Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο χθεσινό βραδυνό του τρέξιμο είχε το χαμηλό κεντρικό Ιόνιο. Το πρωί το πήγε νότια. Τώρα το εξαφάνισε. Κλασικά εικονογραφημένα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

είναι το πέμπτο συνεχόμενο τρέξιμο του gfs που δίνει φαινόμενα στα βόρεια μετά τις 7 του μήνα

χωρίς πολλές εκπτώσεις και χωρίς να τάζει θάψιμο.  όποτε το έκανε αυτό τα προηγούμενα χρόνια το έφερε

αυτούσιο. θα δοκιμαστούν όλα τα μοντέλα σε αυτήν την δεκαήμερη διαταραχή λόγο πολυφωνίας. μικρο καλάθι

διοτι είδαμε τι έπαθαν πριν μια βδομάδα στα δυτικά της χώρας. 

 

ΥΓ Επιτέλους κρύο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Αυτό που έγραψες και  σημείωσα παραπάνω είναι ο μέσος όρος με άλλα λόγια.

Α μπράβο αυτό! Αλλά ο μέσος όρος στα μοντέλα δεν λαμβάνει υπ' όψην και τα άκυρα σενάρια που τρέχουν μόνο τους στο -20 ή στο +10 ξέρω 'γω;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντα μα πάντα ο ευρωπαίος είναι ο πιο φειδωλός και σε κάθε μεγάλη κακοκαιρία μας τρώει την πίστη μέχρι να συγκλίνει και αυτός σε θετικά σενάρια. Και ο κλοου ε ο τζιφος τάζει λαγούς και πετραχήλια και το βρίσκουν κάπως στην μέση. Τώρα πως γίνεται το αντίστροφο εδώ απορίας άξιον. Και τόσο έντονες διαφορές μάλιστα.

Υ.Γ Είπα να προσθέσω το δικό μου επιστημονικό λιθαράκι #analysis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Δημήτρη, με το 12ζ παιου βάζαμε ένα 5ποντο;

περιμένω να δω την υψηλή ανάλυση (φαινόμενα & άνεμο επιφανείας) και θα σου πω, πιστεύω ναι, Κυριακή απόγευμα μέχρι ξημερώματα Δευτέρας εάν έβγαινε οπως ειναι τωρα το 12αρι του παιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τρελα μας συνηθως δεν μας αφηνει να δουμε αντικειμενικα και μιλαμε για αχρηστα μοντελα.Ειμαστε τυχεροι που εχουμε τετοια εργαλεια στα χερια μας για να κανουμε την τρελα μας.Ευρωπαιος μ.ο στις 24 Ιανουαριου για 10 μερες μετα (3 φλεβαρη) και ευρωπαιος για μεθαυριο 3 Φλεβαρη. 

EDM1-240.gif.ae5792efb75d232631d78478db07e60d.gifECM1-48.gif.2664776aff46dcbc737a9e94d4d85ffa.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ή να το πω αλλιώς έχεις 15 σενάρια Ιταλία και 15 Αιγαίο, άρα ο μέσος όρος θα βγει Αδριατική, άρα χαιρόμαστε οι ΚΒ 😛 Λάθος, αφού κανένα σενάριο δεν δειχνει Αδριατική. Αυτό που ψάχνουμε είναι προς τα που πάει η πλειοψηφία των σεναρίων, αγνοούμε τα ακραία που είναι μόνα τους αλλά κοιτάμε και την μείζονα μειοψηφία κάποιων σεναρίων που μπορεί να υπονοεί μια διαφορετική εξελιξη η οποία πάντοντε παραμένει δυνατή αν δεν κορδονιάσουν όλα (ή ξέρω 'γω τα 27/30) σε ένα σενάριο.

