Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Και έλεγε να κοιτάμε κάμερες οι νότιοι 

Νικολα παρε γυαλιά ηλίου μη σε βαράει η αντηλία απο την οθονη να μας βλεπεις εμας απο κάμερες εδω στα βορεια να λιαζομαστε και να πίνουμε καφέ στον ηλιο 😂😂😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Το lake effect γιατί να μην ενεργοποιούνταν σε ένα τέτοιο σενάριο;λόγω το ότι οι άνεμοι κατά ύψος δεν θα είχαν την ίδια διεύθυνση?

Γιατί ο αυλώνας έρχεται από τα ΒΔ προς τα ΝΑ,άρα οι άνεμοι θα ήταν ΒΔ και καθ' ύψος. ΒΑ θα ήταν αν συνέχιζε ο σκουπιδαίος μετά τις 240 ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Νικολα παρε γυαλιά ηλίου μη σε βαράει η αντλία απο την οθονη να μας βλεπεις εμας απο κάμερες εδω στα βορεια να λιαζομαστε και να πίνουμε καφέ στον ηλιο 😂😂😂😂😂😂

Χαχαχαχαχα. Εσύ παρακαλσ για προσηνεμη διάταξη για να δεις σίγουρο χιόνι. Χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Χαχαχαχαχα. Εσύ παρακαλσ για προσηνεμη διάταξη για να δεις σίγουρο χιόνι. Χαχα 

Ναι εννοειται, απλά θέλω προσηνεμο με τον αυλωνα ιονιο οχι οπως το 2008

Ελπιδα είχα 15 ποντους και Μήδεια 40 ..οποτε καλα παμε....γνώμη μου ειναι οτι θα παμε σε κατι ενδιαμεσο

Επίσης το καλό με τους προσηνεμους χιλιάδες ειναι οτι λογω κρύου παγώνει μετα εδω το χιονι και μένει λιγο κατω 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτό δεν είναι ακριβώς της Ελλάδας...κάτι λείπει ξερεις

Η διατυπωση που εκανα ειναι απολυτωs σωστη με την εκταση τηs χιονοκαλυψηs που φαινεται σε ελλαδικο χωρο.Γενικη εικονα.

Εννοειται δεν πιστευω οτι θα βγει ετσι.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αφορα ναο και αο δεν παιζει μονο ρολο η τιμη που εχει παιζει ρολο και η κινηση που κανει ειναι αλλο να ειναι θετικος απο πριν αλλο απο -  να βρεθει τη μερα της κακοκαιριας στο + ...το 17 ο αο ηταν θετικος ο ναο στις 4 και 5 του μηνα ηταν αρνητικος και στις 6 ουσιαστικα 0 με τιμη 0.04 αρα ουδετερος στην εναρξη..εδω τωρα μιλαμε για συνεχη διαστημα που ειναι θετικοι ειναι αλλο πραγμα...τι θα γινει θα το μαθουμε..αν κανει κβ κερναω τσιπουρακι για την ηττα...αλλα κβ οχι περασμα με προσηνεμο μετα γιατι για κβ ειπα οτι δεν βγαινει...παμε στα 12αρια τωρα με χιονια ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ναι εννοειται, απλά θέλω προσηνεμο με τον αυλωνα ιονιο οχι οπως το 2008

Ελπιδα είχα 15 ποντους και Μήδεια 40 ..οποτε καλα παμε....γνώμη μου ειναι οτι θα παμε σε κατι ενδιαμεσο

2008 θέλω και εγώ με Αυλώνα Ιόνιο. Χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπότε μέχρι στιγμής βάσει αξιολόγησης των μοντέλων έχουμε

1) Σκουπιδαίος -> χιόνια στα ΚΒ

2) Ukmo -> χιόνια σε κανέναν

3) Gem -> χιόνια στα Β

4) JMA -> Χιόνια στα νησιά του αιγαίου

5) Τζίφος -> χιόνια στα κεντρικά πεδινά και ανατολικά ημιορεινά και στα τελειώματα λίγα χιόνια και στα πεδινά αν. προσήνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι κεντροβορειοι εχουμε ενα παρα πολυ μεγάλο θετικό ,, τεράστιο θα έλεγα..δεν έχουμε και ανσαμπλ στο τζιφο ...Όταν βγαζει καλα ανσαμπλ 144 ωρες πριν δε βγαίνουν με τιποτα ..να παρακαλάτε ουτε σημερα να ναι καλά..Από αύριο πρπεει να αρχίζουν σιγα σιγα  να αλλάζουν .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οσο αφορα ναο και αο δεν παιζει μονο ρολο η τιμη που εχει παιζει ρολο και η κινηση που κανει ειναι αλλο να ειναι θετικος απο πριν αλλο απο -  να βρεθει τη μερα της κακοκαιριας στο + ...το 17 ο αο ηταν θετικος ο ναο στις 4 και 5 του μηνα ηταν αρνητικος και στις 6 ουσιαστικα 0 με τιμη 0.04 αρα ουδετερος στην εναρξη..εδω τωρα μιλαμε για συνεχη διαστημα που ειναι θετικοι ειναι αλλο πραγμα...τι θα γινει θα το μαθουμε..αν κανει κβ κερναω τσιπουρακι για την ηττα...αλλα κβ οχι περασμα με προσηνεμο μετα γιατι για κβ ειπα οτι δεν βγαινει...παμε στα 12αρια τωρα με χιονια ....

