Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Βγηκε ο αρνιακος.μικρες οι εντάσεις χιονοπτωσεων για αττικη και όχι χιονια στο κέντρο της Αθήνας 

Όσο για τις χιονοστρωσεις οριακά μέχρι  Χαλάνδρι Κηφισιά 

Συμμερίζομαι την επιφυλακτικότητα κι εγώ πραγματικά είμαι φουλ προετοιμασμένη ακόμα και για το απόλυτο τίποτα.

Παρ' όλα αυτα, έφτιαξα το τσαγάκι μου, το έβαλα στη γουρλίδικη την κούπα μου, κι έβαλα στο πλάνο και το νέο μου γατόνι, τον γουρλή που κέρδισε φέτος το φλουρί!!!

ΕΙΘΕ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΙ Η ΤΥΧΗ!!!

20230202_110253.jpg

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αλλος ένας εξευτελισμός της κακοκαιρίας.. Τουλάχιστον να μην βγει ο ευρωπαίος ρε, δείξε λίγο έλεος, όχι πάλι το απόλυτο τίποτα! Δεν θες τζίφο, τουλάχιστον ας βγει το τζεμ! έλεος!!!

Απλά δε χάνει ο ευρωπαιος σ αυτες τις ώρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Με Τζεμ τι θα χουμε πασχαλινή πέτσα;

Από το τίποτα καλό είναι και αυτό. ένα 5ποντο.. Αλλά όχι τόσο ξεερόκρυο και πάλι, και οιύτε νιφάδα.. δεν μπορώα να το δεχτώ αυτό για τηνν χιλιοστή ψυχρή εισβολή των τελευταίων ετών. Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτο πραγματικά. Εφιάλτης δίχως τέλος!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Frostfang8 said:

-40 δεν θα εχουμε οποτε δεν παιξει τοσο ακραια ενταση. ομως με ενα -33 εως -35 και με τοσο ζεστε θαλασσες,  τη μηδεια τη φτανουμε με λιγο καλυτερες Τ απο αυτα που φαινονται προς το παρόν. 
 

Δεν χρειάζεται -40 απαραίτητα για να έχει τροφοδοσία καλή από το Αιγαίο, αν κάτσει ύφεση νότια του νόμου όπως πέρσι θα έχουμε τα ίδια απλά λόγο θερμοκρασίας δεν θα βάλει πολύ, ρόλο παίζουν και οι άνεμοι επιφάνειας. Ή θάλασσα όταν είναι θερμή καλή ώρα όπως τώρα, κάνει δυνατά ξεσπάσματα, μπορεί να μην έχουμε συνεχόμενα φαινόμενα επίσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ICON μας πήγε στο -7 πάντως, ψύχρανε το κύριο του κατά ένα βαθμό σε αυτό το τρέξιμο. Μια χαρά. Με δεδομένο ότι υπάρχει σενάριο ακόμα και στο -12 για λεκανοπέδιο για Κυριακή αργά από Ευρωπαίο μπορεί να υπάρξουν κι άλλες βελτιώσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με κίνδυνο να ξεφτιλιστώ (που μακάρι) όπως είχα γράψει για την Ελπίδα ότι θα παίξουν μεγάλες διαφορές σε διπλανές περιοχές με έμφαση σε βόρεια και ανατολικά, σε αυτή τη φάση πιστεύω ότι θα υπάρξουν αρκετές διαφορές σε βόρεια και νότια. Σε αυτό το πλαίσιο δηλαδή Εκάλη και βορειότερα θα έχουν περισσότερα εκατοστά λόγω στρώσιμου ήδη από τις πρωινές ώρες της Κυριακής. Για μέσα στη μέρα το λεκανοπέδιο θα αρχίσει σταδιακά να ασπρίζει μετά το μεσημέρι και αναλόγως της έντασης των φαινομένων για να παραδοθούν μέχρι το βράδυ και νοτιότερες περιοχές. 