Κατανομή λέγεται αυτό. Σωστός!! Βγάζεις στην άκρη τα ακραία σενάρια και εστιάζεις στις τιμές που κινούνται όλες μαζί. Αλλα ρε συ δεν ξέρω αν η γραμμή του ΜΟ βγαίνει έτσι στα μοντέλα. Ειλκρινά δεν ξέρω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Α μπράβο αυτό! Αλλά ο μέσος όρος στα μοντέλα δεν λαμβάνει υπ' όψην και τα άκυρα σενάρια που τρέχουν μόνο τους στο -20 ή στο +10 ξέρω 'γω;

Η λογικη των μοντελων βγαζει μονο κανονικο μεσο ορο. Ισως στο μελλον να ειναι καλυτερα και να βγαζουν και weighted average για διαφορα σεναρια να εχουν διαφορετικη σημαντικοτητα στις μεταβλητες τους που λογικα ηδη εχουν σε καποια πραγματα ομως στο αποτελεσμα δεν εχουμε φτασει ακομα εκει. Καποιος που δουλευει εκει μεσα θα τα ξερει πολυ καλυτερα απο τι τα λεω εγω τωρα 😆 

Μεχρι τοτε τη δουλεια αυτη θα την κανουμε εμεις, και οι μετεορολογοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η βλακεία στην ανατολική Γερμανία καταστρέφει το όνειρο... ο τζίφος την έχει κανονικό χαμηλό και γι' αυτό μάλλον είναι διαφορετικός από τους άλλους εδώ και 5 συνεχόμενα ρανς... α ρε Ατλαντικέ.. καταστροφέας ονείρων έχεις καταντήσει... εδώ και 15 χρόνια κι ακόμη περισσότερα για τους βόρειους, δε μπορούμε μια φορά να πάρουμε άριστα... βρίσκουμε τον υετό μας λείπει το ψύχος.. βρίσκουμε το ψύχος μας λείπει ο υετός..... α.. σι...ρ συγγνώμη κιόλας...

Πάμε παρακάτω αλλά ρε παιδιά όταν είσαι τόσο κοντά, πως να μη χτυπιέσε;; Θα μου πεις ο μόνος είμαι;;

Ας ελπίσουμε στο ΘΑΥΜΑ για Κυριακή Δευτέρα, αλλιώς θα ελπίζουμε για μεσοβδόμαδα μετά.... για τη Κυριακή δεν έχουμε πολύ χρόνο... ένα 48ωράκι ας πούμε για αλλαγές !

gfseu-0-96.png.6e170ec56ab32e72605f06e4283311f5.png

ECE1-96.GIF.png.ec2a14bcffaea871a3ab0c66c6c34d73.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, sotos*snow said:

Η συνήθεια που έγινε λατρεία … η νέα κανονικότητα πλέον … όσο πιο νωρίς το αποδεχτούμε τόσο θα ησυχάσει η ψυχούλα μας …. Προσωπικά αν είχα πολλά χρήματα θα άνοιγα χιονοδρομικό στις κυκλαδες … έχει πολύ μέλλον η κατάσταση εκεί και πολύ ενδιαφέρον … να κανείς σκι με θέα την θάλασσα των Κυκλάδων… και τα γραφικά κυκλαδίτικα σοκάκια …..χαχαχαχαχα

"Namos Snow Resort"

Ρεβεγιόν με Ρεμο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Παίδες πάμε δυνατά τα τα.....που σαι βρε Σάκη,πάλι εγώ με αναφορές 3 το πρωί θα σας το στείλω......

Αντωνακη με φωναξες...???

20220124_194438.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

@GEORGE SNOWMAN με βάση το run του Ευρωπαϊκού μέχρι τις 144 - ποια η εκτίμηση σου για τους εντός λεκανοπεδίου ;

Θα ελεγα να δουμε λιγο και τα ensembles.Για κυριακη παντως παιζουν χιονοκαταιγιδες προς το βραδυ ως πρωι δευτερας με στρωσιμο ως μηδενικα υψομετρα.Παντα με το κυριο του παιου,ετσι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...