δούμε πολλά επεισόδια. Υπενθυμίζω τι τραβήξαμε με την αποκοπή της Ελπίδας που έφτασαν να τη δείχνουν μέχρι και Τυνησία. Το μόνο που κρατάμε προς το παρόν είναι ότι αυξάνονται οι πιθανότητες-αν τελικά κάτσει- για κάτι που να είναι ιστορικό και όχι light. Μπορεί στο τέλος να μην γίνει και τίποτα ωστόσο κάτι ''βλέπουν'' και όλες οι περιοχές της χώρας είναι μέσα στο παιχνίδι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βεβαίως να υπενθυμίσω οτι παρόμοια θαψίματα έχουμε δει άπειρες φορές στο παρελθόν. Μην το ξεχνάμε.

8 και 9 ημέρες πριν το συμβάν. Γενικά...απο τις 10 φορές που θα δείξουν έναν χιονιά τα μοντέλα (για την Αττική μιλώ), τελικά θα βγει κάτι καλό στις 1-2. Να το θυμάστε αυτό ώστε να είστε σε θέση να αποδεχθείτε την πιθανή αλλαγή των δεδομένων και να μη βρίζετε τα μοντέλα και την τύχη μας. Οκ...κάνουμε την πλάκα μας και λέμε για Αρχίδαμους κτλ, αλλά οι πιθανότητες είναι ΠΑΝΤΑ εναντίον μας για τα πεδινά της Αθήνας. Δεν μιλώ για υπερβόρεια. Εκεί παίζουν άλλη μπάλα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, BrainA said:

Γονατισα ρε @Seth13 αχαχαχαχαχαχα βιντεακιιιιιι

Η συγκεκριμένη ταινιάρα προσφέρεται για πολλά αποσπάσματα. Αν στραβώσει το πράγμα έχω έτοιμο στο μυαλό μου απόσπασμα. Πάμε με αισιοδοξία να ζήσουμε ιστορικό ή φάπα με χαβαλέ. Το κοντρολ απασφάλισε. 

 

gens-0-1-228.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

995 στην Ρόδο θέλω ζητάω πολλά??? Θα δούμε πολλά σενάρια εγώ πρωσοπικα έχω χαμηλά τον πυχη...απ την πολύ φάπα τόσα χρόνια έχω πάθει αυχενικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ενς 6αριου για να ξερουμε που βρισκομαστε οι κβ στο σημειο 0...

ens_image-18.png

Ποσταρες μέχρι και τζιφο???απαπα...Σώτος Αντουάν κι εσύ η Αγία τριάς🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περίπου 10 μέλη από το 6αρι δεν κατεβάζουν καν αυλώνα ή φεύγει ανατολικά μας και άλλα 5-6 μια μυξα που δε χιονίζει ούτε ημιορεινά (μέχρι τις 192 ώρες), οπότε υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα ακόμη. Αναμονή για 12αρια όπου θα φανεί εάν υπάρχουν προϋποθέσεις για κάτι καλό και να παρακαλάμε να τουμπάρει ο άγγλος.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Ποσταρες μέχρι και τζιφο???απαπα...Σώτος Αντουάν κι εσύ η Αγία τριάς🤣🤣🤣

Απλα σε προσγειωνω και του ευρωπαικου τα ιδια χαλια εχουν και ξερεις τι πρεπει να φτιαξει ...ακομα και αποκοπη ετσι οπως ειναι τωρα μακρια εμας θα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το κύριο και το κοντρόλ είναι ιστορικοί χιονάδες για τη Χαλκίδα, εάν έβγαιναν όπως τα δείχνει στο 6αρι, αλλά δε θα βγουν έτσι είναι σίγουρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ενς 6αριου για να ξερουμε που βρισκομαστε οι κβ στο σημειο 0...

ens_image-18.png

Σημείο 0 σημαίνει οτι οι πιθανότητες χια χιόνι είναι ελάχιστες. Εγώ δεν είδα (πχ στο 6αρι) οτι δεν υπάρχει περίπτωση για χιόνι στα βόρεια. Δεν λέω σόνυ και ντε για ιστορικό, αλλά όποιος κυνηγάει μόνο το ιστορικό, είναι άξιος της μοίρας του κατ εμε. Υπάρχουν και τα τίμια, παγωμένα 10 ποντα (τουλάχιστον). 