Τα παραπάνω τα γράφω καθαρά εμπειρικά χωρίς να έχω κοιτάξει χάρτες υετού που δεν έχει νόημα από τώρα. Πάντως αν ο άνεμος βγει ΒΒΔ στην επιφάνεια τότε δεν θα υπάρχει θερμοκρασιακό ζήτημα για το μεγαλύτερο τμήμα του λεκανοπεδίου όσο θα νυχτώνει. Τα νότια παραθάλάσσια τμήματα θεωρώ ότι θα δυσκολευτούν όπως δυσκολεύονται σε κάθε χιονιά αλλά με Μήδεια και Ελπίδα τα έχουμε δει όλα. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Galanto said:

Συνεχίζει το cfs παμε δυνατα χαχαχχαχαχ

Για μένα θα βγει σενάριο Ευρωπαίου για Κυριακή-Δευτέρα επειδή το θέλω και Αμερικάνος για Τρίτη-Τετάρτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oasis είπε:

Ρε δεν πάει καλά ο κόσμος !!!!!C63F9DE3-F8F8-4B41-9748-A3904E6D5D1C.thumb.jpeg.961c5b87a5fe3aa2ddbd5b1a538ebf88.jpeg

Me την αχιονιά εδώ πλέον μαζί και εγώ στυην δεύτεερη οπτιον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Ετοιμαζόμαστε σε λίγο για τον έκπτωτο. (Ναι.....έτσι θα τον λέω πλέον).

Ελπίζω να συνέλθει. 

Μήπως είναι κ αυτός στο Τατόι κ τρέχει ο γιος του πλέον τα ραν; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Me την αχιονιά εδώ πλέον μαζί και εγώ στυην δεύτεερη οπτιον.

Παίζεις ακόμα μπάλα, όσο παίζουμε κι εμείς, τίποτε δεν έχει καθοριστεί, ακόμα Πέμπτη είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιονιάς_Αττική said:

ακραια προβλεψη βροχη 5/2..

Screenshot - 2023-02-02T112001.825.png

Καθόλου ακραία για να είμαστε ειλικρινείς ... Οριακά είμαστε ακόμη από πιθανότητες. 50-50 είναι σχεδόν.

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ονοματάκι εντωμεταξύ δεν έχουμε ακόμα. Λέτε να περιμένουν τον Τζίφο;

Κάπου πήρε το μάτι μου στο φβ ότι δωθηκε το όνομα "Εύα".. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα... πιστεύω σε όμορφες καταστάσεις,με τα στοιχεία που έχουμε...λίγο δυτικισμα ακόμα και θα μιλάμε για πόντους απανταχού του λεκανοπεδίου...να δούμε αν ενεργοποιηθεί και το effect snow του Αιγαίου...για περαιτέρω μπούκες...όλα αυτά αν πάνε όλα κατ,ευχήν ...που θα πάνε το έχουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανσαμπλς παιου για Αλμυρό.. Αισιόδοξα τουλάχιστον για τη 2η φάση για 7-9.. 

Μία θέρμανση πάντως την έχουν σε σχέση με χτεςens_image.php?geoid=52753&var=201&run=0&

 

Επεξεργάστηκε από giannis.mar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα είναι ότι στα κεντριοβόρεια χάνουμε κασταστάσεις τύπου 2001, από αυτό το χαμηλάκι

image.png.531796e96e9f5d217c95b3119ef65faf.png

 

η διαφορετική του θέση, οδηγεί σε γρήγορη αποκοπή του αυλώνα. Δεν είναι μόνο ότι χάνουμε τεράστιο χιόνι, το χάνουμε για τον πιο χαζό λόγο που μπορεί να υπάρξει.. έβερ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

ακραια προβλεψη βροχη 5/2 απο ευρωπαικο..

Screenshot - 2023-02-02T112001.825.png

ε ναι παντα τα φαινομενα ερχονται μετα που εχουμε θερμοκρασιες 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, giannis.mar said:

Κάπου πήρε το μάτι μου στο φβ ότι δωθηκε το όνομα "Εύα".. 

Δεν είχε δοθεί πριν μερικές εβδομάδες αυτό; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...