Τι εννοεις η Μήδεια τι ήταν; ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Οι κεντροβορειοι εχουμε ενα παρα πολυ μεγάλο θετικό ,, τεράστιο θα έλεγα..δεν έχουμε και ανσαμπλ στο τζιφο ...Όταν βγαζει καλα ανσαμπλ 144 ωρες πριν δε βγαίνουν με τιποτα ..να παρακαλάτε ουτε σημερα να ναι καλά..Από αύριο πρπεει να αρχίζουν σιγα σιγα  να αλλάζουν .

Απο κυριακη δευτερα ουτε καν αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σοβαρα τωρα....τρεξιμο μοντελου εκατομμυριων???? η καφετζου ρε που.@@@@ μου καλυτερη ειναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Diagramme GEFS

το χουν καταστρεψει !!!!!!...μοντελα για μενα τελος...καιρος για 2...3 μερες κι αυτες κοιτωντας τον ουρανο!!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, salonikatasos said:

Οπότε μέχρι στιγμής βάσει αξιολόγησης των μοντέλων έχουμε

1) Σκουπιδαίος -> χιόνια στα ΚΒ

2) Ukmo -> χιόνια σε κανέναν

3) Gem -> χιόνια στα Β

4) JMA -> Χιόνια στα νησιά του αιγαίου

5) Τζίφος -> χιόνια στα κεντρικά πεδινά και ανατολικά ημιορεινά και στα τελειώματα λίγα χιόνια και στα πεδινά αν. προσήνεμα

Με το 6αρι του Τζίφου μιλάμε για χιόνια επί τριήμερο σε όλο τον νομό Αττικής (οτι θα έχει απομείνει μετά τα 12 beaufort)... η χιονόστρωση είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Με το 6αρι του Τζίφου μιλάμε για χιόνια επί τριήμερο σε όλο τον νομό Αττικής (οτι θα έχει απομείνει μετά τα 12 beaufort)... η χιονόστρωση είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

Ignore να σωθείς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Η διατυπωση που εκανα ειναι απολυτωs σωστη με την εκταση τηs χιονοκαλυψηs που φαινεται σε ελλαδικο χωρο.Γενικη εικονα.

Εννοειται δεν πιστευω οτι θα βγει ετσι.

 

 

 

Άλλο σε ελλαδικό χώρο και άλλο της Ελλάδος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι εννοεις η Μήδεια τι ήταν; ;

Κβ ειναι ξεκαθαρο τι εννοω χιονι απο λαμια και πανω θεσσαλια ηπειρος μακεδονια θρακη και νοτια νοτιαδες και η κακοκαιρια τελειωνει χωρις να χιονιστουν πεδινα προσηνεμα ....με το χαμηλο να περναει αιγαιο σε κινηση αν.βα οχι προς ροδο

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Κβ ειναι ξεκαθαρο τι εννοω χιονι απο λαμια και πανω θεσσαλια ηπειρος μακεδονια θρακη και νοτια νοτιαδες και η κακοκαιρια τελειωνει χωρις να χιονιστουν πεδινα προσηνεμα ....

Πέστο πιο απλά το χαμηλό να μην φύγει ν.ανατολικα αλλά β.ανατολικα αυτή η πορεία βγάζει κλασικό ΚΒ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Άλλο σε ελλαδικό χώρο και άλλο της Ελλάδος...

Και χιονοκαλυψη Eλλαδαs το ιδιο πραγμα ειναι.

Σε χαρτεs που βλεπουμε την χιονοκαλυψη τηs ελλαδαs εννοειται μπορει να γραφτει και ετσι.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πέστο πιο απλά το χαμηλό να μην φύγει ν.ανατολικα αλλά β.ανατολικα αυτή η πορεία βγάζει κλασικό ΚΒ

Ε ναι εσυ ζητησες μηδεια?

IMG_20230127_160944.jpg

IMG_20230127_160858.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε και το απογευματινό τρέξιμο του 5ου σε αξιολόγηση μοντέλου (gfs), μιας και είναι αυτό που μας δίνει τους χάρτες υψηλότερης ανάλυσης 0,25 μοιρών (δηλαδή 28χλμ)  και του 3ου σε αξιολόγηση (gem) που τρέχει στις 0,15 μοίρες, δηλαδή στα 15 χλμ περίπου. Είναι μια σημαντική παράμετρος που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην αφού άλλα "έμπιστα" και καλύτερα σε αξιολόγηση μοντέλα όπως το γιαπωνέζικο με τις 1,25 μοίρες ανάλυσης που τρέχει δείχνει τον υετό στη θράκη και αυτός αφορά τις σέρρες με τα 111 χλμ που αντιστοιχούν σε αυτή την ανάλυση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Tωρα μολιs το ειδα εγω.Το περιμενα οτι θα το τερματισει ο τζιφοs με επικη χιονοκαλυψη τηs ελλαδαs.😄

Modele GFS - Carte prévisions

Στο κάθε παράθεση για να το δεις ...επική χιονοκαλυψη της Ελλάδος φίλε μου δεν είναι αυτός ο χάρτης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κβ ειναι ξεκαθαρο τι εννοω χιονι απο λαμια και πανω θεσσαλια ηπειρος μακεδονια θρακη και νοτια νοτιαδες και η κακοκαιρια τελειωνει χωρις να χιονιστουν πεδινα προσηνεμα ....με το χαμηλο να περναει αιγαιο σε κινηση αν.βα οχι προς ροδο

Εγώ τότε δε θέλω κβ χαχαχαχαχα πικ λιγα εβαλα με σοφία παρα με Μήδεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Στο κάθε παράθεση για να το δεις ...επική χιονοκαλυψη της Ελλάδος φίλε μου δεν είναι αυτός ο χάρτης...

Αυτός ειναι χιονιας ηπειρωτικής Ελλάδας με χαμηλο στο ιονιο πιο κλασσικός πεθαίνεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...