Και αυτό φαίνεται να παίζει δυνατά για τα ΚΒ. Επίσης, βόρεια Ελλάδα δεν είναι μόνο η Θεσσαλονίκη, η οποία ξέρουμε οτι μπορεί να χιονιστεί ακόμα κι όταν βρέχει παντού (με βαρδάρη απο Σκόπια - κοιλάδα Αξιού) αλλα σε γενικες γραμμές είναι χτισμένη σε σημείο σχετικά προστατευμένο. Κατερίνη, Βέροια , Λάρισα, Γρεβενά, βλέπουν συχνά χιόνια ακόμα και με προσήνεμες ή ημιπροσήνεμες διατάξεις

Φιλικά εννοείται στα λέω και χωρίς καμία διάθεση κόντρας ρε συ. Αλλωστε οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες σε σχέση με τις δικέ σου. Αλλα εδώ διαφωνώ χαχαχ

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Σημείο 0 σημαίνει οτι οι πιθανότητες χια χιόνι είναι ελάχιστες. Εγώ δεν είδα (πχ στο 6αρι) οτι δεν υπάρχει περίπτωση για χιόνι στα βόρεια. Δεν λέω σόνυ και ντε για ιστορικό, αλλά όποιος κυνηγάει μόνο το ιστορικό, είναι άξιος της μοίρας του κατ εμε. Υπάρχουν και τα τίμια, παγωμένα 10 ποντα (τουλάχιστον). 

Και αυτό φαίνεται να παίζει δυνατά για τα ΚΒ. Επίσης, βόρεια Ελλάδα δεν είναι μόνο η Θεεσαλονίκη, η οποία ξέρουμε οτι μπορεί να χιονιστεί ακόμα κι όταν βρέχει παντού (με βαρδάρη απο Σκόπια - κοιλάδα Αξιού) αλλα σε γενικε΄ς γραμμές είναι χτισμένη σε σημείο σχετικά προστατευμένο. Κατερίνη, Βέροια , Λάρισα, Γρεβενά, βλέπουν συχνά χιόνια ακόμα και με προσήνεμες ή ημιπροσήνεμες διατάξεις

Φιλικά εννοείται στα λέω και χωρίς καμία διάθεση κόντρας ρε συ. Αλλωστε οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες σε σχέση με τις δικέ σου. Αλλα εδώ διαφωνώ χαχαχ

Εγω απλα λεω απο χθες οτι οπως ειναι στημενη η διαταξη ειναι καθαρα προσηνεμη και τα ενς ειναι ξερα και δεν υπαρχει λογος ενθουσιασμο σε εμας εδω πανω....τιμια παγωνενα 10ποντα υπαρχουν εννοειτε και τα θελουμε αλλα δεν νομιζω οτι θα ερθουν ουτε αυτα για εμας τα πεδινα εδω πανω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

δείτε πόσο ακραίο σενάριο είναι το κύριο και είναι προφανέστατο ότι δε θα βγει.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-01-27&model=gfs&member=ENS&bw=1

ξεκαθαρα μονο του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καναδός και Ευρωπαίος δίνουν αρκετές πιθανότητες για χιόνι σε κεντροβόρεια, ο Τζίφος ελάχιστες. Με βάση τα ensembles τους, να δούμε ποιος θα τουμπάρει που. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταία (και πρώτη ) φόρα που θυμάμαι χιονιά με τόσο ακραίο αέρα  (σαν αυτό που έδειξε το 6αρι) πριν τα φαινόμενα ειναι στο μακρινό 2004 στην Άνδρο οταν πηγαινα λύκειο.μας έδιωαξν απο το σχολείο μείναμε χωρίς ρεύμα και την επόμενη θαψιμο μεχρι το κύμα.

και στην ελπίδα αν θυμάμαι καλά ενα 18αρι καμιά βδομάδα πριν είχε βγάλει ενα ακραίο σνεαριο με χαμηλό στη Ρόδο και μπήκαμε στη μπρίζα ,θετικό ειναι να δείχνει ακρότητες έστω και τόσο μακριά να έχει και λίγο αβατζο να υποβαθμιστεί στο 90 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πόσο χαμηλά θα πέσεις ice larisa?🤣🤣🤣

Καλα εγω εχω κλεισει ηδη θεση αθηνα θα παω και μια αιγλη αιγαλεω να περασω καλα και εσυ κατσε θεσσ..❄️❄️❄️❄️😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

δείτε πόσο ακραίο σενάριο είναι το κύριο και είναι προφανέστατο ότι δε θα βγει.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-01-27&model=gfs&member=ENS&bw=1

Εχει όμως και πιο κρύα σενάρια🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...