Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Frostfang8 said:

αυτο το γλιτωνουμε θεωρητικα ναι. θα πω την αμαρτια μου πως οταν βλεπουμε τετοια ποιοτικά χαρακτηριστικα να μας πλησιαζουν, κριμα θεωρω ειναι να μην μας κανει κατι καλουτσικο εως επικο.
αλλα επειδη με κουραζει αυτο το κλιμα εδω μεσα, ας γινει οτι θελει βαρεθηκα κιολας. 

Συμφωνώ έχουμε όλες τις προυποθέσεις για μία καλή χιονοκακοκαιρία... εγώ κρατάω τις απόψεις συμφορουμιτών που αξιολογώ ως σοβαρούς και τα υπόλοιπα τα προσπερνώ. Φαντάζομαι οτι το ίδιο κάνουν με εμένα και οι υπόλοιποι... ο καιρός είναι ένα από τα χόμπι μου αλλά σίγουρα όχι η ζωή μου. Την κάναμε φιλοσοφική την κουβέντα, συγγνώμη για το οφ-τοπικ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα

Ίσως το θέμα είναι το πιο ψηλά ο αζορας και πιο αδυνατισμένος,για να δώσει χώρο να κατέβει η μαούνα και όχι τόσο το δυτικα ανατολικά που καθορίζονται από αυτό.

Όμορφα τρεξίματα,όμορφη προοπτική για όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιο αικον ρε παιδια;; χαχαχα

ο αγγλος να στρωσει λιγακι θελουμε στο 12αρι του και ειμαστε μπομπα προς το παρον τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6αρι Αικον σκούπα ατλαντικού. Ο μονος κινδυνος μετά τα πρωινά είναι η Τουρκία μιας και τα ανσαμπλ ευρωπαικού έκαναν μικρό βήμα ανατολικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.Δυσκολο να γινει οποιαδηποτε εκτιμηση.Υπαρχουν ακομα πολλα σεναρια.Απο τους μ.ο δεν μπορει να βγει συμπερασμα και ΔΕΝ πρεπει να μεταφραζονται ως πιθανες διαταξεις.Αρκετα πιθανο να σκασει ο αυλωνας λιγο δυτικα μας,που αδυνατιζει γρηγορα λογω πιεσης του απο τον αζορικο.Αρκετα πιθανο ενα γρηγορο σχετικα περασμα απο κ.β με φαβορι για καλυτερη χιονοστρωση την αν.μακεδονια και τη θρακη.Σεναριο τζεμ σχεδον απιθανο απο τα ensembles παιου τζιφου. 

Αρκετα πιθανο δυνατη σχετικα προσηνεμη συνεχεια χωρις αυτη τη στιγμη να φαινεται πιθανο κατι ιστορικο. 

Δεν εχω χρονο δυστυχως για αναλυση.Αν θελουμε να χρισουμε ντε και καλα καποιο φαβορι για ΣΟΒΑΡΟ ΠΕΔΙΝΟ χιονι,αυτο ειναι η θρακη(περιπτωση κινησης του χ μεσα στο αιγαιο προς β.α) και τα ανοιχτα αν. προσηνεμα ηπειρωτικα(εσωτερικα βοιωτιας,φθιωτιδας,θεσσαλιας).

Εχει πολυ δρομο ακομα,δεν εχει κλειδωσει ουτε η καταβαση αυλωνα και ο κινδυνος εκφυλισμου του και γρηγορης ανατοκικης κινησης ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα και απο δω.

Αυτο που αλλαξε στα κοντινα ειναι οτι πλεον και το gem επεσε στους -5c Eως χθες το gfs ηταν μονο του.Υετικα δεν περιμενουμε πολλα αλλα εαν τελικα ''κατσει'' το -5 με κανα -30, ΒΒΔ επιφανειας, και βρουμε λιγο υετο ταυτοχρονα τα υψομετρα χιονοπτωσης ειναι αυτα που εχουν αναφερθει απο χθες.

image.png.4f2989abd4b725a2ee9366697df2711f.png

Στα μακρυνα δε γιναμε σοφοτεροι με τα πρωινα. Ακομα δεν εχει κατασταλαξει η θεση του αυλωνα και αυτο δε θα γινει ουτε στα σημερινα ρανς.Αναμονη εως οτου πεσουμε στις 120h τουλαχιστον.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ερχομενη τεταρτη θα δουμε καμια νιφαδα στα ΒΠ Αττικης; Νομιζω εχουμε ενα γρηγορο περασμα 5 ωρων.

 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Για την ερχομενη τεταρτη θα δουμε καμια νιφαδα στα ΒΠ Αττικης; Νομιζω εχουμε ενα γρηγορο περασμα 5 ωρων.

 

δύσκολα. Όταν πέσουν οι Τ μπαίνει ΒΔ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, teo_73 said:

τα υψομετρα χιονοπτωσης ειναι αυτα που εχουν αναφερθει απο χθες.

Επειδή πλέον έχει φτάσει τεράστιο και αυτό το νήμα και το έχασα αυτό το πόστ. Μπορείς να μας υπενθυμίσεις τα υψόμετρα που λες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@teo_73 @GEORGE SNOWMAN υπέροχες αναλύσεις. Τα συγχαρητήρια μου. Αν μου έλεγαν για ένα μέρος που θα ήθελα να πάω θα ήταν οι Σέρρες. Θα ρίξει καλό χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

@teo_73 @GEORGE SNOWMAN υπέροχες αναλύσεις. Τα συγχαρητήρια μου. Αν μου έλεγαν για ένα μέρος που θα ήθελα να πάω θα ήταν οι Σέρρες. Θα ρίξει καλό χιόνι. 

Νικόλα βιάζεσαι......χαχαχαα..Αφού ξέρεις που θα ρίξει χιονι γιατι δεν έρχεσαι χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Dusterakos said:

Και για αλλη μια φορα (εστω και εικονικα) ο Πειραιας θα ειναι εκτος.. χαχα

Modele GFS - Carte prévisions

Εμ, αν άνοιγα εγώ το θρεντ πρώτα θα θαβόταν ο Λευκός Πύργος και μετά ο Πειραιάς.

Τώρα επιφυλάσσομαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Νικόλα βιάζεσαι......χαχαχαα..Αφού ξέρεις που θα ρίξει χιονι για το δεν έρχεσαι χαχαχα

Γρεβενά μόνο με αυλώνα ΤΑΙΝΑΡΟ. 

ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ. ΧΑΧΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα δεν εχει αλλαξει κατι στο γενικο μοτιβο κβ ειναι εκτος κατι σοβαρου με πιθανο περασμα βροχης οπως αλλωστε ξερουμε πως συμβαινει εμεις αυτο το φαινομενο που μπορει να γινει και λιγο χιονι  κακοκαιρια προσηνεμη με αγνωστη ακομα διαρκεια κλπ κλπ η τουρκια και προσηνεμα χωρις σοβαρη χιονοκακοκαιρια αλλα με φαινομενα και χιονοπτωσεις εννοειτε...καθως το ουκμο συνεχιζει δεν μπορουμε να αγνοησουμε ενα μοντελο με τοσο μεγαλη αξιοπιστια και συνεχως δευτερο στα στατιστικα τα τελευταια χρονια....μη παραλειψω να πω οτι απο πεδινα μονο η θεσσαλια ισως θα μπορουσε να δει κατι καλυτερα...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...